مربی گری کسب و کار(بیزینس کوچینگ)

کوچینگ در مدیریت و رهبری چگونه است؟

کوچینگ در مدیریت چیست؟

کوچینگ در مدیریت یعنی چه؟ آیا تا به حال برای شما شرایطی پیش آمده که فکر کنید اعضای تیم یا پرسنل می توانند رابطه بهتری با هم برقرار کنند. آیا شما هم فکر می کنید با بهبود مهارت های پرسنل می توان نتایج عالی در کسب و کار گرفت. بهترین راه حل مناسب برای رسیدن به این اهداف کوچینگ در مدیریت و رهبری باشد. با کوچینگ در مدیریت شما به عنوان یک رهبر می توانید چالش ها را حل کنید. مهارت ها را بهبود ببخشید و مدیریت خود را به عالی ترین شکل ممکن انجام دهید. در این مقاله به این موضوع می پردازیم. با ما همراه باشید. اگر شما دوست دارید در مورد کوچینگ و کوچ اطلاعاتی کسب کنید مقاله کوچینگ چیست؟ انواع کوچینگ و مزایای کوچینگ کدامند می تواند راهنمای شما باشد.

کوچینگ در مدیریت یعنی چه؟

یعنی شما در نقش یک مدیر یک رابطه‌ی حمایتی بین خود و اعضای تیم تان برقرار می کنید. مدیر در نقش یک مربی نیز هست که به انجام پرسش، گوش دادن، بازخورد از اعضا و … می پردازد. اما برای چه، باید یک مدیر این کارها را انجام دهد؟ یک پاسخ دارد برای تغییر در فرآیند کار و بهبود کارایی. مدیر ایتدا باید اهدافی را برای تغییر و تحول در کسب و کار مشخص کند سپس در جهت رسیدن به آنها گام بردارد. خوب حالا این اهداف چه چیزهایی می تواند باشد؟ یادگیری و رشد مهارت های رفتاری، افزایش کارایی، حل مسائل و مشکلات و هر چیزی که به نظر می رسد برای بهبود و رشد نیاز است.

کوچینگ در رهبری و مدیریت دو مزیت دارد اول اینکه مدیر در نقش یک مربی به همکاران و تیم کمک می کند و نقش یک مربی را دارد دوم اینکه خودش نیز در بهبود مهارت های فردی و حل مشکلات پیشرفت می کند.

چگونه با کوچینگ می توان به اهداف رسید؟

باید رهبر، کوچ را در فرآیند مسائل سازمان قرار دهد و او را دخیل کند از نحوه اداره کردن سازمان یا کسب و کار گرفته تا مسائل جزیی تر تا با کمک هم بتوانند چالش ها را بیابند و وضعیت موجود را بررسی کنند و هدف گذاری ها را بر اساس آن قرار دهند.کوچینگ در مدیریت و رهبری چگونه است

بیشتر روش ها ی کوچینگ در مدیریت بر روی دانش و مهارت های رهبر تمرکز دارد. اگر بخواهیم مراحل کوچینگ رهبری را بگوییم به ترتیب زیر است:

۱-جمع آوری اطلاعات

ابتدا تهیه نظر سنجی ها و داده ها که هدف آن تشخیص رفتارهای خاص افراد یا سازمان یا کسب و کار است که در نتیجه این رفتارها کسب و کار اثرات بدی را تجربه کرده است.

۲-تکرار جلسات کوچ با رهبر

جلسات مکرر کوچ با مدیر یا رهبر که در آن مشکلات، بازخوردها بررسی می شود و کوچ راهنمایی می کند تا مسائل و چالش ها حل شوند. که این ارائه راهنمایی و کمک، هم از لحاظ رشد سازمانی و هم از لحاظ توسعه فردی، در اولویت هستند.

۳- درک عمیق و حمایت از رهبر

در هنگام بروز بحران ها حمایت از مدیر و کمک به او برای یافتن ابزارهای مناسب و فرآیندهایی که مشکلات را حل کند.

۴- قراردادن منابع و ابزارها در دسترس مدیر

در اختیار قرار دادن منابع و ابزارهای مفید و موثر برای رهبر تا بتواند هدف ها را راحت تر تعریف کند و برنامه ریزی دقیقی برای آنها داشته باشد. این منابع می توانند اعم از کتاب یا تکنولوژی های روز باشد که رهبر را برای پیشبرد اهداف کمک می کند.

۵-برگزاری کلاس های آموزشی برای رهبر

کلاس های ویژه رهبری یا مهارت هایی که باعث می شود رهبر خودش را بیشتر یاری دهد.

کوچینگ در رهبری

۶- تمرکز بر روی تغییراتی در رهبر

تمرکز بر روی انجام کارهایی که کوچ از رهبر انتظار دارد تا رشد کند. این کارها می تواند تمرکز بر روی ارتباط و تعامل تا لیستی از مسائل روزانه باشد. کوچینگ رهبری در واقع این نیست که به رهبر بگوییم چه کاری انجام دهد یا ندهد، بلکه بیشتر درک رهبر و حمایت از او که چرا برخی کارها آن طور که باید انجام نمی شود. این کار با درک بهتر رهبر از خودش و افزایش خودآگاهی عملی است.

کوچینگ رهبری از دیدگاه دکتر کولیر

اگر بخواهیم کوچ رهبری را از دیدگاه دکتر چری کولیر بیان کنیم چهارمرحله حیاتی می تواند داشته باشد تا موفقیت در مدیریت و رهبری تضمین شود.

۱- گردآوری اطلاعات و داده ها در مورد رهبر از جمله: رفتار، سبک رهبری، اثر بخشی او است. این فرآیند از طریق مصاحبه، بررسی سابقه کارمندان و ارزیابی امکان پذیر است.

۲- ارائه بازخورد نسبت به این داده ها و اطلاعات جمع آوری شده و بیان مشکلات موجود در سیستم. از نظر کولیر “تمرکز باید بر روی جنبه های مثبت باشد و تغییر در قسمت هایی که امکان تغییر در آنجا وجود دارد و نه لزوماً بر روی رفتارهای منفی پافشاری شود.” او اعتقاد دارد که فرآیند بازخورد “باید بر روی نه تنها امکان، بلکه امکان حتمی تغییر پافشاری کند”.

۳- تلاش کوچینگ در ایجاد تغییر و هدایت کوچینگ رهبری در تعیین اهداف است و گام بعدی تمرکز کردن روی این مدل رفتارهایی است که نتایج بهتری به بار می آورند.

۴- ارزیابی عملکرد و رشد است. بررسی اینکه آیا کوچینگ رهبری تغییرات لازم را ایجاد کرده است یا نه؟ چقدر موثر بوده و اگر هنوز در قسمت هایی بهبودی حاصل نشده علت چیست.

هر رهبری می داند که مدیریت یک فرآیند توسعه‌ای است که در طول زندگی ادامه دارد و هر روز باید آن را رشد و بهبود داد و کوچینگ رهبری می تواند یک گزینه شگفت انگیز برای این فرآیند باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *