موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

چگونه اراده قوی و عزم عالی با پشتکار در خود ایجاد کنیم؟(روش های علمی)

اراده قوی و پشتکار با راهکارهای علمی

آبا شما هم به دنبال اراده قوی و عزم خوب برای انجام کارهای جدید یا عقب مانده هستید؟ چند بار تا حالا می خواستید یک کار را انجام بدید و دوباره به تعویق افتاده؟ فکر می کنید علت اصلی چه چیزی می تواند باشد؟ آیا دوست دارید با خودآگاهی کارهای خود را کامل کنید؟ آیا می دانید یکی از رازهای موفقیت در کار و زندگی همین اراده قوی و پشتکار است؟ اگر شما هم برای رفع مشکل اراده و عزم به دنبال راه حل هستید پیشنهاد می کنم با سایت محمد رضا تقوی تا آخر همراه باشید.

راهکارهای تقویت اراده قوی و پشتکار

همه انسانها در خود عادت های بد و خوبی دارند که در آنها نهادینه شده است. پاره ای از این عادات غلط اراده و عزم شما را از بین می برد. برای اینکه برخی از این عادت ها را بشناسید بهتر است به پرسش های زیر پاسخ دهید.

  • آیا شما فکر می کنید انسان تنبلی هستید؟
  • آیا شما عادت به رفت و آمد بیش از حد با دوستان خود دارید؟
  • آیا شما زیاد می خوابید؟
  • آیا در تصمیم گیری های مهم زندگی دچار مشکل می شوید؟
  • آیا شما دائماً نیاز به تشویق و تنبیه دیگران دارید؟
  • آیا در زندگی دچار افراط و تفریط می شوید؟
  • آیا دائماً کارهای خود را به تعویق می اندازید؟
  • آیا احساس رضایت درونی از خود و عملکرتان ندارید؟

واقعیت این است که شاید بیشتر انسان ها در هر زمانی چنین پرسش هایی را از خود داشته باشند مهم نیست در چه سن و سالی هستید! مهم این است که نقاط ضعف خود را با آگاهی پذیرفته اید و به دنبال راه حل هستید. به زبان بهتر می دانید که باید برای پرورش صفات و عادت های بهتر، کاری کنید. این عادت های بهتر می تواند افزایش اعتماد به نفس، افزایش عزت نفس، مهارت تصمیم گیری، مدیریت هیجان، مدیریت استرس و … باشد.

اراده قوی و عزم راسخ۱- آثار مثبت و منفی را بررسی کنید

بهتر از قبل از انجام کاری به تمام جوانب مثبت و منفی آن توجه کنید. زیرا تنها زمانی که با آگاهی از مزیت و یا معایب، کاری را انجام می دهید با قدرت انگیزه عجیبی آن را انجام می دهید و یا نمی دهید. این امر موجب می شود قدرت اراده شما بیشتر از قبل شود و به ثبات قدم برسید.

 مشکل افرادی که شکست خورده اند و دست از تلاش بر داشتند، این بود که نمی دانستند در یک قدمی پیروزی اند. او می گفت، راز توفیقم این بود که هرگاه برای باز کردن دری تلاش می کردم و باز نمی شد، بارها و بارها تلاش می کردم و با خود می گفتم:حتماً این کلید، درب را در صدمین بار، باز خواهد کرد.

ادیسون

۲- تعیین هدف برای داشتن اراده قوی

شما با داشتن هدف در زندگی می توانید برنامه ریزی های بعدی را به خوبی انجام دهید و برای رسیدن به اهداف خود پشتکار و اراده قوی به خرج دهید. اما چرا اغلب انسانها در زندگی هدف گذاری نمی کنند؟ ضرورت داشتن هدف چیست؟ در واقع با داشتن هدف در زندگی شما مسیر مشخص و شفافی برای خود ترسیم کرده اید. از این رو در زمانی که با سختی ها و موانع زیادی در این مسیر مواجه می شوید برای رسیدن به نقطه آسایش (هدف) باز هم تلاش می کنید و دلسرد نمی شوید. البته باید یک نکته را در نظر گرفت که اهداف باید معقول و قابل دستیابی، واقع بینانه و بدون افراط و تفریط باشند تا بتوان نتیجه مورد را گرفت. برای درک بهتر این موضوع مقاله آموزش هدف گذاری در ۲۱ روز یک راهنمای فوق العاده برای هدف گذاری های شماست.

۳- آگاهی از توانایی ها و استعدادها

همه انسانها توانمندی هایی دارند که فقط باید آنها را کشف کنند. آگاهی از نقاط ضعف و قوت خود و یا به عبارتی خودشناسی یکی از روش هایی است که به تقویت اراده قوی کمک می کند. شما با دانستن نقاط قوت خود و کشف استعدادهای تان بهتر می توانید در مسیر موفقیت گام بردارید و در این مسیر با انگیزه تر هستید.

بهترین ویژگی در زندگی روزمره، نیروی محرکه ای است که به عمل منتهی می شود، یعنی اراده ی راسخ.

فرناندو پسوآ

۳- برنامه ریزی برای کارها

شما باید برای تقویت و افزایش  اراده قوی و پشتکار خود برنامه ریزی داشته باشید. اگر در یک جدول و یا در یک دفترچه یادداشت فعالیت های شبانه روزی خود را بنویسید ( فعالیت های ورزشی، کاری،مطالعه و…) می بینید که چه کارهایی باید کم کم حذف شوند و یا حداقل برای هدف های شما ضروری نیستند از این رو بر روی زمان های خود بیشتر نظارت می کنید و اجرای دقیق تری خواهید داشت. به بیان بهتر باید ارزیابی روزانه و هفتگی ار فعالیت های خود داشته باشید تا بتوانید موفقیت های خود را اندازه گیری کنید. همین مساله به قوی تر شدن اراده شما کمک می کند و نتایج شگفت انگیزی به همراه دارد.

یک پیشنهاد ساده: برای حفظ اراده و عزم راسخ در انجام کارهای مهم بهتر است برای خود طرح های تشویقی و یا تنبیه ی در نظر بگیرید.

۴- خودباوری

خود را باور داشته باشید. زمانی که خودتان را سرزنش می کنید و به خود ایمان ندارید چگونه انتظار دارید بقیه شما را باور داشته باشند. ایمان و باور به خودتان بقیه راه را می سازد. انسانها هموار با خود حرف می زنند. شاید باور نکنید اما ۷۰ درصد وقت ما با گفتگو سپری می شود. بیشتر این گفتگو ها درونی است حتی در زمان خواب با خودمان حرف می زنیم. سعی کنید این گفتگوهای درونی مثبت و سازنده باشند نه سرزنش کننده! اگر خودباوری داشته باشید کم کم قدرت اراده هم در شما تقویت می شود. زیرا ۹۰ درصد اتفاقات خوب یا بد از همین نوع نگرش شما به خود و زندگی ناشی می شود و فقط ۱۰ درصد آن به عوامل بیرونی بستگی دارد.

خودباوری و اراده قوی۵- تلاس و کوشش

تلاش و زحمت برای هر کاری و در هر موقعیتی جواب می دهد. انسان ها خواسته ها و آرزوهای زیادی دارند اما با تلاش و زحمت نمی توانند به آنها برسند. شما نمی توانید بدون تلاش موانع را از سر راه بردارید. حتی برای داشتن یک اراده قوی هم باید تلاش کنید. تمرین داشته باشید تا بتوانید طعم پیروزی را بچشید.

بهتر است هر روز تمرین قدرت اراده خود را با فعالیت های کوچک تر شروع کنید. به عنوان مثال در مدت یک ماه هر روز راس ساعت ۶ صبح به مدت ۳۰ دقیقه ورزش کنید.اگر شما تمرین های خود را از فعالیت های کوچک تر شروع کنید به تدریج اثر مرکب (کتابی عالی از دارن هاردی) آن را در زندگی و تقویت اراده قوی خود خواهید دید.

۶- انگیزه خود را تقویت کنید

اگر اراده و پشتکار قوی افراد موفق را ریشه یابی کنید خواهید دید که در پشت پرده این موفقیت یک انگیزه درونی نهفته است. پس سعی کنید بیشتر بر روی انگیزه درونی کار کنید و آن را بهبود ببخشید. شاید حالا بپرسید چگونه می توانیم انگیزه درونی خود را تقویت کنیم؟ در اینجا ۵ روش عالی برای تقویت انگیزه را به اختصار بیان می کنم.

زمانی که شما بیش از اندازه بر روی موضوعی فکر کنید ناخودآگاه به موانعی می اندیشید که شاید هرگز اتفاق نیفتد اما بر روی انگیزه و اراده شما اثر می گذارد باعث استرس و ترس شما می شود و انگیزه درونی شما را کمتر می کند. همچنین کنترل نکردن ذهن و تمرکز بر روی افکار منفی و مزاحم نیروی محرک موتور شما را کاهش می دهد. شما با ذهنی آشفته و پر از افکار منفی نمی توانید از خود انتظار انگیزه درونی بالایی داشته باشید. بنابراین تلاش برای کنترل ذهن و مرور موفقیت های قبلی انگیزه لازم برای پیروزی های جدید را به شما می دهد.

۷- ترس های خود را کنترل کنید

یکی از از بزرگ ترین مشکلات پیش روی موفقیت های بزرگ همین ترس است. علم ثابت کرده بسیاری از افراد کارهای خود را به خاطر ترس، نیمه کاره رها می کنند. زیرا می ترسند که موفق نشوند. قبول دارم که با مصمم ترین افراد هم، زمانی با چالش های پیش روی خود احساس ترس و تردید دارند اما آنها با وجود ترس شجاعانه اقدام می کنند و با ترس های خود روبرو می شوند. سعی کنید با ترس های خود روبرو شوید البته منظور من این نیست که بدون در نظر گرفتن واقعیت ها هر کاری انجام دهید بلکه ترس های بی مورد را مدیریت کنید و با امید و توکل ادامه دهید.

۸- مدیریت استرس داشته باشید

مدیریت استرس باعث بالا رفتن قدرت اراده می شود. زیرا زمانی که استرس را تجربه می کنید احساسات و افکار منفی و مزاحم بیشتر در دایره ذهن تان شکل می گیرد و این مساله در ایجاد اراده قوی هم تاثیرگذار است. کنترل استرس را می توان با روش های مختلف انجام داد. مقاله مدیریت استرس چیست؟ چگونه استرس را کنترل کنیم؟ ۲۵ راهکار علمی می تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند.

۹- تفکر مثبت ایجاد کنید

شکی نیست که افکار منفی اراده را ضعیف می کند. حتماً برای شما هم پیش آمده است زمانی که با قدرت یک تصمیم می گیرید و بعد با تفکرات منفی در مورد تصمیم خود بازنگری می کنید تا جایی که از انجامش منصرف می شوید. برای غلبه بر افکار منفی باید یاد بگیرید ایده ها و تصورات مثبت را تجسم کنید و آنها را تصویر سازی کنید.

۱۰- تغذیه و خواب کافی

خوردن غذای خوب و استراحت کافی باعث شادی و آزاد شدن هورمون اندروفین می شود که می تواند برای احساس رضایت درونی و تلاش دوباره شما موثر باشد. زیرا می توانید با قدرتت و تمرکز بیشتر بر روی اهداف خود کار کنید و از به تعوبق انداختن کارها به دور باشید.

نتیجه گیری:

شما همیشه در حال تصمیم گیری برای آینده خود هستید از تصمیمان کوچک گرفته تا بزرگ اما اگر می خواهید به این تصمیمات پایبندی بیشتری داشته باشید باید نیروی اراده خود را تقویت کنید و پشتکار خود را افزایش دهید. تمام راهکارهایی که ارائه شد برای حفظ انگیزه و اراده فوق العاده هستند اما انتظار نداشته باشید یک شبه همه چیز درست شود. شما با تمرین این روش ها به مرور زمان می توانید مصمم و با اراده قوی به اهداف خود دست پیدا کنید. تمرین و تلاش برای اراده قوی دو ابزار مهم هستند که به همراه راهکارها می توانند موثر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *