متفرقه

چکار کنیم که کمتر غرغر کنیم؟

چرا غرغر کردن را باید فراموش کنید؟ واقعاً چند نفر را می شناسید که از غرغر کردن خوششان می آید؟ غرغر کردن چه برای مردان و چه برای زنان ناخوشایند است. بیشتر افرادی که زندگی مشترک خود را آغاز کرده اند و یا در خانواده خود، از این مساله رنج می برند. شاید شما هم زیاد غرغر می کنید و یا از غر زدن دیگران خسته شده اید. اگر به دنبال راهکارهایی هستید که بتوانید غر زدن خودتان و یا دیگران را کمتر کنید در ادامه روش هایی را آموزش می دهیم که بتوانید تا حد زیادی غرغر کردن خودتان یا دیگران را کنترل کنید.

 

بهتر است به جای غرغر کردن تفکر انتقادی را در خود رشد دهید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله چگونه تفکر انتقادی را در خود تقویت کنیم؟ می تواند یک راهنمای کامل برای شما باشد.

راهکارهایی برای کنترل غرغر کردن

۱- آستانه تحمل خود را بالا ببرید

غر زدن بیشتر در زمان هایی رخ می دهد که شما یک چالش و یا یک مشکلی برایتان پیش آمده و درمانده یا خسته شده اید، شاید هم از شرایط خودتان ناراضی هستید یا فکر می کنید دیگران به اندازه کافی به شما توجه ندارند و شما را تایید نمی کنند از این رو غر می زنید.

در چنین مواقعی بهترین کار بالابردن آستانه تحمل است به بیان ساده تر به جای غر زدن به فکر کردن در مورد راه حل بیندیشید، به اینکه آیا با غر زدن مشکلی حل می شود و یا نه؟ پس اگر چیزی عوض نمی شود این کار را نکنیم! همین تفکر و پرسش باعث می شود به صورت ناخودآگاه غر زدن شما کمتر شود.

۲- تعیین جریمه نقدی

اگر به صورت صادقانه برای غر زدن خود جریمه نقدی در نظر بگیریم دیگر کمتر غر می زنیم. مثلاً به ازای هر غرغر کردن ۱۰۰۰ تومان جریمه نقدی و در نهایت این پول را برای افراد نیازمند کنار بگذارید. در این صورت ذهن شما شرطی خواهد شد و به صورت ناخودآگاه کمتر غر می زنید.

۳- اطرافیان خود را عاقلانه انتخاب کنید

سعی کنید با افرادی نشست و برخاست کنید که کمتر غر می زنند و آستانه تحمل آنها بالاست. بعد از مدتی شما هم مثل آنها رفتار خواهید کرد.

۴- گوش زد کردن دیگران

از دیگران و یا اطرافیان خواهش کنید در هنگام غر زدن به شما گوش زد کنند. زمانی که دیگران به شما یادآوری می کنند که غر زدن را کمتر کنید به صورت ناخودآگاه این موضوع کمتر اتفاق می افتد.

۵- مسائل و مسکلات را جدی بگیرید

زماین که شما به مشکلات و مسائل به شکل جدی برخورد می کنید و به دنبال راه حل می گردید بدون اینکه متوجه باشید کمتر غر می زنید زیرا تمرکز شما بیشتر بر روی حل مشکل است نه خود مشکل !

۶- نیمه پر لیوان را ببینید

این جمله شاید کلیشه ای و تکراری به نظر برسد اما واقعاً کارساز است. اگر در هر زمانی که مشکلات شما را احاطه کرد با دید مثیت یه آنها نگاه کنید و یا بیشتر تمرکز خود را بر روی داشته هایتان بگذارید خواهید دید به مرور زمان نگرش و زندگی تانن متحول خواهد شد. سعی کنید بابت چیزهایی که دارید شکرگزار باشید.

۷- حرف زدن درست را یاد بگیرید

زمانی که می خواهید پیامی را به دیگران (همسر، پدر، مادر، دوستان، فرزند و …) بدهید بهتر است در ابتدا ادبیات آن را بررسی کنید و بعد شروع به حرف زدن کنید. استفاده از کلمات زیبا و موثر برای انتقال پیام به دیگران به جای غرغر کردن می تواند جایگزین مناسبی باشد.

اگر یاد بگیرید که اشتباهات را در قالب صحبت و لحن زیبا بیان کنید بهه راحتی می توانید در قلب و گوش فرد مقابل نفوذ کنید. در عوض غرغر کردن نه تنها فرد را آگاه نمی کند بلکه به احتمال زیاد تمایل دفاعی و غر زدن متقابل را هم بر می انگیزاند حتی ممکن است به جای آگاهی، لجبازی و تکرار اشتباهات دوباره انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *