مربی گری کسب و کار(بیزینس کوچینگ)

کوچینگ موفقیت چیست؟

کوچینگ موفقیت

در عصر جدید همه به دنبال یادگیری علم و فناوری هستند. شما روزانه افرادی زیادی می بینید که به دنبال یادگیری زبان انگلیسی یا آموزش موسیقی و … هستند اما چند نفر را سراغ دارید که برای مهارت های زندگی و فردی خود اقدامی کرده باشد. بیشتر آمار اعتیاد، طلاق، فقر و … از کجا می آیند. این همه افسردگی از کجا ناشی می شود. از اینجا است که می توان اهمیت یک کوچینگ موفقیت را درک کرد. در عصر حاضر انسانها بیش از هر زمان دیگر به آموزش مهارت های فردی و اجتماعی برای کسب موفقیت در زندگی شخصی و کسب و کار نیازمند هستند. در این مقاله به نقش کوچینگ موفقیت در زندگی و کسب و کار اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.

واقعیت این است که ما انسانها از صبح تا شب با انبوهی از سوالات مختلف سرمان شلوغ شده است. جالب این است که برای این سوالات پاسخی هم نداریم.

چرا من این قدر تنهام؟

چرا در مقابل خوبی هایم بدی می بینم؟

چرا این قدر فقیر هستم؟

چرا هر چه بدبختی است مال من است؟

و خیلی از سوالات دیگر اما باید بدانید اینها به نوع نگرش ما وابسته است اگر ما نگرش خود را تغییر دهیم زندگی مان نیز تغییر می کند. شاید بپرسید چگونه؟

به جای سوالات منفی سوالات مثبت برای خود طراحی کنید. چه کاری انجام دهم که ثروتمند تر شوم. چه کاری انجام دهم تا خوشبختی را بیشتر از قبل لمس کنم.چه کار کنم که دیگران مرا دوستت داشته باشند و … این جایگزینی سوالات مثبت به جای منفی شاید وقت کمی از شما بگیرد اما نتایج شگفت انگیزی به بار می آورد. عدم شناخت فرد از خودش به همراه عادت های بد و نادرست فرد را در دامن مشکلات زیادی می اندازد که رهایی از آن با کوچینگ امکان پذیر است. (کوچینگ فرآیندی است که فرد در آن می تواند به موفقیت در هر زمینه ای دست یابد) کوچ با شناساندن نقاط قوت و ضعف افراد می تواند یک راهنمای کامل برای موفقیت آنها در هر زمینه ای باشد.

کوچینگ موفقیت چیست؟

تا به حال برای شما پیش آمده که با خواند یک کتاب آموزشی و یا رفتن به یک سمینار موفقیت یا حتی تماشای یک فیلم حال و هوای تان عوض شود و بخواهید از پیله امن خود بیرون بیایید و درهای جدیدی را به سوی زندگی تان باز کنید. اگر این طور بوده چقدر موفق بوده اید؟ چقدر پیشرفت کرده اید؟ آیا از اصول درست موفقیت پیروی کرده اید؟ اگر بازماندید علت را بررسی کرده اید؟ این چیزی است که کوچنگ موفقیت برای شما بازگو می کند. کوچینگ موفقیت یعنی تغییر و تحول درونی افراد با استفاده از کوچ یا مربی (coach) که یک شتاب دهنده برای ایجاد و پیگیری این تغییر است.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=”600*80″]حقیقت این است که یک تغییر موفق و پایدار زمانی اتفاق می افتند که از درون باشد با شیوه و روش های خودمان.[/box]

یک سخن معرف می گوید:

[highlight color=”yellow”]وقتی تخم مرغ از درون میشکند، یک زندگی آغاز می شود و زمانی که تخم مرغ از بیرون میشکند، یک زندگی پایان می گیرد، داستان موفقیت ما نیز این گونه است.[/highlight]

کوچینگ موفقیت چیست؟

نقش کوچ در کوچینگ موفقیت

نقش کوچ و چگونگی کار او شما را بیشتر با کوچینگ آشنا می کند.

۱- هدف گذاری و تمرکز بر روی آن

هدف گذاری از مهم ترین و بهترین شیوه های موفقیت است. اما مهم تراز آن متمرکز بودن بر روی هدف و دستیابی به آن است. نقش کوچ همراهی شما در تعیین اهدافتان سپس متمرکز مگه داشتن شما برای رسیدن به آنها است.

۲- حس مسولیت پذیری:

شاید اگر کمی عمیق تر به گذشته بنگرید خواهید دید عدم انجام برخی کارها و بی مسئولیتی یا اهمال کاری در اقدامات شما را از اهدافتان دور کرده و ناکام مانده اید. نقش کوچ در کوچینگ موفقیت زیر نظر گرفتن تمام اقدامات از قبل طراحی شده فرد برای اهدافش است. کوچ از زاویه دید خود بررسی می کند که شما چه کارهایی را درست انجام داده اید وبه چه اقداماتی بی توجه بوده اید. تذکر به جا و بازخواست شما باعث می شود که هدف را یک رسالت ببینید و هر گونه اهمال را کنار بگذارید.

۳- ساده سازی اقدامات

کوچ با یک مشاور فرق دارد. مشاور راهکارهای خود را ارائه می کند. این درحالی است که یک کوچ تلاش می کند تا با تفکر و خلاقیت خود شما، راه حل های ساذه تری و اقدامات مناسب تری را برای دستیابی به اهداف، جستجو کند. زیرا این شما هستید که می خواهید فعالیت خود را آغاز کنید پس باید در نسخه پیچی نقش داشته باشید.

۴- ایجاد شفافیت

ناکامی از همین عدم شفافیت ناشی می شود. شما باید در مورد ضعف ها، نقاط قوت، فرصت ها و یا تهدیدهای اطراف خود شناخت داشته باشید. اما مهم تر از یک شناخت شفافیت است. هر چقدر بتوانید در مورد زندگی شخصی و کسب و کار خود شفافیت ایجاد کنید مشکلات کمتری را تجربه می کنید. نقش کوچ در کوچینگ ایجاد شفافیت در اهداف، آرزو ها، زندگی . کسب و کار است تا شما بتوانید راحت تر و درست تر تصمیم های خود را بگیرید.

مراحل یک کوچینگ

مراحل کوچینگ موفقیت

۱- مشخص کردن مشکلات و مسائل

در این مرحله شما طی اولین جلسه مشکلات یا اهداف تان را برای کوچ یا مربی بیان بیان می کنید. کوچ با توجه به صحبت های شما تحلیل و ارزیابی می کند. چالش ها را بررسی می کند. کوچ با بررسی انگیزه و میزان اقدام و عمل فرد، قرار های بعدی و اقدامات بعدی را مطرح می کند.

۲- تعیین وضعیت موجود ( اینکه الان در چه شرایطی هستیم)

در جلسات بعدی وضعیت موجود بررسی می شود. اینکه فرد کجای این اهداف است و چه اقداماتی می تواند راه رشد و پیشرفت را در ادامه باز کند از وظایف کوچ در کوچینگ موفقیت است. کوچ به همراه کوچ کننده این وظایف را انجام می دهد.

۳- تعیین وضعیت بعد (اینکه می خواهیم به کجا برسیم)

بعد از مرحله دوم نوبت به این می رسد که وضعیت آینده و نهایت هدف مشخص شود.اینکه می خواهیم به کجا برسیم.آیا این فکر ما درست و منطقی است. کوچ به همراه کوچ کننده می تواند نهایت درست مسیر را شفاف و روشن کند.

۴- نحوه رسیدن به این وضعیت در آینده (چگونه به اهداف برسیم)

در جلسات بعدی فرد با اعلام اقدامات انجام داده و ارائه رفتارهای عملی به کوچ وضعیت خود را نسبت به قبل روشن می کند.از کوچ بازخورد می گیرد و رفتارهای نادرست خود را اصلاح می کند. همچنین بیشتر از قبل نقاط قوت و ضعف های خود را می شناسد.

شاید فکر کنید برخی از این راهکارها یا روش ها ساده هستند. اما واقعیت این است خیلی از افراد نحوه استفاده درست و مناسب از آنها را بلد نیستند. حتی اگر بلد باشند اقدامات عملی انجام نمی دهند. فرق بین افراد موفق و ناموفق هم در همین نکته است. این همه مراحلی است که در کوچینگ موفقیت اتفاق می افتد.

[highlight color=”yellow”]شما هم می توانید موفق شوید اگر همین الان بخواهید و اقدام کنید. محمد رضا تقوی می تواند در کنارتان تا فتح قله های موفقیت باشد.[/highlight]

One thought on “کوچینگ موفقیت چیست؟

  1. صابر گفت:

    سلام . ممنون از مقاله خوبتون . کاملا شفاف و دقیق .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *