موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

چگونه هدف های غیر مادی را لمس کنیم؟!

هدف های غیر مادی

آیا هدف های غیر مادی را می توان لمس کرد؟

هدف های غیر مادی

گاهی در سمینارها و کلاس‌های من این پرسش برای حاضران پیش می‌آید که هدف‌های غیرمادی را چگونه می‌توان لمس کرد؟ مواردی مانند خودرو، خواسته‌ای مادی و قابل‌لمس است ولی اگر ما هدف‌های غیرمادی مانند خوشبختی، شادی، سلامتی، خانواده‌ی موفق، فرزندان سالم، جایگاه اجتماعیِ دلخواه و مانند این‌ها را داشته باشیم، چه؟ چگونه می‌توان چنین هدف‌های غیرمادی را لمس کرد؟!

در جواب این دوستان عرض می‌کنم که مغز و ذهن انسان یک ویژگی حیرت‌آور دارد که به خاطر این ویژگی، قادر به تشخیص فرق واقعیت و تخیل (رویاپردازی) نیست. به همین دلیل است که شما پس از دیدن یک خوابِ ناخوشایند، ناراحت و یا با دیدن خوابی لذت‌بخش، شاد و خوشحال می‌شوید. حال ما با آگاهی از این ویژگیِ ذهن می‌توانیم تمام هدف‌ها، آرزوها و خواسته‌هایمان را در ذهن و فکرمان مجسم کنیم و دقیقاً همان شرایط واقعیت را در ذهنمان فراهم و مهیا کنیم و اجزا و جزییات خواسته‌هایمان را لمس کرده و نهایت لذت را از این تجسمِ هدف ببریم. برای این کار نیاز به انجام تمرین‌هایی داریم که در مقالات بعدی شرح می دهم.

۱-هدف باید به‌قدر کافی بزرگ، قابل‌باور و عقلانی باشد

یکی دیگر از مشخصه‌های مهم در انتخاب هدف های غیر مادی، بزرگ و درعین‌حال قابل‌باور بودن آن است؛ یعنی این‌که هدف باید در حد و اندازه‌ای بزرگ باشد که ذهن شما برای به دست آوردن آن تشویق شود و به تکاپو و حرکت بیفتد و درعین‌حال آن هدف برایتان قابل‌باور هم باشد.

برای این‌که بتوانیم هدف‌های بزرگ و خواسته‌های خودمان را قابل‌باور کنیم؛ در ادامه‌ی توضیحِ ویژگی‌های هدف، یک تکنیک بسیار قوی و کاربردی به شما خواهم آموخت که باور کنید و به دست آورید.

۲-هدف باید قابل‌تقسیم به اجزای کوچک‌تر باشد

یک ضرب‌المثل معروف می‌گوید: «فیل را چطور می‌خورند؟ لقمه‌لقمه!»

در انتخاب هدف‌ها نیز باید به همین شکل عمل کنیم، یعنی یک هدف بزرگ انتخاب کرده سپس برای اقدام و تحقق بخشیدن به‌کل آن هدف، از تکنیک خُرد کردن آن به اجزا و هدف‌های کوچک‌تر استفاده کنیم.پس برای هدف های غیر مادی خود تکنیک داشته باشید.

دارن هاردی در یکی از کتاب‌های خود به نام اثر مرکب توضیحات بسیار جالبی در این مورد داده است که من بنا به تجربه‌ها و برداشت خودم از مطالعه‌ی این کتاب، چند مثال برایتان خواهم زد:

فرض کنید شخصی می‌خواهد به هدف‌های در پی آمده برسد:

هدف‌گذاری برای مدت‌زمان یک سال

  1. می‌خواهم ۱۵ کیلو لاغر شوم
  2. می‌خواهم ۲۵ کتاب مطالعه کنم
  3. می‌خواهم شادتر و تندرست‌تر باشم (ورزش کنم)
  4. می‌خواهم رتبه و جایگاه شغلی خود را ارتقاء دهم (با یادگیریِ نرم‌افزارهای جدید و…)

حال می‌خواهیم طبق قانون خُرد کردن هدف‌ها و هم‌چنین با توجه به قانون اثر مرکب (که در بخشِ اثرگذاری هدف در مورد آن توضیحاتی دادم) برای تحقق هدف‌های فرد مذکور؛ برنامه‌ریزی کنیم.

دلیل این برنامه‌ریزی و خُرد کردن هدف غیر مادی این است که ذهن نیمه‌هوشیار انسان (که در ادامه در مورد آن توضیح خواهم داد)، تغییرات ناگهانی و هدف‌های بزرگ را به‌هیچ‌عنوان نمی‌پذیرد و در مقابل آن تمام‌قد می‌ایستد و مقاومت می‌کند.

می‌توانید برای درک بهتر این موضوع به تصمیماتی که قبلاً برای خود گرفته‌اید مراجعه کنید. به‌عنوان‌مثال، شاید تاکنون چند بار خواسته‌اید یک رژیم سفت‌وسخت بگیرید یا شاید چند بار گفته‌اید که از شنبه یا از اول ماه برای ورزش به باشگاه خواهم رفت. امکان دارد تاکنون چند بار خواسته‌اید که مطالعه‌ی منظم را شروع کنید ولی یک‌بار هم موفق به این کار نشده‌اید! تمام این موارد به دلیل عدم آگاهی از برنامه‌ریزی و بلد نبودن تکنیک خُرد کردن خواسته‌ها است.

اکنون برگردیم به برنامه‌ریزی هدف‌های دوست عزیزمان.

کم کردن وزن

 ایشان می‌خواهند در عرض یک سال (مثلاً در سال ۹۷)، ۱۵ کیلوگرم لاغر شوند. باید توجه داشت که قبول ۱۵ کیلوگرم وزن کم کردن برای ذهن، بسیار بزرگ و سنگین است و احتمال این‌که ذهن این هدف را نپذیرد بسیار بالاست؛ بنابراین آن را به ترتیبِ در پی آمده و با چند محاسبه‌ی ساده برای هرماه، هرهفته و هرروز، خُرد می‌کنیم.

یک کیلو و دویست و پنجاه گرم ۲۵۰/۱ = ماه ۱۲ ÷ ۱۵ کیلوگرم

گرم ۵/۳۱۲ = هفته ۴ ÷ ۲۵۰/۱

گرم ۶/۴۴= روز ۷ ÷ ۵/۳۱۲

طبق تکنیک خُرد کردن هدف و قانون اثر مرکب اگر دوستِ مثال ما، تنها روزی ۴۴ گرم بیشتر چربی بسوزاند یا معادل غذاییِ همین مقدار را کمتر میل کند؛ در پایان سال ۹۷ به میزان ۱۵ کیلوگرم وزن کم خواهد کرد.

مطالعه‌ی ۲۵ کتاب در سال:

اگر دوست ما، در ۲۴ ساعتِ شبانه‌روز، تنها ۱۵ دقیقه وقت به مطالعه اختصاص دهد و در هر یک دقیقه، یک صفحه مطالعه کند؛ میزان مطالعه‌ی او در یک روز، یک ماه و یک سال، به این صورت قابل‌محاسبه است:

(صفحه) ۴۵۰= (صفحه) ۱۵ₓ (۳۰ روز) ۱ ماه

صفحه ۵۴۰۰= (صفحه) ۴۵۰ × ۱۲ ماه

حال اگر هر کتاب به‌طور میانگین ۲۰۰ صفحه باشد:

۲۷= (صفحه) ۲۰۰ ÷ (صفحه) ۵۴۰۰

یعنی ایشان ۲۷ کتاب در سال ۹۷ مطالعه خواهند کرد.

ورزش برای تندرستی: (با روزی ۳۰ دقیقه پیاده‌روی، شنا، دویدن و…)

در مورد عادت به ورزش منظم نیز می‌توانید با توجه به محاسبه‌ی در پی آمده به قدرت قانون اثر مرکب و به‌عبارت‌دیگر تداوم فعالیت‌های خُرد بیش‌تر پی ببرید:

دقیقه ۹۰۰ = دقیقه ۳۰ × ۳۰ روز

دقیقه ورزش ۸۰۰/۱۰ = ماه ۱۲ × دقیقه ۹۰۰

رسیدن به درجات بالاتر و جایگاه شغلی مناسب‌تر (یادگیری کار با نرم‌افزارهای اداری)

اگر هر نرم‌افزار به ۳۰ ساعت آموزش نیاز داشته باشد و دوست ما روزی یک ساعت آموزش ببیند؛ طبق محاسبه‌های در پی آمده ایشان می‌توانند در سال ۹۷، تعداد ۱۲ برنامه‌ی جدید بیاموزند.

دقیقه ۱۸۰۰ = دقیقه ۶۰ × ۳۰ روز

آموزش دقیقه ۲۱۶۰۰ = ماه ۱۲ × ۱۸۰۰ دقیقه

(هر نرم‌افزار) دقیقه ۱۸۰۰= دقیقه ۶۰ × ۳۰ ساعت نیاز برای آموزش

۱۲= آموزش یک برنامه ۱۸۰۰÷ کل زمان آموزش ۲۱۶۰۰

۳- هدف های غیر مادی باید شفاف باشند

یکی از مهم‌ترین خصوصیت‌های یک هدف، شفاف و واضح بودن آن است. هر هدفِ غیر مادی انتخاب‌شده توسط شما باید آن‌قدر شفاف و با جزئیات کامل نوشته شود که گویی آن را به دست آورده و در اختیار دارید. در این رابطه در کلاس‌های آموزشی خود همیشه این مثال را می‌زنم که هدف‌هایتان را آن‌قدر شفاف بنویسید که هر کس که آن‌ها را مطالعه کرد و یا شنید از میزان ریز بودن جزئیات هدف‌های شما تعجب کند و حتی به شما بخندد، در این حالت است که می‌توانید مطمئن شوید که کارتان را به‌درستی انجام داده‌اید.

به خاطر داشته باشید که هر چه هدف ریزتر و شفاف‌تر نوشته شود؛ ذهن شما آن را راحت‌تر خواهد پذیرفت. حال می‌خواهم چند مثال از نوشتن هدف با جزئیات، برایتان ذکر کنم.

الف- در تاریخ ۱۰/۵/۹۸ خانه‌ای با مشخصات در پی آمده دارم:

خانه‌ای واقع در خیابان x کوچه y با پلاک زوج.

این خانه، شمالی و حیاط آن بسیار سرسبز و پر از چمن‌کاری و دارای دو درخت بید مجنون است. در کنار درختان، گل‌های رز سفید و صورتی کاشته شده و بعدازظهرها پس از آبیاری باغچه، هوای بسیار مطبوع و خنکی دارد.

 در وسط حیاط خانه یک حوض بزرگ با سه فواره قرار گرفته که در آن ۱۰ ماهی قرمزرنگ رها کرده‌ام. با عبور از سه پله از حیاط می‌گذریم و از دری چوبی با رنگ قهوه‌ای روشن و دو لنگه عبور می‌کنیم.

 واحد سمت راست؛ واحدِ یک، به متراژ ۱۲۰ متر به من تعلق دارد.

این واحد، سه‌خوابه، دارای کف پارکت قهوه‌ای، لوسترهایی به رنگ برنز با کاسه‌های سنگی، درهایی با چوب قهوه‌ای تیره با یک دست کاناپه‌ی چرم سفیدرنگ به شکل مستطیل و یک آباژور طلایی با سنگ کرم و سفید است که دیوارهای آن دارای کاغذدیواری کرم‌رنگ با طرح‌های برجسته‌ی طلایی هستند، آشپزخانه‌ای بزرگ با جدیدترین وسایل خانگی و…

در مثال بالا باید ریزبه‌ریز، جزئیات داخل خانه‌ای که می‌خواهید داشته باشید را ذکر کنید. آشپزخانه، وسایل، سرویس بهداشتی، حمام، اتاق‌های خواب، سالن نشیمن، وسایل تزئینی و هر آنچه را که می‌خواهید همراه با آن خانه به‌زودی به دست آورید را باید به‌دقت تعیین کنید.

 تکنیک فوق برای به رسیدن سریع و دقیق به هدف‌هایتان بسیار مؤثر و کارساز خواهد بود.

۴- هدف باید دارای زمانی مشخص و دقیق باشد

برای تحقق هدف‌هایتان یک سررسید و تاریخ مشخص تعیین کنید؛ یعنی در ذهنتان بگویید و حتی بهتر است بنویسید که: «من قصد رسیدن به این هدف غیر مادی یا حتی مادی را در تاریخ … دارم.»

بسیار مهم است که برای هدفتان تاریخ تعیین کنید چون در غیر این صورت شما چیزی را خواهید خواست و کائنات هم بر اساس تلاش شما آن را محقق خواهد ساخت ولی مشخص نبودن زمان آن می‌تواند نتیجه را بسیار به تأخیر بیندازد.

در رابطه با این موضوع می‌توانید همیشه مثال چک بانکی را برای هدف های غیرمادی به خاطر داشته باشید:

زمانی که شما یک چک بانکی را برای وصول به بانک ارائه می‌دهید؛ در آنجا ابتدا چند مشخصه را بررسی می‌کنند:

الف- مبلغ چک (قابل‌اندازه‌گیری)

ب- زمان، تاریخ چک (دارای زمان مشخص)

ج- امضاء (از چه کسی و از چه طریقی می‌خواهید)

د- در وجه کیست (مالکیت چک از آن کیست)

۵- رسیدن به هدف های غیر مادی باید در حیطه‌ی عملکرد خودمان باشد

مسئولیت تمام هدف‌های غیر مادی که انتخاب می‌کنیم بر عهده‌ی خود ماست. گاهی وقت‌ها پیش می‌آید که هدف‌ها را به‌درستی انتخاب می‌کنیم ولی مسئولیت تحقق بخشیدن به آن‌ها و اقدام در راستای هدف‌ها را به عهده نمی‌گیریم.

 همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که هدف‌های شما فقط و فقط یک مسئول دارد و آن‌کسی نیست جز خود شما. در مورد این موضوع، بسیار جدی باشید.

گاهی به ذهن برخی از هنرجویان شرکت‌کننده در سمینارهایم این سؤال خطور می‌کند که چون من مسئول هدف‌هایم هستم پس به‌این‌ترتیب آیا نمی‌توانم از دیگران کمک بخواهم؟!

 به این دوستان عرض می‌کنم که شما در راه به دست آوردن خواسته‌هایتان می‌توانید از هرکسی که می‌خواهید کمک بگیرید. ما به چنین افرادی به‌اصطلاح، اهرم‌ها یا سکوهای پرش می‌گوییم. به‌عبارت‌دیگر شما می‌توانید طبق رابطه یا شناختی که از توانایی‌هایِ افراد مختلف دارید؛ بهترین و مفیدترین کمک را از آن‌ها گرفته و راهِ به دست آوردن خواسته‌هایتان را کوتاه‌تر و ساده‌تر کنید و اتفاقاً این راه، خود، یکی از تکنیک‌های کاربردی و مهمِ دستیابی سریع و ساده به هدف‌ها است.

به‌عنوان‌مثال، یکی از هنرجویان موفقم محصولی را درزمینه‌ی پوشاک بانوان تولید کرده بودند و برای فروش آن نیاز به مغازه و سرمایه‌گذاری داشتند، ذهن ایشان با تراشیدن موانع مالی، مانع از حرکت بیش‌تر ایشان شده و خلاقیتشان را تخریب کرده بود ولی پس از کمی تفکر و گرفتن راهنمایی از من، ناگهان برای ایشان دریچه‌ی جدیدی در ایده و کسب‌وکار، گشوده شد و توسط تکنیک اهرم‌ها، کالای تولیدی‌شان را نه‌تنها در یک مغازه بلکه در ۱۰ فروشگاه پوشاک بانوان برای فروش قرار دادند و سودی سرشار از ایده و خلاقیت ذهنی خود بردند.

 من بسیار به این نکته معتقدم: زمانی که فکر می‌کنید دیگر هیچ راهی برای موفقیت باقی نمانده، حداقل ۱۰۰ راه پیش رو دارید؛ کافی است فقط و فقط هوشمندانه بیندیشید.

۶- هدف های غیر مادی باید با ذهن آگاه انتخاب شود

هدف‌های غیر مادی آگاهانه و ناآگاهانه زیادی وجود دارد. توجه داشته باشید هدف‌هایی که انتخاب می‌کنید؛ توسط ذهن آگاه شما انتخاب شده باشد و نه براثر فشارهای محیطی، یا مقایسه در دوران کودکی یا بزرگ‌سالی و هر عامل دیگری که ممکن است این هدف را به شما تحمیل کند.

 بهترین راه برای درک این نکته که آیا هدف شما آگاهانه انتخاب شده است یا ناآگاهانه؛ این است که چراییِ انتخاب هدف‌هایتان را پیدا کنید.

 چرا می‌خواهم ازدواج کنم؟ چرا می‌خواهم ماشین بخرم، چرا باید مهندس شوم؟ چرا باید پزشکی بخوانم؟ چرا باید کار کنم؟ و هر هدف دیگری که در سر دارید…

۷- هدف‌ها باید مکتوب باشند

هیچ‌گاه فراموش نکنید که هدف‌های غیر مادی آرزویی بیش نیستند. بد نیست بدانید که رسیدن به هدف از طریق نوشتنِ آن، خود، یک شاخه از زیرمجموعه‌ی روش‌های موجودِ هدف‌گذاری در دنیا است که در مورد آن کتاب‌های بسیار مفید و مؤثری نیز نوشته شده و تکنیک‌های خاص خود را داراست و حتی مربیان اختصاصی در سطح جهان دارد که یکی از آْن‌ها خانم «هنریت کلاوسر» (Henriette Klauser) است که کتابی هم به نام «بنویس تا اتفاق بیفتد» دارند.

به‌طورکلی، نوشتن هدف‌هایتان ارتعاش انرژی حاصل از فکر شما را بیش‌تر و درعین‌حال، پیامی بسیار قوی‌تر به کائنات ارسال می‌کند و نیز انگیزه‌ی درونی شما را برای رسیدن به هدف‌هایتان افزایش می‌دهد.

در مقالات بعدی به‌طور مفصل‌تر به آموزش تجربه‌شده‌ترین تکنیک‌های نوشتن هدف‌ها و زندگی هدفمند می پردازم. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مهم ترین مزیت های هدف گذاری مراجعه کنید.

One thought on “چگونه هدف های غیر مادی را لمس کنیم؟!

  1. محسن گفت:

    سلام جناب تقوی عزیز استاد بزرگوار خیلی از این مطالب مفید و ارزشمندی که مخصوصا در مورد هدف گذاری ارایه میدید من از تمامی مطالب شما استفاده کردم و هر روز به اهدافم نزدیکتر میشم متشکرم ????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *