موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

افزایش عزت نفس با ۳۵ راهکار

افزایش عزت نفس

افزایش عزت نفس یعنی باور داشته باشیم شادی حق من است یعنی داشتن احساس ارزشمند بودن. یعنی حس داشتن لیاقت زندگی خوب مانند دیگران یعنی برای تحقق خواسته ها تلاش کردن. [highlight color=”yellow”]اما چگونه می توان فهمید که عزت نفس پایینی داریم؟ چگونه می توان عزت نفس خود را تقویت کنیم؟[/highlight] در این مقاله ابتدا نشانه افراد با عزت نفس پایین را بیان می کنیم. سپس راهکارهایی برای تقویت و افزایش عزت نفس به شما معرفی می کنیم. اگر شما به دنبال موفقیت هستید و دوست دارید عادت افراد موفق را بدانید مقاله عادت افراد موفق : ۹۵ عادات زندگی انسانهای موفق می تواند یک راهنمای تضمینی برای شما باشد.

نشانه های افراد با عزت نفس پایین

 • بر روی مواضع خود اصرار دارند.
 • از دیگران زیاد انتقاد می کنند.
 • از رفتارهای دیگران تفسیر منفی دارند و بدبین هستند.
 • خود را با دیگران دائم مقایسه می کنند.
 • عدم توانایی در تغییر باورها و ابراز آنها
 • طلبکار هستند.
 • احساس گناهکار بودن و خجالت کشیدن.
 • احساس نیاز به تایید دیگران
 • اعتماد به نفس پایین
 • داشتن حس خود مقصر پنداری یا دیگر مقصر پنداری
 • توجه نکردن به سهم هر کس در رابطه با مسئولیت
 • افراط و تفریط در استفاده از قدرت
 • عدم تحمل رشد و پیشرفت دیگران
 • داشتن قضاوت های افراطی
 • داشتن اضطراب اجتماعی

عزت نفس خود پسندی نیست. عزت نفس، اعتماد به نفس هم نیست. عزت نفس یعنی خودم را دوست دارم. یعنی من پذیرفته ام انسان کاملی نیستم اما تلاش می کنم بهتر شوم. اما براستی چگونه می توان عزت نفس خود را تقویت کنیم؟ برای افزایش عزت نفس چه راهکارهایی وجود دارد. در ادامه توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

افزایش عزت نفس با 35 راهکارراهکارهای افزایش عزت نفس

شاید گفت مهم ترین مشکل عزت نفس پایین باورها، افکار و رفتارها هستند. باید افکار و رفتارهای خود را تغییر دهید تا مسیر شما تغییر پیدا کند.

۱- مهارت بدست آوردن

بدست آوردن مهارت در یک زمینه ای که علاقه دارید باعث می شود شما خود و شایستگی های خود را بیشتر ببینید. بیشتر به خود افتخار کنید و حس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

۲- به ورزش اهمیت بدهید

ورزش باعث می شود شما حس بهتری از زندگی و خودتان داشته باشید. شادی و سلامتی به همراه دارد و انرژی ها منفی را دفع می کند.

۳- اهمیت به ظاهر خود

زمانی که شما ظاهری مرتب و آراسته برای خود مهیا می کنید. تصویر ذهنی بهتری از خود شکل می دهید و حس بهتری نسبت به خود دارید. حتی اگر ابتدا چنین احساسی نداشته باشید اما در عمل کاری انجام می دهید که نتیجه بر همین امر قرار می گیرید.

۴- حمایت و کمک به دیگران

کمک به دیگران و حمایت آنها به شما بیشتر حس با ارزش بودن و تعالی می دهد.

۵- نوشتن موفقیت ها

کمی در گذشته خود تامل کنید و پیروزی های ریز و درشت خود را از قبل تا حالا را بنویسید. هر آنچه که از یادآوری آن احساس غرور می کنید را بنویسید.

۶-تدارک یک برنامه هیجان انگیز

می توانید یک سفر هیجان انگیز تدارک ببینید. می توانید خود را در یک فعالیت هیجان انگیز به چالش بکشید. هر رویدادی که شما را سرگرم و شاد کند می تواند در افزایش عزت نفس به شما کمک کند.

۷- دیدن فیلم ها و مطالب انگیزشی و مثبت

واقعیت این است که کتاب های مثبت و انگیزشی موجی از احساسات مثبت را در ما تقویت می کنند. بر عکس آن نیز صادق است برنامه ها و فیلم های منفی می توانند آثار مخربی بر روی عزت نفس و … داشته باشند پس انتخاب هوشمندانه و درست آنها می تواند باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس شما شود.

۸- آموزش دیگران

با آموزش به دیگران می توانید احساس بهتر و ارزشمند تری برای خود ایجاد کنید. اگر شما مهارت های خاصی دارید با آموزش به دیگران می توانید آنها را هم در اطلاعات خود شریک کنید.

راهکارهای افزایش عزت نفس۹- ارزش های خود را شناسایی کنید

سعی کنید ارزش های خود را بشناسید. اصول و رفتارهایی که می خواهید بر اساس آن متمرکز باشید. حالا بررسی کنید ببینید کجاها با این ارزش ها تطبیق ایجاد نکرده اید. درصدد اصلاح برآیید.

۱۰-انجام یک کار متفاوت و خلاقانه

انجام کارهای متفاوت و خلاقانه ذهن را پویا و فعال می کند. در این حالت ذهن شما به سمت کارهایی می رود که شما به آنها علاقه دارید و از آنها لذت می برید.

۱۱- تغییر محیط اطراف خود

سعی کنید محیط اطراف خود را کمی تغییر دهید. رفتن به یک سفر، انجام کارهای مورد علاقه، فضای سبز و … همه حس انگیزه و اشتیاق را در شما زتده نگه می دارند.

۱۲- در رابطه با دیگران بهتر عمل کنید

به روابط خود با دیگران بیشتر توجه داشته باشید. سعی کنید این روابط را پرورش دهید و ارتباطات بهتری برقرار کنید. ارتباط با دیگران و توجه آنها به شما باعث افزایش عزت نفس در خودتان می شود.

۱۳- آسیب های گذشته را رها کنید

در زندگی هر کسی آسیب ها و مسائل ناراحت کننده وجود دارد که می تواند عاملی برای عزت نفس پایین باشد. برای رفع این مسائل باید در گذشته نباشید و به آسیب های قبل توجه نکنید. اگر شما نمی توانید این کار را انجام دهید بهتر است از یک مشاور با تجربه کمک بگیرید.

۱۴- روابط با دوستان را حفظ کنید

داشتن دوستانی خوب که شما را سرحال و با انگیزه نگه می دارند برای شما ارزشمند هستند. دوستانی که بتوانند بازتابی از خوبی های درونی شما باشند.

۱۵- نوشتن جملات مثبت در مورد خود

جملات مثبت و تاکیدی و نوشتن آنها به شما کمک  می کند تا خودتان را بیشتر دوست داشته باشید. بهتر است هر روز صبح اول وقت این جملات را بنویسید و تمرین کنید.

۱۶- کنترل افکار منفی

سعی کنید افکار منفی درباره خودتان را کنترل کنید. باورها و عقاید محدود کننده را دنبال نکنید. تکنیک تجسم خلاق یا تصویرسازی ذهنی یکی از راه های کنترل افکار منفی است.

افزایش عزت نفس و کنترل افکار منفی۱۷- به دیگران محبت کنید

شاید گفت نداشتن رابطه عاطفی با دیگران و خانوده یکی از عواملی است که می تواند عزت نفس را پایین آورد. به دیگران و خانواده محبت کنید و از آنها محبت دریافت کنید. حمایت های آنان می تواند هم در کاهش استرس و نگرانی شما را کمک کند و هم عزت نفس شما را بهبود ببخشد.

۱۸- داشتن هدف را ضرورت بدانید

وقتی برای خود هدفی در زندگی داشته باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید احساس ناراضایتی را از خود کاهش می دهید. ناخودآگاه از کارها و زندگی خود راضی تر خواهید بود. مقاله چرا زندگی هدفمند؟ ضرورتِ داشتن هدف چیست؟ می تواند شما را کمک کند.

۱۹- در میان افراد حمایت گر زندگی کنید

زمان هایی هستند که می بینید بعضی افراد انرژی شما را از بین می برند و از شما به نفع خودشان استفاده می کنند در عوض موقع حمایت از شما هیچ حمایتی نمی کنند. این همان زمانی است که باید این افراد را کمتر در دایره ارتباطات خود قرار دهید و سعی کنید افراد مهربان تر و حمایت گر را بیشتر در اطراف خود داشته باشید. افرادی که قدر و ارزش شما را می دانند.

۲۰- عذر خواهی کنید

افرادی که عزت نفس بالایی دارند اگر خطایی مرتکب شوند عذر خواهی می کنند و در صدد جبران هستند. با احساس شرم و گناه زندگی نمی کنند.

۲۱-مرز زندگی خود را بشناسید

همه افراد یک خط قرمز هایی د رزندگی دارند. خط قرمز های خود را تعیین کنید و به دیگران حق تجاوز و سو استفاده از این مرزها را ندهید. شما با واکنش مناسب می توانید اجازه عبور را رد کنید.

۲۲- انتظار از خودتان را کمی بالا ببرید

اگر شما در زمینه های مختلف انتظار از خود را کمی بالا ببرید خواهید دید که نتایج شگفت انگیزی برایتان رقم می خورد. کوشش کنید کمی بهتر از قبل عمل کنید این کار حس بهتری به شما می دهد و عزت نفس تان را افزایش می دهد.

۲۳-قرض های خود را بدهید

بدهی و مقروض بودن می تواند باعث کاهش عزت نفس شود. همچنین احساس نگرانی و اضطراب را افزایش می دهد. قناعت و پرداخت بدهی می تواند آرامش و عزت نفس شما را تضمین کند.

۲۴-مربی باشید

اگر شما در حوزه خاصی می توانید مربی باشید یا از تجربیات خود برای حمایت و رهبری دیگران استفاده کنید از این کار دریغ نکنید. زیرا احترام دیگران به شما بیشتر می شود و عزت نفس شما هم به همین نسبت افزایش می یابد.

۲۵- عقاید خود را اولویت بدانید

اگر شما همیشه به دنبال تایید دیگران و قضاوت های آنها باشید هیچ گاه نمی توانید یک زندگی آزادانه و بر اساس عقاید خود را داشته باشید. سعی کنید بر پایه انتخاب ها و تصمیمات خود اقدام کنید نه بر آنچه دیگران فکر می کنند. البته باید یادآوری کنم منظور خود رایی و مشورت نکردن نیست منظور داشتن یک دیدگاه درست و منطقی است.

افزایش عزت نفس با بی توجهی به قضاوت ها۲۶-به غیبت از دیگران پایان دهید

شاید غیبت و بدگویی در مورد دیگران ابتدا خوشایند باشد اما واقعیت این است که اثرات مخربی بر روی خودتان می گذارد و حس تنفر و بیزاری برای شما ایجاد می کند. پس اگر به دنبال افزایش عزت نفس خود هستید به غیبت و بدگویی پایان دهید.

۲۷- کنترل خشم داشته باشید

احساس خشم برای همه پیش می آید اما مهم این است که راهی برای کنترل آن پیدا کنیم راهی که ما را از این احساس خارج کند. زمان هایی که فکر می کنید شما نادیده گرفته شده اید و ارزش پایینی دارید زمان هایی که حس ناامیدی را تجربه می کنید همان زمان هایی است که احتمالاً اگر با افراد حمایت گر روبرو نشوید شاید این احساسات را به خشم تبدیل کنید.

۲۸- شکست را قسمتی از رشد بدانید

باید طور دیگری در مورد شکست ها فکر کنید. شکست ها را قسمتی از رشد و پیشرفت خود بدانید و از آنها درس بگیرید.

۲۹- شکرگزار باشید

شکرگزاری نه تنها امید و خوشبختی را برای شما یادآوری می کنند بلکه باعث افزایش عزت نفس هم می شود. بهتر است هر روز نعمت ها و موهبت های خود را بنویسید و از آنهایی که تاثیری بر این نعمت ها و موهبت ها داشته اند تشکر و قدردانی کنید. این تمرین حس قدرشناسی و عزت نفس شما را تقویت می کند.

۳۰- صداقت داشته باشید

سعی کنید با خود و دیگران صادق باشید. اگر در مورد خود و احساسات تان داستان های دروغین را بر زبان می آورید بدانید که در زمان خلوت با خود در احساس ناراضایتی و گناه گرفتار می شوید و عزت نفس شما کاهش می یابد.

۳۱- به مقایسه خود با دیگران پایان دهید.

اگر شما به صورت دائم خود را با دیگران مقایسه کنید در بیشتر وقت ها ناراضی و ناخشنود خواهید شد. برای رهایی از این دیدگاه با هر فردی که ملاقات می کنید خود را برابر آن فرض کنید و به عنوان یک دوست در کنار آن باشید. البته که شما هم می توانید مثل بقیه افراد باشید!

۳۲- در مسیر یادگیری بمانید

افرادی که همیشه مشتاق یادگیری و پیشرفت هستند و آموزش را مادام العمر دوست دارند مطمئناً زندگی بهتر با عزت نفس بیشتر را تجربه می کنند.

۳۳- موفقیت را طور دیگری تعریف کنید

موفقیت واقعی برای شما چیست؟ آیا موفقیت برای شما مال و ثروت است؟ اگر این طور است باید نگرش خود را تغییر دهید باید موفقیت واقعی را بشناسید و به دنبال آن باشید. برای شناخت دقیق موفقیت مقاله تعریف موفقیت چیست؟ فرد موفق کیست؟ می تواند به شما کمک کند.

۳۴- بر ترس خود غلبه کنید

ترس را یک فرصت بدانید. از ترس های خود برای موتور انرژی تان استفاده کنید. به عبارت ساده از ترس خود هراس نداشته باشید و یک اقدام برای کارهای مثبت و تعالی بخش انجام دهید.

۳۵- در زمان حال متمرکز باشید

اگر فکر کردن به گذشته و آینده برای شما سخت و دردناک است. بهترین راه حل تمرکز کردن بر روی حال است. شما با تمرکز بر روی کارهای خود در زمان حال می توانید آینده روشن تری برای خود متصور شوید.

نتیجه گیری

دوستان عزیزم! برای بهبود عزت نفس خود لطفاً قسمت اول (مشخصه افراد با عزت نفس پایین) را یکبار دیگر مرور کنید و به خود نمره دهید. ببینید در کدام قسمت نمره پایین تری گرفته اید در کجاها باید بیشتر تغییر ایجاد کنید و چگونه این راهکارهای معرفی شده می تواند شما را کمک کند. اگر به فکر تغییر باشید موفقیت خودش را به شما نشان می دهد.

موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *