متفرقه

۲۰ دقیقه تا احساس خوب

چگونه  خودمان حس و حال خوب را در زندگی ایجاد کنیم؟

وجود احساس خوب در ما یک قدرتی ایجاد میکند که این حس و حال خوب باعث میشود ما با انگیزه ی فراوان به تمام خواسته هایی که در سر میپرورانیم برسیم. اما احساس خوب از کجا؟

خداوند عصب های حسی زیادی در ما آفریده و علاوه بر حس و حال خوب گاهی هم دچار ناراحتی، خشم، نگرانی و…. میشویم. پس اینکه فکر کنیم انسان باید همیشه حس و حال خوب داشته باشد یا میتواند آنرا ایجاد کند اشتباه است، چرا که شیرینی زندگی گاهی به تجربه کردن همین حس های مختلفی است که در ما ایجاد میشود. ما در این مقاله میخواهیم بگوییم چطور میتوانیم تمامی احساسات مختلفمان را به یک حس خوب ایجاد کنیم و از آن لذت ببریم.

تاثیر حس خوب در زندگی

بعضی از آدمهای درد کشیده و رنجور و خشمگین، زندگی را مانند یک میدان جنگ میبینن و بعضی دیگر که از زندگی لذت میبرند آن را مانند یک بازی میدانند. فرق ندارد شما چه دیدگاهی نسبت به زندگی داشته باشید، مهم اینست که از لحظه به لحظه ی آن استفاده کرده باشید و طعم بردن در این چالش ها و هیاهو های زندگی را چشیده باشید.درست است که همیشه و یل گاهی زندگی آنطور که ما میخواهیم رقم نمیخورد و چندان بر وفق مرادمان نیست اما با ایجاد یک حس و حال خوب میتوانیم به آن رنگ و بوی بهتری ببخشیم.

احساسات خوب باعث بوجود آمدن افق های تازه ای در پهنه آرزوهای ما میشود و با پایین آوردن سطح برخی هورمون ها به کاهش استرس ما کمک زیادی میکند برای همین است که همه ما به دنبال این هستیم که چگونه احساس خوب داشته باشیم .

 

 

چرا نباید حس خوب را ایجاد کنیم؟

بنظر شما آیا زندگی آنقدر ها ارزش دارد که نگرانی و خشممان را با خود حمل کنیم و در لحظه به لحظه ی زندگی آن ها را به دوش بکشیم. بله هر چیزی سختی های خودش را دارد و گاهی ایجاد یک حس و حال خوب آنقدر ها که راجبش صحبت میکنیم آسان نیست، ولی تلاش کردن برای آن مگر کار سختیست؟ مثالی هست که میگوید نابرده رنج گنج میسر نمیشود. این گنج آیا همان حال خوب ما نیست؟

قطعا با دور کردن افکار منفی به درستی میتوانیم از زندگی لذت کافی را ببریم.

در حقیقت همه کارهایی را که ما انجام می‌دهیم و هر آرزو و هدفی را که دنبال می‌کنیم، می‌خواهیم به نتیجه ای برسیم که حال مان را خوب کند. کسی را پیدا نمی‌کنید که بگوید من می‌خواهم این کار‌ها را شروع کنم و یا این اهداف را دنبال کنم تا حال خودم را بد و بد تر کنم. همه در تلاشیم تا حس و حال بهتری را داشته باشیم.و اگر در ما احساس بدی ایجاد شد مهم این است که بدانیم این احساس بد به ضرر ماست و باید هرچه زودتر تغییر کند. احساس بد داشتن و از همه بدتر، نگه داشتن این احساس به شدت میتواند بر روی کارتان تاثیر منفی بگذارد،

افرادی که دارای حس و حال خوب هستند چنین ویژگیهایی دارند:

 • خوش بین
 • با اعتماد به نفس
 • خیر خواه
 • صداقت و درستکاری
 • تاثیر گذار
 • انعطاف پذیر
 • شوخ طبع
 • و همچنین دیگران را دوست دارند.

این افراد  تمام تلاش خود را میکنند که علاوه بر ایجاد حس خوب در خود آنرا به دیگران هم منتقل کنند و چه کاری زیباتر از این. شاید انتقال یک حس و حال خوب به نزدیکان و اطرافیانمان بزرگترین کمکی باشد که میتوانیم انجام دهیم و از موهبت های الهی برخوردار شویم.

 

احساسات بد میتوانند خیلی راحت و بدون کمترین صرف انرژی وارد زندگی تان شوند. به همین سادگی این فکر تولید احساس بد خواهد کرد و رفته رفته این احساس باعث سرزدن رفتار غلط از شما میشود که به نفع شما نخواهد بود؛ اما آنچه باعث شگفتی دکتر وینچ در تحقیقاتش شد امکان کنترل بیش از ۹۰% احساسات روزانه توسط کنترل افکار و رفتار است.

اکنون با چند نکته ساده، حس و حال خوب را در خودتان ایجاد کنید:

 1. یاد بگیرید که احساساتتان را تخلیه کنید.
 2. از مقایسه خود با دیگران و تحسین ارزش های آنها و تحقیر آنچه خود دارید بپرهیزید.
 3.  با چند نفر که بتوانید روی حمایت عاطفی آنها حساب کنید.
 4. زمانی را برای بازی در نظر بگیرید .
 5. لبخند را فراموش نکنید به خصوص به خودتان.
 6.  آرام باشید.
 7. از حق انسانی خود دفاع کنید.
 8. نه گفتن را بیاموزید.
 9. اگر در محیط کار، جای شایسته ای ندارید، شغلتان را تغییر دهید.
 10. به عضلاتتان ورزش دهید.
 11. تمرین کنید که مثبت و امید دهنده باشید.
 12. به جنبه معنوی زندگیتان توجه کنید. آرام باشید.
 13. باورهای خودمون رو به چالش بکشیم تا بفهمیم چگونه حس خوب داشته باشیم.
 14. دوری از برخی افراد
 15. انتظارات به جا داشته باشید.
 16. راجع به اتفاقات خوب گذشته فکر کنید.
 17. پارازیت‌های فکری را حذف کنید.
 18. قدمی در محله تان بزنید (حتی تنهایی و در روز…)
 19. یک خنده بلند از ته دل تان داشته باشید.
 20. شنیدن موزیک دلخواه‌تان با صدای بلندو حتی همخوانی با آن

 

 

 

تکنیک ۲۰ دقیقه ای

تکنیکی به شما پیشهاد میکنم که در این تکنیک فقط در ۲۰ دقیقه به یک حس و حال خوب دست میابید.

۲۰ دقیقه چشمانتان را به آرامی بر روی هم بگذارید و

میتوانید در این حالت هم دراز بکشید و هم بنشینید

اگر قدرت خلق یک فضای عالی که سرشار از انرژی و انگیزه هست را دارید آنرا ایجاد کنید

مثلا فکر کنید در یک دشت سرسبز قدم بر میدارید و صدای پرندگان گوش شما را زنگار میکند و همینطور که گام های خود را با یک لبخند از ته دل برمیدارید و یک نسیم بهاری صورت شما را نواز میکند به یک یک رودخانه با آب زلال میرسید که ماهی های قرمز رنگی در آن در حال شناکردن هستند و روبروی خود یک کوه بلند راست قامتی میبینید که قله های آن را برف پوشانده …..

مطمعن باشید اگر در ذهن خود  چنین چیزهای زیبا را تجسم کنید قطعا و قطعا در ایجاد حس و حال خوب به شما کمک خواهد کرد ، چرا که از همه چیز ساخته ی ذهن بشر است چه خوب و چه بد…

 

 

حرف آخر

هرگاه واژه ای امیدوارکننده به دیگران اهدا کنید نه تنها احساس بهتری خواهید داشت بلکه شخصیت مثبت خود را نیز قوام بیشتری خواهید بخشید. به جنبه معنوی زندگیتان توجه کنید. آرام باشید. ساکت نشستن را تمرین کنید. به ندای درونتان گوش کنید. به چیزهایی بیندیشید که صلح، زیبایی و آرامش را به زندگیتان به ارمغان بیاورند. برای یافتن مسیر معنوی خاص خودتان تلاش کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *