هوش مالی

بهترین راه پس انداز پول با ۳ ترفند روانشناسی علمی (به همراه فیلم)

یهترین راه پس انداز پول چیست؟ تا حالا چند بار تصمیم گرفتید که پس انداز کنید اما دوباره موفق نشدید؟ آیا پس انداز پول با حقوق پایین امکان پذیر است؟ فکر می کنید علت چه چیزی می تواند باشد؟ چگونه می توان راهکاری برای مدیریت دخل و خرج و صرفه جویی در پول پیدا کرد. همه می دانیم که پس انداز پشتوانه قدرتمندی برای بهتر زندگی کردن است اما چیزی که نمی دانیم نحوه پس انداز و صرفه جویی در پول است. اگر شما هم دوست دارید آینده بهتر و  آرامش بیشتر را در زندگی تجربه کنید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

اگر شما دوست دارید با جدیدترین روش های پس انداز را بدانید پیشنهاد می کنم مقاله جدیدترین روش پس انداز پول به صورت هوشمندانه را مطالعه کنید.

در ادامه می خواهیم ۳ ترفند روانشناسی برای کمک به پس انداز شما را مطرح کنیم که می تواند باعث تحول روند پس انداز شما شود.

۳ ترفند روانشناسی بهترین راه پس انداز پول

  •  کنترل نیروی قبل از تعهد
  • استفاده از لحظات گذرا
  • کنترل خریدهای کوچک و مداوم

۱- کنترل نیروی قبل از تعهد

در یک تحقیق افراد به دو گروه تقسیم شدند افرادی که هفتگی خروجی پول را می نوشتند و افرادی که ماهانه این کار را می کردند. با کمال تعجب آنهایی که به صورت هفتگی خروجی پول خود را رصد می کردند توانسته بودند در پس انداز پول موفق تر عمل کنند تا آنهایی که به صورت ماهانه خروج پول خود را پیگیری می کردند. ما برای آبنده به خود تعهد هایی می دهیم مثلاً تعهد می دهیم در آینده وزن خود را کم کنیم، پول بیشتری پس انداز کنیم و … اما فراموش می کنیم که در الان زندگی می کنیم و خود آینده ما دقیقاً همان چیز و یا شخصی است که الان هستیم.

در یک آزمایش جالب که محققان انجام داده اند برای بازگشت مقداری از مالیات به افراد مختلف زنگ زده شد. به برخی از آنها گفته شد اگر مشمول استرداد مالیاتی شوید چه درصدی را پس انداز می کنید؟ با این پرسش آنها نمی دانستند که آیا واقعاً مشمول استرداد مالیاتی می شوند و یا نه؟ و اگر می شوند مبلغ چقدر است. اما برای گروه دوم درست بعد از برگرداندن پول مالیات به آنها از آنها پرسیده شد: چه درصدی از این پول را می خواهید پس انداز کنید؟

اما جالب است بدانید در حالت دوم وقتی مردم پولشان را می گرفتند می خواستند حدود ۱۷ درصد آن را پس انداز کنند و اما افرادی که در مرحله اول و قبل از پر کردن فرم استرداد مالیات از آنها طرح پرسش شده بود ادعا می کردند می خواهند بین ۱۷ تا ۲۷ درصد از پول را پس انداز کنند. به نظر شما علت چیست؟

شاید علت اصلی این باشد که آنها خودشان را متعهد به آینده کرده بودند. اگر شما بدانید همین الان با یک نام نویسی در یک اپلیکیشن پنج حساب جادویی می توانید پس اندازی برای آینده داشته باشید و محیط خود را تغییر دهید آیا این کار را انجام نمی دادید. این یعنی تعهد نسبت به آینده و تمایل برای تغییر در رفتار و محیط خود است.

شما باید خودتان را قادر بسازید به تصمیم گیری های پس اندازی در آینده (حقه شما داشتن یک قرارداد الزام آور باید باشد)

۲-استفاده از لحظات گذرا

از لحظات در حال گذر به نفع خود بهره ببرید. بگذارید با نتایج یک تحقیق این مطلب را بیان کنم. در یک تحقیقی برای به اشتراک گذاری مسکن سالخورده ها به دو روش اقدام شد.

این آزمایش برای افراد ۶۴ ساله امتحان شد در گروه اول : از آنها پرسیده شد « شما دارید پیر می شوید آیا آماده بازنشستگی هستید؟»

گروه دوم این گونه پرسیده شد: « از ۶۴ سالگی وارد ۶۵ سالگی می شوید آیا آماده بازنشستگی هستید؟ مسکن مشترک می تواند کمک تان کند.»

با کمال تعجب گروه دوم رغبت بیشتر نشان دادند و بیشتر در این کار شرکت کردند. فکر می کنید چرا؟

زیرا برجسته کردن سن و گذر زمان که در حال وقوع بود توانست تاثیر خوبی بر ذهن افراد بگذارد. از این نکته می توانید برای پس انداز پول هم بهره ببرید. به عبارتی دیگر برجسته کردن لحظات می تواند «شروعی دوباره» برای شما باشد.

با شروع سال نو یا فصلی جدید می توانید « انگیزه های خود را برای اقدام افزایش دهید» همین حالا چیزهایی که به دنبالش هستید را در زمانی مشخص تعیین کنید و برای نتیجه هم زمانی معین کنید تا با محدودیت زمان خود را وادار و متعهد به انجام کارها و فعالیت ها نگه دارید.

باید توجه کنید که خود را به این زمان متعهد کنید تا موفقیت های چشم گیری حاصل کنید. این مورد می تواند علاوه بر پس انداز شما در کارها و رفتارهای شما نیز تاثیر بسزایی داشته باشد.

بهترین راه پس انداز پول۳-کنترل خریدهای کوچک و مداوم

شما با کنترل خرید های کوچک و دائمی می توانید بفهمید که چقدر از پول خود را برای چیزهای کم ارزش هدر می دهید. شاید باور نکنید اما بعد از هزینه های بانکی بیشترین پشیمانی نسبت به این مدل خریدهاست. خریدهای مکرر که هر روز انجام می دهید از یک قهوه گرفته  تا یک غذای بیرون و … همه آنها روی هم جمع می شوند و توانایی شما را در پس انداز کردن کم می کنند.

اما بک کار خلاقانه هم می تواند باعث تغییر در محیط شود. به عنوان متال رزا این گونه عمل کرد: رزا می گوید درنیویورک زندگی می کردم و به هزینه های زندگی ام نگاهی انداختم دیدم بالای ۲۰۰۰ دلار برای اپلیکیشن های سواری اشتراکی پول می پردازم و این پول از کرایه خانه ام نیز بیشتر شده بود. عهد کردم این روش را اصلاح کنم اما در ماه بعد دوباره همین اتفاق افتاد و تغییری در کار نبود. به این مساله پی بردم که:

صرف داشتن اطلاعات باعث تغییر رفتار در ما نمی شود و باید محیط نیز تغییر پیدا کند.

برای رفع مشکل به این صورت اقدام کردم ابتدا کارت اعتباری خودم را از آپلیکیشن های حمل و نقل جدا کردم و به جای آن یک کارت پرداخت با سقف ۳۰۰ دلار به آن اضافه کردم و در صورت لزوم به کارت دوباره دلار اضافه می کردم. همین که می دانستم فقط مثلاً ۱۰۰ یا ۱۰ دلار دیگر دارم من را متوقف می کرد و مانع از مخارج بیشتر می شد. شمردن تعداد دفعات انجام کار نیز به من کمک کرد. فقط می توانستم سه بار در هفته از اپ های حمل و نقل استفاده کنم.

ایم کار به من کمک کرد که بتوانم بیشتر پس انداز کنم و هزینه های خود را مدیریت کنم.

پس برای مخارج خودتان یک حدی قائل شوید و طبق آن خرج کنید همچنین ایجاد محیط دشوارتر برای خود می تواند یک راه بهتر برای پس انداز پول باشد.

علاوه بر این دو نکته محدود کردن تعداد دفعات یک خرج می تواند یک راه دیگر برای پس انداز پول باشد.

نتیجه گیری

شما می توانید با تغییر محیط اطراف خود و دشوار کردن آن و یا با محدود کردن تعداد دفعات خرج های خود در پس انداز پول بهتر عمل کنید و از این طریق خرید های مداوم و کوچک را کنترل کنید. با برجسته کردن لحظات در حال گذر برای خود تعهد ایجاد کنید و به تعهدات خود پایبند باشید. تعهد نسبت به آینده نیز می تواند یکی از راهکارهای مهم برای بهترین پس انداز پول باشد.

امیدوارم این مقاله توانسته باشد کمکی در نحوه پس انداز شما بکند. منتظر پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *