هوش مالی

ضریب هوش مالی چیست؟ از صفر تا صد هوش مالی

هوش مالی چیست؟

آیا می دانید افزایش هوش مالی چیست؟ آیا واقعاً ضریب هوش مالی وجود دارد؟ شاید شما هم تا حالا با مشکلات مالی روبرو شده اید. شاید برای بدست آوردن یک درآمد بهتر، داشتن سطح زندگی بالاتر و … دغدغه های بسیاری دارید. در این روزها که شرایط اقتصادی هم چندان جالب نیست بر آن شدیم تا در مورد مشکلات و نقص هایی که باعث می شوند ما هر روز در سطح پایین تری قرار بگیریم صحبت کنیم. در این مقاله می خواهم تمام نکاتی که برای بهتر شدن هوش مالی شما موثر است را بیان کنم. پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

تا حالا این عبارت معروف را شنیده اید” “دست به خاک می‌زنند طلا می‌شود” حقیقت این است که این افراد هیچ  جادویی ندارند و چه وردی نمی‌خوانند که پولشان هرروز بیشتر و بیشتر می‌شود و حتی در شرایط بد اقتصادی نیز درآمد های خوبی دارند. این افراد فقط هوش مالی خود را شناختند! فقط همین! آن را تقویت کرده و از آن بهره می‌برند.

هوش مالی چیست؟

در اصل هوش مالی یک باور ذهنی است که به عملکرد ویژه ای اشاره دارد که شما را به ثروت می رساند. به عبارت ساده تر بدست آوردن پول در کمترین زمان ممکن است. یعنی قدرت حل مسائل مالی در هر شرایط که اگر شما در شرایط سخت تر و پیچیده تر مسائل را حل کنید  هوش مالی بهتری هم دارید. روش های کسب درآمد بیشتر هم نوعی هوش مالی است. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله افزایش هوش مالی رابرت کیوساکی را مطالعه کنید.

نیم نگاهی در مورد رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی یک اقتصاد دان پیشرو و صاحب تئوری نوآورانه اقتصادی در دنیاست. در ابتدا زندگی خوبی نداشته و پدر واقعی رابرت وضع مالی خوبی را تجربه نکرده بود اما پدر دوم آن (پدر دوست رابرت) توانست به او راه های بدست آوردن ثروت را آموزش دهد و هزارن نفر با پیروی کتاب های رابرت کیوساکی توانستند زندگی خود را تغییر دهند و به موقعیت های مالی و اجتماعی شگفت انگیزی دست یابند. جالب است بدانید برخی تفکرات رابرت کیوساکی که برای ثروتمند شدن ضروری است شامل موارد زیر می شود.

۱- پولدارها هیچ‌وقت برای پول کار نمی‌کنند.

۲- این یک تفکر اشتباه است که تمامی پولدارها، ثروت خود را از راه استثمار دیگران به دست آورده‌اند.

۳- ساده‌ترین افراد جامعه پولدارترین افراد جامعه هستند.

۴- ماشین شما و خانه محل سکونتتان سرمایه نیست.

۵- حتماً یک تجارت جانبی برای خود دست‌وپا کنید.

۶- طوری زندگی کنید که بتوانید در جوانی بازنشسته شوید.

۷- ثروتمند شدن هیچ‌وقت با زیاد کار کردن میسر نیست.

آیا راهی برای افزایش هوش مالی وجود دارد؟

بله، اولین گام برای داشتن و افزایش هوش مالی این است که از مشکلات فرار نکنیم و درهنگام مواجه شدن با مشکلات آنها را حل کنیم. همان توانایی حل مسئله می باشد. دوم مقاومت در برابر ناکامی ها و ناملایمات است. عبرت گرفتن و ممارست کردن می تواند یک راه حل عالی برای حل مشکلات باشد.

اما راههای مهم و کاربردی از نظر رابرت کیوساکی وجود دارد که می تواند باعث افزایش هوش مالی شما شود. پدر پولدار رابرت به او می گفت:”هر وقت پیروز شدی کارت را رها کن اما هیچ‌وقت به خاطر اینکه داری می‌بازی، کار را رها نکن.”

آیا قانون پول و نوع نگاه اقشار مختلف به مشکلات مالی می تواند در هوش مالی موثر باشد؟

امروزه قوانین طوری وضع شده اند که شما اگر پولتان را پس‌انداز کنید ارزش آن را پایین آورده‌اید و برای افزایش آن باید تبدیل به دارایی‌اش کنید. این یک امر ضروری در دنیای امروز است که باید پول را به دارایی و دارایی به دارایی های دیگر تبدیل کنید.

فرق نگرش اقشار مختلف با یکدیگر چیست؟

فرق بیم یک ثروتمند و فقیر در همین جا مشخص می شود. ثروتمندان قوانین تغییر پول را یاد می گیرند و در مشکلات مالی به چشم یک فرصت برای افزایش توانایی‌هایشان نگاه می‌کنند؛ اما فقرا مشکلات مالی را مشکل می‌بینند و پیش خود فکر می‌کنند تنها کسانی هستند که دچار این مشکلات می‌شوند. آن‌ها خبر ندارند که مشکل در نوع نگرش آن‌هاست و به‌جای اینکه هوش مالی خود را افزایش دهند مشکلات مالیشان را افزایش می‌دهند.
اما قشر متوسط چگونه عمل می کنند. آنها در چنین شرایطی پول خرج می‌کنند به تحصیلات عالیه کسب می کنند، سپس شغل مناسب پیدا می‌کنند، خانه می‌خرند و برای ایام بازنشستگی خود پس‌انداز می‌کنند. اما هوش مالی خود را تقویت نمی کنند و به‌جای آنکه کارآفرین شوند کارمند کارآفرینان دیگران شده اند.

حل مشکلات مالی در بین اقشار مختلف

واقعیت این است که دو قشر متوسط و فقیر هر دو برای ثروتمندان کار می کنند و اگر افراد داری تحصیلات بالا و سخت کوشی بسیار باشند ولی از هوش مالی برخوردارنباشند ثروتمند نمی شوند. به عنوان مثال کسری بودجه (بیشتر بودن هزینه از درآمد) چیزی است که اقشار مختلف برخوردهای متفاوتی با آن دارند. اما مهم ترین برخورد با آن بودجه بندی و بالا بردن درآمد می باشد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله [highlight color=”

Yellow

“]هوش مالی:هوش مالی در بودجه بندی پول خود[/highlight] می تواندبه شما کمک کند.

هوش مالی و حل مشکلات

قواعد بازی ثروث و پول

برخی افراد قواعد آن را می دانند و دائماً پیروز می شوند اما برخی دیگر بدون اینکه خودشان بدانند وارد بازی شده‌اند و فقط بازی می‌کنند که نبازند و حتی فکر برد به مغزشان هم خطور نمی‌کند.

توانایی هایی برای هوش مالی از نظر کیوساکی

۱-توانایی افزایش درآمد:بیشتر افراد درآمد کسب می کنند اما افرادی که درآمد بیشتری کسب می کنند هوش مالی بیشتری هم دارند.

۲توانایی نگه داشتن پول:محافظت پول در برابر افرادی که می خواهند به شیوه های مختلف آن را از شما بگیرند. مثل مالیات های سنگین و … خیلی افراد برای کاهش مالیات یا محافظت پول در برابر افراد مختلف چاره ای اندیشیده اند.

۳توانایی بودجه بندی پول:به این معنی که همواره درآمد شما از هزینه هایتان بیشتر باشد و بخشی از آن را پس انداز یا سرمایه گذاری کنید. این افراد نسبت به افرادی که دخل و خرج برابری دارند هوش مالی بالاتری دارند.

۴توانایی تقویت پول:شما باید پول خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنید که سودی بالاتر از نرخ تورم نصیبتان شود. هر چه سود بالاتری از سرمایه‌گذاری خود به دست آورید دارای هوش مالی بیشتری هستید.

۵توانایی افزایش اطلاعات مالی:مدیریت منابع مالی و پولتان را به دیگران واگذار نکنید زیرا با این کار مانع افزایش دانش مالی خود می‌شوید.

خوب دوستان شما تا اینجا پنج اصل مهم که می تواند باعث افزایش هوش مالی شما شود را یاد گرفتید. اما باید آن را به صورت عملی بکار ببندید.تا بتوانید به ثروت دست یابید. اگر شما دوست دارید هوش مالی خود را تقویت کنید. [highlight color=”yellow”]مقاله تقویت هوش مالی با ۱۲ راهکار موثر که باید بدانید! می تواند به شما کمک کند.[/highlight]

یک اصل را فراموش نکنید و آن این است دارایی حقیقی ثروتمندان  هوش مالی آن‌هاست. اکثر مردم نمی دانند که این فرآیند و آگاهی از کسب پول است که می‌تواند آن‌ها را ثروتمند کند، نه خود پول. افراد با داشتن خرد مالی دلخوش به یک حقوق ماهیانه نمی‌شوند بلکه آن‌ها به فکر خلق یک جریان پولی هستند. رابرت کیوساکی می‌گوید: “علت عمده‌ای که باعث می‌شود غالب مردم در تنگناهای مالی باشند این است که آنان سال‌های سال از عمر خود را در مدارس به سر می‌برند؛ اما در خصوص پول هیچ‌چیز یاد نمی‌گیرند. نتیجه این است که فقط یاد می‌گیرند برای پول کار کنند؛ اما هیچ‌گاه یاد نمی‌گیرند که چه کنند تا پول برایشان کار کند.”

۳اصل مهم در هوش مالی

  • سرمایه:هر چیزی که باعث شود به پول شما افزایش یابد. یا هر چیزی که به ‌مرور زمان ارزشش بیشتر شود و برای شما پول تولید کند سرمایه است؛ مانند اجاره ملک، کسب‌وکار، سرمایه‌گذاری
  • بدهی:هر روندی که از پول شما کم کند. تمام چیزهایی که در زندگی دارید و برای شما مخارج ایجاد می کند و نه درآمد مثل:ماشین گران قیمت، حتی خانه، چون برای شما پول تولید نمی کند.
  • جریان مالی:مسیر ورود و خروج پول به حساب شما جریان مالی شماست. شما باید همیشه این سوال را از خود بپرسید پول از کجا و چقدر وارد حسابتان می‌شود؟ و چرا و چقدر از حسابتان خارج می‌شود.

امیدورام که لذت برده باشید و بتوانید در چالش های مالی خود از نگرش هوش مالی که در این مقاله اشاره کردیم بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *