هدف

۱۰ راز عجیب برای تلاش و رسیدن به هدف بزرگ

چگونه به هدف یزرگ خود برسیم

آیا شما هم هدف بزرگ در سر دارید؟ آیا شما هم از آن دسته از مردم هستید که برای آرزوها و خواسته های خود برنامه ریزی می کنید؟ آیا شما هم در نیمه راه آرام آرام انگیزه خود را از دست می دهید؟ اگر کوهی از کارها و آرزوهای نیمه تمام دارید جای خوبی آمده اید در این مقاله با ما همراه باشید تا پرده از اسرار عجیب، برای رسیدن به اهداف بزرگ را بردایم.

با این روش ها هدف در زندگی تان را شناسایی و تعیین کنید!

سوال بسیاری از افراد بعد از هدف گذاری این است! چگونه به هدف بزرگ خود برسیم؟

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید آرزو چیست؟چگونه آرزو را به هدف تبدیل کنیم؟

[highlight color=”yellow”]قبل از اینکه ۱۰ راز بزرگ را شرح بدم باید بگم بیشتر مشکلات و موانع هدف های بزرگ از اینجا شروع می شه[/highlight]

تنبلی مانع بزرگ برای هدف بزرگ۱- تنبلی در هدف بزرگ

بله تنبلی! چند تا کار را به بعد موکول کردید! چقدر این جمله را بکار می برید«بعدا انجامش می‌دم»

خوب حالا نتیجه اش یک انباری از کارهای ناتمام است اما جالب است بدانید برخی علاقه شدیدی به اتلاف وقت دارند به عبارتی بین تنبلی و اتلاف وقت فرق وجود دارد؟ چه فرقی؟ افراد تنبل علاقه شدیدی برای انجام کار دارند اما تردید سد راهشان می شود. اما افراد وقت تلف کن اصلاً حاضر نیستند خودشان و با ذهن شان را خسته کنند. جالی است بدانید پیامدهای تنبلی و بی تحرکی به اینجا هم ختم نمی شود و از نظر علمی خطرات دیگر هم دارد ازجمله:

  • اختلال در گردش خون وو ضعیف شدن آن
  • اختلالات روانی و افسردگی
  • با کاهش انرژی قدرت و کارایی اعضای بدن کم می شود
  • تضعیف حافظه
  • و …

[highlight color=”yellow”]یک پیشنهاد ساده: همین الان یک قلم و کاغذ بردارید و فکر کنید ببینید مشکل شما برای رسیدن به هدف بزرگ تان چیست؟ آیا تنبلی می تواند یکی از مشکلات شما باشد؟[/highlight]

حالا شاید دوست داشته باشید راهکارهای درمان تنبلی را بدانید. مگه تنبلی هم درمان دارد؟ بله!

۱- اول باید دلایل احساس تنبلی تان را مشخص کنید؛

۲- دوم باید عواقب بلند مدت در تنبلی را مشخص کنید. ببینید در دراز مدت چه نتایجی خواهد داشت.

۳- هدف بزرگ اما دست یافتی برای خودتان تعیین کنید

۴- کارهای کوچکی برای رسیدن به هدف تان انتخاب کنید و فوراً انجام دهید.

نکته مهم:

  • کاهش انرژی ناشی از خستگی را با تنبلی اشتباه نگرید. زمانی که از فرط خستگی تمایل به کارکردن ندارید و بدن‌تان به استراحت نیاز دارد اسمش تنبلی نیست!
  • افرادی که کم کاری تیروئید دارند معمولا تنبل‌اند و انرژی ندارند. این مورد هم با تنبلی واقعی اشتباه نگیرید. اگر احساس می‌کنید این‌ مشکل را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

چگونه هدف های غیر مادی را لمس کنیم؟!

عدم انگیزه برای هدف بزرگ خود۲- بی اشتیاقی و عدم انگیزه

عامل مخرب دیگر که می تواند یکی از موانع رسیدن به اهداف تان باشد بی انگیزگی است. اما از کجا می آید؟ از جایی که شما در برابر پرسش «چرا؟» پاسخی نداشته باشید. به عنوان مثال «چرا می خوام ورزش کنم» «چرا می خوام موسیقی یاد بگیرم» و … اگر نتوانید به این چراها پاسخ مناسبی بدید قطعاً بی انگیزگی دامن تان را می گیرد.

اما درمان بی انگیزگی

سوال با چرا تهیه کنید و بعد پاسخ مناسبی برایش پیدا کنید! حتی اگر فکر می کنید به طور مستقیم با سوال در ارتباط نیست!

اگر بتوانید این چراها و سوالات را مدام در جلوی چشم تان قرار دهید که حرف ندارد و هر موقع انگیزه تان کم می شود با خوندن این سوالات دوباره انرژی می گیرید. به عنوان مثال

انگیزه ندارم وزن کم کنم؟ چرا باید وزن کم کنم؟ چون سلامتی بیشتری دارم، حس بهتری دارم و …

بعضی وقت ها انگیزه نداریم چون علاقه نداریم مثلاً چون به کارمان علاقه نداریم با انگیزه هم انجام نمی دهیم اما شرایط تغییر هم وجود ندارد. در این زمان ها بهتر است از چیزهای دیگر انگیزه بگیریم مثلاً چرا باید این کار را بکنم؟ این کار مورد علاقه ام نیست!

راه حل:درسته که این کار آرزوی من نبوده، اما من با انجامش می‌تونم حداقل خواسته‌های خانوده ام رو برآورده کنم این مهم‌تره.

نکته

[highlight color=”yellow”]پاسخ‌هایی که پیدا می‌کنید باید آن‌قدر برای‌تان مهم باشند که باعث انگیزه در شما شوند. اگر واقعا برای‌تان اهمیت ندارند، خودتان را گول نزنید. در این شرایط باید به‌دنبال اهداف دیگری باشید و با آنها برای خودتان انگیزه ایجاد کنید.[/highlight]

آیا بی انگیزگی ربطی به تنبلی هم دارد؟

بی‌انگیزگی باعث می‌شود کم‌کم به تنبلی عادت کنیم. البته افرادی که از سرِ بی‌انگیزگی تنبل می‌شوند با افرادی که از سر بی تفاوتی تنبلی می کنند فرق وجود دارد. بی انگیزگی باعث می شود کم کم به‌تعویق‌انداختن کارها برای‌مان راحت شود.

اگر در این شرایط یک فعالیت جایگزین (مانند تفریح یا مهمانی‌رفتن) پیش بیاید آن را انتخاب می‌کنیم و کار مهم‌تر را به تعویق می‌اندازیم. پیس سعی کنید بی‌انگیزگی را از روشی که گفته شد حل کنید.

عدم برنامه ریزی برای اهداف بزرگ۳- بی برنامگی

چند نفر را می شناسید که هر روز خود را با برنامه شروع کند؟ مشکل از آنجا شروع می شودد که بیشتر افراد بی برنامه هستند و همین مشکل سدّ راه رسیدن آنها به هدف بزرگ شان شده است.

شاید هم برنامه ریزی داشته اید اما درست نبوده و کارها طبق برنامه پیش نرفته آن وقته که دیگه در برنامه ریزی شل می شید.

اما برنامه ریزی درست چه برنامه ای است؟

برنامه ای که هم برنامه برای کارهای بلند مدت داشته باشد و هم کوتاه مدت.

در مورد برنامه ریزهای بلند مدت قبلاً باید اهداف یزگ خود را نوشته باشید و برای رسیدن به هر کدام بازه زمانی تعریف کنید اگر برای هر کدام مهلتی را در بلندمدت تعیین کنید بهتر می توانید برای اقدامات بعدی تصمیم بگیرید.حتما به‌شکل کاملا واضح اهداف‌تان را روی کاغذ بنویسید. برای هر هدف یک صفحه جداگانه درنظر بگیرید.

اما برنامه‌ریزی کوتاه مدت یا روزانه

اول بهتر است با آزمون و خطا قلق کاری خودتان را مشخص کنید. بهتره کارهای سخت‌تر در ابتدای روز انجام بدید. ببینید در چه ساعت‌های روز یا شب تمرکز بیشتری دارید و کارهای مهم‌تر را که به تمرکز بیشتری نیاز دارند برای همان ساعت‌ها تنظیم کنید. البته باید اولویت کارهای خود را هم مشخص کنید.

به عنوان مثال بگویید از صبح تا ظهر این کارها با این اولویت ها و از ظهر تا شب این کارها با این اولویت ها. حالا اگر نتونستید طبق زمان بندی پیش برید باید کارها با اولویت پایین تر را کنار بگذارید و در زمان باقی مانده کارهای مهم تر را انجام بدید.

بهتره از یک دفتر تقویم سال جاری استفاده کنید و  برنامه‌های‌تان را در روزی که هستید بنویسید پس از مدتی، برنامه‌ریزی برای‌تان عادت می‌شود.

اما موارد دیگر هم وجود دارند که در رسیدن به هدف بزرگ شما کارآمد هستند.

آموزش برنامه‌ی هدف گذاری در ۲۱ روز

بسیاری از متخصصین و البته کارشناسان اعتقاد دارند با رعایت این نکات می توان با احتمال و درصد بالاتری به اهداف خود برسید.

۱- مسولیت پذیری

داشتن حس مسولیت پذیری می تواند شما را در مسیر اهدافتان قرار بدهدصادق بودن شما با خودتان و هدفتان است. باید خودتان را واقعاً مسئول همه اتفاقات بدانید و باور به هر کسی یا هر چیزی غیر از خودتان برای رهایی دادن شما از مشکلات کنار بگذارید. این کار به شما کمک می کند قدرت تفکر خلاق و سریع داشته باشید. اگر به جای انتظار خودتان را مسئول شکل دادن به شرایطتان بدانیدقطعاً تغییری بزرگ در زندگیتان احساس می کنید.

شاید کمبودها و یا شرایط سخت شما را احاطه کرده باشد اما این شما هستید که باید اجازه ندهید آنها بگویند چگونه هستید و باید چه کار کنید؟

۲- هدف بزرگ تان را یک مسئله زندگی بدانید

زمانی که شما در رفتارتان و اعمالتان خلاق تر و مصمم تر باشید ناخودآگاه راهکار هایی را پیدا می کنید که قبلاً تصور می کردید از دسترس شما خارج هستند. اگر طوری فکر کنید که انگار همه چیز به حل این مسئله یا رسیدن به هدف بستگی دارد خود به خود راهکار های خلاقانه تری به ذهنتان می رسد.

۳- اگر کنترل شرایط را ندارید حداقل به شرایط اجازه ورود به کنترل خود را ندهید

زمان هایی وجود دارد که کنترل شرایط دست شما نیست و اتفاقات به صورت پیش بینی نشده رخ می دهند. چاره چیست؟ آیا باید به خاطر این اتفاقات از اهداف خودتان دست بکشید و شرایط را بهانه خوبی بدانید! راه دیگر ایم است که به شرایط اجازه کنترل بر روی خودتان و هدف بزرگ تان ندهید.

دوست داشتن هدف برای اهداف بزرگ۴- باید اهدافتان را دوست داشته باشید

با انتخاب اهداف یزرگ قطعاً باید قید یک سری کارها را بزنید. به هر حال هر چیز یک قیمتی دارد. این قیمت می تواند انرژی ،وقت، آرامش و یا منابع مختلف تان باشد. اغلب افراد علاقمندد هستند برای اهداف بزرگ خود هیچ هزینه ای نپردازند. اما برای موفقیت در هر کاری باید قیمتی پرداخت. برای پرداخت این قیمت باید اهداف خود را دوست داشته باشید مثلاً قیمت وزن کم کردن یعنی کنار گذاشتن غذاهای مود علاقه! قیمت موفقیت در کار یعنی کسب مهارت بیشتر و صرف زمان!

شما چطور چقدر حاضرید برای هدف بزرگ خود هزینه بپردازید؟

۵- ناامید نشوید

هر زمان شما برای دست یافتن به اهدافتان تلاش می کنید مشکلات هم سر و کله شان پیدا می شود و سعی در جذب کردن شما به سمت خودشان دارند. هر چقدر هدف بزرگ تر باشد مشکلات هم یزرگ تر خواهند بود. برای رد کردن چنین طوفانی باید همیشه یک جمله در ذهن داشته باشید و آن این است « تسلیم نمی شوم.» ناامید نشدن و ادامه دادن تنها راه مبارزه است.

۶- نظر دیگران را هم بدانید

منظورم از این کار راضی کردن هر شخصی اعم از استاد، همکار، دوست یا هر شخصی دیگری نیست! بلکه فقط نظر خواهی است. کسی که شما را ارزیابی می کند باید بدون هیچ ترس و استرسی از واکنش شما به صورت درست و صادقانه بتواند حرف خود را بزند. این کار به شما کمک می کند نقاط گم شده و همان گره های کور خود را بشناسید و در رفع آنها تلاش کنید تا بتوانید به هدف یزرگ خود برسید.

۷- تغییرات بزرگ به یک ضربه بزرگ نیاز دارد

اگر شما قدرت درونی خود را کشف کنید می بینید که توانایی های منحصر به فردی دارید که دیگران ندارند. بسیاری از افراد موفق از نقطه صفر و با مشکلات زیاد توانسته اند پله های ترقی را طی کنند. پس اگر آنها توانسته اند شما هم می توانید! اگر مشکلات و سختی های مالی و یا جسمی و … در اطراف شما پر شده اند آنها را برای یک تغییر بزرگ غنیمت بشمارید.

۸- پایبندی به هدف

یرای پایبندی و تعهد به هدفتان باید یک راه عالی پیدا کنید زیرا پایبندی به هدف مثل حس داشتن مالکیت به یک چیز با ارزش است و در عوض سستی در تعهد می تواند مثل یک حس اجارهای موقتی و گذرا باشد. چهه کسی به یک خانه اجاره ای به صورت ویژه و مهم نگاه می کند! چه کسی برای بهتر شدن خانه موقتی هزینه های گزاف می دهد اما بر عکس آن صادق است یعنی کشی که خود را مالک خانه ای بداند بهترین ها را برای آنن خانه فراهم می کند. پس شما در پایبندی به تعهدات خود مثل مالک عمل کنید نه اجاره!

۹- آمادگی برای هر اتفاقی را داشته باشید

باید بدانید هیچ چیز راحت و آسان نیست و بدست نمی آید! اگر با دقت به زندگی افراد خودساخته و یا موفق نگاه کنید این موضوع را به خوبی می فهمید. آنها مدام در حال شمشیر زدن بودند. رسیدن به اهداف مانند میدان جنگه اگر خسته و یا درمانده شدی شکست می خوری و یا بدتر از آن می میری! تنها یک راه پیش رو دارید جنگیدن با تمام قوا برای پیروزی! باید به هدف بزرگ تان این طور نگاه کنید و برای شکست هر مساله با موضوع با قدرت شمشیر بزنید تا به نتیجه برسید .

۱۰- آخرین و مهم ترین مرحله اقدام و عمل

اگر همه کارها را خوب پیش ببری ولی کار انجام ندی هرگز و هرگز موفق نمی شوی! اما چطوری می تونید یک اقدام جانانه انجام بدید؟

فقط با تصمیم گیری و انجام فوری یک عمل! برای موفقیت به اهداف بزرگ هیچ راه جادویی وجود ندارد تنها یک مسیر است و آن قدرت تصمیم گیری و اقدام مناسب و سریع! بیشتر وقت ها تنبلی سد راه شماست که راه مبارزه با آن را قبلاً بیان کردم اما یک راه جادویی دیگه هم وجود دارد راه ۱۰ثانیه ای!

در این راه فقط ۱۰ ثانیه به خودت زمان بده تا یک اقدام مناسب برای رسیدن به هدفت انجام بدی! مثلاً اگر هدف بزرگ شما کم کردن وزن تان است تو ۱۰ ثانیه تصمیم بگیر یک چیز خوشمزه پرکالری را نخوری! یا در یک کلاس ورزشی ثبت نام کنی! یک راه حل دیگر جریمه کردن خودتان است این هم می تواند یک راه خوبی برای جلوگیری از اهمال کاری و تنبلی تان باشد حالا این جریمه مالی باشد و یا غیر مالی شما تعیین می کنید!

تا اینجا دیدید که راههای زیادی برای کنترل خودتان برای رسیدن به اهداف وجود دارد فقط باید بخواهید و با سرعت اقدام کنید! اولش شاید سخت و پیچیده باشد اما کم کم عادت می کنید و می توانید یکی یکی اهداف بزرگ خود را پشت سر بگذارید.

اگر فکر می کنید که این مقاله توانسته شما را برای تحقق اهدافتان قانع کند ما را در جربان بگذارید.کافی است از طریق کامنت ها نظرات خود را برای ما ارسال کنید!

[highlight color=”yellow”]راستی یادم رفت بگم! یک کتاب خوب در زمینه هدف گذاری وجود دارد که عالی می تواند شما را هدایت کند کتاب اهدافت را بخور ….[/highlight]

امیدوارم که با پیروزی در نبرد به اهداف خود برسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *