هوش مالی

راهکارهای افزایش هوش مالی: چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم؟

راههای افزایش هوش مالی

زمانی که شما بتوانید از تجربیات تلخ مالی دیگران و شکست های خود درس بگیرید دقیقاً آن زمانی است که شما می توانید راهکارهای افزایش هوش مالی را با آغوش باز بپذیرید و عملی کنید. اما به راستی چگونه می توان هوش مالی را افزایش داد؟ به شما قول می دهم بعد از خواندن این مقاله می توانید عوامل ناکامی مالی خود را بشناسید! اگر شما دوست دارید هوش مالی به روش رابرت کیوساکی را بدانید مقاله افزایش هوش مالی رابرت کیوساکی می تواند به شما کمک کند.

زندگی شما در حال حاضر نتایج تصمیمات شما در زمان گذشته بوده، جدا از اینکه قبلاً چه تصمیماتی گرفته اید خوب یا بد؟ مهم این است که از این به بعد چگونه می خواهید تصمیم بگیرید؟ از این به بعد چگونه می خواهید زندگی خود را مدیریت کنید؟ در این مقاله پیشنهادات ارزشمندی ارائه می شود که شما با بکارگیری و توجه به آنها می توانید راهکارهای افزایش هوش مالی را یاد بگیرید. با ما همراه باشید.

[highlight color=”yellow”]جالب است بدانید تصمیمات اشتباه ریشه های مشخصی دارند و تا زمانی که شما ریشه یابی نکنید و آنها را برطرف نکنید این اشتباهات باز هم تکرار می شوند.[/highlight]

راهکارهای افزایش هوش مالی

عوامل زیادی هستندکه باعث می شود افراد در انتخاب های خود تصمیم اشتباه بگیرند و آسیب های مالی و اقتصادی ببینند. شما با شناخت این عوامل و بررسی آنها می توانید برای افزایش هوش مالی خود قدمی بردارید.

عوامل مزاحم افزایش هوش مالی

۱- فقر و تنگدستی

جالب است بدانید طبق تحقیقات انجام شده احتمال تصمیمات نادرست مالی بیشتر از طرف افراد فقیر است. مهم ترین عامل را می توان در سبک زندگی آنها پیدا کرد. افراد فقیر بیشتر از آن که پس انداز داشته باشند در حال قرض گرفتن یا وام گرفتن هستند. وام یا قرض در واقع چیز بدی نیست اما به شرط اینکه درست و به جا خرج شود. درست است که فشار روانی در جامعه بالاست و تحت این شرایط ممکن است افراد در تصمیم گیری های خود بیشتر دچار خطا شوند اما زمان هایی هستند که ما با دقت بیشتر می توانیم از بروز این خطاها جلوگیری کنیم. طبق پژوهش های انجام شده مشکلات ناشی از کمبود پول و داشتن بدهی هوش افراد را تا ۱۳ واحد کاهش می دهد. همچنین کار مداوم و بدون استراحت فرسودگی و خستگی می آورد که این هم می تواند هوش مالی را کاهش دهد.

اما چاره چیست؟ سعی کنید بیشتر پس انداز داشته باشید. وام های بهره بالا نگیرید؟ در صورت قرض گرفتن یا وام به درستی از آن استفاده کنید. به عنوان مثال وام برای خودرو توجیه ندارد زیرا خودرو یک هزینه است نه درآمد؟ شما باید در طول دوره استفاده از خودرو هزینه کنید و درآمدی از آن نیز کسب نمی کنید. سعی کنید در خرج کردن خود کمی محتاط تر باشید و بیشتر پس انداز کنید.

راههای افزایش هوش مالی مبارزه با فقر۲- نداشتن اراده و خودکنترلی

یکی از راهکارهای افزایش هوش مالی خود کنترلی است. تا حالا چند بار برایتان پیش آمده بروید خرید و چیزهایی را بخرید که بعداً پشمیان شده اید؟ چقدر می توانید در برابر چیزهایی که به آن نیاز ندارید اما علاقه دارید مقاومت کنید؟ اینجاست که پای خودکنترلی و اراده باز می شود. شما باید بیشتر بر روی اراده و قدرت کنترل خود کار کنید. بگذارید با یک داستان از نتایج تحقیقات یک روانشناس معروف  به نام والتر میشل موضوع را بیشتر روشن کنم.

والتر میشل در سال ۱۹۶۰ گروهی از کودکان پیش دبستانی را به صورت داوطلبانه به دانشگاه استفورد دعوت کرد تا در آزمایشی شرکت کنند این تحقیقات برای سنجش قدرت اراده بود.

در این آزمایش، کودکان به اتاقی راهنمایی می شدند که محققان به آنها دو پیشنهاد خوشمزه می دادند. اول به آنها یک مارشمالو جایزه می دادند، اما اگر آنها به مدت ۲۰ دقیقه منتظر می ماندند یک مارشمالو دیگر  هم جایزه می گرفتند. (به شرطی که تا زمان برگشت، آن یک دانه را نخورده باشند)

محققان از نتایج آزمایش شگفت زده شدند! کودکانی که بر روی کلنجار با خود و ندای درونی خود تمرکز کرده بودند، بالاخره مارشمالو را خوردند. آنها با اشتیاق درونی خود مبارزه کرده بودند و همین امر باعث شد آنها اراده خود را از دست بدهند.

اما تعداد کمی از کودکان دست به خلاقیت زدند و راه های جالبی برای نخوردن مارشمالو پیدا کرده بودند. آنها به جای اینکه با اشتیاق خود مبارزه کنند حواس خود را پرت کرده بودند. بعد از پرسش از کودکان که چرا مارشمالو را نخوردند آنها جواب های متعددی دادند.

یکی از آنها گفت که آن را یک تکه ابر تصور کرده که نباید آن را بخورد.

یکی مارشمالو را یک اسباب بازی تصور کرده که باید با آن بازی کند و قابل خوردن نیست.

یکی دیگر مارشمالو را یک چیز خطرناک فرض کرده که برای ندیدن آن زیر میز رفته بود.

و…

تمامی آنها حواس خود را پرت کرده بودند و توانسته بودند مارشمالو دوم را جایزه بگیرند. بعد از بررسی بیشتر بر روی این کودکان محققان دریافتند کودکانی که موفق شدند مارشمالو دوم را جایزه بگیرند در همه جنبه های زندگی خود موفق تر هستند. اما جالب تر اینکه بعد از نتایج تحقیقات خود والتر میشل که روانشناس و خالق این تحقیقات بود مشکل اعتیاد سیگار خود را از همین طریق برطرف کرد. او روزانه ۲ تا ۳ پاکت سیگار می کشید و نمی توانست آن را ترک کند. اما بعد از اینکه دریافت، می تواند با حواس پرتی و قوه تخیل، اراده خود را تقویت کند برای همیشه سیگار را کنار گذاشت.

[highlight color=”yellow”]والتر نتیجه گرفت، اگر میخواهید اراده ای پولادین داشته باشید، از قوه تخیل تان کمک بگیرید نه از فعالیت آگاهانه و همراه با سختی و مشقت… شما باید در هر شرایطی که نیاز به کنترل خویشتن، اراده و … دارید از قوه خلاق تخیل تان استفاده کنید و هرآنچه که میخواهید را تجسم کنید.[/highlight]

این روش می تواند قدرت خودکنترلی شما را در امور مالی و اقتصادی بهبود دهد. شما قادر خواهید بود احساسات و امیال آنی خود را کنترل کنید.یا به عبارتی سرمایه یا امکانات خود را صرف هیجانات آنی نکنید. هیجاناتی که فرصت های جدید و موفق آینده را از شما می گیرند.

۳- عوامل ژنتیک

طبق تحقیقات انجام شده عوامل ژنتیک می تواند در زندگی افراد نقش داشته باشد. الگوهای اشتباه و ناکامی های مالی والدین می تواند در فرزندان هم اجرا شود. شیوه های نادرست در پس انداز و ناکامی های مالی می تواند نسل های بعدی را هم تحت تاثیر قرار دهد. البته باید به این مکته توجه داشته باشید که در خصوص چگونگی عملکرد ژن‌ها و میزان تاثیر آنها مباحث همچنان ادامه دارد.

به طور مثال، برخی اعتقاد دارند علاوه بر تاثیر این عامل ژنتیکی، نقش آموزش و تربیت هم بسیار موثر است. از این رو شما نباید با تکیه بیش از اندازه بر وجوه ژنتیکی امید به بهبود را از دست بدهید و راهی برای توجیه خطاهای مالی خود پیدا کنید. در نهایت، این شما هستید که نتایج حاصل از تصمیمات را تحمل خواهید کرد.

راههای افزایش هوش مالی و نقش ژنتیک۴- ضعف در محاسبات

واقعیت این است که بسیاری از ما در محاسبات عددی و ریاضیات ضعیف هستیم. از این رو در هنگام تصمیم گیری های مالی خود دچار اشتباه و خطا می شویم. مسائل مالی پیچیده هستند و نیاز به تحلیل های دقیق و توان ریاضی بالایی دارند در غیر این صورت احتمال خطا و اشتباه زیاد است. شما با افزایش مهارت خود در محاسبات و ریاضی می توانید این چالش را برطرف کنید.

۵-نادیده گرفتن بازنشستگی و آینده نگری

بسیاری از افراد در جوانی و حال زندگی می کنند و دوران بازنشستگی را به کلی فراموش می کنند. از این رو تصمیمات اشتباه می گیرند که در بلند مدت آثار خطرناک آن ظاهر می شود. مثلاً اگر افراد در زمان جوانی برای خود بیمه مناسبی تهیه نکند و سرمایه کافی اندوخته ننماید، در همین زمان خطرات آن را درک نمی کنند. این تصمیمات حتی بعد از مرگ می تواند بازماندگان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

۶-ناتوانی در انتخاب های بیشتر

طبق مطالعات انجام شده انسانها در برابر گزینه ها و انتخاب های زیاد توانایی تصمیم درست را از دست می دهند و بیشتر ممکن است انتخاب های اشتباه و نادرست داشته باشند. در این زمان بیشتر بر روی شانس تصمیم گیری می کنند. این امر در امور مالی هم صدق می کند. واقعیت این است که دنیای امروز پر شده از پیچیدگی و شرایط انتخاب های زیاد به همین دلیل انتخاب گزینش درست مالی ( شغل، سرمایه گذاری، بیمه و … ) سخت و دشوار است. یکی از راهکارهای افزایش هوش مالی این است که شما تعداد انتخاب های خود را محدود و اولویت بندی کنید و بیشتر از تحقیقات استفاده کنید.

۷- عامل خطرناک پیروی از دیگران

پیروی از دیگران و تقلید عملکردهای آنها یکی از خطرناک ترین کارهایی است که می تواند علاوه بر آسیب های مالی آسیب های جدی دیگری به همراه داشته باشد. هر فردی بر اساس سبک زندگی خود، نیازها، توانایی ها و اولویت های خود باید انتخاب کند و تصمیم بگیرد. این کار یک ضرورت است. یک راه افزایش هوش مالی توجه به این عامل است.

امیدوارم خواندن این مقاله کمکی به رشد و افزایش هوش مالی شما کرده باشد. مقاله تقویت هوش مالی با ۱۲ راهکار موثر که باید بدانید! می تواند درهای جدیدی را برای تقویت مالی شما باز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *