هوش مالی

هوش مالی:هوش مالی در بودجه بندی پول خود

هوش مالی در بودجه بندی چیست؟

 آیا چیزی به نام ضریب هوش مالی وجود دارد؟ در این مقاله می خواهیم روش های صحیح هوش مالی در بودجه بندی و اولویت ها در زندگی را بررسی کنیم. می خواهیم ببینیم چه نوع هوش مالی است که باعث ثروتمند شدن و یا فقیر تر شدن فرد می شود. اگر شما هم دوست دارید راز افراد ثروتمند را بدانید این مقاله را از دست ندهید.

خیلی از افراد در زندگی مخارج زندگی شان بیشتر از درآمدهای آنها است. این یک فاجعه است. باید به گونه ای زندگی کنیدکه هزینه های زندگی کمتر از درآمد باشد. این یک نشانه هوش مالی است و رمز موفقیت بسیاری از ثروتمندان هم همین روند است. شما باید اول بتوانید بودجه بندی کنید. اگر به دنبال افزایش هوش مالی خود هستید مقاله افزایش هوش مالی رابرت کیوساکی می تواند به شما کمک کند.

هوش مالی در بودجه بندی خود

هوش مالی در بودجه بندی یعنی برنامه ریزی برای هماهنگی بین درآمد و هزینه ها است. بیشتر افراد این هماهنگی را بلد نیستند و بودجه بندی خود را برای فقیر تر شدن یا ثابت ماندن در قشر متوسط تعبیه می کنند در صورتیکه می توانند برای ثروتمند شدن بودجه بندی داشته باشند.

به عبارت ساده تر افراد طوری برنامه ریزی می کنند که با کسری بودجه مواجه می شوند نه با مازاد بودجه و هزینه های زندگی بیشتر از درآمدهایشان است.

هوش مالی و کسری بودجه در زندگی شخصی

اگر هوش مالی در بودجه بندی خوب رعایت نشود یا اصلاً رعایت نشود نتیجه این است که هزینه ها از درآمدها بیشتر می شود و این همان کسری بودجه است. این کار یک دلیل ساده می تواند داشته باشد و آن این است که پول خرج کردن خیلی راحت تر و ساده تر از پول بدست آوردن است و خیلی از افراد خیلی راحت پولشان را خرج می کنند بدون اینکه درآمد هایشان افزایش یابد.

پس نتیجه کسری بودجه است. اما جالب است بدانید افراد دیگر در برخورد با کسری بودجه سعی در کاهش هزینه ها دارند ولی  اعتقاد رابرت کیوساکی این است که به جای کاهش هزینه ها سعی کنید درآمدهای خود را افزایش دهید. این روش هوشمندانه تر از کاهش هزینه هاست.

این مورد در کسب و کارها نیز دیده می شود. مثلاً یک شرکت وقتی پایدار می شود که بتواند درآمدهایش بیشتر از مخارجش اشد. در غیر این صورت به کسری بودجه می رسد. این کار با یک برنامه ریزی دقیق و کاهش مخارج  و افزایش فروش اتفاق می افتد در غیر این صورت نمی تواند دوام طولانی داشته باشد.

خوب پس نتیجه گرفتیم دو راه برای مدیریت کسری بودجه وجود دارد یکی کاهش هزینه ها و مخارج و دیگری افزایش درآمد و افزایش فروش می باشد.

جالب است بدانید بسیاری از افراد یا کسب و کارها با هوش مالی در بودجه بندی مشکل دارند و در زمان کسری بودجه وقتی نمی توانند یا مهارت افزایش درآمد را ندارند فوراً به سراغ گزینه راحت تر می روند و حتی بدتر، دست به فروش دارائی های خود می زنند. اینجاست که معمولاً اوضاع بدتر هم می شود.

هوش مالی در بودجه بندی

بهترین روش مبارزه با کسری بودجه

بهترین کار در زمان مبارزه با کسری بودجه افزایش درآمد است رابرت کیوساکی هم همین نظر را دارد.خود رابرت با یادگیری یک مهارت توانست درآمد خود را افزایش دهد. او با چهار سال تجربه فروش در یک شرکت زیراکس توانست مهارت فروش را بدست آورد و درآمد خود را افزایش دهد.مهارت فروش می تواند در زمینه خدمات یا محصولات باشد.

هوش مالی در مازاد بودجه

مازاد بودجه یعنی بیشتر بودن درآمد از هزینه هاست . جالب است بدانید که در مازاد بودجه افراد زیادی به جای تمرکز بر افزایش درآمد تمرکز خود را بر روی کاهش هزینه ها می گذارند و سطح زندگی خود را پایین می آورند.

دریک کسب و کار هم می تواند اتفاق بیفتد که فرد با افزایش درآمد می تواند هم برای توسعه کسب و کار خود اقدام کند و هم می تواند سهام فروش خود را افزایش دهد و … در یک شرکت و یا کسب و کار مازاد بودجه می تواند در قسمت های متفاوت مدیریت شود.

مازاد بودجه یک فرد

وقتی درآمد های فرد افزایش پیدا می کند مازاد بودجه می تواند به سه روش خرج شود.

۱-می توانید وام بگیرید و به این ترتیب اقساط وام خود را افزایش دهید.

۲-هزینه ها را افزایش دهید و خرج بیشتر کنید.

۳-مازاد بودجه را سرمایه گذاری کنید.

بسیاری از مردم گزینه دوم را برای خود انتخاب می کنند زمانی که به مازاد بودجه می سند شروع به تعویض اثاثیه منزل، تعویض ماشین و منزل می کنند و مازاد بودجه خود را صرف چشم هم چشمی می کنند. در حالیکه بیشتر ثروتمندان برعکس عمل می کنند و گزینه سوم را برمی گزینند. یعمی مازاد درآمد خود را سرمایه گذاری می کنند.

بگذارید به یک نکته مهم را شاره کنم که اگر شما برنامه صحیحی برای مازاد بودجه خود نداشته باشید هیچ وقت ثروتمند نمی شوید. بهترین کار فراگیری نحوه بودجه بندی برای مازاد بودجه و رسیدن به کمال مالی است.

مازاد بودجه یک هزینه

پدر ثروتمند رابرت کیوساکی به او گفته بود: مجبور است مازاد بودجه را به نوعی هزینه تبدیل کند. به این معنی که اگر زندگی دو بخش داشته باشد درآمد و هزینه  یا دارائی و بدهی، رابرت باید دارائی ها و سرمایه گذاریهای خود را در قسمت هزینه درنظر بگیرد و و درآمد مازاد خود را مانند یک قسط کنار بگذارد. زیرا می خواست هیچ گونه اتکایی به آنها پیدا نکند.

هر قشر از جامعه بر اساس دانش و اعتقادات خود اولویت های خود را مشخص می کنند:مثلاً قشر متوسط اغلب اولویت های زیر را دارند:

۱-     اولویت اول: بدست آوردن شغلی با حقوق بالا

۲-     اولویت دوم: پرداخت رهن منزل و یا اقساط ماشین

۳-     اولویت سوم: پرداخت قبوض

۴-     اولویت آخر: پس انداز و سرمایه گذاری

این روند برای افراد ثروتمند طوری دیگری است.

ثروتمندان اولویت اولشان پرداخت به خود است و بعداً اولویت های دوم و … این نوع نگرش است که یک ثروتمند را با اقشار دیگر متفاوت می کند.

هوش مالی در بودجه بندی

داستان رابرت و هوش مالی در بودجه بندی

رابرت کیوساکی می گوید: اوایل زندگی که تازه ازدواج کرده بودیم مشکلات کسری بودجه زیادی داشتیم. یک دفتردار استخدام کردیم و امور بودجه بندی و حسابررسی را به آن سپردیم. او طبق عادت های خود و آنچه یاد گرفته بود وقتی درآمدی می آمد ابتدا شروع به پرداخت اقساط، قبوض، بدهی ها و … می کرد. طبیعی بود که دیگر پولی برای پس انداز و سرمایه گذاری باقی نمی ماند. به او آموزش دادیم که ۳۰ درصد از درآمد را قبل از هر پرداختی به عنوان هزینه درنظر بگیرد و آن را در ستون دارایی ها قراردهد. این روند باعث شد تا برای کسب درآمد بیشتر تلاش بیشتری کنیم. سپس پس اندازهای خود را سرمایه گذاری کردیم و آپارتمان خریدیم و از اجاره آن توانستیم برای خود درآمد غیر فعال ایجاد کنیم.

درآمد غیر فعال درآمدی است که بدون صرف وقت ایجاد می شود مانند سهام، کرایه آپارتمان و … .

خوب داستان رابرت و ثروتمند شدن آن همین بود.

پیشنهاد یک عمل ساده: لطفاً چند دقیقه دست از مطالعه بردارید و فکر کنید شما چگونه بودجه بندی می کنید. چگونه پس انداز دارید؟

حالا اگر خوب ببینید خواهید فهمید که بیشتر اقشار متوسط و فقیر مثل دستیار رابرت عمل می کنند و پس انداز و سرمایه گذاری آنها کم است یا به ندرت اتفاق می افتد.

رابرت کیوساکی می گوید: اگر خواستید آینده شخصی را پیش گویی کنید فقط کافی است نگاهی به هزینه های ماهیانه آن بیندازید. اگر درآمد شخص صرف هزینه های روزمره (خوراک، تفریح، مخارج و…) شود این فرد هیچ گاه به مازاد بودجه نخواهد رسید. اما اگر قسمتی از درآمدش صرف پس انداز و سرمایه گذاری و آموزش شود این شخص قابلیت ثروتمند شدن را دارد. پدر ثروتمند رابرت به او همیشه این موضوع را یادآوری می کرد: “زمان و پول دارائی های خیلی مهم هستند. این دارائی ها را خردمندانه خرج کن.”

اگر شما دوست دارید با هوشیاری بیشتر مخارج و هزینه های خود را مدیریت کنید اپلیکیشن پنج حساب جادویی یک راهکار فوق العاده برای مدیریت مخارج و درآمد شماست. همین الان می توانید شروع کنید و ثروتمند شوید.

One thought on “هوش مالی:هوش مالی در بودجه بندی پول خود

  1. راضیه علمدار گفت:

    باسلام ممنون از مطالب خوب و مفیدتون. در حوزه هوش مالی دغدغه خیلی از افراد افزایش درآمد است اما به محض افزایش درآمد نمیتونند از درآمد مازاد در جهت کسب ثروت بیشتر استفاده کنند. افزایش هوش مالی وکسب سواد مالی این امکان رو میده که بتونیم از درآمدو پس انداز خود بهترین سزمایه گذاری رو انجام بدیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *