موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

رنجش چیست؟ درمان رنجش چگونه امکان پذیر است؟ (راهکارهای علمی)

رهایی و درمان رنجش

درمان رنجش چگونه امکان پذیر است؟ رنجش چگونه به وجود می آید؟ از چه کسانی رنج های عمیق دارید؟  برای رهایی از رنجش ها چه کارهایی لازم است؟

رنجش يعني چي؟

انجزار از کسي يا چيزي می تواند نوعی از تعریف رنجش باشد. برآورده نشدن خواسته ها و انتظارات از دیگری ممکن است موجب رنجش شود. قدرت رنجش را نباید نادیده گرفت زیرا در برخی اوقات کوله ای از رنجش ها باعث تنفر و از بین رفتن آرامش ذهن و روان می شود. اگر رنجش به نفرت تبدیل شود مثل یک ميهمان کسل کننده به شما مي چسبد و رها کردنش مشکل است، حتي زمانی که تو بخواهي رهايش کني آن تو را رها نمی کند. درمان رنجش را باید زود شروع کنید قبل از اینکه خیلی دیر شود!

 

چگونه رنجش را در زندگی حذف کنیم؟

یک پیشنهاد ساده :

قبل از هر چیز، بررسی کنید که آیا انتظار شما از فرد دیگر انتظار درست و بجایی است؟ و آیا به طور شفاف می‌داند که از او چه انتظاری دارید و این موضوع را متوجه است؟

نفرت و رنجش انرژی زیادی از شما در زندگی می گیرد آنجاست که در هر لحظه و هرجا از زندگی در فکر انتقام و خشم هستی! در این دام بی پایان گیر می افتی و مشکل ات تا ابد حل نخواهد شد. تا جایی که هميشه ديگران را بابت مشکلات خودت سرزنش میکني!

اینجاست که رنجش ها تبدیل به نفرت و نفرت ها مانند علف هرز در ذهن ریشه می دوانند و تکثیر می شوند. اما آثارش به اینجا ختم نمی شود

 • دیگر نمی توانید بر زندگی خود تسلط پیدا کنید.
 • دیگر تغییر این شرایط سخت و دشوار خواهد بود.
 • آرامش درون نداری!
 • سلامت جسم ات نیز به خطر می افتد.
 • اغلب عصبانی و کلافه ای!

درمان رنجش چگونه ممکن است

 

واقعیت این است که تنفر و رنجش بیش از دیگران برای شما خطرناک است و دنیای شما را مسموم و تاریک می کند. پیش از اینکه علف های هرز بیشتری در ذهن تان جان بگیرد باید علف های قبلی را هرس کنی! آنها را تا کوچک هستند بیرون بکشی و از شررش خلاص شوی!

در حقیقت رنجش‌ها با شکل گیری روابط رشد می کنند؛گاهی شما از خودتان می‌رنجید و گاهی هم از دیگران.

ما معمولا زمانی از خود می‌رنجیم که انتظارات و توقعات زیادی از خودمان داریم و آن‌ها را برآورده نکرده‌ایم.

اما رنجش از دیگران هم به ارتباطات اجتماعی ما با دیگران در محیط‌های مختلف وابسته است.

انسان به صورت فطری در پی گرفتن تایید دیگران است و تلاش می‌کند هر رفتاری را انجام می‌دهد، مورد تایید اطرافیان باشد.

زمانی که ما نگران هستیم، تحقیر شویم یا مورد بی‌اعتنایی دیگران قرار می گیریم رنجش را تجربه می کنیم.

اما چگونه؟ درمان رنجش چگونه باشد؟

در این مقاله سعی کرده ایم چند راهکار علمی عالی برای درمان رنجش معرفی کنیم تا شما با رعایت این اصول بتوانید بر رنجش های خود غلبه کنید و انها را از ذهن خود پاک سازی نمایید.

۱-صریح و صادقانه حرف زدن

صریح و صادقانه حرف زدن یکی از بهترین راه حل است. اما باید به همراه احترام و ادب باشد. زمانی را درنظر بگیرید که دو دوست علاوه بر دوستی همکار هم باشند و مشتری بدست آمده از یک دوست را طرف مقابلش بدزدد. چه باید کرد؟ باید فوراً صحبت های صادقانه و صریح را آغاز کرد حتی اگر فکر کنی اثر ندارد.

گفت وگوي مستقيم بيشتر وقت ها جواب می دهد به شرط اینکه همراه با رفتار مودبانه و احترام باشد.

موثر ترین روش در راه درمان رنجش‌ها این است که با آن‌ها روبرو شویم و از آنها فرار نکنیم؛ ممکن است این رنجش ها حتی از خودمان باشد و یا از دیگران.

برای رویارویی با رنجش‌ های خود چه کنیم؟

شاید شما بیشتر از خود می رنجید! وقتی به خودتان قولی می دهید ولی در انجام آن ناتوان بوده اید و یا یه اهداف خود هنوز نرسیده اید و مدام خودتان را سرزنش می کنید. شاید احساس مسس کنیدد که دیگر فرد مفیدی نیستید! در این زمان ها سعی کنید خودتان را بهتر بشناسید. سعی کنید بفهمید که آیا رنجش شما درست است یا نه؟

به خودتان فرصت دوباره بدهید. سعی کنید مهارت و یا عادت های خود را تقویت و یا عوض کنید. هر چه نسیت به خود بیشتر شناخت پیدا کنید این رنجش کمتر خواهد بود و عزت نفس شما نیز افزایش می یابد.

اما در مورد رنجش ‌هایی که از دیگران داریم چه کنیم؟

در گام اول باید رنجش را بیان کنید. صادقانه و با احترام. اگر شما بتوانید با شهامت، احساس درونی خود را با فرد و یا افرادی که رنجش را به وجود آورده اند در میان بگذارید نصف راه را طی کرده اید.

اما در صورت مداومت رنجش چه باید کرد؟

باید برای درمان رنجش ها تمرین و تمرین، تمرین کنید تا رفتار آزاردهنده را نادیده بگیرید. به یاد داشته باشید که در چنین شرایطی شهامت و جسارت دیدن جنبه‌های مثبت و مختلف موضوع به شما کمک می کند. حتی نوشتن هم می تواند به شما کمک کند.

بخشش و درمان رنجش۲- درمان رنجش با بخشیدن

اگر احساس کنی تمام باغچه ات را علف های هرز گرفته چه می کنی؟ آیا برای ریشه کن کردن این علف ها کاری انجام نمی دهی؟ با کمی تامل به باغچه ذهنت کمی نگاه کن ببین چقدر از این علف های هرز در ذهنت به وجودد آمده است؟ ایا وقت هرس آن نشده؟ رنجش هایی که سالیان سال وجودت را فراگرفته و خواب و خوراک تو را نابود کرده!

اگر ببخشی خودت را از قربانی بودن رها می کنی و دوباره اختیار زندگی را بدستت می گیری!

با بخشش دو معنا را پیگیری می کنی

 •  معناي رها کردن رنجش ودلخوري
 • رها کردن هر ادعايي در مورد طرف مقابل (او دیگر به تو بدهکار نیست.)

دیگران را ببخش نه به خاطر اینکه آنها قابل بخشودگی هستند به خاطر اینکه تو لیاقت آرامش داری!

بخشش باید چگونه باشد؟

 • بخشش بايد داوطلبانه باشد،نه اجباري و کسي هم نبايد به تو بگويد اين کار را انجام بدهی!
 • الزامی نیست همه را ببخشی و باید تو هم آمادگی داشته باشی برای بخشش!

اما این آمادگی را به ابد موکول نکن و به دنبال بهانه برای نبخشیدن هم نباش! اگر زمانی این احساس عمیق در شما شکل گرفت با خود این پرسش ها را مرور کن.

 • آیا از احساس رنجش لذت می برم؟
 • آیا کسی را دشمن می دانم تا بتوانم تمام بدبختی ها را گردن آن بیندازم؟
 • رنجش و تنفر هیجانن به بار می آورد؟
 • بدون تنفر می ترسم با آینده روبرو شوم؟
 • عادت به این کار دارم؟
 • دوست دارم بهانه ای برای خشم و غضب داشته باشم؟

قدرت بخشش آنقدر زیاد است که برخی از روان‏شناس‏ ها یک “روان‏ درمانی براساس بخشش” طراحی کرده‏ اند. به اعتقاد آنها اگر ریشه اضطراب و استرس یک کینه قدیمی باشد، بهترین راه برای بر طرف کردن آن، این است که بیمار با تمام وجودش از تقصیرات دیگران بگذرد.

زیرا ثابت شده است تا وقتی که دیگران را نبخشیم احساس کینه به عنوان یک موضوع تمام نشده در ذهن شما می‏ماند و شما را اسیر می‏ کند. پس بخشیدن دیگران قبل از اینکه دیگران را آرام کند خود ما را آرام می‏کند.

زمانی را به یاد آورید که از یک نفر رنجیده شده اید و دائم و پشت سر هم خودتان را در موقعیت رنجش های جواب نداده یافته اید چه اتفاقی می افتد؟ مدام حرص می‏خورید. اما حاصل حرص خوردن افراطی چیست؟ انواع مشکلات اضطراب، وسواس، افسردگی، زخم معده و جوش صورت و …

چگونه می توانید بهتر ببخشید؟

اگر احساسات منفی و رنجش از دیگران عمیقاً در ذهن و جان شما نفوذ کرده باشد و ریشه در سال های گذشته داشته باشد بخشش سخت خواهد بود اما نشدنی نیست! نیاز به تلاش و زمان دارد! برای اینکه بتوانید به صورت موثر و درست این مرحله را پشت سر بگذارید بهتر است این شیوه ها را اجرا کنید.

 • افکار و احساسات منفی را انکار نکنید

چقدر با این عبارت روبرو شده اید«من از هیچ‏کس چیزی به دل نمی‏گیرم» چقدر به این عبارت اعتقاد دارید؟ از نظر روان‏شناسان این “هیچ‏ چیز” یا “هیچ کس” عملاً غیرممکن است. این تاکیدها مثل “اصلا”، “ابدا”، “هیچ‏وقت” و “در هیچ شرایطی” کینه به دل نگرفتن می تواند اتفاقاً نشانه کینه فرد در ته دلش باشه!

به جای انکار سعی کنید با تفکر ابعاد آن را بررسی کنید؟ به اینکه چقدر شدید است؟ نسبت به چه کسی یا چه کسانی است؟ اولین بار رنجش کی بوده و چرا؟ آیا ممکن است ریشه‏ های این کینه به گذشته مربوط باشه؟ شاید رنجش خاطرتان خیلی افراطی و غیر منطقی است؟

 • صداقت با خود درمان رنجش

یکبار همه مضرات رنجش و کینه و همه نتایج بخشش را بررسی کنید و بعد تصمیم بگیرید که کدام گزینه را انتخاب کنید. بخشش و یا ادامه کینه و رفتار تلافی جویانه! درمان رنجش و یا ادامه استرس و خشم! کدام بهتر است؟

 • توانایی بخشش

زمانی بخشش طعمم شیرینی پیدا می کند که انسان بتواند حق انتخاب داشته باشد هم در انجام کاری تلافی جویانه و هم در بخشیدن! به همین منظور در آشتی دادن دو یا چند نفر احساس میل و رضایت لازم است وگرنه نتیجه نمی دهد. زیرا از یر اکراه و یا اجبار صورت گرفته است.

 • منطقی به موضوع فکر کنید

برای درمان رنجش بیایید در مورد اتفاقات پیش آمده کمی منطقی تر نگاه کنید! ببینید علت چه بوده؟ آیا کسی که شما را رنجانده، مشکلاتی داشته است؟ آیا در آن روز از چیزی تاراحت و عصبانی بوده است؟ ایا به این دلیل نیست که او در زندگی تحت فشار روانی قرار دارد؟ آیا شما هم ناخواسته یک نفر را نرنجانده اید؟ با انصاف به این مساله توجه کنید!

 • خوبی ها را هم ببینید

بیشتر رنجش های عمیق از کسانی به وجود می آیند که ما از آنها توقع رنجاندن نداشته‏ ایم. اما باید یک نکته را به یاد داشته باشید این آدم‏ها یک خوبی‏ هایی هم داشته ‏اند. همین خوبی ها بوده که باعث شده ما به آنها احساس نزدیکی کنیم. ببینید که واقعا هیچ خوبی در وجود این آدم ها نیست.

 • تصمیم بگیرید

این شما هستید که باید الان تصمیم تان را بگیرید. عجله نکنید! اما تردید هم نداشته باشید که بخشش بهتره! باید واقعا از ته دلتان دیگران را ببخشید!

 • وارد عمل شوید و ثابت کنید

اگر واقعاً از ته دل کسی را بخشیده باشید نباید در دست دادن و مواجه شدن با آن اکراه داشته باشید. می توانید به صورت نامحسوس کسی را واسطه برای یک آشتی قرار بدید.

«مهم نیست که چقدر در جاده اشتباه پیش رفته ای! مهم این است که همین الان دور بزنی.»

اگر برای دور زدن آماده ای یا اگر هنوز هم در انجام دادنش شک داری می تونی از محصول رهایی از رنجش ها استفاده کنی و برای همیشه از شر رنجش های ذهنی و روحی خلاص بشی!

در این محصول به صورت کامل روش های درمان رنجش گفته شده و شما با تمرین های عملی گام به گام می تونید هر چه زودتر علف های هرز باغچه ذهن و زندگی تان را هرس کنید.

زندگی تان را با شادی و آرامش دورنی دوباره بچینید و حالتون را عالی و خوب کنید! شاید این موضوع برای برخی از افراد یک رویا باشد اما دیگر رویا نیست و می تواند به حقیقتی زیبا و توصیف نشدنی تبدیل شود.

منتظر نتایج و دیدگاه های شما عزیزان هستیم! در همین جا زیر همین مطالب!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *