تکنیک, متفرقه, موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

کنترل ذهن با تکنیک سیلوا در ۲۱ روز

تکنیک سیلوا

در مقاله قبلی ما کاملا به مفهوم تکنیک سیلوا. اشاره کردیم و معنی آنرا بخوبی دانستیم. اکنون میخواهیم بدانیم چه راه ها و تمريناتي هست كه باعث افزايش قدرت تمركز ذهن و كنترل آن و انرژي درون ميشود كه در اين مقاله راجب آن صحبت خواهد شد.

ما تمرینات را طی سه مرحله در طول روز و حدودا کمتر از یکماه انجام خواهیم داد تا : به انجام آن بسرعت عادت کنیم ۲: بزودی به نتایج دلخواهمان برسیم.

تمریناتی از تکنیک که در صبح انجام میشود:

صبح ها پس از بیدار شدن از خواب به طور طاق باز دراز بکشید.

زمانیکه چشمها بسته است آنها را به آرامی به سمت بالا حرکت دهیم.

اعداد صد تا یک را به صورت معکوس بشمارید، تا به سطح آلفا بروید.

کنترل ذهن

سطح آلفا چیست؟

مغز ما تشکیل شده از چهار موج «بتا»، «آلفا»، «تتا» و «دلتا» . از این چهار موج، بتا با برقراری ارتباط با محیط اطراف و دنیای فیزیکی نقش خود را ایفا میکند و سه تای دیگر برای ارتباطات روحی و رویا دیدن است. هرکدام از این موج‏‌ها میتوانند در بسامد خاصی از فرکانس‏‌های مغزی قابل بهره‏‌جویی و فعال شدن باشتد و زمانی که ما با مراقبه (البته نه مراقبه معمولی زیرا روش مراقبه‌‏ی سیلوا فعال است نه نافعال) کنترل ذهنمان را به دست می‏‌گیریم.

این تکنیک در سطح موج آلفا و فعال کردن و استفاده از نیمکره‏‌ی راست مغز برای اندیشیدن را آموزش می‏‌دهد. تکنیک سیلوا خوزه معتقد بود با این روش می‏‌توان انرژی مثبت را چه از راه دور و چه از راه نزدیک منتقل کرد و کنترل آن را به دست گرفت.

برای کنترل نیمکره‏‌ی راست مغز،  ابتدا باید ارتعاشات مغزی‌مان را به طول‌موج آلفا برسانیم و پس از آن می‌‏توانیم از نیمکره‏‌ی مغزمان بهره ببریم.

برای رسیدن به سطح پایه یا آلفا از روش شش به یک استفاده می‏شود.

۶- بعد بیرونی

۵- خسته شدن پلک چشم‏‌ها

۴ -بسته شدن پلک چشم‏‌ها

۳- آرامش تن

۲- آرامش روان

۱- سطح پایه (آلفا)

قدرت ذهن

تکرار برخی عبارت‏‌ها در سطح آلفا بسیار مفید هستند، مانند «من هرروز از هر لحاظ بسیار عالی می‌‏شوم» و «من همیشه تن و روانم را سالم نگاه میدارم.

هنگامیکه به شماره یک رسیدید به خودتان بگویید که وقتی من به این صورت ریلکس میشوم ریلکسم عمیق تر و سریع تر میگردد.

اکنون برای خاتمه دادن به این مرحله فقط کافیست از یک تا ینج را بشمارید و در انتها که چشمان خود را باز میکنید، یک احساس خوشایند و همراه با هوشیاری عمیق را در خود میابید و بخاطر انجام چنین تمرین های موثری که باعث به وجود آمدن رضایت و سلامتی در خود میشود، لبخند میزنید.

تمریناتی از تکنیک سیلوا که در ظهر انجام میشود:

دوباره میتوانید یا به حالت ایستاده یا نشسته چشمان خود را ببندید و  بسمت بالا ببرید.

 اعداد صد تا یک را به صورت معکوس بشمرید.

به یک انار سرخ رنگ رنگ فکر کنید.تصور کنید انار را از وسط نصف کرده اید.دوباره دو نیمه انار را روی هم قرار دهید و در ذهنتان ناپدید سازید.

همچنان از یک تا پنج را برای خاتمه به این مرحله شمارش کنید.

تمریناتی از تکنیک سیلوا که در شب انجام میشود:

در حالت ایستاده و یا نشسته ریلکس کنید و با چشمان بسته به سمت بالا نگاه کنید.

اعداد صد تا یک را به صورت معکوس بشمرید.

زین پس ریلکس پیشرونده را انجام دهید. یعنی آگاهی تان را روی بخشهای مختلف بدنتان متمرکز کنید و آنها را ریلکس کنید. ازبالاترین نقطه بدنتان یعنی سر شروع کنید و به نوبت پایین بروید. فرق سر، پیشانی، چشمها، صورت، گلو، شانه ها، بازوها، شکم، کمر باسن، رانها، ساق پا، کف پا و انگشتان پاها را ریلکس کنید.

باز هم آن انار سرخ را متجسم کنید ولی این بار به تمام جزییاتش توجه کنید و آنرا بچشید و در ذهن خود این تصویر سازی را بدرستی انجام دهید.

سپس با شمارش اعدا یک تا پنج این مرحله را به پایان برسانید.

تمرین های تگنیک سیلوا را تا ۲۱ روز انجام دهید چرا که ما برای عادت کرده به چیزی ۲۱ روز زمان لازم داریم. هر چه روز ها رو سپری میکنیم با خود از هوشیاری کامل و آن احساس مطلبوبی که بدست آوردیم سخن بگوییم و بدانیم که چطور میتوانیم به راحتی بر ذهن خود تسط پیداکنیم.

در واقع ما به تدريج پي خواهيم برد كه تکنیک سيلوا بر ذهن فعال و خلاق تكيه دارد نه بر حالت ((بي ذهني)) و زماني كه ما تکنیک سيلوا را بكار ميگيريم ذهنمان را تحت كنترل قرار ميدهيم و كنترل ذهن اصطلاح مناسبي است براي توصيف آنچه كه ما در تکنیک سيلوا انجام ميدهيم.

ما جهت اينكه كنترل بدنمان را در اختيار بگيريم، پيش از آن لازم است بر ذهنمان كنترل داشته باشیم. و برای اينكه كنترل ذهنمان را در اختيار بگيريم ميبايد بر امواج آلفا كنترل داشته باشيم، سپس اگر بخواهیم امواج آلفا را در اختيار بگيريم. لازم است كاملاً ريلكس شويم.

کنترل زندگی

نتیجه گیری

ما با انجام یکسری تمرینات یاد شده از تکنیک سیلوا میتوانیم به کنترل ذهن خود دسترسی داشته باشیم که انجام این تمرینات بسیار ساده است و بدون اتلاف وقت ما را به آن نتیجه ی ایده آل میرساند و به ما کمک میکند علاوه بر اینکه ما میتوانیم قدرت جسممان را در دست داشته باشیم، قدرت ذهنمان را هم بدست بیاوریم با آن به تمام خواسته های ذهنی خود نزدیک شویم.

در مقاله بعدی به مزایای این تکنیک خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *