موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

مدیریت استرس چیست؟ چگونه استرس را کنترل کنیم؟ (۱۵ راهکار علمی)

مدیریت استرس

مدیریت استرس چیست ؟کنترل استرس چگونه امکان پذیر است؟ استرس یک از واقعیت های انکار ناپذیر زندگی است که هر روز نقش پررنگ تری در جوامع و خانوادهه ها پیدا می کند. با شرایط بد بحران های مالی و اقتصادی به تدریج استرس افزایش می یابد و حتی سلامتی جامعه یا خانواده را هم تحت تاثیر قرار می دهد. چاره چیست! ما در اینجا هستیم تا تکنیک ها و روش های مهم مدیریت استرس را معرفی کنیم. اگر شما هم برای سلامت روح و جسم خود به دنبال کنترل استرس خود هستید تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

۱۵ راهکار علمی برای مدیریت استرس

به یاد داشته باشید استرس شما از هر جا ناشی شده باشد برای مدیریت آن نیاز به ابزارهای قدرتمند دارید تا از بند آن رهایی یابید. در ادامه ۱۵ راهکار علمی برای کاهش استرس بیان شده است.

۱- برای بازسازی وقت بگذارید

جالب است بدانید در زمان های مواجه شدن با مشکلی مغز و بدن انسان ابتدا با شرایط استرس زا مواجه می شود و  بعد از آن باید برای بازسازی وقت بگذارد. به عبارت ساده مغز استراحت کند تا بتواند راه حلی مناسب برای این مشکل پیدا کند. مشکل اینجاست که ما برای استراحت مغز وقت نمی گذاریم تا بتوانیم مشکلات و تنش های پیش آمده را بررسی کنیم. در این صورت استرس چند برابر را تجربه خواهیم کرد. برای عملکرد بهتر و کنترل استرس زمان هایی از روز را به خود و استراحت مغز اختصاص بدهید. سپس فکر کنید بهترین و عاقلانه ترین تصمیم چیست؟ چگونه می توان این مشکل را حل کرد؟ در این راه تکنیک های تمرکز حواس هم می تواند کمک زیادی به شما کنند. این شیوه ها می تواند در حل مساله شما را یاری رسانند.

۲-ورزش کردن

تحقیقات نشان داده اند که ورزش های هوازی می تواند استرس را کاهش دهد و حس تمرکز و هوشیاری شما را افزایش دهد. همچنین ورزش می تواند باعث احساس رضایت و شادی و اعتماد به نفس در شما شود.

کنترل استرس۳- استفاده از طبیعت

طبق تحقیقات انجام شده طبیعت و سرسبزی می تواند در کاهش استرس نقش داشته باشد. در زمان هایی که استرس دارید سعی کنید بیشتر به طبیعت بروید. از پارک ها و فضای سبز گرفته تا باغ های سرسبز، حتی نگاه کردن به تصاوبر سرسبز و طبیعت هم می تواند در کاهش استرس نقش داشته باشد. این کار ضربان قلب را منظم تر و فشار خون را پایین می آورد.

۴-خندیدن را تمرین کنید

تحقیقات ثابت کرده خندیدن حتی زمانی که به حالت تظاهر باشد می تواند در کاهش استرس نقش بسزایی داشته باشد. این تحقیقات غذا خوردن با استفاده از چوب های چینی بوده است. در این تحقیق افراد به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول که به آنها گفته شده بود لبخند بزنند و گروه دوم که بدون لبخند، باید غذا می خوردند. نکته قابل توجه این بوده که گروه دوم بدون آنکه بدانند لبشان در حالت لبخند قرار گرفته بود(حالت مصنوعی) . هر دو گروه در شرایط استرس زا (غذا خوردن با چوب) ضربان قلب پایینی داشتند اما آنهایی که خنده واقعی بر لب داشتند ضربان قلب بهتری داشتند. این تحقیقات نشان داد خنده می تواند پیام های مثبتی به مغز بفرسد و در کنترل استرس موثر باشد.

۵- قوز نکردن و راست ایستادن

این دغدغه خیلی از پدر و مادرهای ما در دوران بچگی ما بوده که می گفتند: ” صاف بایست”. جالب است بدانید این کار علاوه بر حفظ ظاهر و سلامتی نکات ارزشمند دیگری هم دارد و آن کاهش استرس است. محققان دریافته اند که افرادی که صاف می ایستند و قوز ندارند بهتر می توانند در شرایط استرس زا واکنش مناسبی داشته باشند و برعکس.

۶- دیدتان را درباره استرس عوض کنید

رفتار شما در مقابل استرس بسیار مهم است. بهتر است استرس را یک چالش مثبت در نظر بگیرید که میتواند در پیشرفت و عملکرد رشد شما تاثیر بگذارد با این دید دیگر استرس نخواهید داشت و با احساس رضایت و شادی می توانید بر مشکلات غلبه کنید.

۷- برنامه ریزی کنید

واقعیت این است که ما در زندگی روزمره کارهای زیاد انجام نشده داریم و همین کارها بسیاری از استرس ها را برای ما رقم می زند. بهترین کار اولویت بندی و برنامه ریزی است تا از دام استرس در امان باشید.

۸- تنفس عمیق

تنفس عمیق می تواند به بدن کمک کند تا شرایط را بهتر درک کند. باید تعداد نفس ها در دقیقه کاهش دهید و بدن را به حالت ارامش ببرید.

مدیریت استرس با تنفس عمیق۹- انتظارات خود را اعتدال ببخشید

از خودتان انتظارات واقع بینانه داشته باشید. انتظارات زیاد از خودتان شما را به مرحله استرس زا هدایت می کند. آنچه که می توانید واقعاً انجام دهید را در نظر بگیرید.

۱۰- تغذیه سالم و مناسب

خوردن مواد سالم و مناسب از جمله غلات، سبزیجات، میوه های تازه و … می تواند برای کنترل استرس شما موثر باشد.

۱۱- موسیقی آرامش بخش گوش کنید

گوش دادن به موسیقی آرامش بخش حتی صداهای طبیعی آرامش بخش می تواند در کنترل فشار خون و ضربان قلب بسیار موثر و حیاتی باشد.

۱۲- خواب و استراحت کافی

داشتن خواب و استراحت کافی در شبانه روز به ریکاوری و یازسازی مغز کمک می کند و هر گونه تغییری در این روند می تواند استرس را تشدید کند.

۱۳- معاشرت با دوستان

تحقیقات نشان داده آن دسته از افراد که تنها بوده اند و از لحاظ عاطفی کسی را نداشته اند استرس بیشتری را تجربه کرده اند. برای رهایی از استرس بهتر است زمان های بیشتری برای معاشرت با دوستان خود بگذارید.

۱۴- داشتن پس انداز

یکی از پر استرس ترین چیزها نداشتن پول و فقر است. داشتن پس انداز و آینده نگری می تواند شما را از آسیب های استرس در امان نگه دارد.

۱۵- خود را در معرض استرس کمتر قرار دهید

برای اینکه آرامش بیشتری داشته باشید سعی کنید خود را از فضاها و شرایط استرس زا دور نگه دارید. این یک پیشگیری عاقلانه و سالم است.

کلام آخر

دوستان عزیزم اگر شما استرس مزمن را تجربه می کنید که با هیچ یک از روش های گفته شده نمی توانید آن را مهار کنید. بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید و درمان آن را جدی بگیرید. تا هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی سالم و شاد باشید.

موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *