mbti

شخصیت تدارکاتچی ISTJ

شخصیت “تدارکاتچی”

به نظر من هر وقت مشخص شود یک نفر برای انجام یک وظیفه کفایت می‌کند … آن کار توسط دو نفر بدتر انجام می‌شود، و اگر سه نفر یا بیشتر به کار گرفته شوند، اساساً انجام نخواهد شد. George Washington

 

تصور می‌شود که گونه شخصیتی تدارکچی فراوان‌ترین گونه بوده و حدود ۱۳% از جمعیت را تشکیل دهد. ویژگی‌های معرف تدارکچیان یعنی صداقت، منطق عملی و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر برای انجام وظیفه آنها را به هسته اصلی بسیاری از خانواده‌ها و همچنین سازمان‌هایی تبدیل می‌کند که حامی سنت‌ها، قوانین و استانداردها هستند، مانند سازمان‌های قضایی، نهادهای نظارتی و ارتش.

 

افراد دارای گونه شخصیتی تدارکچی از برعهده گرفتن مسئولیت اعمال خود لذت می‌برند و به کاری که انجام می‌دهند افتخار می‌کنند – تدارکچیان در هنگام تلاش برای رسیدن به هدف از وقت و انرژی خود برای تمام کردن کار مربوط با دقت و صبر دریغ نمی‌کنند.

 

 
شخصیت “تدارکاتچی” (ISTJ-A / ISTJ-T)
 
 

تدارکچیان فرضیات زیادی ندارند و ترجیح می‌دهند بجای تجزیه و تحلیل محیط اطراف خود، حقایق را بررسی کرده و به کارهای عملی مشغول شوند. شخصیت تدارکچی‌ها به هیچ عنوان بی‌معنا نیست و وقتی تصمیمی بگیرند حقایق لازم برای رسیدن به هدف خود را به دیگران منتقل می‌کنند و از دیگران انتظار دارند بلافاصله وضعیت را درک کرده و دست به اقدام بزنند.

 

تدارکچیان تحمل کمی نسبت به عدم تصمیم‌گیری دارند، اما چنانچه روش انتخاب شده با نظریه‌های غیرعملی به چالش کشیده شود با سرعت بیشتری تحمل خود را از دست می‌دهند، به خصوص اگر جزئیات کلیدی نادیده گرفته شود – اگر چالش‌ها به بحث‌هایی وقتگیر تبدیل شوند افراد دارای گونه شخصیتی تدارکچی با نزدیک شدن مهلت به طرز محسوسی عصبانی‌تر می‌شوند.

 

اگر برای شهرت خود ارزش قائل هستی با افراد خوب همنشین باش…

هنگامی که تدارکچیان می‌گویند قصد دارند کاری را به انجام برسانند، این کار را انجام می‌دهند و تعهدات خود را بدون توجه به هزینه‌های شخصی برآورده می‌کنند و از رفتار کسانی که به همان ترتیب به وعده خود عمل نمی‌کنند گیج می‌شوند. ترکیب تنبلی و عدم صداقت سریع‌ترین راه برای عصبانی کردن تدارکچیان است. در نتیجه، مردم دارای گونه شخصیتی تدارکچی اغلب ترجیح می‌دهند به تنهایی کار کنند، یا حداقل سلسله مراتب قدرت مشخصی داشته باشند، تا بدون بحث یا نگرانی در مورد قابل اعتماد بودن دیگران اهدافشان را تعیین کرده و به آنها دست یابند.

 

شخصیت‌های تدارکچی دارای ذهن تیز و مبتنی بر واقعیت هستند و استقلال و خودکفایی را به وابستگی به کسی یا چیزی ترجیح می‌دهند. وابستگی به دیگران اغلب به نظر تدارکچیان نوعی نقطه ضعف تلقی می‌شود، و اشتیاق آنها به انجام وظیفه، قابلیت اعتماد و صداقت شخصی تمام و کمال از افتادن آنها در چنین دامی جلوگیری می‌کند.

 

این احساس کمال شخصی برای تدارکچیان اساسی است، و از ذهنشان فراتر می‌رود – شخصیت‌های تدارکچی به قوانین و دستورالعمل‌های تعیین شده صرف نظر از هزینه آن پایبند هستند، اشتباه‌های خود را گزارش می‌دهند و حقیقت را می‌گویند حتی زمانی که عواقب انجام این کار برایشان فاجعه‌آمیز باشد. از نظر تدارکچیان، صداقت به مراتب مهم‌تر از ملاحظات عاطفی است، و رویکرد فاقد انعطاف آنها ممکن است در دیگران این تصور غلط را به وجود بیاورد که تدارکچیان سرد، یا حتی روبات‌مانند هستند.

 

افراد دارای این گونه شخصیتی اغلب تلاش می‌کنند احساسات یا محبت را آشکار را بیان کنند، اما این جمله که فاقد احساس هستند، یا بدتر اینکه اصلاً همدلی ندارند، عمیقاً دردناک است.

 

چرا که تنها بودن بهتر از داشتن دوستان بد است

فداکاری تدارکچیان، یک ویژگی عالی است که به این شخصیت‌ها اجازه می‌دهد کارهای زیادی را به انجام برسانند، اما در عین حال ضعف مهمی نیز هست چرا که افراد کم‌صداقت ممکن است از آن سوءاستفاده کنند. تدارکچیان به دنبال ثبات و امنیت هستند و وظیفه خود می‌دانند تا روال کارها را حفظ کنند و ممکن است متوجه شوند که همکاران و افراد دیگر بخش قابل توجهی از مسئولیت‌های خود را بر دوش آنها انداخته‌اند، چرا که می‌دانند آنها همیشه کارهای زمین مانده را انجام می‌دهند. افراد دارای گونه شخصیتی تدارکچی معمولاً نظراتشان را برای خودشان نگه می‌دارند و اجازه دهید واقعیت‌ها خود همه چیز را نشان دهند، اما ممکن است خیلی طول بکشد تا شواهد ملموس کل قضیه را نشان دهند.

 

تدارکچیان باید به یاد داشته باشند که از خود مراقبت کنند – تعهد سرسختانه آنها به ثبات و کارآمدی می‌تواند در دراز مدت به این اهداف ضربه بزند زیرا دیگران همیشه بیش از پیش به آنها اتکا می‌کنند، موجب ایجاد فشار احساسی می‌شوند که ممکن است سال‌های سال ابراز نشود، و در نهایت وقتی گفته شود که برطرف کردن آن خیی دیر باشد.

 

اگر شخصیت‌های تدارکچی بتوانند همکاران و همسرانی پیدا کنند که واقعاً قدردان و مکمل ویژگی‌های آنها باشند و از وضوح، شفافیت و اعتمادی که آنها ارائه می‌کنند بهره‌مند شوند، در این صورت متوجه خواهند شد که نقش ثبات‌آور آنها فوق‌العاده رضایت‌بخش است زیرا می‌دانند بخشی از سیستمی هستند که در آن کار می‌کنند.

 

کلیات

تیپ ISTJ به شدت با ثبات، مسئول و قابل اتکا است. و به واقعیت‌ها و حقایق بهاء زیاد می‌دهد. این تیپ کم‌حرف بوده و بیشتر در خودش است. وقت‌شناس، دقیق و منظم است. می‌تواند به خوبی تمرکز کند و پرت کردن حواس این تیپ دشوار است.

 

محل کار

تیپ ISTJ در به خاطر آوردن وقایع عالی است و می‌تواند با دقتی که در همه کارهای او می‌توان یافت این وقایع را تعریف کند. دقت او باعث می‌شود که کارها را با در نظر گرفتن جزئیات انجام دهد. کارهایی را دوست دارد که به تنهایی و حداکثر با یک یا دو نفر انجام دهد. زیرا تعداد زیاد نفرات باعث حواس‌پرتی او می‌شود. او می‌تواند با مقررات خیلی بهتر از افراد کنار آید. این تیپ دوست دارد مقررات رعایت شود و کسانی را که از این قاعده منحرف شود تحمل نمی‌کند. در کار کردن سخت‌گیر و بدون انعطاف است و دوست دارد که تیمی که با آنها کار می‌کند پر انرژی باشند و ظاهری مرتب و محل کاری تمیز داشته باشند.

 

ارتباط با دیگران

تیپ ISTJ ممکن است در نشان دادن احساس صمیمیت خود با دشواری روبرو باشد، هر چند که محبتش اغلب عمیق است و به همسر و خانواده خود به شدت وفادار است. او فردی عملگراست که بدون انعطاف کارهای خود را انجام می‌دهد و اعتقاد دارد که تواضع و فروتنی یکی از شرایط اصلی همراهی با تیم است. این تیپ به احساسات خود و دیگران تا حدی بی‌توجه است و شاید نتواند به راحتی نیازهای متفاوت از نیازهای خود را درک کند و این موضوع باعث می‌شود به راحتی از دیگران انتقاد کرده و با چارچوب ذهنی خود ایشان را نقد کند.

 

اوقات فراغت

برای تیپ ISTJ آرام گرفتن و استراحت کردن دشوار است. در نظر آنها کارهای لذت‌بخش مولد و سودآور نیست. او دوست دارد اوقات خود را صرف کاری سودمند بکند که درآمدی بدست آورد. این تیپ از اینکه در دل طبیعت باشد لذت می‌برد و متوجه بسیاری از جزئیات واقع در پیرامون خود می‌شود. او سادگی را دوست دارد. از سرگرمی‌ها و غذاهایی استقبال می‌کند که اقتصادی و غیر تجملی باشد.

 

پیشنهادهای توسعه فردی برای یک ISTJ

سعی کنید با دیگران مذاکره کنید و دنیا را از زاویه دید آنها نگاه کنید. دست کم هفته‌ای یک بار محبت خود را به اطرافیانتان نشان دهید. بیش از اندازه محتاط و بی‌انعطاف نباشید. بدانید که تنها یک روش درست برای انجام دادن کارها وجود ندارد. از مباحثاتی که یک برنده و یک بازنده داشته باشد احتراز کنید. گه‌گاه کارهای تکانه‌ای و از روی خواست خود بکنید. گه‌گاه تنبل شوید. بیشتر لطیفه بگویید. به احساسات خود و دیگران بهای بیشتری بدهید. به نیازها و احساسات دیگران توجه کنید. از دیگران بیشتر تشکر کنید. حتی از کوچکترین کارهای آنها قدرشناسی کنید. وقتی را صرف استراحت و بازی کنید. از مرخصی‌های خود غفلت نکنید. از توانمندی خود که می‌توانید منطقی، مستقل، قابل اتکاء، وظیفه‌مند، منظم، دقیق، سخت‌کوش و درک کننده باشید سپاسگزاری کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *