فروش و بازاریابی

فروشنده موفق و خوب با ۲۰ ویژگی

Successful seller

آیا یک فروشنده موفق تاثیری بر روی رونق و افزایش درآمد کسب و کار دارد؟ آیا یک فروشنده موفق باعث رضایت و وفاداری مشتریان می شود؟ آیا یک فروشنده خوب می تواند برند شما را به شهرت برساند و اعتبار شما را افزایش دهد؟ اگر جواب شما هم بله باشد بهتر است در مورد یک فروشنده موفق بیشتر بدانیم ما در این مقاله می خواهیم ویژگی های یک فروشنده موفق و خوب را بررسی کنیم. اگر شما هم برای یک فروشنده چالش دارید یا خودتان به عنوان یک فروشنده می خواهید حرفه ای تر عمل کنید این مقاله را از دست ندید.

ویژگی های یک فروشنده موفق

عادت هایی که یک فروشنده معمولی را به فروشنده حرفه ای تبدیل می کند.

۱- شخصیت شناسی و تشخیص خریدار مناسب

در این پروسه فروشنده موفق دقیقاً می داند مشتریان بالقوه و ایده آل چه کسانی هستند و بیشتر بر روی آنها تمرکز می کند اما در عوض یک فروشنده معمولی بر روی طیف وسیعی از مشتریان تمرکز می کند به امید آنکه برخی از آنها مشتریان بالقوه یا ایده آل باشند.

۲- فروشنده خوب از قبل آمادگی داره

یک فروشنده حرفه ای قبل از ارتباط با مشتری خودشان را آماده می کنند. آمادگی به معنی تحقیق در مورد مشتریان، پرسش های احتمالی، پیش بینی پاسخ ها و پیدا کردن جواب مناسب و متقاعد کننده، چالش های پیش رو و … که همگی خطر از دست رفتن مشتری را کاهش می دهند.

۳- فروشنده خوب نقاط ضعف خود را برطرف می کند

یک فروشنده ای حرفه ای دائماً بازخورد می گیرد و احتمال خطاهایش را بررسی می کند. به عنوان مثال فرض کنید یک فروشنده ادکلن توانسته تعدادی از مشتریان بالقوه را به سمت محصول بکشاند اما خریدی اتفاق نمی افتد. در این زمان فروشنده خوب به دنبال چرا می گردد و پاسخ هر چه باشد را برطرف می کند.فروشنده موفق و خوب

 

۴- شناخت خوب از محصول

اگر فروشنده بتواند یک محصول را به خوبی بشناسد و بعد بفروشد آن وقت می توان فروش را یک موفقیت تمام عیار دانست.

۵-مدیریت رابطه بر اساس واقعیت

یک نماینده فروش اجازه نمی دهد احساسات جای واقعیت ها را بگیرید. تلاش می کند در معامله و ارتباط با افراد واقعیت ها در نظر بگیرد و عاقلانه کار خود را انجام دهد.

۶- ارتباط عمیق برقرار می کنند

یک نماینده فروش خوب به دنبال گسترش ارتباطات جدید و حفظ ارتباطات قبلی است. ارتباطاتی که در آن فواید متقابل وجود دارد و دامنه فروش و فعالیت آنها را گسترش می دهد.

۷-شرایط را از دید مشتری می بینند

یک فروشنده خوب همیشه به فکر حل کردن یک مشکل از مشتری است در واقع می خواهد یک دوست و مشاور برای مشتری باشد تا فروشنده ! نماینده فروش وقتی موفق می شود که یک رابطه برد- برد برای مشتریان ایجاد کند. همیشه این سوال در ذهن او جاری است چگونه می توانم کمک کنم؟ به جای اینکه بگوید چگونه می توانم بفروشم؟

۸- فروشنده موفق انگیزه و علاقه دارد

فروشندگان حرفه ای با عشق و علاقه می فروشند صرفاً برای پول و حقوق نمی جنگند. نماینده فروش با انگیزه و تلاش کاری را با موفقیت به پایان می رساند.

۹- عمیقاً به صبحت مشتری گوش می دهد

یک فروشنده خوب تلاش می کند با طرح پرسش های متعدد و هدفمند و گوش دادن موثر به پاسخ آنها عمیقاً خواسته های مشتری را بفهمد.

ویژگی های فروشنده خوب

۱۰- داشتن استراحت کافی

همه می دانیم که نداشتن استراحت به اندازه کافی می تواند بر روی عملکرد ما در همه زمینه ای اثر گذارد. فروشنده موفق برای خود یک استراحت کافی تعیین می کند تا انرژی و اشتیاق خود را بازسازی کند.

۱۱- اعتماد داشتن به محصول

فروشندگان موفق به محصولات خود اعتماد دارند و ارزش هایی که تعریف می کنند را قبول دارند. بنابراین دیگران را بهتر تشویق می کنند.

۱۲- پیگیری پیشنهادهای خود

بسیاری از فروشنده ها از پیگیری پیشنهاداتشان به مشتریان ناکام می مانند اما یک فروشنده خوب بعد از معرفی محصول و پیشنهادات مشتریان را رها نمی کند بلکه نتایج را بررسی و تحلیل و سپس پیگیری می کند.

۱۳- شخص سازی برای مشتریان

یک فروشنده حرفه ای برای ارتباط و پیشنهادات خود با مشتریان از یک چارچوب تبعیت نمی کند و برای هر مشتری پیشنهادات خود را شخصی سازی می کنند. یعنی مشکلات هر مشتری را جداگانه بررسی می کنند و به دنبال راه حل هستند.

۱۴- خلق ارزش برای مشتریان

در هر بار ارتباط با مشتری ارزشی خلق می کند و هر بار چیز جدیدی برای مشتریان دارد. مقاله قیمت یا ارزش از دید مشتری , کدامیک مهمترند؟ می تواند در این زمینه جالب باشد.

۱۵- پایش مشتریان فاقد صلاحیت

نماینده فروش خوب برای پایش و تصفیه مشتریان خود زمان می گذارد و مشتریان فاقد صلاحیت را از لیست خود حذف می کند. اما بسیاری از فروشندگان زمانی برای این کارها در نظر نمی گیرند و در عوض زمان های زیادی را از دست می دهند. زمان هایی که فروشنده سرگرم راغب کردن افراد فاقد صلاحیت است و نتایجی هم نمی گیرد.

۱۶- برنامه ریزی برای کارها

مدیریت زمان و برنامه ریزی در انجام وظایف روزانه از مشخصات یک نماینده فروش موفق است. آنها حتی برای تماس‌های تلفنی و ملاقات با مخاطبان، به دقت برنامه‌ریزی می‌کنند. با داشتن یک برنامه‌ریزی مشخص روزانه، وظایف خود را با سرعت بیشتر و هدفمندتر به انجام می‌رسانند.

۱۷- مشتریان بالقوه را به چالش می کشاند

اگر فروشنده‌ای می خواهد با کمک به مشتری در جهت رشد کسب‌و‌کار خود قدم بردارد باید مورد اعتماد باشد. یک موافقت بی‌چون و چرا با تمام انتقادات و نکات مطرح شده، از طرف مشتری برای شما احترام به دنبال نمی‌آورد؛ بلکه فقط باعث می‌شود مشتریان فکر کنند که شما قابل اطمینان نیستید. از جستجو در صحبت‌های مشتریان هراس نداشته باشید و اگر گفته‌های آنها قابل جمع‌بندی نیست، با پرسیدن سؤال‌های بیشتر، آنها را به چالش بکشید.

خصوصیات فروشنده موفق و خوب

۱۸- ارتباط با مشتری و بازخورد از آن را ادامه می دهد

یک فروشنده خوب بلافاصله بعد از فروش به مشتری ارتباط خود را با مشتری قطع نمی کند و دست از تلاش بر نمی دارد بلکه ارتباط خود را حفظ کرده و بازخوردهای مشتری را دائماً دریافت می کند تا تصمیمات بهتری بگیرد.

۱۹- . به مشتریان خود اعتماد به نفس می‌دهد

زمانیکه مشتریان بین دو یا چند کالا تردید دارند تا جایی که ممکن است این شک زیادتر شود که حتی شاید از خرید صرف نظر کند. این لحظه ای است که فروشنده خوب وارد عمل می شود و به ذهن و قلب مشتری نفوذ می کند و با یک راهنمایی ساده و در عین حال کارشناسی شده، ضمن دادن اعتماد به نفس به مشتری به خاطر ارزشی که به‌دست می‌آورد، او را به خرید ترغیب کند.

۲۰- .با زور و فشار نمی‌فروشد

از بدترین عادت هایی است که ممکن است یک فروشنده داشته باشد. با تاسف این دسته از فروشندگان هنوز فرق بین راهنمایی و اجبار در خرید را نمی‌دانند. باید به این نکتهتوجه کنید که اگر مشتری بر اساس فضای به وجود آمده کالایی را خریداری کند، برای دفعات بعدی حتی اگر نیاز به محصول شما داشته باشد با توجه به خاطره‌ی بدی که در ذهن دارند، از حضور در فروشگاه خودداری می کنند.

امیدورام مطالب برایتان مفید بوده باشد با آرزوی یک فروش خوب با یک فروشنده موفق!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *