موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

مهارت فردی برای هر کسب و کار چیست؟

مهارت فردی برای کسب و کار

آیا شما هم فکر می کنید در مهارت فردی در کسب و کار نیاز به کمک دارید؟ اگر فکر می کنید شایستگی شما برای ارتقاء و ترفیع زیاد است اما این اتفاق نمی افتد بهتر است در مورد مهارت فردی خود کمی بازنگری کنید. شاید در ارتباط با دیگران ضعیف عمل کرده اید.

مهارت فردی چیست؟

به عبارت ساده ویژگی ها و خصوصیات مختلفی است که فرد می تواند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کند. این خصوصیات و ویژگی ها می توانند به شکل ارتباط موثر و متقاعد کننده یا (شخصیت، همدلی، درک متقابل و …) باشند.
در این مقاله سعی کرده ایم شما را  با مهارت های فردی که برای هر کسب و کار به آن نیاز دارید آشنا کنیم. اما اگر شما دوست دارید علاوه بر مهارت های فردی در مهارت های اجتماعی نیز پیشرفت کنید مقاله رشد مهارت های فردی و اجتماعی به ۱۲ شیوه می تواند یک راهنمای عالی برای تان باشد.

مهارت فردی در کسب و کار

۱-توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران

جالب است بدانید طبق تحقیقات انجام شده  ۷۵درصد اوقات روزانه ما صرف ارتباط با دیگران می شود و شاید بتوان گفت ۷۵ درصد موفقیتهای ما نیز به روابط ما با دیگران وابسته است. ارتباط برقرا کردن با دیگران یک توانایی مهم است که در موفقیت کسب و کار خیلی نقش دارد. شما با داشتن این توانایی به راحتی می توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید و در زمینه های دیگر از آنها تجربه کسب کنید.

۲-مهارت ارتباطی از نوع قوی

این نوع مهارت فردی به شما در هر زمینه کمک می کند. شما باید مهارت خود را در همکاری با دیگر همکاران، گوش دادن فعال به صحبت های آنها متقاعد کردن آنها و … بالا ببرید تا بتوانید در محل کسب و کار خود یک قدم جلوتر باشید.

۳-صبر و حوصله

اگر شما بتوانید در مواقع استرس و فشار صبور باشید و خونسردی خود را حفظ کنید قطعاً قدرت شما را همه می شناسند از رئیس گرفته تا همکاران و باعث پیشرفت شما می شود.

۴-اعتماد به دیگران

شما باید به عنوان یک فرد قابل اعتماد به نظر آیید و دیگران بتوانند به شما اعتماد کنند و به دیگران نیز اعتماد داشته باشید. بدون این مهارت شما نمی توانید در مدت طولانی مشغول به کار شوید.

مهارت فردی۵-همدلی و درک متقابل

برای این مهارت باید سعی کنید دیگران را قضاوت نکنید به گفته: رایان کان “داشتن این توانایی که دیگران را بدون اینکه کفش هایشان را بپوشیم قضاوت نکنیم، یک توانایی بالاست”. از این جهت می توانید با دیگران همدلی و درک متقابل داشته باشید. همیشه خودتان را جای افراد بگذارید تا بتوانید آنها را بیشتر درک کنید.

۶-مهارت گوش دادن فعال

شیدن فقط کافی نیست بیشتر افراد نیاز دارند که فعالانه به صحبت های آنها گوش دهیم. اما فعالانه شنیدن یعنی چه؟ یعنی شما واقعاً بفهمید فرد مقابل چه می گوید و از صحبت ها چه چیزی را می خواهد.

۷-انعطاف داشتن

انعطاف داشتن یک مهارت خوب است و معنای آن اینکه شما بتوانید در شرایط آزار دهنده و نامطلوب خود را سازگار کنید. کنار آمدن در شرایط نامطلوب باعث آرامش و تمرکز در کار می شود این انعطاف پذیری نه تنها در شغل و کسب و کار می تواند موثر باشد بلکه در زندگی هم به شما کمک زیادی می کند و شما حتی می توانید در این کار به اطرافیان هم یاری رسانید.

۸-قضاوت درست

بیشتر افراد زود قضاوت می کنند اما بهتر است این مهارت فردی قضاوت درست را یاد بگیریم و در خود بیشتر تقویت کنیم. قضاوت درست از یک شنیدن فعال و درک کردن متقابل بدست می آید. با فراگیری و تمرین این مهارت شما می توانید علاوه بر کسب و کار در زندگی هم تصمیمات درست و به جا بگیرید.

۹-متقاعد کردن دیگران

با داشتن این مهارت به راحتی می توانید ایده ها و پروژه های خود را عملی کنید. بیشتر فروشتده ها با داشتن مهارت متقاعد کردن دیگران به راحتی می توانند محصولات یا خدمات خود را بفروشند. مهارت متقاعد کردن دیگران در زندگی روزمره هم یک مهارت خوب و کاربردی است.

۱۰-مهارت در مذاکره

این مهارت به صورت ذاتی در هر فردی نیست بلکه هر کس می تواند آموزش ببیند و مهارت خود را در این زمینه تقویت کند. شما با داشتن این مهارت می توانید در کسب و کار خود به راحتی پیشرفت کنید و به اهدافتان برسید.

مهارت فردی در مذاکره

۱۱-ذهن باز و روشنفکر

اگر شما این مهارت را در خود تقویت کنید بدون شک افراد بیشتری را به سمت خود جلب می کنید. اگر افراد احساس کنند که شما دارای ذهن خلاق و روشنفکری هستید بیشتر ایده ها و تجربیات خود با شما در میان می گذارند.

۱۲-اخلاق خوش و شوخ طبعی

یکی از بهترین گزینه ها برای از بین بردن تنش و استرس در محیط کار است. البته باید در نظر گرفت که برای شوخ طبعی حد و مرزی قائل باشید. اگر به جا و به اندازه استفاده شود برای تغییر شرایط و استرس بسیار موثر است.

۱۳-شناخت افراد

اینکه شما همکاران را بشناسید در ایجاد روابط تان می تواند تاثیر گذار باشد. از طرز صحبت گرفته تا خیلی چیزهای دیگر این مهارت فردی به شما کمک می کند تا شما درک کنید بهترین زمان و یا مکان برای صحبت کردن چه موقعی است.

۱۴-صادق بودن

راستگویی و صداقت بهترین سیاست در کسب و کار است. برای ایجاد اعتماد بین همکاران این امر یک ضرورت است. افراد دوست دارند با کسانی کار کنند که به آنها صداقت و اعتماد دارند. شاید اغراق نباشد اگر بگویم یکی از مهم ترین و کارآمد ترین مهارت فردی همین صداقت است که اگر خراب شد جبران آن شاید به سختی یا هرگز اتفاق نیفتد.

۱۵-زبان بدن مناسب

خیلی ها قبل از اینکه حرفی از دهانشان بیرون آید از زبان بدن شان شناخته می شوند. شما با مهارت زبان بدن مناسب، علاوه بر جلب اعتماد دیگران می توانید دیگران را هم بشناسید و ببینید آیا حرف ها ی آنها مطابق واقعیت یا شخصیت شان است یا نه؟ همچنین در متقاعد کردن دیگران هم این مهارت می تواند نقش مهمی داشته باشد.

زبان بدن در مهارت فردی۱۶-مهارت رهبری

رهبری یک مهارت فردی است که با آموزش و یادگیری امکان پذیر است. اگر شما بتوانید با این مهارت تیم را ترغیب کنید تا بهترین کار را انجام دهد. تبریک می گویم! شما یک رهبر خوبی هستید.

۱۷-حمایت و انگیزش

بیشتر افراد دوست دارند دیگران به آنها اعتقاد داشته باشند و آنها را حمایت و تشویق کنند. شما می توانید با حمایت، تشویق و کمک به دیگران آنها را برای رسیدن به اهدافشان یاری رسانید و بدین ترتیب این مهارت را در خود بیشتر تقویت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *