تکنیک

کنترل ذهن خود چگونه ممکن است؟ ۱۰روش ساده اما موثر

کنترل ذهن خود چگونه ممکن است

کنترل ذهن فقط با خود ذهن امکان پذیر است. زیرا بیشتر مشکلات و آشفتگی ها از ذهن می آید و درمان نیز می تواند خود ذهن باشد. اما سوال اینجاست چه راه هایی برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن وجود دارد؟ آیا می توان افکار را تغییر داد؟ آیا راهی برای غلبه بر افکار منفی وجود دارد؟ در ادامه روش هایی را معرفی می کنیم که بتوانید کنترل ذهن خود را بدست آورید و اختلال کم توجهی خود را از بین ببرید با ما همراه باشید.

علت عدم تمرکز ذهن

شاید بپرسید علت عدم تمرکز چیست؟ زمانی که شما می خواهید درس و یا کار مهمی انجام دهید چه چیزهایی مانع کار شما می شود. گاهی حتی خود شما هم نمی دانید چرا تمرکز ندارید؟ اما باید بگوبم که عدم تمرکز نشانه هایی نیز دارد از جمله آرامش نداشتن، درگیری ذهنی، استرس های روزانه، عدم باور به خود، منفی بافی، مقایسه کردن خود با دیگران و … که همگی دقیقاً زمانی که می خواهید کاری را با تمرکز آغاز کنید یقه شما را می گیرند و کنترل ذهن از شما خارج می شود. این افکار می تواند شما را عصبی و خشمگین کند. بنابراین برای بالا رفتن بهره وری خود در کار و زندگی باید به فکر درمان و کنترل ذهن باشید.

راه های کنترل ذهن خود

اگر از نظر روحی حال خوبی ندارید و یا پریشان و نگران هستید و مدام افکار در ذهن تان پرسه می زنند باید خودتان را  آماده برای یک تغییر و تحول یزرگ کنید. قبول دارم که کار آسانی نیست! حتی شاید افرادی که تمرکز بالایی دارند در شرایط بد به سختی تمرکز خود را حفظ می کنند. اما باور کنید که با تمرین می توانید تمرکز و کنترل ذهن خود را بدست گیرید و به صورت عالی بر روی اهداف خود کار کنید.

کنترل ذهن خود با تکنیک های موثر۱- دروی از افکار مسموم و مزاحم

یکی از مشکلات بیشتر افراد این است که افکار منفی زیادی در ذهن خود رشد می دهند. در مقاله پاک سازی ذهن از افکار منفی و مزاحم کامل به این موضوع پرداخته ایم. اما در اینجا می خواهم یک راهکار بهتر یه شما معرفی کنم. زمانی که ذهن و فکر شما درگیر افکار منفی شده بیایید بدترین حالت را تجسم کنید! بله درست  است بدترین حالت ممکن! خوب در این صورت اولاً دیگر به افکار منفی ریزتر توجه ندارید و دوماً تفکر شما ناخودآگاه به سمت این قسمت هدایت می شود که آبا می توانم موقعیت فرضی را مدیریت کنم یا نه؟ همین امر از نگرانی های شما می کاهد.

۲- محدودیت زمانی

برای نگرانی های خود محدودیت زمانی قرار دهید. از این طریق می توانید ذهن خود را بیشتر مدیریت کنید و می دانید که در زمان مشخص باید فکر کنید و سر ساعت خاصی دست از فکر کردن بردارید. با این روش اولاً از تفکر بیش از اندازه جلوگیری می کنید و دوماً افکار شما دائماً در ذهن تان پرسه نمی زنند.

۳- به خود و تغییر شرایط ایمان داشته باشید

اگر به اندازه کافی به خود باور نداشته باشید که می توانید تغییر کنید دیگر تلاش نخواهید کرد. برای مواجه شدن با مشکلات از تفکر مثبت استفاده کنید و خودتان را باور داشته باشید. ایمان داشته باشید که شما می توانید از پس مشکلات برآیید. با تغییر در شیوه تفکر نسبت به خودتان می توانید با انرژی بیشتر کار کنید. آمار نشان می‌دهد افرادی که طرز تفکر مبتنی بر تغییر را اتخاذ می‌کنند، نسبت به کسانی که تفکر خود را ثابت و غیرقابل تغییر می‌دانند، بیشتر پیشرفت می‌کنند. پس سعی کنید شیوه تفکر خود را تغییر بدهید و آن را بهبود ببخشید.

۴- به توانایی های خود خوشبین باشید

زمانی که شما در ارزیابی توانایی های خود خوشبین باشید بهتر می توانید عمل کنید. تحقیقات علمی ثابت کرده زمانی که افراد در مورد توانایی های خود خوشبین باشند بهتر می توانند با مسئل روبرو شوند و کنترل ذهن آنها بیشتر خواهد بود. باید بیشتر بر روی موفقیت های خود متمرکز شوید و زمان هایی که تاموفق عمل کرده اید را به دست فراموشی بسپارید.

۵-دیدگاه خود را در مورد افکار تغییر دهید

برخی افراد با تغییر دیدگاه نسبت به افکار خود می توانند عملکرد بهتری داشته باشند. برای درک این موضوع فرض کنید یک شخص در ذهن خود تمایل به نوشیدنی های الکلی دارد و در عین حال در تلاش است که خوردن این نوشیدنی ها را متوقف کند. ابتدا او در ذهن خود تجسم می کند که نوشیدنی های الکلی بسیار سمی هستند و سلامتی جسمی او را به خطر می اندازند. در این صورت با تغییر تفکر خود در ذهن توانسته آسیب ها را تجسم سازی کند از این رو از وسوسه شدن در برابر خوردن این نوشیدنی ها اجتناب می کنند و کنترل ذهنی بیشتر بر روی خود دارد. شما هم می توانید از این شیوه برای تغییر افکار خود استفاده کنید و آسیب های افکار منفی را برای خود تجسم کنید. از این رو کمتر به سمت افکار مسموم می روید و کنترل ذهن عالی پیدا می کنید.

تغییر نگرش و افکار برای کنترل ذهن۶- کنترل ذهن بدون تعمیم دادن

اگر شما نسبت به موضوعی یک تجربه منفی داشته اید آن را به اتفاقات در آینده نیز تعمیم ندهید. تعمیم های افراطی می تواند مانند یک سم مهلک ذهن را آشفته و نگران سازد. باید بدانید خود شما هستید که مسئولیت آینده تان را بر عهده دارید و با تلاش و کوشش می توانید آن را تغییر دهید. «اگر در گذشته سختی هایی داشته اید آن را به آینده تعمیم ندهید نگویید که همیشه زندگی برای تان سخت و دشوار است.» باید برای بهبود شرایط تلاش کنید و راه هایی پیدا کنید که شما را به اهداف و خواسته هایتان برساند.

۷- مسائل را شخصی سازی نکنید

همیشه شخصی سازی در مورد مسائلی که شما بر روی آنها هیچ کنترلی ندارید باعث آشفتگی ذهنی تان می شود. لطفاً ذهن خود را درگیر مسائلی نکنید که از کنترل شما خارج است. فرض کنید اتفاقی ناگوار برای یکی از اعضای خانواده تان افتاده و شما مدام خودتان را سرزنش می کنید. در این صورت نمی توانید به صورت منطقی و با آرامش مشکل را حل کنید. پس بهتر است با فکر و منطق ذهن خود را مدیریت کنید و کنترل ذهن خود را داشته باشید.

۸- با عجله نتیجه نگیرید

نتیجه گیری های شتاب زده فقط آشفتگی های ذهنی تان را افزایش می دهد و بدون آنکه بفهمید شما را در دام افکار منفی قرار می دهد. سعی کنید قبل از قضاوت آخر کمی تامل کنید و موضوع را از زوایای دیگر مورد بررسی قرار دهید. به عنوان مثال فکر می کنید فردی شما را مورد رنجش قرار می دهد اما آیا واقعاً دلایلی برای اثبات این موضوع دارید. اگر ندارید سوالاتی از خود بپرسید. آیا در مورد این موضوع می توانید مدارک و شواهدی جمع آوری کنید؟ اگر شما به جای شخص بودید چه می کردید؟ آیا فرد در شرایط مناسب بوده یا نه؟ با این پرسش ها بهتر می توانید نتیجه گیری کنید.

۹-از اتفاقات فاجعه نسازید

از یک اتفاق و یا شکست فاجعه نسازید. گاهی افراد با یک اتفاق کوچک ناراحت کننده و یا یک شکست شروع به منفی بافی می کنند و به قول معروف «از کاه کوه می سازند.» در این صورت جایی برای بازنگری باقی نمی ماند. برای متوقف کردن این افکار تنها راه چاره مثبت اندیشی و خوش بینی است.

۱۰- شرایط را بپذیرید.

خودتان و شرایطی که در آن هستید را بپذیرید. بیشتر اوقات ناخودآگاه خودتان را با دیگران مقایسه می کنید. مقایسه ای که نهایت به افسوس و رنج و آشفتگی ذهنی منجر می شود. شاید کسانی را در اطراف خود ببینید که قبلاً از شما عقب تر بوده اند اما اکنون جلوتر از شما هستند. شاید افرادی را ببینید که با وجود تلاش کمتر به زندگی بهتری رسیده اند و … چاره چیست؟ آیا می توان از به وجود آمدن این افکار جلوگیری کرد؟ آیا می توان با سرزنش کردن کاری را پیش برد؟

[highlight color=”yellow”]قطعاً پاسخ منفی است. در این مواقع باید شرایط و خودتان را بپذیرید؟[/highlight]

پذیرفتن یعنی جنگ نکردن با احساسات و عواطف. یعنی سرزنش نکردن خود. به بیان دیگر داشتن آرامش ذهنی و پذیرفتن شرایط با نگاهی عمیق و باز، گرفتن تصمیمات صحیح و به صورت جدی و مصم اقدام کردن. پذیرفتن یعنی با قدرت عمل کردن.

جمله های زیر می تواند شما را در پذیرفتن کمک کند.

  • من باوجوداینکه حس می‌کنم در آن جایگاهی که لایقش هستم نیستم، اما خودم را کاملاً و عمیقاً می‌پذیرم و دوست دارم.
  • تکرار این جمله به شما کمک می کند تا آرامش بیشتری تجریه کنید و تمام اعضای بدن تان در حالت عادی قرار بگیرد. بهتر است قبل از تکرار این جمله نفس های عمیق بکشید و بعد تکرار کنید.
  • من با اینکه درآمد خوبی ندارم خودم را کامل و عمیق دوست دارم.
  • با وجود ترس خودم را کاملاً و عمیقاً دوست دارم.
  • با وجود همه نگرانی ها خودم را باور دارم و دوست دارم.
  • و…

این جمله یکی از تکنیک های EFT است که مخترع این روش گری کریک از این روش برای کاهش احساسات منفی استفاده می‌کند.

هرچه بهتر بتوانید ذهن خود را کنترل کنید راحت تر و سریع تر میتوانید به خواسته های خود برسید  و موفقیت شما تضمینی خواهد بود.

نتیجه گیری:

اگر شما یاد بگیرید که چگونه ذهن خود را کنترل کنید، آنگاه به راحتی می توانید افکار پریشان و منفی را مدیریت کنید. از این رو تمرکزتان در کار، درس و تک تک لحظات زندگی  افزایش می یابد و عملکرد بهتری خواهید داشت. در یک کلمه با سرعت فوق العاده به سمت اهداف خود در حرکت خواهید بود و به آنها می رسید.

One thought on “کنترل ذهن خود چگونه ممکن است؟ ۱۰روش ساده اما موثر

  1. جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *