فروش و بازاریابی

۵ راهکار برای فروش موفق که باید بدانید!

5 راهکار مهم برای فروش موفق

بیشتر فروشنده ها به دنبال راهی برای افزایش فروش خود هستند این مساله در این زمان اهمیت بیشتر پیدا کرده است زیرا رقابت شدیدتری شکل گرفته و هر روز دیدگاه مشتریان نسبت به قبل تغییر می کند. پس چاره چیست؟ فروشندگان موفق و خوب بهترین راه را آموزش و یادگیری روش های جدید فروش موفق، شناخت بیشتر مشتریان، مطالعه روانشناسی فروش و در یک کلام به روز بودن می دانند. در این مقاله سعی کرده ایم به صورت کلی به برخی اصول مهم یک فروش موفق اشاره کنیم.

راهکارهایی برای فروش موفق

۱- آراسته بودن

جالب است بدانید اصل آراستگی و وضعیت ظاهر نقش زیادی در فروش دارد. فروشندگانی که آراسته تر و با رفتاری مناسب با مشتری برخورد می کنند شانس فروش موفق تری خواهند داشت. در علم روانشناسی ثابت شده است که همه افراد دوست دارند با فردی معاشرت و گفتگو کنند که وضعیت آراسته و مرتبی دارد.

۲- ارتباط خوب همراه با لبخند

طبق تحقیقات انجام شده یک ارتباط چشمی خوب و همراه با لبخند حس خوبی برای مشتری القا می کند و او را برای خرید آماده می کند. فروشندگانی که از این فرصت استفاده می کنند حس اعتماد برای مشتری ایجاد کرده و فروش حرفه ای و موفق را برای خود رقم می زنند. این یک راهکار ساده است اما بسیاری از افراد از آن بی بهره هستند یا اطلاعاتی در مورد این راهکار ساده ندارند.

۳- پرسیدن سوال (سوالات باز)

برای یک فروش موفق باید، فروشنده اجازه بدهد مشتری صحبت کند و او بیشتر شنونده خوبی باشد. یک فروشنده حرفه ای ابتدا سوالات باز (سوالاتی که جواب آنها با بله یا خیر تمام نمی شود) از مشتری می پرسد. سپس ساکت می ماند تا بتواند نیازهای مشتری را تحلیل و بررسی کند. جالب است بدانید فروشنده هایی که دائم از ویژگی محصولات خود حرف می زنند و به تعریف محصول می پردازند خیلی توسط مشتریان مورد توجه قرار نمی گیرند. مشتریان دوست دارند ابتدا خواسته های خود را بیان کنند و سپس راهنمایی و مشاوره بگیرند. بهترین فروشنده، فروشندگانی هستند که علاوه بر معرفی محصول، محصولات جایگزین به همراه مزایا و معایب را هم بیان کنند و در نظر مشتری یک مشاور باشند نه یک فروشنده!

۴- منافع محصول را بیشتر بیان کنید

باید بدانید مشتری به دنبال چه منافعی از خرید است. به عبارت ساده چه نیازی از او برطرف می شود. شما به جای توضیح ویژگی های محصول بیشتر بر روی منافع  تاکید کنید. به عنوان مثال خرید یک کفش مرغوب اسپرت می تواند چند نیاز مشتری که عبارتند از: در امان بودن از عوراض کمردرد، پادرد، سرما و خلاصه با دوام بودن و مقرون به صرفه در دراز مدت و… باشد را برطرف کند. توجه به این مسائل مشتری را بهتر ترغیب به خرید می کند.

۵- پیگیری و ارتباط

هنر یک فروشنده در پیگیری است. خیلی از فروشنده ها زود خسته می شوند و دست از پیگیری بر می دارند. جالب است بدانید طبق تحقیقات انجام شده یک  فروش موفق بعد از ۵ دفعه پیگیری احتمال دارد اتفاق بیفتد اما بیشتر افراد بعد از ۲ الی ۳ بار منصرف می شوند و کار را رها می کنند. برخی ها هم مدام با پیگیری و تماس ها ی بیجا مشتری را می آزارند و او را خسته و منصرف می کنند. فروشندگان موفق این موضوع را درک کرده اند که پیگیری را درست و به موقع انجام دهند. آنها با درخواست های دوستانه همراه با نظر مشتری پیگیری را ادامه می دهند. به عنوان مثال: اگر شما موافق باشید می توانم تماس بعدی را  دو روز دیگر بگذارم.

در این صورت مشتری حس بهتری دارد و پیگیری را تحمیل و آزار تلقی نمی کند. یکی از توصیه های مهم بعد از خرید حفظ ارتباط با مشتری است زیرا در این صورت به مشتری خود می گویید برای او ارزش و احتران قائل هستید. این کار را می توانید از طریق رسانه های اجتماعی، پیامک کوتاه و یا معرفی محصولات جدید به او انجام دهید.

البته باید برای فروش چیزهای زیادی را در نظر گرفت اما این راهکارها مهم ترین بخش یک فروش موفق هستند و دریچه های جدیدی برای فروش شما باز می کنند.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد به امید موفقیت در فروش عالی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *