موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

مدیریت هیجان چیست؟ چرا باید هیجان را کنترل کنیم؟

مدبریت هیجان چیست؟ زمان هایی را تصور کنید که عصبانی و ناراحت هستید. زمان هایی که از ذوق و اشتیاق در پوست خود نمی گنجید. زمان هایی که نگران هستید یا احساس پشیمانی و گناه حالتان را خراب کرده است. چه کاری انجام می دهید؟ چه رفتاری از شما سر می زند؟ به نظر شما سرکوب هیجانات می تواند یک راه حل باشد؟ بهترین جواب شابد همان کنترل هیجان است. اما چگونه؟ سعی کرده ایم در این مقاله روش ها و تکنیک هایی که می تواند به کنترل و مدیریت هیجان شما کمک کند را معرفی کنیم. با سایت محمد رضا تقوی همراه باشید.

موفقیت با ۱۰ مهارت کلیدی که باید یاد بگیرید!

چرا باید هیجان را کنترل کنیم؟

سوال بسیاری از افراد همین است خوب چه لزومی دارد که هیجان کنترل شود. اگر کمی عمیق به این سوال نگاه کنید می بینید که بیشتر مشکلات فردی و اجتماعی از همین عدم کنترل هیجان است. زمان هایی که بر سر مسائل کوچک یک اتفاق ناگوار می افتد که حتی منجر به مرگ فرد می شود. زمان هایی که یک خانواده بر اثر خشم کنترل نشده از هم می پاشد. زمان هایی که یک استادیو بر اساس یک هیجان مهار نشده به میدان جنگ تبدیل می شود. حتی در کودکان و فرزندان هم می تواند مشکل ساز باشد. چاره چیست! شما می توانید همین الان راهکارها را بدانید و نه تنها اقدامی اساسی برای کنترل هیجان خود کنید بلکه بتوانید برای دوستان و خانواده خود هم الگو و راهنما باشید.

اگر شما به دنبال راهی برای کنترل استرس خود هستید پیشنهاد می کنم مقاله مدیریت استرس چیست ؟ را مطالعه کنید که در آن ۱۵ راهکار علمی برای کنترل استرس بیان شده است.

هیجان چیست؟

در واقع هیجان پاسخ های مثبت و منفی هستند که بدن در برابر محرک های بیرونی یا درونی نشان می دهد. این پاسخ ها اگر از جنس مثبت باشند منجر به حالت های عاطفی خوشایند مثل شادی، خنده، ذوق و اشتیاق و … می شود. اما اگر این پاسخ ها از جنس منفی باشند حالت های ناخوشایندی ایجاد می شود از جمله خشم، ترس، غم، نگرانی و … همه اینها جز هیجانات شما حساب می شود.

برخی از این هیجانات با تغییرات فیزیولوژیک همراه هستند مثل بالا رفتن ضربان قلب، خشکی دهان، رنگ پریدگی و … حتی در برخی مواقع واکنش هایی مانند فرار کردن و یا فریاد کشیدن احساس ما را نشان دهد.

کنترل و مدیریت هیجانهیجان ها چند دسته هستند؟

هیجان های اصلی به ۸ دسته تقسیم می شوند. که عبارتند از:

 • تحسین
 • شادی
 • سرخوشی
 • احتیاط
 • خشم
 • غضب
 • بیزاری
 • غم و اندوه
 • شگفتی
 • وحشت

هر کدام از این هیجانات برای بقا و زندگی انسان لازم و ضروری هستند. اما پاره ای از حالت های هیجانی وجود دارند که عبارتند از خوش بینی، پرخاشگری، تحقیر و توهین، پشیمانی، عشق، ناامیدی و یاس و … می توانند از هیجانات دیگر ناشی شوند. به عنوان مثال عشق ترکیبی از لذت و پذیرش است.

مدیریت هیجان چیست؟

یکی از مهارت های مهم زندگی مهارت مدیریت هیجان است. به عبارتی مدیریت هوشمندانه و آگاهانه برای شناخت هیجان و کنترل آن می باشد.

اما مهارت کنترل هیجان چه کمکی به شما می کند.

 • باعث می شود احساسات و هیجانات خود را بشاسید.
 • پیش بینی کنید که در هر زمان و یا در هر شرایطی ممکن است چه هیجانی در ما شکل بگیرد.
 • حدس بزنید ممکن است شدت آن چقدر باشد.
 • اگر هر هیجانی را تجربه کردیدچه واکنشی از خود نشان دهید.
 • رفتار و واکنش شما چه تاثیری بر روی دیگران و هیجانات آنها خواهد گذاشت.

شما با یادگیری مهارت مدیریت هیجان، یاد می گیرید که هیجان های خود را سرکوب نکنید اما آزادانه هم ابراز نکنید. با این مهارت نه تنها برای کنترل هیجانات خود می توانید به راحتی قدم بردارید بلکه یاد می گیرید که چگونه احساسات و هیجان های دیگران را هم بشناسید.

در این صورت می توانید در فضایی از آرامش و امنیت زندگی کنید و لذت ببرید.

مهارت مدیریت هیجان چیستتکنیک های مدیریت هیجان

تجسم تابلوی توقف

تابلوی توقف را در ذهن خود تجسم کنید. زمان هایی را تصور کنید که شما در خیابان ها رد می شوید و به تابلوی توقف می رسید ناخودآگاه توقف می کنید. دلیل این کار شما چیست؟ شاید می خواهید جریمه نشوید و شاید رعایت قوانین رانندگی است. اما مهم از اینها بررسی موقعیت است. شما می ایستید زیرا می خواهید موقعیت را بررسی کنید. ببینید از طرف راست یا چپ ایمن هستید و بعد ادامه دهید. به عبارت ساده به عواقب کار می اندیشید. می توانید برای ذهن خود هم چنین تابلویی قرار دهید و در زمان بروز هیجان به عواقب آن بیندیشید.

خیلی وقت ها در هیجانات مهار نشده توقفی وجود ندارد و بلافاصله مرحله عمل اجرا می شود. بهترین راهکار این است که توقف کنید و عاقبت اندیشی را سرلوحه کار خود قرار دهید. یک لحظه تامل نقش حیاتی برای کنترل هیجان دارد.

پرسیدن سوال

بعد از اندکی توقف، از خود سوال بپرسید.

اگر من در این شرایط این رفتار را داشته باشم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر من در این شرایط با خشم و نفرت برخورد کنم دیگران چگونه در مورد من فکر می کنند؟

بر اثر این رفتار چه قضاوت های اشتباهی برای من شکل می گیرید؟

و…

تجسم پیامدهای بعدی

پیامد های بعدی که دیگران نسبت به شما دارند را تجسم کنید. پیش بینی کنید در حالت بروز این هیجان مهار نشده دیگران چگونه با شما رفتار خواهند کرد. عکس العمل آنها چیست؟ مثلاً اگر خشم خود را به صورت یک رفتار کنترل نشده منتقل کنم رفتار طرف مقابل چه خواهد بود؟تجسم رفتار دیگران و پیش آمدن مشکلات بزرگ و پیچیده تر بعدی به شما کمک می کند بیشتر بر روی هیجانات خود کنترل داشته باشید.

تمرین آرامش

تمرین آرامش به مرور به شما کمک می کند که در زمان های تنش و فشار آرامش خود را حفظ کنید. زمان هایی را تصور کنید که در حالت عصبانی و خشم هستید در این صورت دست خود را مشت کرده اید و این انتقباض به تمام قسمت های دیگر بدن نیز سرایت می کند در این صورت ممکن است اتفاقات بعدی ناگواری پیش آید. حالا زمانی را تصور کنید که عضلات خود را منبسط و رها کرده اید به عبارت ساده ریلکس کرده اید در این صورت فشارها و تنش ها به صورت ناخودآگاه از بدن خارج می شوند. هر چه این تمرینات را بیشتر انجام دهید در زمان های حساس که احساسات منفی مثل عصابانیت، اضطراب، سردرگمی، کلافه شدن و خستگی بر شما چیره می شوند،بهتر عمل می کنید.

برخی تبعات مدیریت نکردن رفتارهای منفی

در ادامه برخی تبعات رفتارها و احساسات منفی را بررسی می کنیم. که اهمیت مدیریت استرس را به وضوح مشخص می کند.

عواقب مدیریت نکردن ترس

اکثر افراد موقعیت هایی را در حالت ترس تجربه کرده اند. بیشتر افراد بعد از این تجربه و ترس دیگر از آن موقعیت دوری می کنند. اما باید گفت موقعیت ها ی ترسناک باز هم پیش می آید و باید آنها را کنترل کرد. در غیر این صورت فرصت های زیادی را از دست خواهید داد. ترس از ارتفاع، ترس از حیوانات و … همگی شاید ساده و بی اهمیت باشد اما در دراز مدت مشکل آفرین هستند. حتی ترس از شکست و یا ترس از امتحان و … برای شما زندگی را تیره و تار کند و موفقیت و پیشرفت های جدید را بگیرد.

عواقب مدیریت نکردن غم و اندوه

غم و اندوه هم جز احساساتی هستند که باید به شدت کنترل شوند. شاید در لحظاتی انسان ها احساس حزن و اندوه داشته باشند اما داشتن این احساس به صورت مداوم و پایدار علاوه بر به خطر انداختن سلامتی می تواند لذت و خوشی را برای همیشه از فرد بگیرد. افرادی که زود رنج هستند و زیاد غصه می خورند به مرور دچار افسردگی و بی انگیزگی در زندگی می شوند. برای پایان دادن به یک زندگی اندوهگین باید مدیریت هیجان را یاد بگیرید.

باید یاد بگیرید که همه چیز آنگونه که می خواهید پیش نمی رود و مشکلات در زندگی اجتناب ناپذیر هستند فقط با قبول این مساله می توانید روحیه قوی داشته باشید و از پس شرایط برآیید.

نتیجه‌گیری

در پایان باید بگویم کنترل نکردن صحیح هیجان ها یا به عبارتی عدم مدیریت هیجان علاوه بر خطرات و خدشه دار شدن روابط فردی و اجتماعی می تواند سلامت روح و روان را هم تحت تاثیر قرار دهد. این مهارت یکی از مهارت های مهم زندگی است که با یاد گیری آن می توانید لذت و رضایت بیشتری در زندگی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *