هوش مالی

با این روش ها مدیریت هزینه ها را هوشمندانه کنید!

مدیریت هزینه و درآمد

مدیریت هزینه و درآمد برای هر کسی که به آینده مالی موفق فکر می کنه لازمه؟ اگر فکر می کنید که بدون مدیریت هزینه ها و درآمدهای خودتان می توانید به آینده تضمین شده ای برسید احتمالاً در اشتباه هستید! هر کسی صرف نظر از وضعیت اقتصادی و یا سنی که در آن قرار دارد باید به مدیریت هزینه و دقت در دخل و خرجش بیشتر فکر کند.

شاید بپرسید چطور این کار ممکن است؟ چطوری برای مدیریت دخل و خرج  خانوداه اقدام کنیم؟ برای جواب پرسش ها عجله نکنید و با دقت تا آخر مقاله با ما همراه باشید تا فوت و فن کار را به صورت کامل متوجه شوید.

بهترین راه پس انداز پول با ۳ ترفند روانشناسی علمی (به همراه فیلم)

در عصر حاضر شرایط اقتصادی، هر روز پیچیده تر و دشوار تر می شه! افراد مختلف در هر سطحی از جامعه تلاش می کنند سرمایه و پول خود را حفظ کنند و به سطح پایین تر نزول نکنند. قبول دارم که کار سختی است! اما باور کنید بعضی وقت ها عادت های نادرست مالی منشا شکست می شوند. شاید این مشکلات برمی گردد به عدم آموزش در مدرسه و یا خانواده که به درستی مدیریت هزینه و درآمد را به ما یاد نداده اند.

[highlight color=”yellow”]مهم اینکه شما امروز تصمیم دارید راه درست را یاد بگیرید و ادامه بدید. اما واقعاً راه درست چیه؟[/highlight]

اصول مدیریت هزینه و درآمد

مهم ترین روشی که در اول کار می تواند هوشمندانه و عالی باشد بودجه بندی است. شما می توانید اول یک پایه پولی برای خودتان درنظر بگیرید. این پایه می تواند برای هر فردی متناسب با درآمدش فرق داشته باشد.

با اصل بودجه بندی می توانید سریع تر و راحت تر به اهداف خود برسید. البته همین جا باید بگویم معنای بودجه بندی برای هر کس با هر شرایطی فرق دارد به عنوان مثال بودجه بندی یک فرد مجرد با یک بازنشسته متاهل فرق می کند.

مدیریت هزینه و درآمد۱- مشخص کردن هدف

به صورت کلی اهداف به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  • اهداف کوتاه مدت (فوری)
  • اهداف بلند مدت

حالا شاید بپرسید این کار چه کمکی به من می کنه؟ اهداف فوری خود را با تعیین بودجه می تونید برآورده کنید اما برای برآورده شدن اهداف بلند مدت باید راه صرفه جویی در هزینه ها و یا همان مدیریت هزینه ها را به خوبی انجام دهید.

مهم ترین کاری که در این زمینه باید انجام بدید اولویت بندی کردن اهداف خودتان است.

بخشی از هدف های مالی کوتاه مدت قسمت های واجب زندگی هستند مثل پرداخت وام، پرداختت اجاره، هزینه غذا، پرداخت قبوض و … اما بخشی از هزینه های کوتاه مدت هم هستند که تا اندازه ای غیر ضروری اند مثل هزینه لباس های غیر ضروری، هزینه های سفرهای مختلف و … که با صرفه جویی در این موارد می توان به اهداف بلند مدت بیشتر نزدیک شوید.

[highlight color=”yellow”]یک پیشنهاد ساده که از همین الان انجام بدید[/highlight]

[highlight color=”yellow”]به مدت یک ماه تمام هزینه های خود را بنویسید. اگر از آن دسته افرادی هستید که قبلاً برای نوشتن وقت نمی گذاشتید حالا وقتش که آن را جدی بگیرید و بنویسید.  چرا؟[/highlight]

برای اینکه بفهمید چه مقدار پول خرج کرده اید و چقدر از مخارج تان صرف هدف های ضروری بوده و چقدر برای غیر ضروری ها هزینه کرده اید. منظور من این نیست که خودتان را محدود کنید. فقط فعلاً رفتار خرج کردن خود را رصد کنید تا بعداً بتونید ارزیابی داشته باشید.

بهتره بودجه بندی و خریدهای خود را به شیوه درست دسته بندی کنید.

به عنوان مثال بودجه در نظر گرفته شده برای مخارج یک ماه ۱٫۵۰۰ هزار تومان

در یک جدول مجزا مخارج را دسته بندی کنید.

بهای اجاره خانه:۵۰۰ هزار تومان

بهای قبوض (آب،برق،تلفن،گاز،اینترنت،شارژ آپارتمان و …):۱۵۰ هزار تومان

خریدهای روزانه (میوه، نان، مواد غذایی و …): ۲۰۰ هزار تومان

هزینه های درمانی ضروری: ۱۰۰ هزار تومان

سایر هزینه ها (تعمیر اتومبیل، وسایل خانه و …) : ۱۵۰ هزار تومان

پس انداز: ۴۰۰ هزار تومان

این یک مثال برای بودجه بندی درست بود شما می توانید بر اساس مخارج واقعی خودتان، برای یک ماه بودجه بندی کنید. بهتر است قبل از نوشتن بودجه واقعی ابتدا بودجه انتخابی خودتان را بنویسید. به عبارت بهتر دو ستون برای بودجه درنظر بگیرید بودجه واقعی، بودجه تعیین شده توسط شما که خودتان انتخاب کرده اید چقدر باید هزینه کنید.

با این کار می دانید چقدر بودجه برای هر مخارجی باید کنار بگذارید. البته در بودجه واقعی هر ماه می تواند نوسان داشته باشد و تغییر کند.

افراد موفق و حرفه ای حداقل بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از مجموع درآمدهایشان را صرف پس انداز می کنند.

۲- مدیریت هزینه و درآمد

یعد از تعیین اهداف و بودجه بندی باید برنامه منظم برای رصد کردن درآمد و هزینه داشته باشید. تنظیم یک جدول درآمد و یک جدول مخارج با دسته بندی درست این کار امکان پذیر است. بهتر است در دسته بندی علاوه بر نکات گفته شده هزینه ها را به ۳ دسته تقسیم کنیم.

  • هزینه های ثابت ( مخارج ضروری)
  • هزینه های متغیر (هزینه های متفرقه مثل مواد غذایی، بنزین و …)
  • هزینه های اختیاری (هزینه تفریح، رستوران و …)

۳- مرحله تجزیه و تحلیل

بعد از اجرای دو مرحله بالا می توانید به راحتی میزان مخارج و درآمد خود را ببینید. با این کار می توانید کنترل کنیدکه هزینه های شما از درآمدتان بیشتر نباشند و اگر این طور است با مدیریت بیشتر اوضاع را کنترل کنید.

مدیریت هزینه و درآمد و تحلیل آن۴- دقت به پس انداز

با توجه به مراحل گفته شده می توانید به راحتی درآمد و هزینه های تقریبی هر ماه را تخمین بزنید و البته سعی کنید این روند تخمینی طوری باشد که با خروجی نهایی هر ماه به تعادل برسد و برای پس انداز هم بخشب در نظر گرفته شود. به صورت کلی پس انداز شما باید به گونه ای باشد که در زمان های ضروری (مانند از دست دادن شغل، مشکل بیماری و …) تا شش ماه درآمد شما را تامین کند.

بهترین راه پس انداز ماهانه در ایران چیست؟

۵- حفظ مسئولیت و تعهد

حفظ مسئولیت و تعهد به مدیریت هزینه، شما را به اهداف تان نزدیک تر می کند و باعث می شود در هیچ شرایطی احساس نگرانی و استرس نداشته باشید. البته به زندگی تان تعادل هم می دهد.

۶- آمار مخارج سالانه

با این برنامه می توانید امار و نتایج روند مدیریت هزینه و پس انداز خود را به صورت سالانه ببینید. ببینید در طول یک سال چقدر برای هزینه های ثابت، متغیر و یا اختیاری خرج کرده اید. چقدر توانسته اید پس انداز داشته باشید؟ چقدر توانسته اید به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود نزدیک شوید؟

۷- تغییر بودجه متناسب با شرایط

با رشد نرخ تورم و تغییر در درآمدها شما هم می توانید بودجه و مخارج خود را تغییر دهید و بودجه ای هوشمندانه تر انتخاب کنید. بودجه ای و استراتژی هایی که شما را به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت نزدیک تر کند.

۸- سرمایه گذاری داشته باشید

سعی کنید پس انداز خود را عاقلانه سرمایه گذاری کنید. البته همیشه در این زمینه روند احتیاط را در پیش بگیرید و با تحقیق و بررسی این کار را انجام دهید. بهتر است همه پس انداز خود را برای یک سرمایه گذاری استفاده نکنید تا اگر ضرر کردید حداقل بخشی از پول رفته باشد نه همه آن. به قول معروف همه تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید.

۹- بیمه را جدی بگیرید

بیمه های درمانی، عمر، خانه، سوانح و حوادث و … می توانند شما را در حوادث و اتفاقات ناگوار پشتیبانی کنند. افراد عاقل می دانند حوادث و اتفاقات غیر مترقبه خبر نمی دهند و خودشان را برای مواجه با این رویدادها آماده می کنند.

۱۰- یک حساب جدا باز کنید

حالا چرا یک حساب جدا؟ داشتن یک حساب جدا و نداشتن کارت عابر بانک از این حساب کمک می کنه شما برای روز مبادا بیشتر پس انداز کنید.حسابی که برای دسترسی به آن باید کمی سختی بکشید و فوراً برای خرج کردن نتونید از آن استفاده کنید.

۱۱- استفاده از برنامه های مدیریت دخل و خرج

برای خیلی ها نوشتن و محاسبه هزینه های روزانه سخته! خیلی ها هزینه های را یادشون می ره یا اینکه همت نوشتن ندارند! توصیه ما به این دوستان برای مدیریت هزینه هاشون استفاده از برنامه ها و اپلیکیشن های مدیریت دخل و خرج است که کار را راحت تر و مطمئن تر می کنه؟ یکی از این اپلیکیشن های خوب در این زمینه اپلیکیشن پنج حساب جادویی است.

۱۲- بدهی های خود را تا جای ممکن تسویه کنید

بدهی های شما از وام گرفته تا پول قرض گرفته شده از کسی باید آنها را پرداخت کنید. بهتر است سراغ وام هایی بروید که بهره بیشتری از جیب شما خارج می کند. هر چه بدهی های شما کمتر باشد فرصت برای پس انداز کردن و دوران آسایش بیشتر خواهد بود. البته باید گفت بدهی ها همیشه بد نیستند و برخی از پول های ناشی از وام و یا قرض گرفته شده از دیگران صرف سرمایه گذاری درست میشه. اما به هرحال اگر بدهی کمتری در زندگی داشته باشید فرصت های پس انداز بیشتری پیدا می کنید.

نتیجه گیری:

فکر نکنید فقط برای موفقیت باید اهداف تعیین کنید. شما برای مدیریت هزینه ها هم می توانید اهداف مالی بگذارید و آنها را اجرایی کنید. اگر روند بودجه بندی و دسته بندی کردن مخارج با دقت و حوصله انجام بدید و برای خودتان این روند ها را عادت کنید قطعاً از نتایج بعدی شگفت زده می شوید.

دوستان عزیزم ما را هم از نتایج خودتون بی خبر نگذارید و نظرات تون را زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *