موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

رشد مهارت های فردی و اجتماعی به ۱۲ شیوه

یادگیری مهارت های فردی و اجتماعی

در دنیای امروز ارتباط صحیح با افراد خیلی در زندگی شخصی و اجتماعی، حتی در کسب و کار نقش ایفا می کند. اگر به این نکته توجه نکنیم ممکن است همه ابعاد زندگی مان به خطر بیفتد. در این مقاله سعی کرده ایم مهم ترین روش هایی که باعث رشد مهارت های فردی و اجتماعی هر شخص می شود را بیان کنیم. جالب است بدانید مهارت فردی حتی در کسب و کار و فروش می تواند نقش ایفا کند. مقاله مهارت فردی برای هر کسب و کار چیست؟ در این راستا منشر شده است.

اگر شما هم احساس می کنید باید خانه تکانی زندگی شخصی و فردی خود را شروع کنید و تغییراتی در آنها به وجود آورید تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

روش های مهم در مهارت های فردی و اجتماعی

این مهارت ها باعث می شود شما در زندگی اجتماعی و فردی به نتایج فوق العاده دست یابید و بیشتر احساس لذت و رضایت داشته باشید.

۱- رفتار اجتماعی را تمرین کردن

سعی کنید خجالت و کم رویی را کنار بگذارید. اجازه ندهید خجالت و اضطراب مانع ارتباط با افراد جدید برای شما شود. تلاش کنید با افراد جدید وارد گفتگو شوید حتی اگر احساس دستپاچگی و اضطراب دارید شاید در ابتدا سخت باشد اما با تمرین بیشتر در ادامه به راحتی از پس این کار به برمی آیید. با این کار علاوه بر اینکه  مهارت اجتماعی خود را بالا می برید حس اعتماد به نفس را در خود تقویت می کنید.

۲- تمرین های کوچک

در فرصت هایی که برایتان پیش می آید مثل یک مهمانی، مراسم و … سعی کنید با افراد مختلف وارد گفنگو شوید از قدم های کوچک شروع کنید. با مکالمات کوتاه در هر فرصتی مثل مهمانی، خرید از فروشگاه، رستوران و … می توانید کم کم کار را ساده تر کنید.

۳- پرسش های باز

سوالات باز سوالاتی هستند که با بله و خیر به تنهایی پاسخ داده نمی شوند و پاسخی فراتر در خود دارند. شما با پرسیدن این سوالات می توانید ارتباط بیشتری با افراد برقرا کنید و درهای گفتگو را برای خود و دیگران باز کنید.

۴- ترغیب دیگران به صحبت کردن

اغلب افراد از اینکه در مورد خودشان صحبت کنند لذت می برند مثل شغل و حرفه، چیزهای مورد علاقه شان، خانواده، تفریح و … بهتر است برای ارتباط بهتر، شما با پرسیدن سوالاتی در این زمینه آنها را به گفتگو ترغیب کنید و با اشتیاق و علاقه به صحبت های آنها گوش دهید.

رشد مهارت های فردی و اجتماعی۵- هدف گذاری

نقش هدف گذاری در هر حیطه ای از زندگی بسیار مهم است. بهتر است که یک مهارت را به عنوان هدف انتخاب کنید و هر روز برای تقویت و رشد در آن کاری انجام دهید. این اهداف می تواند در حیطه ی مهارت های فردی یا اجتماعی باشند مزیت این کار، زودتر و راحت تر رسیدن شما به مهارت های فردی و اجتماعی است. مقاله آموزش هدف گذاری در ۲۱ روز نحوه هدف گذاری و انجام آن را برای شما به صورت کامل شرح می دهد.

۶- تعریف از دیگران

وقتی از دیگران بابت اخلاق، خانه نو یا ماشین جدید و … تعریف می کنید راه را برای رفتارهای دوستانه و گفتگوهای موثر باز می کنید. این یک رفتار اجتماعی خوب و دوستانه است که افراد را ترغیب به صحبت می کند.

۷-خواندن کتاب یا مقاله

دوست عزیز تبریک می گویم! شما همین الان باخواندن این مقاله در ارتقاء مهارت های فردی و اجتماعی خود اقدامی کرده اید. همچنین شما با خواندن کتاب هایی در این زمینه می توانید رشد بیشتری داشته باشید. اما به یاد داشته باشید که خواندن کافی نیست و زمانی موفق می شوید که آنها را انجام دهید و بارها و بارها تمرین کنید.

۸- ادب و احترام

همیشه ادب، احترام و رفتارهای مناسب یکی از بهترین رفتارهای اجتماعی است که فرد را در هر زمینه ای کمک می کند. اما اگر دوست دارید در این زمینه موفق شوید سعی کنید آداب معاشرت، استفاده از کلمات محترمانه، تشکر و قدردانی و در یک کلام رفتارهای خوب را تمرین کنید. برای این کار هر روز تمرین های کوچکی درنظر بگیرید و آنها را انجام دهید. بعد از مدت کوتاهی خواهید دید که چقدر پیشرفت کرده اید.

۹- آموزش زبان بدن

هر چه از زبان بدن بگویم کم گفته ام. شاید فکر کنید که فقط فروشندگان و بازاریاب ها باید زبان بدن خوب داشته باشد اما این طور نیست همه افراد برای داشتن یک ارتباط موثر و خوب باید با زبان بدن آشنا باشند و در آن مهارت کسب کنند تا در هر زمینه ای موفق شوند. از مهم ترین نکات در ارتباط موثر برقراری ارتباط چشمی، گوش دادن فعال و حفظ آرامش است.

۱۰-استفاده از کلاس های آموزشی

شاید باور نکنید اما مهارت های فردی و اجتماعی آنقدر مهم شده اند که برخی برای ارتقاء خودشان در این زمینه، حاضرند در کلاس های آموزشی شرکت کنند تا بتوانند بر کم رویی و خجالت یا استرس و اضطراب خود، کنترل خشم، فشار های روحی یا اجتماعی و … غلبه کنند.

یادگیری مهارت های فردی و اجتماعی

۱۱- آگاهی از مسائل روز

کسی که در مورد مسائل روز و خبرهای جامعه خود و جهان آگاهی دارد در هر اجتماعی حرفی برای گفتن دارد. این ویژگی بسیار خوب است اما باید یک نکته را در نظر بگیرید سعی کنید از موضوعات بحث برانگیز و چالشی دوری کنید که نه تنها باعث ارتباط موثر نمی شود بلکه اختلافات و دلخوری ها را هم به همراه می آورد. در این مورد باید بیشتر درباره خبرهای جذاب و مورد علاقه خود و دیگران صحبت کنید.

۱۲- اجتناب از افکار منفی

جالب است بدانید طبق آمار بدست آمده از محققان افرادی که در مورد تعاملات اجتماعی خود دارای افکار منفی باشند بعد از آنکه پیش گویی خود را بیان می کنند شرایطی ایجاد می شود که همان پیش‌گویی را به حقیقت تبدیل می کند. برعکس آن نیز صادق است کسانی که خوش بین هستند و نسبت به دیگران اعتماد دارند و انتظار دارند مردم با آنها خوب رفتار کنند، احتمال زیاد خودشان با مردم خوب رفتار می کنند و خوش خلق هستند. حتی افرادی که خود را خوش شانس می دانند از این قضیه مستثنی نیستند. پس چاره چیست؟ باید این افکار منفی را شناسایی کنید و با افکار مثبت جایگزین کنید. از این طریق می توانید ارتعاشات مثبت و موثری دریافت کنید.

کلام آخر

مهارت های اجتماعی برای ارتباط بهتر و موثر با دیگران ضروری هستند.مهارتهای فردی و اجتماعی باعث رشد در زندگی، کسب و کار، پیدا کردن دوستان و افراد جدید، احساس رضایت و شادی می شوند. یادگیری این مهارت ها آنقدر مهم هستند که بسیاری از کشورها یا مدارس آموزش آن را از کودکی آغاز می کنند، تا افراد در بزرگسالی کمتر دچار آسیب های فردی و اجتماعی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *