متفرقه

خلاقیت چیست ؟۱۲ کاری که افراد خلاق انجام نمی دهند!

خلاقیت چیست

خلاقیت چیست ؟ شاید برای شما هم جالب باشد بدانید افراد خلاق و قدرتمند از کجا توانسته اند این قدرت خلاقیت را بگیرند. چه کارهایی را انجام داده اند و چه کارهایی را انجام نداده اند. در این مقاله  ۱۳ کاری که افراد خلاق انجام نمی دهند را معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

خلاقیت چیست ؟

در واقع خلاقیت یعنی یک ایده جدید که مشکلی را حل کند یا هر تلاشی که منجر به تغییر، بهبود یا پیشرفت در فرآیندی شود را خلاقیت می نامند. همچنین استفاده از نیروی ذهن برای عملکرد بهتر و بازده بیشتر در تمام زندگی را خلاقیت می نامند. خبر خوب اینکه خلاقیت کاملاً ذاتی نیست و شما می توانید با یادگیری و تمرین برخی کارها قوه تخل خود را تقویت کنید.

کارهایی که افراد خلاق انجام نمی دهند

شاید باور کردنش کمی سخت باشد اما قدرت ذهن می تواند بر تمام اعمال ما اثرگذار باشد از جمله توانایی در کنترل افکار، توانایی در کنترل رفتار و کنترل احساسات که همگی بر نحوه کیفیت زندگی ما اثر می گذارد. از این رو بسیار مهم است بدانید چگونه می توان ذهن خود را خلاق کنیم و عملکرد بهتری داشته باشیم . کافی است این کارها را انجام ندهید.

۱- تاسف و حسرت گذشته را نمی خورند

احساس تاسف و حسرت گذشته مشکلی را حل نخواهد کرد و فقط موانع جدید برای اهداف امروز شما ایجاد خواهند کرد. علاوه بر این باعث اتلاف وقت و زمان شما می شوند. شما با داشتن چنین احساسی هرگز داشتن یک زندگی سالم همراه با آرامش را تجربه نخواهید کرد.

مورین در این باره می گوید: «چنانچه قبول کنید که به اندازه‌ی کافی خوب هستید، از داشته‌های خود قدردانی خواهید کرد.» باید یاد بگیرید به جای تاسف از خود قدردانی کنید.

خلاقیت چیست و رابطه آن با حسرت

۲-قدرت خود را نادیده نمی گیرند

در زندگی زمان هایی هستند که مشکلات متعددی برایمان پیش می آید. مهم این است که قدرت خود را نادیده نگیرید و به محض روبرو شدن با مشکلات احساس ضعف نکنید. باید سعی کنید با قدرت پیش بروید و هر کاری لازم است بدون ترس انجام دهید.

۳-از تغییر نمی ترسند و خجالت نمی کشند

برای پیشرفت و بهبودی لازم است چیزهایی را تغییر دهیم. افراد خلاق از تغییر نمی ترسند و با قدرت آن را ادامه می دهند. همچنین افراد خلاق تاخیر را هم دوست ندارد زیرا می دانند تعلل مانع بزرگی برای پیشرفت آنهاست و رسیدن به رشد وو خلاقیت را سخت و دشوارتر می کند.

برای تغییر باید ۵ مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید

  • پیش از تفکر
  • خود تفکر
  • آمادگی
  • اقدام و عمل
  • مداومت و ثبات در ادامه روند

خلاقیت چیست و چه رابطه ای با تغییر دارد۴- فعالیت های غیر قابل کنترل را حذف می کنند

درست است که شما با کنترل همه چیز به آرامش  می رسید اما واقعیت این است که شما نمی توانید بر روی همه چیزها کنترل داشته باشید و اگر این مساله را درک نکنید همین موضوع می تواند باعث مشکلات زیادی برای شما شود. زیرا اضطراب و فشار روحی شما را افزایش می دهد. از این رو قوه خلاقیت شما کاهش می یابد. پس به جای کنترل همه چیز بهتر است بر روی کارهایی تمرکز کنید که بر روی آنها کنترل دارید. همچنین با مدیریت استرس خود  می توانید علاوه بر حس بهتر، فرصت های جدید را پیدا کنید.

۵- به دنبال راضی نگه داشتن همه نیستند

اغلب افراد به دنبال راضی نگه داشتن دیگران هستند و از قضاوت های دیگران می ترسند. این افراد مدام مورد سو استفاده قرار می گیرند. باید برای افزایش خلاقیت کمتر به این مساله توجه کنید زیرا هر چقدر تلاش کنید باز عده ای از شما ناراضی خواهند بود.

۶- ریسک های حساب شده را حذف نمی کنند

اکثر افراد از ریسک کردن می ترسند. این ریسک ها می تواند مربوط به مسائل مالی یا جسمی، عاطفی و … باشد. اما شاید گفت مهم ترین علت ترس از ریسک عدم آگاهی و اطلاعات است. اگر شما در مورد ریسکی که می خواهید انجام دهید آگاهی کسب کنید و آن را تجزیه و تحلیل کنید راحت تر می توانید تصمیم بگیرید. اما بهتر است قبل از هر ریسک این پرسش ها را از خود بپرسید.

باانجام این ریسک چه هزینه هایی ایجاد می شود؟

این ریسک چه منافعی برای شما دارد؟

آیا این ریسک می تواند شما برای رسیدن به اهداف تان یاری رساند؟

آیا پیشنهاد جایگزینی می تواند باشد؟

در بهترین حالت چه اتفاقی می تواند بیفتد؟

در بدترین حالت چه اتفاقی می تواند بیفتد؟

این ریسک در آینده چگونه می تواند زندگی شما را متحول کند؟

خلاقیت چیست و رابطه آن با ریسک کردن۷- اشتباهات را تکرار نمی کنند

تحلیل یک اشتباه کمک می کند که دوباره اشتباه خود را تکرار نکنید. ببینید اشتباه از کجا و چگونه شکل گرفته و شما چه کارهایی را می توانستید انجام دهید و چه کارهایی را نباید انجام می دادید. افراد با قدرت ذهن بالا از تکرار اشتباهات جلوگیری می کنند.

۸- از موفقیت دیگران ناخشنود نیستند

به یاد داشته باشید تمرکز بر روی دستاوردهای دیگران و ناراضی بودن از وضع خود شما را هرگز به موفقیت نمی رساند حتی اگر برساند هیچ وقت خشنود نخواهید بود. با این احساس شما همیشه استعداد های خود را نادیده می گیرید و قوه خلاقیت تان رشد نمی کند.

۹-در برابر شکست تسلیم نمی شوند

افراد خلاق می دانند برای موفقیت راه زیادی در پیش دارند و یک شبه همه چیزهای خوب اتفاق نمی افتد. بنابراین با شکست دلسرد نمی شوند. افراد خلاق با یکبار زمین خوردن محکم تر می ایستند.

۱۰- از تنهایی نمی هراسند

زمان تنهایی را برای تفکر و تمرکز بر روی رشد و اهداف خود غنیمت می شمارند. زیرا می دانند در تنهایی می توانند بهره وری بهتری داشته باشند. برخی از ایده های خلاقانه در زمان تنهایی به سراغشان می آید. حس همدلی آنها افزایش می یابد و خلاصه تنهایی برای انرژی دوباره می تواند مفید باشد.

۱۱- حس طلبکارانه ندارند

اغلب افراد تمام ناکامی ها و شکست های خود را به گردن جهان می اندازند بدون توجه به این مساله که باید خودشان به دنبال چیزهایی که می خواهند بروند. در این راه باید نقص هایتان را بپذیرید و تلاش و تمرکز بیشتری داشته باشید و مقایسه خود با دیگران را به کلی از زندگی حذف کنید.

۱۲- به دنبال نتیجه فوری نیستند

افراد با قدرت ذهن پایین تصور می کنند خیلی زود باید به نتیجه مورد نظرشان برسند. البته که زمان در موفقیت نقش مهمی دارد اما یک شبه هم اتفاق نمی افتد. افرادی که با انتظارت واقع بینانه و درک درست به مسیر خود ادامه می دهند هم انگیزه خود را از دست نمی دهند و هم زودتر به موفقیت می رسند.

با آرزوی ذهن خلاق و موفق برای شما عزیزان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *