فروش و بازاریابی

زبان بدن مشتری:۵ اصل ساده زبان بدن مشتری که باید بدانید!

شناخت زبان بدن مشتری با 5 اصل ساده

تا حالا به این موضوع فکر کردید چرا رفتار خرید مشتریان، بین دو فروشنده که مشابه هم کار می کنند فرق دارد؟ چرا از یکی به راحتی می خرند ولی از دیگری نه؟ چرا راحت می توانند به یکی اعتماد کنند و به دیگری اعتماد ندارند؟ بیشتر این پاسخ ها را باید در زبان بدن مشتری و فروشنده پیدا کرد. یک فروشنده حرفه ای و موفق می داند دانش زبان بدن مشتری می تواند فروش را راحت تر و سریع تر پیش ببرد. همچنین فروشنده با علم زبان بدن می تواند خود را بیشتر از قبل آماده کند و اعتماد مشتریان را جلب کند. در این مقاله می خواهم ۵ اصل ساده زبان بدن مشتری که دانستن آن به فروش شما کمک زیادی می کند را بیان کنم. با ما همراه باشید.

[highlight color=”yellow”]اگر شما دوست دارید راهکارهای فروش موفق را بدانید مقاله ۵ راهکار برای فروش موفق که باید بدانید! می تواند شما را کمک کند.[/highlight]

زبان بدن مشتری می تواند در دو دسته قرارگیرد. دسته اول سیگنال های مثبت و دسته دوم سیگنال های منفی است.

سیگنال های مثبت زبان بدن مشتری

لبخند زدن: مشتری که لبخند بر لب دارد مشخص است نسبت به خرید دید رضایت و خوشحالی دارد.

سر تکان دادن: مشتریانی که در هنگام صحبت فروشنده سر تکان می دهند احساس علاقه خود را نشان می دهند.

ارتباط چشمی مناسب: مشتریانی که بتوانند ارتباط چشمی خوبی برقرار کنند مطمئناً راحت می خرند.

سیگنال های منفی زبان بدن مشتری

خمیازه کشیدن: یکی از علائم منفی و خستگی است که می تواند مشتری را از خرید منصرف کند.

اخم کردن: دلایل زیادی دارد اما به هر حال از سیگنال های منفی در زمان خرید است.

ارتباط چشمی نامناسب:می تواند به خاطر حواس پرتی باشد یا عدم علاقه.

خوب شاید حالا بپرسید این ها به چه دردی می خورد؟ در ادامه شرح می دهم که این راه کنترل سیگنال های منفی چیست؟ و چگونه می توان سیگنال های مثبت را تقویت کرد تا یک فروش حرفه ای و موفق داشته باشید.

زبان بدن مشتری و سیگنالهای مثبت و منفی

۵ اصل ساده در زبان بدن مشتری

۱- خمیازه یا دست کشیدن در موها

اگر مشتری در هنگام صحبت با شما این کارها را انجام داد احتمالاً خسته است. شما باید بیشتر مشتری را درک کنید و به سرعت در مورد جزئیات منحصر به فرد محصولتان صحبت کنید. سعی کنید اشتیاق مشتری را افزایش دهید. می توانید از رضایت یا توصیه مشتریان قبلی که محصول را استفاده کرده اند صحبت کنید.همچنین تکنیک های آینه ای می تواند موثر باشد.

شاید بپرسید تکنیک آینه ای چیست؟

زبان بدن و تکنیک آینه ای

یکی از روش هایی است که می توان در دلها نفوذ کرد. تنها کافی است حركات بدن شخص مورد نظر خود را تقليد كنيد؛ از طرز ایستادن گرفته تا حرکات دست و … به همین راحتی! البته باید یک نکته را یادآوری کنم باید حرکات شما آنقدر سریع و افراطی نباشد که مشتری فکر کند مورد تمسخر قرار گرفته است.این تکنیک بسیار ساده است اما باعث می شود شخص كاملاً ناخودآگاه نسبت به شما احساس صميميت زيادى پيدا كند. زیرا انسان های هم فکر و همدل حالات بدنی یشان بسیار شبیه به هم است.

۲- لبخند زدن و حالت چهره

مشتری که لبخند می زند و با اعتماد به نفس صحبت می کند. آمادگی بیشتری برای خرید دارد. شما می توانید راحت و بهتر او را برای خرید ترغیب کنید.به صورت کلی نگاه به حالت چهره خیلی از چیزها را مشخص می کند. مثلاً اگر مشتری لب هایش به حالت اخم به سمت پایین یا گوشه‌ی لب‌ها به سمت بالا باشد نشانه اخم و ناراحتی است. اما اگر لب‌هایش به آرامی و آرامش در حالت طبیعی قرار دارند. حس خرید بهتری دارد. شما باید بتوانید چهره فرد را به دقت بررسی کنید البته افراط نکنید.[highlight color=”yellow”] همین جا باید یک نکته مهم را هم بگویم هرگز نبايد زود قضاوت كنيد و حرکتی را به تنهايى و مجزا تحليل كنيد. شاید بعضی از حرکت ها دلایل دیگری داشته باشند و همیشه بايد هر حركت را در كنار حركات ديگر شخص تحليل كنيد.[/highlight]

۳- ارتباط چشمی

شاید گفت یکی از مهم ترین حرکات زبان بدن مشتری است. اگر چشم مشتری دائم در حال حرکت باشد و پایدار نباشد می تواند دلایل زیادی داشته باشد مثلاً حواس او به محصولات دیگر پرت شده، نمی تواند احساسات واقعی خود را بیان کند، خسته شده، یا تلاش می کند چیزی را مخفی کند و… در این حالت باید سعی کنید به حریم شخصی فرد بیشتر از این نزدیک نشوید. رعایت و حفظ فاصله می تواند این روند را بهبود دهد یا اگر می خواهید به فرد نزدیک شوید باید طوری این کار را انجام دهید که احساس ناخوشایندی نداشته باشد.

حالت های چشمی دیگر هر کدام رفتاری را از مشتری برای شما باز گو می کنند. مثلاً

زُل زدن مشتری به شما می تواند نشانه این باشد که مشتری دوست دارد شما را کنترل کند.

برق و درخشش در چشمان احتمالاً نشانه لذت یا هیجان درباره محصول و صحبت های شماست.

چشمان خمار نشانه خستگی است که باید فوراً از آنها سوالی بپرسید.

اگر چشم ها رو به پایین باشند یعنی مشتری احساس ناخوشایندی را تجربه می کند.

اگر چشم ها به طرف بالا و به اطراف بچرخند یعنی یادآوری چیزی برای آنهاست یا تفکر در مورد صحبت ها و راه حل های شماست.

اگر چشم مشتری به سمت درب خیره شده باشد احتمالاً به دنبال راه فرار می گردد.

اگر چشم مشتری به سمت شی، کاتولوگ یا هر چیزی خیره شده باشد احتمالاً می خواهد درباره آن صحبت کند.نقش ارتباط چشمی در زبان بدن مشتری

 

۴- طرز ایستادن

به صورت کلی طرز ایستادن افراد را در دو دسته می توان قرار داد. ایستادن بسته و باز.

طرز ایستادن باز: حالت بدنی است که در آن فرد رو به جلو خم شده و حرکات شما را تقلید می کند. این حالت نشان می دهد فرد نسبت به گفته ها و راه حل های شما علاقمند است و حس راحتی و اطمینان دارد.

طرز ایستادن بسته: در این صورت فرد دست به سینه و با شانه های رو به جلو خم شده ایستاده است. به اصطلاح گارد دارد. شما باید تلاش کنید مشتری احساس راحتی داشته باشد. بهترین روش همان استفاده از تکنیک های آینه ای است تا آرام آرام مشتری از حالت ناامنی خارج شود.

البته بسیاری از حالات ایستادن هستند که هرکدام نشانه های خاصی را بیان می کنند.مثلاً

اگر مشتری به سمت عقب خم شود می تواند احتمال این باشد که مشتری دوست دارد از پیشنهاد شما فاصله بگیرد.

اگر مشتری صاف و مستقیم بشیند می تواند به این معنی باشد که مشتری دوست دارد شرایط را کنترل کند و به دنبال احتران از سوی شماست.

در این حالت بهتر است شما با طرح پرسش که نشان دهنده همدلی شماست صحبت خود را متوقف کنید. مانند ” فکر کنم شما سوالی دارید؟” فکر می کنم نگران مساله ای هستید؟” و…

۵- ارتباط دست ها

جالب است بدانید که حرکات دست ها هرکدام معنایی دارند. مثلاً ضرب زدن با انگشتان حاکی از آن است که مشتری بی حوصله است در این صورت فوراً سر اصل مطلب بروید.

اگر مشتری با یک دست مچ دست دیگر خود را بگیرد بدین معناست که می خواهد از خود دفاع کند، احساس خطر کرده یا نشان دهنده هوشیاری مشتری است.

اگر مشتری کالا یا محصول را لمس کند با دقت به او نگاه کند. احتمالاً این مساله را بیان می کند که از محصول خوشش آمده است و به احتمال زیاد می خرد.

اگر دیدید که مشتری چیزی را با ناخن هایش خراش می دهد احتمالاً عصبانی و ناراحت است در این صورت شما باید با او همدلی و همدردی کنید.

اگر دیدید مشتری با خودکار یا مداد بازی می کند احتمالاً نگران است یا نسبت به خرید تردید دارد یا می خواهد چیزی بگوید. بهنر است در این مواقع سوالی از مشتری بپرسید.

اگر مشتری نوک انگشتان را به هم بچسباند احتمالاً در حال تحلیل و ارزیابی محصول شماست.

زبان بدن مشتری و ارتباط دست ها

[highlight color=”yellow”]دوستان عزیزم! دنیای کسب و کارهای امروزه پر از اسرار و پیچیدگی است که شما با داشتن آگاهی و دانش می توانید پرده از این اسرار بردارید و پیروز این نبرد باشید. اگر شما دوست دارید مهارت های فروش خود را هر روز بهتر کنید پیشنهاد می کنم مقالات مربوط به فروش و بازاریابی سایت را مطالعه کنید.[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *