هوش مالی

اهرم کردن پول و ارتباط آن با هوش مالی

اهرم کردن پول

بی شک هر سرمایه گذاری دوست دارد از فرصت ها به بهترین شکل ممکن استفاده کند و بازده خوبی داشته باشد. برای سرمایه گذاری با حداقل سرمایه و بیشترین سود نیازمند اهرم کردن پول هستید. اما این که چگونه می توان این پول را تامین کرد ارتباط تنگاتنگی با هوش مالی دارد. در این مقاله موضوع اهرم کردن پول و افزایش هوش مالی را مورد بررسی قرار می دهیم.

سرفصل ها

  • اهرم کردن مالی چیست؟
  • نکات ویژه برای اهرم سازی پول
  • رابطه هوش مالی با اهرم کردن پول

اهرم مالی چیست؟

شیوه هایی که برای سود بیشتر مالی استفاده می شود اصطلاحاً اهرم مالی می گویند. اهرم مالی را می توان از طریق حق اختیار در معامله، قراردادها یا ودیعه ایجاد کرد. شاید گفت بیشترین استفاده از اهرم مالی در املاک و مستغلات است. در این مدل با استفاده از وام یا خرید خانه می توان اهرم مالی ایجاد کرد. همچنین در تامین سرمایه یا دارایی یک شرکت می توان از اهرم های مالی استفاده کرد. اما باید دقت کرد بهره وام دریافتی کمتر از ارزش سهام شرکت باشد.

روش های ایجاد اهرم کردن پول

مهم ترین روش هایی که می توان با آن اهرم مالی ایجاد کرد قرض گرفتن، خریدن دارایی ثابت، استفاده از قراردادها یا ودیعه است. به عبارت ساده تر کسانی که برای تامین کسری سرمایه خود از بدهی استفاده می کنند در اندیشه اهرم کردن پول هستند.

به عنوان مثال شخصی که برای سرمایه گذاری با سود بالاتر نیاز به سرمایه ۵۰ میلیون تومان دارد ولی در حال حاضر فقط ۲۰ میلیون تومان دارد می تواند با گرفتن وام کسری بودجه خود را تامین کند و از اهرم مالی استفاده کند.اما نکته بسیار مهم این است که برای سرمایه گذاری خیلی باید دقت کرد و حساب شده اقدام کرد زیرا اهرم مالی همانطور که می تواند سود بیشتر به همراه داشته باشد می تواند ضرر زیادی را هم به بار آورد. به صورت کلی اهرم مالی ریسک زیادی دارد.همچنین خرید سهام سرمایه گذاری است که کنترل آن مشکل و غیر قابل پیش بینی است و می تواند پر ریسک و خطرناک باشد.

در صورت استفاده از اهرم مالی به نکات زیر توجه کنید

۱- برای کارها یا سرمایه گذاری هایی از اهرم مالی استفاده کنید که کنترل نسبی بر روی درآمد و هزینه ها داشته باشید. در غیر این صورت پیش بینی سود پیچیده و مشکل می شود و ممکن است به جای سود، زیاد کنید.

۲- بازده سرمایه گذاری حاصل از وام بیشتر از هزینه بهره باشد. اگر بدون توجه به این موضوع دست به سرمایه گذاری از طریق اهرم مالی بزنید زیان شما حتمی خواهد بود. بیشتر در خرید خانه یا مستغلات این اتفاق می افتدو اما باید دقت کرد پیش بینی روند بازار بسیار مهم است برخی اوقات به جای سود فقط زیان دارد.

۳- مشورت گرفتن از افرادی که هیچ تخصصی در زمینه سرمایه گذاری شما ندارند یا خودشان در آن زمینه سرمایه گذاری نکرده اند بپرهیزید.

۴- از روش های مختلف هوش مالی مثل: افزایش درآمد، افزایش هوش مالی، بودجه بندی و … استفاد کنید.

رابطه هوش مالی با اهرم کردن پول

اهرم کردن پول یکی از روش های هوش مالی است که بازده سرمایه را بیشتر می کند. شاید در گذشته پس انداز پول در بانک یکی از روش های اهرم سازی پول به حساب می آمده اما با تغییرات اقتصادی و تورم، امروزه توجیه اقتصادی ندارد و این روش پیشنهاد نمی شود. بیشتر افراد بر این باور هستند که سرمایه گذاری که سود بیشتر دارد ریسک بالاتری را هم خواهد داشت. اما واقعیت این است که با هوش مالی می توان یک سرمایه گذاری با سود بیشتر و ریسک کمتر را انجام داد. تنها شرط مهم در این موضوع تحت کنترل داشتن درآمدها و هزینه های سرمایه گذاری است.

به عنوان مثال شما می خواهید با خرید مسکن یک سرمایه گذاری انجام دهید. اما با کسری بودجه مواجه هستید برخی از منابع مالی خود را می توانید از طریق وام یا از طریق رهن منزل تامین کنید. همچنین با دادن اجاره می توانید به عنوان یک افزایش درآمد مالی به آن نگاه کنید. تنها چیزی که شما باید در انجام این کار دقت کنید پیش بینی درآمد و هزینه هایتان است تا بازده سرمایه، همانی باشد که شما انتظار دارید.

با توجه به شرایط اقتصادی موجود باید به دنبال راهی باشید که ارزش پول خود را از نرخ تورم بالاتر یا حداقل برابر نگه دارید. برای رسیدن به این هدف نیاز به هوش مالی و گاهی اهرم سازی پول دارید تا بتوانید با کمترین سرمایه بیشترین بازده را داشته باشید.

جالب است بدانید اهرم کردن مدل های مختلفی دارد و فقط مربوط به حوزه مالی نمی شود. برخی از اهرم ها می توانند در حوزه کسب و کار مورد استفاده قرار بگیرند. مانند:

اهرم کردن پول و هوش مالی۱- وقت دیگران

زمان هایی است که شما نیاز به تخصص های مختلف دارید اما وقت و زمان کافی برای یادگیری و یا انجام این فعالیت ها به نحو احسن ندارید با استفاده از نیروی متخصص می توانید خیلی سریع تر و راحت به اهداف خود برسید و در زمان و هزینه های خود صرفه جویی کنید. خود این کار یک اهرم مالی برای هزینه و زمان به حساب می آید.

۲- تجربه دیگران

فعالیت هایی که شما باید در طول سالیان زیاد با آزمون و خطا بسیار انجام دهید می توانید با استفاده از تجربیات دیگران به راحتی و با کمترین خطا و اشتباه انجام دهید و همین مساله یک اهرم سازی برای کسب و کار شماست.

۳- ایده

یک ایده هم می تواند برای شما اهرم مالی باشد. البته ایده هایی که سودآوری آنها تضمین شده و جواب خود را پس داده باشند. تنها شرط آن یادگیری و اقدام عملی است.

البته خیلی از روش های دیگر هم به عنوان اهرم مالی می توانندبکار گرفته شوند مانند فضای مجازی در کنار کسب و کار های فیزیکی، یا استفاده از تعداد زیادی از منابع انسانی برای پیشبرد اهداف بزرگ تر با سرعت بیشتر و … اما مهم این است که شما بتوانید با استفاده از تمام منابع خود به بهترین بازده در کسب و کار برسید.

کلام آخر

اگر در سر رویای ثروت و موفقیت را می پرورانید باید اهرم کردن در زمینه مالی، یا در زمینه کسب و کار را به صورت درست و منطقی پیاده سازی کنید و بتوانید درآمد و هزینه ها را کنترل کنید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *