هوش مالی

تقویت هوش مالی با ۱۲ راهکار موثر که باید بدانید!

تقویت هوش مالی با 12 راهکار موثر

تقویت هوش مالی: بسیاری افراد حتی با داشتن تحصیلات علمی و دانش باز هم علت رشد و پیشرفت را شانس و اقبال می دانند. تصور می کنند شانس همه چیز برای رسیدن به آرزوهاست و نداشتن آن همه چیز را از بین می برد. شما چقدر به شانس اعتقاد دارید؟ آیا فکر می کنید برای تقویت هوش مالی باید کاری کرد یا همه بسته به شانس و اقبال دارد؟ معمولاً یکی از آرزوهای مهم افراد رسیدن به ثروت است. اما فکر اشتباهی که در سر بیشتر افراد وجود دارد این است که بدون هیچ زحمت و تلاشی چگونه می توان یک شبه به ثروت رسید.

[highlight color=”yellow”]یکی از دلایلی که مردم فاقد هوش مالی هستند این است که پول می خواهند ولی حاضر به طی کردن مراحل رسیدن به پول نیستند.[/highlight]

[highlight color=”yellow”]واقعیت این است که برای رسیدن به ثروت و موفقیت در زندگی فردی باید کارهایی انجام دهیم. اگر شما حتی از هر طریقی ثروت را جذب کنید اما نتوانید آن را نگه دارید یا به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید مطمئناً به راحتی و سریع ثروت خود را از دست می دهید.[/highlight] اینجاست که تقویت و افزایش هوش مالی می تواند یک نقشه مطمئن برای نگه داشتن ثروت و افزایش آن باشد. در این مقاله می خواهم شما را با روش هایی که باعث افزایش و تقویت هوش مالی شما می گردد آشنا کنم. با ما همراه باشید.

روش های تقویت هوش مالی

دوستان عزیزم باید عمیقاً به این مساله ایمان داشته باشید که ثروتمند شدن اتفاقی نیست و باید مسیر مشخصی طی شود. با این دید و تلاش موفق می شوید ثروت را جذب کنید. روش های زیر می توانند در تقویت هوش مالی شما اثر بگذارند.

۱-مشخص کردن هدف های مالی

همیشه هدف گذاری در هر زمینه ای جواب می دهد. به خصوص اگر این هدف ثروت و پول باشد. شما با ایجاد یکسری هدف های مالی (این که در چه زمانی به چه مقدار پول دسترسی پیدا کنید.) می توانید انگیزه لازم برای اقدامات بعدی را شکل دهید. در این صورت یک مسیر شفاف و بدون ابهام برای خود تعریف کرده اید. منظور از شفاف یعنی باید شما هدف گذاری خود را با تمام جزئیات بنویسید.در این صورت است که هم از خطرات جلوگیری می کنید و هم انگیزه بیشتری دارید. مقاله تکنیک های کمکی برای هدف گذاری می تواند راه گشای مشکلات شما باشد.

۲- انتخاب هدف های کوچک

جالب است بدانید طبق تحقیقات انجام شده اگر در هدف گذاری، اهداف بزرگی برای خود انتخاب کنید ممکن است زمان زیادی را برای رسیدن به آن هدف صرف کنید و شاید در ادامه هم انگیزه خود را کامل از دست بدهید. اما وقتی اهداف کوچک تر را برای خود بر می گزینید احتمال زودتر رسیدن و موفقیت بیشتر می شود.

در نتیجه فرد بیشتر و سریع تر می تواند احساس موفقیت و لذت را بچشد. به عنوان مثال اگر هدف مالی شما داشتن یک خانه لوکس و مجلل باشد این هدف بسیار بزرگ و سخت است. احتمال رسیدن به این هدف نیاز به زمان طولانی دارد. اما شاید هدف کوچک تر مثل خرید یک ماشین یا یک خانه کوچک معمولی یا … می تواند احتمال اتفاق افتادنش را در زمان کمتر بالا ببرد.

۳- استفاده از جملات مثبت

شاید این چیزها را زیاد شنیده اید اما واقعاً چقدر بکار برده اید؟ واقعیت این است که ارتعاشات مثبت و بکار بردن جملات مثبت برای موفقیت در هر کاری جواب می دهد.[highlight color=”yellow”] طبق قانون جذب این جملات در جان و ذهن شما نفوذ می کنند و ناخودآگاه باعث تغییر عملکرد ذهنی و فیزیکی شمامی شوند.[/highlight] باعث می شود تا به خودتان ثابت کنید از پس هدف موردنظرتان برخواهید آمد. مثلاً به جای این که بگویید موفق نمی شوم یا مشکلات نمی تواند من را شکست دهد. بگویید من حتماً موفق می شوم . مشکلات را شکست می دهم. مقاله قانون جذب پول:۷ روش ساده اما کاربردی برای جذب پول می تواند یک راهنمای کامل برای باورهای شما باشد.

رابطه تقویت هوش مالی با جملات مثبت

۴- آستین ها را بالا بزنید

شاید این موضوع واضح باشد که برای این اهداف باید نسبت به قبل بیشتر تلاش کنید.اما در عمل سخت است. شما باید تمرین کنید هر روز قدم هایی برای رسیدن به اهداف خود بردارید. همین تمرین هاست که از شما یک فردی موفق با ضریب هوش مالی بالا می سازد.

۵- پرداخت بدهی های کوچک

در هوش مالی اعتماد به نفس بسیار مهم است. شما با پرداخت بدهی های کوچک خود را برای بدهی های بزرگ تر آماده می کنید و اعتماد به نفس پیدا می کنید.این کار شما را در پیشبرد و ادامه اهدافتان کمک می کند. شما با این کار به خودتان ثابت می کنید از پس پرداخت بدهی بر می آیید و اگر مبلغ زیاد هم شد باز هم می توانید پرداخت کنید. توجه داشته باشید هر بدهی هم خوب نیست منظور ما در این قسمت بدست آوردن پول برای سرمایه گذاری و افزایش ثروت است. که منجر به بدهی شود. خیلی از افراد با گرفتن وام مخالف هستند و فکر می کنند یک ضرر و زیان کامل است. برخی دیگر هم ادعا می کنند از پس پرداخت آن بر نمی آیند. این در حالی است که افراد با هوش مالی بالا وام را می گیرند و در جاهایی سرمایه گذاری می کنند که سود زیادی را نصیبشان می کند.

۶- سرمایه گذاری بر روی خود

شاید گفت بهترین سرمایه گذاری همین است. در این سرمایه گذاری شما با استفاده از تجربیات دیگران یا با مطالعه کردن یا حضور در سمینارها و کلاس های آموزشی می توانید بدون آزمون و خطا کارها را پیش ببرید.شما باید بر شکست های خود و دیگران تمرکز کنید و می توانید از همین طریق هوش مالی خود را تقویت کنید. بدانید افراد ثروتمند یا موفق چه کرده اند، شما هم بدون آزمون و خطا همان کارها را انجام دهید.

۷- برای علاقه های خود خرج کنید

شاید باور نکنید اما اگر شما به چیزی علاقه دارید و دوست دارید آن را تجربه کنید بهتر است مقداری از پول خود را برای این کار خرج کنید. زیرا این کار باعث خوشحالی و لذت در شما می شود که انگیزه بیشتر برای ادامه اهداف مالی و پیشرفت ایجاد می کند. برخی ها با داشتن باورهای غلط و اینکه برای علایق و تجربه های جدید نباید خرج کرد زندگی می کنند. اما واقعیت این است که مقداری خرج کردن برای تقویت انگیزه لازم و ضروری است.

۸- خرید با دیگران ممنوع

در روانشناسی ثابت شده افرادی که به صورت گروهی برای خرید می روند فکر کمتری در خرید دارند و بیشتر اوقات چیزهایی را می خرند که به آن نیاز ندارند. بر همین اساس سعی کنید به تنهایی خرید خود را انجام دهید تا وقت کافی برای فکر کردن داشته باشید و احساسی خرید نکنید. بهتر است برای دیدن دوستان یا اقوام خود در مراکز خرید قرار نگذارید و در فضاهای مناسب دیگر آنها را ببینید.

۹- مطالعه و دانستن مسائل اقتصادی

سعی کنید زمانی را برای خواندن مطالبی درباره مسائل اقتصادی یا تماشای برنامه های  اقتصادی یا مطالعه کتاب ها و مجلات اقتصادی اختصاص دهید. زیرا هر کدام می توانند ذهنیت شما را برای سرمایه گذاری های خوب یا بد با توجه به شرایط موجود روشن کنند.

۱۰- پولتان را درست بودجه بندی کنید

[highlight color=”yellow”]کسری بودجه یعنی هزینه ها از درآمدها بیشتر باشند. این امر یک دلیل ساده دارد خرج کردن پول ساده تر از بدست آوردن پول است. [/highlight]

شما باید دقت کنید که کسری بودجه پیدا نکنید. حتی بتوانید پس انداز هم داشته باشید و این کار با یک بودجه بندی درست امکان پذیر است. مقاله هوش مالی در بودجه بندی پول خود می تواند شما را در این زمینه کمک کند.

تقویت هوش مالی و بودجه بندی۱۱- تغییر تفکرتان

[highlight color=”yellow”]بیشتر مواقع این تفکرات ما هستند که مثل یک ترمز دستی عمل می کنند. شما پای خود را روی گاز قرار می دهید، تلاش می کنید اما حرکتی در کار نیست. چرا؟ [/highlight]باید تفکرات را تغییر دهید تا زمانی که فکر می کنید زندگی یعنی خرید فلان چیز لوکس و گران قیمت ترمز دستی زندگی شما بالاست. برای تقویت هوش مالی تان باید تمرکز خود را بر روی ساختن پول و تبدیل آن به ثروت بگذارید نه روی خرج کردن. فقط در این صورت است که می توانید تصمیماتی بگیرید که هوشمندانه تر و موفق تر باشند.

۱۲- در گذراندن زمان عاقل باشید

برای اینکه بتوانید هوش مالی خود را تقویت کنید نیاز دارید زمان هایی را صرف برنامه های مالی خود کنید. به جای اینکه در روز زمانی را برای فکر کردن به اینکه آیا می‌توانید از پس خواسته‌هایتان برآیید بگذرانید. زمانی را برای بررسی امور مالی خود بگذارید ببینید دقیقاً چقدر پول به دست می آورید و انتخاب های پیش روی خود را بررسی کنید. اگر شما به درستی انتخاب های خود و امور مالی تان را ارزیابی کنید قدرت کنترل بیشتری نیز خواهید داشت.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=”600*80″]تبریک می گویم حالا شما با خواندن همین مقاله اولین قدم را برای تقویت هوش مالی خود برداشته اید و با عمل به این روش ها می توانید ثروت را هم جذب کنید.[/box]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *