تکنیک, متفرقه, موفقیت (بهبود مهارتهای فردی), هدف

آیا با مفهوم سلف کوچینگ آشنا هستید؟

سلف کوچینگ

 

در مقاله آشنایی با مفهوم کامل کوچینگ، ما سعی داشتیم بحث کوچینگ را برای شما بصورت کامل توضیح دهیم. حال در برخورد با سلف کوچینگ، این سوال پیش می آید که معنی واقعی این کلمه چیست؟

سلف كوچينگ، همان تربيت شخصي است، كه شخص براي انجام كارهاي مهم و ضروری خود، از تکنیک های خودآموزی استفاده می كند. در واقع اگر همه ی ما به آن خود باوری لازم در زندگی، برسیم که بتوانیم به کشف استعداد و توانایی هایی که دربخش درونی ما قرار دارند دسترسی پیداکنیم، میتوان گفت به نقطه ی جدیدی از زندگی پی خواهیم برد. فقط کافیست یکبار با دقت تمام به آینه روبرو نگاهی بیاندازیم تا به عمق وجود خود، دسترسی پیداکنیم.

تابحال خودت را باور داشته ای؟

خیلی از ما به نقطه ای از زندگی میرسیم که دچار سر درگمی میشویم و نمیدانیم از کجا آمده ایم و به کجا میخواهیم برویم، حتی از توانایی ها و دانشی که داریم هم مطلع نیستیم؛ در صورتیکه اگر خودمان را باور کنیم میتوانیم بفهمیم، ماهم میتوانیم مانند انسانهای موفق به اهدافی که خواهان آن هستیم برسیم. همه ی ما در طول مسیری که گذرانده ایم قطعا تجربیات و دانشی بدست آوردیم، منتها نمیدانیم چگونه و کجا از آنها استفاده کنیم.

واقعا چگونه میتوان به اهدافمان برسیم؟

در اینجا ما به فکر فرو میرویم که چطور میتوانیم آن چیزهایی که در ذهنمان هست را عملی کنیم و تبدیل به یک انسان هدفمند و موفق شویم؟!

همانطور که میدانید کلمه کوچ به معنای مربی است. در واقع، ایجاد یک ارتباط دو طرفه بین کوچ (مربی)و مراجعه کننده است که مراجعه کننده اش را در راه رسیدن به اهدافش همراهی میکند و با مهارتهایی که دارد به او یاری میرساند. حال اینکه سلف کوچینک همان فرد مربی است که به آن خودبینشی رسیده است که صلاح زندگی خویش را دانسته و با استفاده از آن آگاهی های لازم میداند باید چه مسیری را انتخاب کند.

متاسفانه در جامعه ما، هنوز پی بردن به استعدادها و کارایی هایی که میتوان یک شخص در زندگی خود داشته باشد، سخت است.

ضمن اینکه شما با سلف کوچینگ میتوانید مانند یک کوچ، خودتان را به سمت موفقیت سوق دهید. سلف کوچینگ یک فعالیت خودمحور است، که در آن شما قادر هستید خودتان را به سمت جلو هل دهید و از چالشهای پیش رو عبور کنید.

چگونه میتوان سلف کوچینگ شد؟

سلف کوچینگ، بر مبنای این فرض اساسی کوچینگ که هر شخصی، یک نابغه خلاق و توانمند است، شکل گرفته است.قطعا همه ی ما میتوانیم سلف کوچینگ باشیم و با فراگیری یکسری مهارت ها که بصورت مجازی ارائه داده میشود، به بینشی از خود رسیده که روبرو شدن با اهدافمان را چندان سخت نخواهد کرد. زمانی که ما باچند روش ساده و گفتگو باخود به آن برسیم که جایگاه من در زندگی کجاست و من باید چه کارهایی را انجام دهم تا به آنچه در ذهنم خلق میکنم برسم و از تمام توانایی های خود بهره ببرم میتوان سلف کوچینگ خوبی را در خود خلق کنید.

هرکس خودش، بهتر از دیگران به مشکلات و راه‎حلهای خود آگاه است.

شما متخصص زندگی خودتان هستید و با داشتن تکنیک های درست، می توانید مشکلاتتان را به راحتی حل کنید.

با این کار شما میتوانید از تمام منطق خود، در جهت پیش بردن اهدافتان استفاده کنید و در مواجه شدن با تمام چالش های سخت زندگی، رفتاری کاملا منطقی از خود نشان دهید. حال اگر به این خودباوری رسیده باشید که شما هم میتوانید یک راهنمای خوب برای خود باشید و راه حل های مختلفی را پیداکنید، قطعا میتوانید تاثیرات بسیار مثبتی چه در زندگی خود چه در زندگی دیگران ایجادکنید. باید این را در نظر داشته باشیم که زندگی مانند مسائل ریاضی است و حتی سختترین مسائل هم، با دانستن فرمول آنها قابل حل است.

 

راه حل

اکنون میخواهیم با مزایای سلف کوچینگ آشنا شویم:

۱:رایگان است

همانطور که قبلا اشاره شد با گذارندن دوره های مجازی و استفاده از چند تکنیک ساده میتوان از چنین نقشی بهره مند باشید زیرا با دانشی که بدست می آورید، میتوانید در هر زمان و محلی که بخواهید به کسب مهارت‌ های کوچینگ بپردازید که این منجر به‌صرفه جویی در هزینه‌ های مالی و جابجایی می‌گردد.

اگرچه وجود یک مربی در کنار هر فردی، میتواند با ارزش باشد ولیکن شما میتوانید کار های خود را به تنهایی انجام دهید.

۲:افزایش آگاهی

سلف کوچینگ منجر می‌شود تا آگاهی‌ های فرد نسبت به توانایی‌ها، نقاط قوت و ضعف خود بیشتر شود و با درک درست‌تری به شناخت خود بپردازد و بتواند از نقاط قوتش در  پیش بردن مسیری که میخواهد استفاده کند و آن نقاط ضعفی را که مانع رسیدن به اهدافش میشود را کاهش دهد. با کشف استعدادهای خود قطعا عمل کردن به آنچه که در ذهنتان پروش میدهید، آسان تر میشود . با آگاهی بیشتر، شما به آن نقطه خودباوری هم میرسید.

۳:افزایش اعتماد به نفس

زمانیکه شما به خود و اهدافتان و مسیری که روبروی خود دارید باور داشته باشید و بتوانید به موفقیت برسید، باعث ایجاد اعتماد به نفسی در شما خواهد شد که رضایت خود و دیگران را به همراه دارد.

۴:یافتن راه حل

این نقش، باعث ایجاد تعامل و راه حل در برخورد با مشکلات بوجود آمده میشود، زیرا باکنترل بر اهداف خود و آگاهی خود نسبت به مسیری که در پیش دارد، میتواند از استراتژی های مختلفی هم، استفاده کند. در رویارویی با مشکلات و زندگی و رسیدن به اهداف گاهی با چالشهایی روبرو میشوید که میتوانید با پیدا کردن راه حل های مناسب بر آنها غلبه کنید.

۵:آشنایی با تمام مهارتهای سلف کوچینگ

زیرا هنگامی‌ که فرد از سلف کوچینگ بهره می‌برد؛ خود، مربی خود است، لذا باید تمامی مفاهیم پایه‌ای از تعریف کوچینگ گرفته تا پیشرفته‌ترین مهارت‌های آن را به‌ دقت مطالعه کند تا بتواند به‌ درستی خود را کوچ نماید. بعلاوه اینکه میتواند کوچ اطرافیان هم شود. برای اینکه بتوانید خود را به درستی کوچ کنید باید در جلسات کوچینگ قرار بگیرید تا به آن تکنیک ها و مهارت های لازم برسید و از آنها در زندگی خود استفاده کنید.

موفقیت

مهارت هایی که در سلف کوچینگ بدست میاید شامل:

۱:به خود باوری کامل نسبت به خویش میرسد.

۲:اهداف خود را بازیابی میکند.

۳:به کشف استعداهای خویش میرسد.

۴:خودش را در جایی که قرارگرفته میابد و میداند باید مسیرش را تا کجا ادامه دهد.

۵:میداند که در روبرو شدن بامشکلات از چه راه حل هایی استفاده کند.

۶:میداند در کجا قرار دارد و به کجا میخواهد برسد.

۷:نسبت به مشکلاتش آگاه میشود و میداند کدام یک از آنها مانع رسیدن به اهدافش شده است.

نتیجه گیری:

۱:سلف کوچینگ، فردی خوداموز است.

۲:نسبت به استعدادها و اهدافی که پیش رو دارد، اآگاهی دارد.

۳:همانند یک کوچ عمل میکند.

۴:دارای مزیت های زیادی است ؛ ازجمله صرفه جویی در هزینه و وقت،آگاهی بیشتر، اعتماد به نفس بالاتر و ایجاد تعامل در مواجه شدن با مشکلات.

۵:بعلاوه که میتوان با کسب مهارت های خود آموزی، یافتن راه حل های مناسب، کسب آگاهی بیشتر از خود و  بازیابی استعدادهایش به موفقیت خود کمک کند.

راهنمایی:

بدانید که شما هم میتوانید در دشوار ترین مسیر ها گام بردارید و با پیروزی در آنها به جلو رانده شوید. هر کس در زندگی خودش را بهتر میتواند درک کند و خود را در جایگاهی که باید، ببیند. پس فقط کافیست اراده کنید و خودتان را باور داشته باشید شما هم استعدادهای خاص خودتان را دارید که قطعا به شما کمک میکند خودتان را در زمینه ای که میخواهید پرورش دهید اگر تمایل به کنترل بر استعداد های خود دارید و میخواهید خودتان در رسیدن به اهدافتان پیشروی کنید و با اعتماد به نفس بالا راه خود را انتخاب کرده و در آن به موفقیت برسید بااستفاده از آموزش های لازم، شما هم میتوانید یک سلف کوچینگ، باشید.

بسیار سادست فقط  کافیست خوب بنویسید، خوب گوش دهید و خوب یاد بگیرید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *