تکنیک

رسیدن به آرامش درون با ۴۱ تمرین و راه ساده اما موثر

آرامش درون با چه راهکارهایی ممکن است؟

چرا فکر می کنید آرامش درون مهم است؟ چرا برای برخی بدست آوردن آرامش درون به یک آرزو تبدیل شده است؟ آیا می دانید چه تمرین ها و راهکارهایی آرامش از دست رفته را بر می گرداند؟ همه دوست دارند به موفقیت و شادی برسند اما واقعیت این است که بدون داشتن آرامش درون و شادی موفقیت هم معنایی ندارد. زیرا تمرکز و کنترل ذهن را از دست می دهید. پس آرامش ذهن و روان یکی از عوامل موفقیت در کار و زندگی است. شما با پاک سازی ذهن از افکار منفی و مزاحم به راحتی می توانید بر مشکلات غلبه کنید و اندیشه های بهتر داشته باشید.

پس باید برای موفقیت، احساس نارضایتی از زندگی را کنار بگذارید و در این راه تمرین های زیادی داشته باشید. از این رو در این مقاله راهکارها و تمرین هایی را ارائه کرده ایم تا شما با انجام آنها بتوانید به آرامش درون برسید.

«موفقیت کلید شادی نیست، شادی کلید موفقیت است. اگر آنچه را که انجام می‌دهی دوست بداری، موفق خواهی بود.»

 هرمن کین

تمرین های ساده برای رسیدن به آرامش درون

برای حرفه ای شدن در هر زمینه ای نیاز است تمرین و تکرار داشته باشیم. از این رو رسیدن به آرامش هم نیاز به تمرین و کسب مهارت دارد. در زندگی امروزه کمتر کسی این مهارت را بلد است و یا آن را انجام میدهد و بیشتر مردم در استرس و نگرانی زندگی خود را سپری می کنند و شاید به صورت واقعی از زندگی خود لذت نمی برند. همه به دنبال آرامش بیرونی هستند غافل از اینکه آرامش بیرونی ناشی از آرامش درونی است. در این مقاله به شما تمرین های ساده ای معرفی می کنیم که هزینه زیادی ندارد اما نتایج فوق العاده ای به همراه دارد اگر شما هم علاقمند به یادگیری این تمرین ها هستید با سایت محمد رضا تقوی همراه باشید.

۱- تنفس عمیق

تنفس عمیق می تواند استرس شما را کاهش دهد. سعی کنید بیشتر بر روی سیستم تنفسی خود کار کنید و بر روی دم و بازدم خود تمرکز داشته باشید. به صورت ناخودآگاه این کار در سیستم گردش خون و حفظ آرامش به شما کمک می کند.

۲- موسیقی آرامش بخش

با گوش دادن به یک موسیقی آرامش بخش شما می توانید ذهن آشفته خود را سر و سامان دهید و احساساس بهتری داشته باشید. این نتیجه از نظر علمی نیز ثابت شده است و هنوز مورد استفاده بسیاری از افراد در جهان قرار می گیرد.

۳- راه رفتن

قدم و زدن و راه رفتن در بیرون از محیط های استرس زا مانند محیط کار می تواند استرس و نگرانی های شما را تا اندازه ای بهبود بخشد. سعی کنید یک برنامه برای قدم زدن در محیط بیرون داشته باشید و تا حد ممکن محیط هایی را انتخاب کنید که آرامش بیشتری به شما می دهند.

۴- نظم و انضباط

گاهی بیشتر نگرانی ها از گم شدن و آشفتگی وسایل به شما وارد می شود. شکی نیست که شلوغی و نامرتبی یکی از عوامل استرس زا و ناراحتی است خود را به نظم عادت دهید چه در محیط خانه و چه در محیط کار تا به آرامش درون بیشتر برسید.

۵- با طبیعت ارتباط بیشتر داشته باشید

قبول دارم که گاهی آنقدر سرتان شلوغ است که وقتی برای کارهای متفرقه ندارید اما بدانید روح انسان نیز مانند جسم نیاز به تغذیه و انرژی دارد. پس بیشتر به طبیعت بروید و خود را با آرامش طبیعت آرام کنید.

۶- واقعیت را پذیرا باشید

شکی نیست که همه چیز تحت کنترل شما نیست. گاهی مشکلات و مسائلی وجود دارند که از کنترل شما خارج هستند و شما باید آنها را بپذیرد و با آنها ارتباط برقرار کنید به بیان ساده تر با این دست از مشکلات کنار بیایید تا بتوانید به آرامش درون برسید.

۷- تمرکز ذهن و افکار برای آرامش درون

سعی کنید تکنیک های افزایش تمرکز و کنترل ذهن را یاد بگیرید و بکار ببندید. زیرا با داشتن کنترل ذهن و تمرکز به جای دیدن مشکلات می توانید بر روی راه حل ها فکر کنید و یا بر روی افکار مثبت تمرکز داشته باشید از این طریق می توانید به آرامش درونی برسید.

تمرکز افکار و آرامش درون۸- حیوان خانگی

داشتن یک حیوان خانگی می تواند تا اندازه زیادی استرس شما را کم کند و شما را از مشکلات دور نگه دارد. مهم نیست که چه نوع حیوانی دارید حتی یک ماهی و … می تواند حس آرامش بخشی به شما دهد.

۹- عزت نفس خود را افزایش دهید

هر چقدر شما عزت نفس بیشتری داشته باشید بهتر می توانید با مشکلات روبرو شوید زیرا در هر موقعیت و شرایطی خودتان را دوست دارید و احساس امنیت می کنید. از این رو می توانید آرامش درونی خود را حفظ کنید.

۱۰- صداقت با خود

گاهی مشکلات و ناآرامی ها از آنجا شروع می شود که شما رفتار و عملتان با افکارتان یکی و هم سو نیست. طور دیگری فکر می کنید اما به گونه ای دیگر عمل می کنید. گاهی هم دنیا سر ناسازگاری بر شما روا می دارد. به عبارت بهتر شما راه تان را انتخاب می کنید اما دنیا طور دیگری برایتان رقم می زند. خوب چاره چیست؟ این شما هستید که باید تعادل را برقرار کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید در غیر این صورت آرامش درونی خود را از دست می دهید. انتخاب درست و صداقت داشتن با خود می تواند مانع از این استرس و نگرانی ها شود.

۱۱- خندیدن

تمرین خندیدن داشته باشید. شاید کار سختی است قبول دارم زمان هایی که مشکلات و مسائل اطراف شما را احاطه کرده است سخت است بخندید اما اگر بدانید خنده باعث ترشح هورمون هایی در بدن می شود که به حفظ آرامش شما کمک می کند بیشتر می خندید. در برخی کشورها خنده درمانی وجود دارد و مردم در مکان هایی حضور پیدا می کنند تا با خنده مشکلات خود را حل کنند.

۱۲-هدف داشته باشید

اگر هدفی در زندگی خود داشته باشید می توانید در جهت درست و یا ثبات قدم بیشتر پیش بروید. اما چرا باید زندگی هدفمند داشته باشیم؟این هدف است که به شما انگیزه و امید می دهد و اگر هدف نباشد آشفتگی و استرس جای آن را می گیرد. اما چگونه می توانید هدف داشته باشید و هدف گذاری کنید. مقاله آموزش یک برنامه هدف گذاری در ۲۱ روز یک راه عالی برای اهداف شماست.

۱۳- توقع خود را کم کنید

زمانی که شما با توقع از دیگران برای آنها کاری انجام می دهید درصورتیکه خواسته های شما از طرف آنها برآورده نشود فوراً نگران و ناراحت می شوید. شاید هم آشفتگی های درونی برایتان پیش آید پس باید بدون توقع از دیگران به آنها کمک کنید و یا کاری انجام دهید تا حس آرامش درونی را در خود بیشتر تقویت کنید.

۱۴- مواظب سلامتی خود باشید

هر اندازه با خود رفتار کنید جهان نیز با شما رفتار می کند. پس چه بهتر که با خود بیشتر مهربان باشید و در پی خواسته های خود با قدرت بروید. مراقب سلامتی تان باشید و چکاپ های سالانه و یا ماهانه را در برنامه خود داشته باشید.

۱۵-ارزیابی زندگی تان

در اوقات فراغت خود یک ارزیابی از زندگی خود چه در قبل و چه در حال داشته باشید. این کار به شما کمک می کند اولاً نتایج و داشته های خود را بیشتر قدر بدانید و دوم اینکه اگر در مسیر درست نیستید یک بازبینی مجدد انجام دهید تا دوباره آرامش درونی تان برگردد.

۱۶- در حال زندگی کنید

بیشتر نگرانی ها و استرس ها زمانی شروع می شوند که یا شما در گذشته خود غرق شده اید و یا مدام به فکر آینده هستید و از آینده خود وحشت دارید. اما یاد تان می رود که در حال زندگی می کنید و باید در این زمان لذت ببرید. اگر در حال زندگی کنید و شاد باشید دیگر جایی برای نگرانی هایتان نمی ماند.

۱۷- از نگرانی های بی مورد فاصله بگیرید

اگر کمی به افکار روزانه خود آگاهانه نگاه کنید می بینید که چقدر در روز فکر می کنید. اما واقعاً چقدر از این نگرانی ها بی مورد هستند و فقط آرامش شما را سلب می کنند. سعی کنید نگرانی ها و افکار بی مورد خود را کنترل کرده و خود را کمتر درگیر تنش و ناراحتی کنید.

۱۸- خودتان را دست کم نگیرید

اگر شما مدام خودتان را دست کم بگیرید و در مورد خود ادعایی به جا نداشته باشید بیشتر اوقات در پیله درون خود احساس ناراحتی دارید. اشتباه نکنید ادعا نه به این معنا که خودتان در اولویت های بسیار بالا قرار دهید و دیگران را له کنید بلکه به این معنا که کاملاً مطیع دیگران نباشید اما سازش داشته باشید.

۱۹- حرف دل را بزنید

اغلب افراد از اینکه حرف دل خود را بیان کنند می ترسند. زیرا همیشه به این موضوعات فکر می کنند. بقیه راجع به من چه فکری می کنند؟ چه می شود؟ اما گاهی باید حرف دل را زد تا آرامش از دست رفته را بازیابی کنید. اگر شما می دانید از زندگی چه چیزی می خواهید و به دنبال آن باشد قضاوت ها برایتان اهمیت ندارد و این کار به شما کمک می کند تا با قاطعیت بیشتر به خواسته های خود باشید.

۲۰- زمان برای خود داشته باشید

بیشتر افراد هیچ زمانی برای خود ندارند. زمانی که بتوانند در آن به کارهای مورد علاقه خود بپردازند و خوشحال باشند. این کار به حفظ تعادل در زندگی و شادی افراد کمک زیادی می کند. سعی کنید زمانی را برای فعالیت ها و یا کارهایی بگذارید که از آن لذت می برید.

۲۱- خودتان را سرزنش نکنید

اگر شما دائم خودتان را سرزنش کنید عزت نفس تان بسیار پایین می آید و آرامش درونی از شما رخت می بندد. شاید گاهی سرزنش کردن برایتان خوب باشد و باعث شود شما از انتخاب های اشتباه صرف نظر کنید اما همیشه خوب نیست. زیرا اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار می دهد و آرامش درون شما را سلب می کند.

۲۲- سپاسگزاری کنید

بیشتر انسانها بر روی نداشته های خود تمرکز می کنند این در حالی است که بیشتر نعمت ها را بی چون و چرا دارند. تمرکز بر روی داشته ها و قدردانی از آنها آرامش درون را بازیابی می کند. پس لازم است هر چند وقت یکبار داشته های خود را ببینید.

۲۳- از شکست نترسید

همه انسانها در زمینه های مختلف شکست  هایی را تجربه می کنند. مهم این است که چگونه با این شکست کنار می آیند؟ ایا آن را درسی مهم برای آینده خود می دانند و یا دیگر قادر به تجریه چیزهای جدیدتر نیستند و با شکست روح آنها هم می شکند. مهم است که دید خود را نسبت به شکست درست کنید و شکست های خود را به معنای ناتوانی تلقی نکنید بلکه آن را به عنوان یک راه اشتباه بدانید و دوباره و با شجاعت ادامه دهید.

۲۴- ارتباط درست با دیگران

زمانی که شما بتوانید با دیگران ارنباط خوب و موثر داشته باشید می توانید در کنار آنها انرژی و آرامش بگیرید. اما این بستگی به مهارت های فردی و اجتماعی شما دارد. هر چقدر در این زمینه موفق تر باشید آرامش درون بیشتری خواهید داشت.

۲۵- مقایسه نکنید

هرگز خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. اول بررسی کنید چه می خواهید و سپس با قدرت و بدون در نظر گرفتن قضاوت های دیگران به دنبال خواسته های خود باشید. زیرا شما زندگی و مسیر خودتان را دارید و باید تمام تمرکز و توجه تان را بر روی همین مسیر قرار دهید.سعی کنید بر روی مسیر خود باقی بمانید و از دست مقایسه بردارید.

۲۶- خودتان را تحت فشار قرار ندهید

گاهی اوقات انقدر سرتان را شلوغ می کنید که ناخواسته فشارهای روحی و روانی زیادی را تجربه می کنید.از این رو در صورت انجام نشدن کارها استرس می گیرید. کارهایتان را تقسیم کنید و با برنامه انجام دهید تا چنین فشارهای سنگین را یک مرتبه متحمل نشوید.

۲۷- دایره امن خود را ترک کنید

اغلب افراد دوست دارند در نطقه امن خود بمانند و در این صورت هرگز پتانسیل و ظرفیت های خود را نمی شناسند. علاوه بر این همیشه در حسرت و آرزوی کارها و خواسته های خود می مانند و آرامش درون ندارند.

«خیلی بهتر است که به گذشته نگاه کنید و عبرت بگیرید تا اینکه پشیمان شوید که چرا برای آنچه که آرزویش را داشتید، تلاش نکردید.»

۲۸- به خودتان باور داشته باشید

اگر شما به خودتان باور داشته باشید می دانید در صورت بروز مشکل می توانید از پس آن برآیید. همیشه از جملات موفقیت آمیز و انگیزه بخش استفاده کنید. جملات مثبت و امید بخش یکی از راه های آرامش است. زمانی که به خود می گویید «مهم نیست چه پیش می اید من راهش را پیدا می کنم» به خودتان باور دارید که می توانید.

باور به خود و آرامش درونی۲۹-قناعت کردن

در دین اسلام ، قناعت برای آرامش تاکیید شده است. درست است که با پول می توان آرامش های ظاهری و گاهی درونی را تجربه کرد اما واقعیت این است که با قناعت کردن می توانید آرامش درونی را ماندگارتر تجربه کنید.

۳۰- به اندازه کافی استراحت کنید

زمانی که خستگی و فشارهای جسمی زیادی را تحمل می کنید احتمالاً همان زمانی است که آرامش ندارید. برای داشتن آرامش درونی نیاز است جسم شما هم بازیابی شود و این امر با استراحت و خواب کافی محقق می شود.

۳۱- ارزش ها و اعتقادات خود را بررسی کنید

باید ارزش ها و اعتقادات خود را مرور و بازبینی کنید. به یاد داشته باشید که همه چیز در دنیا به وجود الله وابسته است. هیچ برگی از درخت بدون اجازه او نمی ریزد. شما با این اعتقاد و باور که همیشه کسی به نام خدا با شما همراه خواهد بود دیگر نگران نخواهید شد و در آرامش عمیق می توانید مسیر خود را ادامه دهید.

۳۲- درک ناخواسته های دنیا

در روز اتفاقات ناخواسته زیادی اتفاق می افتد که گاهی از آنها موجبات شادی و برخی باعث ناراحتی شما می شود. اما آیا این اتفاقات فقط برای شما می افتد و بقیه افراد آنها را تجربه نمی کنند؟ هرگز این طور نیست! برخی از افراد که آرامش درون دارند یاد گرفته اند چگونه از این ناخواسته ها برای خواسته های خود کمک بگیرند و با آنها کنار آمده اند. این درحالی است که بیشتر افراد در روبرو شدن با این مشکلات آرامش خود را از دست می دهند و تاثیرات منفی می گیرند.

۳۳- کنترل ورودهای ذهن

اگر شما به دنبال آرامش درون هستید باید ورودی های ذهن خود را کنترل کنید. زندگی کنونی شما ناشی از ورودی های ذهنی شما در گذشته است. شکی نیست که هر آنچه که می بینید و یا می شنوید تاثیرش را در آینده خواهد گذاشت و افرادی که آرامش واقعی را تجربه می کنند می دانند چطور ورودی ها را کنترل کنند. چه اخباری بشنوند؟ با چه افرادی رفت و آمد کنند؟ و … تا آرامش درونی شان حفظ شود.

۳۴- انجام یک کار جدید

افرادی که در یکنواختی و روزمرگی زندگی گیر کرده اند. به راحتی با انجام یک کار جدید می تواند راه های تازه ای برای آرامش درونی خود پیدا کنند. زیرا دیگر وقت فکر کردن به افکار منفی را ندارد و احساس رضایت درونی در آن بیشتر شکل می گیرد.

۳۵-داشتن پس انداز

اگر شما بتوانید پس انداز داشته باشید کمتر در معرض مشکلات و افکار آینده قرار می گیرید. باید سعی کنید در حد امکان پس انداز داشته باشید حتی اگر این پس انداز کم باشد. باید برای خود به صورت ماهانه یک بدهی فرضی ایجاد کنید و پس انداز را شروع کنید.

۳۶- تصویر سازی کنید

اگر شما در مواقع مشکلات و مسائل تصویر سازی مثبت داشته باشید به راحتی می توانید آرامش را برگردانید. گوشه ای از ذهن که اتفاقات خوب را تجسم می کند و فوراً با هر مشکلی می تواند کارآمد باشد. این تمرین می تواند برای همیشه و در هر زمان و مکان شما را به آرامش درونی برساند.

تصویر سازی و آرامش درونی۳۷- ورزش و یوگا

ورزش و یوگا می تواند قدرت تمرکز شما را بالا ببرد و شما را به آرامش برساند. شما می توانید از تمرین های یوگا برای آرامش خود استفاده کنید.

۳۸- قواعد سخت گیرانه

برای خود قواعد سخت گیرانه تعبیه نکنید زیرا آرامش شما را می گیرد. باید این کار را انجام دهم! باید این اتفاق بیفتد! این بایدها و نباید ها شما را به تنش و نگرانی سوق می دهد بهتر است بگویید «تلاش خود را می کنم» این نوع نگرش و چیدن قواعد شما را به آرامش می رساند.

۳۹- با دیگران مهربان باشید

کمک و مهربانی به دیگران هزینه ای ندارد اما تاثیرات فوق العاده بر روی شما می گذارد و احساس رضایت درونی شما را افزایش می دهد. علاوه بر این باعث افزایش عزت نفس در شما می گردد.

۴۰- کارهای لذت بخش انجام دهید

زمان هایی که مشکلات یکی پس از دیگری از راه می رسند خودتان را با کارهای لذت بخش سرگرم کنید. یک سرگرمی و یا یک کار لذت بخش هر چقدر هم که مدت

۴۱- چشم اندازی از آینده داشته باشید

آینده خود را در نظر بگیرید. اینکه آیا وضع کنونی شما در آینده تان تاثیر گذار است یا نه؟ آیا در چند روز بعد هم همین احساسات خوب را خواهید داشت و … همگی در حال و آینده شما تاثیر می گذارد. شما بیشتر می توانید بر روی کل ابعاد زندگی تمرکز کنید و از این جهت آرامش درونی بیشتری خواهید داشت.

۴۲- به باورهای خود ایمان داشته باشید

اگر به دنبال آرزوهای تان هستید باید فقط به ندای درون تان گوش دهید. باید یاد بگیرید که برای دیگران زندگی نکنید و برای دیگران هم تغییر نکنید. زیرا آرامش درونی را از خود سلب می کنید. با ایمان به باورهای خود با قدرت ادامه دهید و مشکلات را پشت سر بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *