هوش مالی

۱۵ تکنیک پس انداز پول با حقوق پایین

پس انداز پول

اگر هنر پس انداز کردن پول را یاد بگیریم در تمام طول زندگی خود به سرمایه ای تمام نشدنی دست پیدا می کنیم که نسل های بعد هم از آن بهره خواهند برد. شاید بگویید حقوق ما کم است و امکان پس انداز پول وجود ندارد. اما واقعیت این است که با حقوق کم و برنامه ریزی صحیح هم می توان پس انداز داشت.

 مقاله دخل و خرج : مدیریت دخل و خرج خانواده با ۲۰ روش می تواند شما را برای مدیریت بهتر کمک کند.

مرور اجمالی بر روی تکنیک های پس انداز پول با حقوق پایین

چرا باید پس انداز پول داشته باشیم؟

  • پس انداز تضمینی برای آینده ماست.
  • با پس انداز مشکلات کمتری را تجربه می کنیم.
  • آرامش روحی بیشتری داریم.
  • خوشحال تر و راضی تر زندگی می کنیم.
  • آسودگی و پیشرفت نسل بعدی را هم تضمین می کنیم.

و خیلی چیزهای دیگر که خیال شما را از بابت آینده یا حوادث ناگهانی راحت می کند.

اگر شما علاقمند هستید هوش مالی خود را افزایش دهید مقاله راهکارهای افزایش هوش مالی: چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم؟ می تواند یک راهنمای کامل برای شما باشد.

14 تکنیک پس انداز پول

روش های پس انداز پول با حقوق کم

حالا چگونه می توان با حقوق کم پس انداز داشته باشیم. در ادامه با روش هایی که معرفی می کنیم شما می توانید به این هدف برسید.

۱- نگهداری درست وسایل

اشتباه بیشتر افراد این است که تصور می کنند همیشه پس انداز کردن یعنی جمع کردن پول است. اما باید بدانید درست نگه داشتن وسایل و استفاده صحیح از آنها یک نوع پس انداز و صرفه جویی است. زمانی که شما از وسایل خانه به خوبی محافظت می کنید همان زمانی است که شما پس انداز پول خود را شروع کرده اید. همچنین در صورت خرابی وسایل خانه، شما می توانید به جای خرید مجدد و به روز کردن آنها سعی کنید آنها را تعمیر کنید. از این رو هزینه های خانواده کاهش می یابد و خود به خود پس انداز صورت گرفته است.

۲- افراد خانوداه را با خود  همراه کنید

پس انداز پول یک شبه و اتفاقی نیست. شما باید برنامه های خود را با اعضای خانواده مطرح کنید و سعی کنید آنها را در امر پس انداز با خود همراه کنید در غیر این صورت موفق نمی شوید. زیرا این کار به مشارکت و همکاری اعضای خانواده وابسته است. همه باید در مخارج و حفظ وسایل کمک کنند. شما برای نتیجه بهتر باید در مورد نقش صرفه جویی و پس انداز و ضرورت های آن برای داشتن آینده ای روشن و با امنیت به صورت شفاف صحبت کنید.

۳- تهیه یک لیست خرید

داشتن یک لیست خرید و متعهد بودن به آن شما را از وسوسه خریدهای غیر ضروری و بی جا  در امان نگه می دارد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که  بدون داشتن لیست، برای خرید اقدام کرده اید و نتیجه آن خرید خیلی از محصولات غیر ضروری و خالی شدن حساب بانکی باشد! علاوه بر این باید خودتان را متعهد به خرید از این لیست کنید و از وسوسه خرید های بیشتر بپرهیزید.

۴- این شرایط را برای خرید انتخاب نکنید

  • زمانی که گرسنه هستید.
  • زمانی که خوشحال یا ناراحت هستید.
  • زمانی که با دیگران به خرید می روید.

به یاد داشته باشید علم ثابت کرده وقتی افراد در احساسات منفی یا مثبت به سر می برند بیشتر می خواهند با خرید و ولخرجی خود را تسکین دهند. اما بعد از بر طرف شدن این احساسات پشیمان شده اند. همچنین در زمان هایی که گرسنه برای خرید اقدام می کنید ممکن است نتوانید با دیدن انواع غذاهای بیرون جلوی خود را بگیرید و وسوسه شوید.

خرید با دیگران هم چالش های خودش را دارد. وقتی با دیگران به خرید می روید مطمئناً از رفتار خرید آنان تبعیت می کنید و مجبورید برای رضایت دیگران و خود ( هم رنگ جماعت شدن ) یک اقدام عملی کنید. اما پیشنهاد ما دیدن دوستان در شرایط دیگر است نه در زمان خرید!

۵- سرگرمی مناسبی برای خود بگذارید

زمان هایی هستند که از زمین و زمان خسته می شوید اگر برنامه مناسبی برای سرگرمی و تفریح خود نداشته باشید ممکن است با یک تصمیم هیجانی همه پول های خود را یک شبه تمام کنید. پس داشتن یک تفریح و سرگرمی مناسب می تواند تعادل روحی شما را برقرار کند و انرژی تحلیل رفته شما را برگرداند.سعی کنید تفریحات شما سالم و کم هزینه باشد مثل دوچرخه سواری، کوهنوردی و … که هم شما را سرحال کند و هم هزینه زیادی نداشته باشد.

۶- عادت خرده خرجی را کنار بگذارید

بیشتر  خرده خرجی ها و خرید های کوچک پول های زیادی را آهسته و بدون سر و صدا از جیب شما خارج می کند. اگر عادت دارید هر روز با خوارکی های ارزان قیمت خود را سیر کنید شاید با یک نگاهی دراز مدت خواهید دید این خوراکی ها می تواند پول های زیادی از جیب شما خارج کنند. همچنین با خرید های عمده از فروشگاه ها و هایپر ها می توانید خرید مناسبی داشته باشید و به پس انداز پول خود کمک کنید.

۷- داشتن آمار مخارج

زمانی که شما مخارج خود را یادداشت می کنید خواهید دید نگرشتان به خرج کردن فرق پیدا می کند. زیرا متوجه می شوید که کوچکترین مخارج در دارز مدت چقدر می تواند خطرناک باشند و پس انداز پول شما را کاهش دهند بنابراین بیشتر درصدد کنترل مخارج خود هستید.

۸- احتیاط در سالن آرایش

همه ما آراستگی و زیبایی را دوست داریم اما باید قبل از انتخاب آرایشگاه برنامه خود را مشخص کنیم و به آن پایبند باشیم. بیشتر آرایشگرها با پیشنهادات وسوسه انگیز می توانند برنامه شما را عوض کنند. این شما هستید که برنامه خود را از قبل باید تنظیم کنید و بر طبق آن پیش روید.

۹- در خرید به خود فرصت بدهید

یکی از بهترین راه ها برای خرید ایجاد فرصت است برای خرید هر چیز به خودتان کمی فرصت بدهید. زود اقدام نکنید به خودتان فرصت بدهید تا بقیه اجناس با قیمت های رقابتی را ببینید. ویژگی و خصوصیات محصولات را از فروشنده بپرسید و مقایسه کنید. شاید در چند فروشگاه دیگر بتوانید همین جنس را ارزان تر بخرید. همچنین در خرید های خود ۳۰ ثانیه فکر کنید! ببینید آیا واقعاً به این محصول نیاز دارید؟ اگر بعد از این مدت نظرتان مثبت بود آن را بخرید.

۱۰- در خرید چانه بزنید

خجالت را کنار بگذارید و در خرید های خود چانه بزنید. جالب است بدانید افراد پولدارتر بیشتر چانه می زنند و ارزش پول خود را به خوبی می دانند.

۱۱- کمتر وام بگیرید

وام گرفتن به خصوص برای کالاهایی که بیشتر حالت مصرفی و هزینه بر دارند کار درستی نیست. اگر به جای سود این وام ها پس انداز کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت. البته اگر شرایط پرداخت وام را دارید و پای سرمایه گذاری در میان باشد می توانید به عنوان یک پس انداز پول به آن نگاه کنید.

پس انداز پول با وام نگرفتن

۱۲- حساب های خود را تفکیک کنید

برای بودجه بندی بهتر پیشنهاد می شود حساب مخارج را از حساب پس انداز پول خود تفکیک کنید. طوری رفتار کنید که حق هیچ گونه برداشتی از حساب پس انداز را نداشته باشید. ابتدا ۱۰ تا ۲۰ درصد حقوق خود را در حساب پس انداز بریزید و بقیه را در حساب مخارج خود اضافه کنید. در این صورت هوشمندانه تر خرج می کنید.

۱۳- تعداد برداشت های خود را کمتر کنید

اگر برداشت های خود را کمتر کنید مطمئناً پولی در حساب شما باقی می ماند که می توانید به حساب پس انداز خود اضافه کنید. این هم یک روش موثر برای پس انداز است.

۱۴- مخارج را اولویت بندی کنید

وقتی شما برای مخارج خود اولویت داشته باشید می توانید راحت تر پول خود را مدیریت کنید. اولویت پس انداز پول از همه بالاتر و بعد از آن خرید های مهم و بعد خرید هایی که از اهمیت کمتری برخوردارند.

۱۵- داشتن هدف های پس انداز

اگر برای پس انداز خود هدف داشته باشید راحت تر می توانید پول را مدیریت کنید. این اهداف می توانند کوتاه یا بلند مدت باشند. مثلاً پس انداز برای خرید خانه، پس انداز برای بازنشستگی، پس انداز برای تعطیلات آخر سال، و … همگی انگیزه بیشتری برای شما به وجود می آورند تا بیشتر به فکر پس انداز باشید.

کلام  آخر:

حتماً لازم نیست پس انداز ها به شکل نقدی باشند. سرمایه گذاری ها می تواند به عنوان یک پس انداز باشند. سرمایه گذاری در سهام و اوراق مشارکت یا بیمه عمر همگی می توانند نوعی پس انداز باشند. در پایان همیشه به فکر مقدار پولی که به دستتان می رسد نباشد بیشتر تمرکز خود را بر روی مدیریت و بودجه بندی پول کنید تا بتوانید پس اندازی معقول داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *