موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

موفقیت در زندگی: ۶ چالشی که مانع موفقیت در زندگی شما می شود

6 مانع موفقیت در زندگی

آیا دوست دارید موفقیت در زندگی را لمس کنید؟ اصلاً موفقیت در زندگی به چه چیزهایی وابسته است؟ در این مقاله ۶ چیزی که باعث می شود شما از موفقیت در زندگی دور بمانید را برررسی می کنیم. در مقالات بعدی کارهایی که شما را به موفقیت در زندگی می رساند منتشر می کنیم.

موانع موفقیت در زندگی

آیا واقعاً موانعی موفقیت و پیشرفت وجود دارد. چرا بیشتر انسانها فکر می کنند موفق نمی شوند؟ دلیل موفقیت برخی انسانها چه چیزهایی می تواند باشد.

۱- تفکرات محدود و غلط

همه چیز از همین افکار و باورها شروع می شود. اینکه شما درباره خودتان چگونه فکر می کنید. آیا نسبت به خود اعتماد ندارید؟ آیا فکر می کنید توان و ظرفیت شما برای موفقیت بسیار کم است؟ اگر چنین است شما با افکار سمی خود جلوی پیشرفت و موفقیت خود را می گیرید. شاید این باورها به خاطر تجربیات بد و منفی شکل گرفته باشند اما شما نباید اجازه بدید این افکار ادامه پیدا کنند. به جای اینکه کلمه نمی توانم یا موفق نمی شوم را بر زبان بیاورید به دنبال این جمله باشید.” من چگونه می توانم …؟ چگونه موفق می شوم؟”

ویژگی‌های یک تصویرسازی ذهنی خوب چیست؟ می تواند شما را در این زمینه کمک کند.

۲- وسواس کمال گرایی

البته که کمال گرایی و بهتر بودن، چیز بدی نیست. زیرا این تفکر باعث می شود همیشه انگیزه برای یادگرفتن و رشد داشته باشید. اما در عین حال نباید وسواس کمال گرایی داشته باشید. این وسواس ها شما را موفقیت در زندگی دور می کند. واقعیت این است که این کمال گرایی ناشی از ترس های شماست، ترس از طرد شدن، ترس از دیدن خطاهای شما توسط دیگران و …  همین ترس ها موانعی برای رشد و پیشرفت شما فراهم می کنند.

رایان رابینسون در مورد کمال گرایی این تعریف را دارد.

«برای عده ای، رسیدن به سطحی از کمال همچون یک هدف اعلا و دستاوردی عظیم در زندگی تلقی می شود. این افراد همواره می خواهند در انجام هر وظیفه ای که بر عهده دارند، بهترین باشند که البته در بیشتر مواقع هم از رسیدن به هدف خود ناتوان هستند. همین موضوع منجر می شود تا در موقعیت بعدی، تلاش کنند تا کامل تر باشند. چنین افرادی به همین دلیل باید در انتخاب موقعیت ها و فضای کاری خود بسیار محتاطانه عمل کرده و سپس بتوانند تعادلی میان تکمیل کردن وظایف، و عالی تکمیل کردن وظایف خود پیدا کنند.»

کمال گرایی بیش اندازه نوعی از اختلال وسواس فکری و عملی به حساب می آید و به همین دلیل می تواند یک بیماری ذهنی نیز تلقی گردد.

۳- داشتن تعصب بر روی دیدگاه خود

تا حالا چند نفر را دیدید که تعصب بر روی دیدگاه خود دارند و از دیدگاه ها و نظرات دیگران استفاده نمی کنند.آیا خود شما از این دسته افراد هستید؟ آیا همیشه از دید و عینک خود همه چیز ها را می بینید؟ اگر چنین است شما در یک تله ذهنی گرفتار شده اید و باید برای موفقیت در زندگی از این دام بزرگ بیرون بیایید.

این طبیعی است که انسانها بیشتر دوست دارند در معرض دیدگاه هایی قرار گیرند که به دیدگاه آنها نزدیک تر و سازگارتر است. اما باید سعی کنید برای دیدگاه هایی متفاوت با دیدگاه خودتان بیشتر تلاش کنید و تعصب های فکری را کنار گذارید زیرا بسیاری از تصمیمات اشتباه از همین امر ناشی می شود و آسیب های جبران ناپذیری به بار می آورد.

۴-احساس ترس از تغییر

بسیاری از افراد دوست دارند در نقطه امن خود زندگی کنند و ریسک تغییر را به جان نمی خرند. هر روز دوست دارند موفق شوند اما این اتفاق نمی افتد و علت آن را نیز درک نمی کنند. در دنیای امروز چه بخواهیم و چه نخواهیم تغییر اجتناب ناپذیر است. کسانی موفق هستند که خود را با بادهای مخالف و تغییرات سازگار کنند. موفقیت در زندگی ناشی از خلاقیت و تغییر است. افرادی که از تغییر می ترسند و حریم امن و راحت خود را رها نمی کنند هرگز موفق نمی شوند. تعصب شما برای حفظ وضعیت فعلی، فرصت تجربه های جدید را از شما می گیرد.

۵- نداشتن انگیزه

شما برای موفقیت باید انگیزه را در خود حفظ کنید. اما چگونه؟ بهتر است برای خود یک کتابچه انگیزه ایجاد کنید و هر روز صحبت های افراد موفق و الهام بخش را در آن وارد کنید. کتاب های انگیزشی را بیشتر بخوانید.

موانع موفقیت در زندگی

۶- نداشتن هدف

یکی از چالش های موفقیت در زندگی همین نداشتن هدف است. برای شکست دادن این چالش بهتره این کار را انجام بدید. لیستی از علایق خودتان تهیه کنید و فکر کنید به کدام یک بیشتر علاقه دارید. دوست دارید در چند سال دیگه در چه جایگاهی باشید؟ کارهایی که می تواند شما را به این موفقیت نزدیک کند چه چیزهایی هستند؟ امکاناتی که در حال حاضر دارید چه چیز یا چه کسانی هستند؟ سپس اقدام های روزانه خود را شروع کنید هرچند کوچک و کم باشند.

چرا باید در زندگی هدف داشته باشیم؟ این مقاله می تواند شما را با ضرورت هدف گذاری در زندگی آشنا کند.

به امید شکست موانع موفقیت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *