تکنیک

هدف گذاری چیست ؟ چرا باید ترس هایتان را تشریح کنید؟| ویدیوی آموزنده

هدف گذاری چیست ؟ راهکارها و تکنیک های هدف گذاری

هدف گذاری چیست ؟با هدف گذاری به چه چیزهایی می رسید؟چگونه می توان هدف گذاری کرد؟ این سوالاتی است که شاید در ذهن هر کسی شکل می گیرد. اما به راستی چرا باید زندگی هدفمندی داشته باشیم؟ چرا اغلب انسانها در زندگی هدف گذاری نمی کنند؟ اگر به دقت زندگی افراد موفق را برررسی کنید خواهید دید در پشت این موفقیت هدف هایی پنهان بوده است. هدف هایی که فرد را با انگیزه بیشتری رو به جلو هل داده و باعث پیشرفت او شده است.

هدف گذاری چیست ؟

شاید معنای درست هدف گذاری این باشد که شما قدرتمندتر می توانید به خواسته های خود برسید. زمان هایی هستند که شما دوست دارید رویاهایتان را محقق کنید اما نمی دانید باید چگونه شروع کنید؟در این زمان تعییین اهداف و شیوه های درست برای رسیدن به آنها می تواند یک مسیر درست برای رویاهایتان باشد که مثل یک نقشه، شما را به مقصد هدایت می کند.

با دانستن مزیت های هدف گذاری موتور حرکت شما بیشتر انرژی می گیرد و انگیزه بهتری می گیرید.

سوال اینجاست شما برای دست یابی به آرزوهایتان قادر به انجام چه کارهایی هستید؟ یا چقدر حاضر به تغییر هستید؟ یا باید زندگی را بسازید و یا با شرایط موجود سازش پیدا کنید!

در این مقاله روش ها و تکنیک های مهم هدف گذاری بیان شده که شما می توانید با استفاده از این روش ها در تعیین اهداف و اجرای آنها به درستی گام بردارید.

اگر به دنبال آموزش هدف گذاری هستید مقاله آموزش هدف گذاری در ۲۱ روز می تواند یک راهنمای تضمینی برای شما باشد.

تکنیک های هدف گذاری

هدف گذاری امر قدرتمندی است، چراکه شما را متمرکز می‌کند، رؤیاهایتان را شکل می‌دهد و این توانایی را در اختیارتان می‌گذارد تا خودتان را برای اقدامات دقیقی پروش بدهید که برای رسیدن به خواسته‌هایتان لازم است.

۱- موقعیت های خود را ارزیابی و بررسی کنید

۲- اهداف خود را تعریف کنید

۳- اهداف را هوشمندانه انتخاب کنید

۴- به خودتان جواب پس دهید

۵- باید ترس هایتان  را تشریح کنید. (ویدیوی آموزشی)

شما با انجام این کارها می توانید با جزئیات بیشتر و بهتری نقشه راه را ترسیم کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

۱- موقعیت های خود را ارزیابی و بررسی کنید

باید بدانید از آینده چه می خواهید. باید بدانید الان کجا ایستاده اید و می خواهید در کجا باشید. پس قبل از هر کاری باید دقیقاً موقعیت خود را ارزیابی کنید و آن را بنویسید برای عملکرد بهتر، لازم است این سوال مهم را از خود بپرسید: آیا از وضعیت فعلی خود راضی هستم یا نه؟

شما با ارزیابی به دو چیز دست پیدا می کنید. اول اینکه: پشرفت های خود و یا احتمالاً کاهلی خود را می فهمید و درصدد جبران بر می آیید. دوم اینکه: متوجه می شود در کجا هستید و باید به کجا بروید و جهت مسیر خود را مثل یک قطب نما پیدا می کنید.

پس باید سعی کنید به صورت منظم از عملکرد خود ارزیابی داشته باشید. حال می توانید هفتگی و یا ماهیانه این کار را انجام دهید. از نتایج آن در پایان شگفت زده خواهید شد!

هدف گذاری چیست ؟ تکنیک های هدف گذاری۲- اهداف خود را تعریف کنید

یکی از ویژگی های شگفت انگیز انسان ها این است که می توانند رویا هایشان را به واقعیت تبدیل کنند. شما باید برای تحقق رویاهای خود باید هدفگذاری کنید.

واقعیت این است که رویا پردازی در هر کاری از موقعیت های بهتر کاری و مالی گرفته تا موقعیت های عاطفی نقش عمیقی در زندگی دارد و شما را قدرتمند تر از گذشته می کند. با این کار علاوه بر افزایش قدرت تصویر سازی ذهنی خود می توانید برای تحقق رویاهایتان نقشه بکشید و راه حل ارائه دهید.

ببینید چه اهداف و آرزوهایی دارید؟ چقدر به آنها رسیده اید؟ واقعاً از این زندگی چه چیزی می خواهید؟

واقعیت این است که ما زمان کمتری برای رویاهای درونی خود می گذاریم. شما باید بیشتر به ندای درونی خود توجه کنید و آنها را دنبال کنید. چه آرزوهایی که تحت تاثیر حرف های افراد زیر خروارها خاک مدفون شدند. چون از نظر دیگران بی ارزش و احمقانه بودند. اما هنوز وجود دارند!

چگونه می توان یک مرمت کامل برای آرزوهایتان داشته باشید؟ جواب فقط یک چیز است در آرامش و سکوت، افکار و آرزوهای خود را بازسازی کنید. در دنیایی که پر از اضطراب، استرس، تنش و عجله است چگونه می توان افکار را جمع آوری کرد. قدرت آرامش است که نگرش های درست و عمیق را برای افراد بازگشایی می کند و  بال های پرواز را قدرتمند تر از همیشه نگه می دارد.

یک پیشنهاد ساده: زمانی را در سکوت و آرامش برای خود درنظر بگیرید به دور از اینترنت، وسایل ارتباطی،دیگران و … به رویاهایتان بیندیشید و در جایی آنها را بنویسید. درباره هیجانات خود، درباره علایق تان و هر آنچه احساسات شما را بهتر می کند بنویسید. اینکه به دنبال چه چیزهایی هستید و چگونه می توانید آنها را انجام دهید؟ اینکه چقدر تمایل دارید تلاش کنید؟ چه چیزهایی به شما احساس رضایت و خوشحالی می دهد؟ سوالات را به همراه جواب ها بنویسید. با نوشتن کاملاً می دانید چه می خواهید و در کجا هستید؟

حالا وقت آن رسیده که آرزوهایتان را سر و سامان بدهید. اما چگونه؟ با اولویت بندی می توان نقش اهم و غیر اهم آرزوها را مشخص کرد. آرزوهایتان را بر اساس اولویت مرتب کنید و تعیین کنید برای هر کدام چقدر نیاز به تلاش دارید. به یاد داشته باشید عمل گرایی مهم ترین نکته بعد از تشخیص آرزوهاست.

۳-اهداف را هوشمندانه انتخاب کنید

منظور از هوشمندانه این است که هدف ها باید قابل اندازه گیری باشد و بتوان آنها را بدست آورد. در این صورت است که می توانید انگیزه بیشتری برای ادامه کار پیدا کنید. به صورت کلی باید اهداف شامل این نکات باشد.

  • اهداف واضح

اهداف خود را طوری انتخاب کنید که هیچ ابهامی در آن وجود نداشته باشد. شفاف و روشن بدانید چه کاری می خواهید انجام دهید و به کجا دوست دارید برسید.

  • قابل اندازه گیری باشد

طوری برنامه اهداف خود را بچینید که بتوانید آنها را بسنجید. به عبارت ساده مطابق با ویژگی های فردی شما باشد. قابل سنجش و ارزیابی باشد و بتوانید در طول زمان روند خود را اندازه بگیرید.

  • قابل دستیابی

اهداف باید قابل دستیابی باشد یعنی بتوان به آنها رسید. هدف های غیر دست یافتنی و بلند پروازانه یا هدف های متعدد از اشتباه های مهلک هدف گذاری هستند. سعی کنید هدف ها را کم و دست یافتنی انتخاب کنید.

  • واقع بینانه

باید در انتخاب اهداف سعی کنید آنها را واقع بینانه و واضح انتخاب کنید. به عبارت ساده باید بتوانید به اهداف خود در واقعیت برسید. مثلاً بگویید با انجام فلان کار می توانم به این هدف دست پیدا کنم. بتوانید برای اهداف خود برنامه ریزی کنید. این کار رابطه مستقیمی با دستیابی اهداف دارد. مهم نیست که اهداف شما چقدر بزرگ یا کوچک است آنچه اهمیت دارد دست یافتنی و واقع بینانه بودن آن است. همچنین شکستن اهداف بزرگ به اهداف کوچک دستیابی را سریع تر و بهتر خواهد کرد.

  • زمانبدی کردن اهداف

برای تحقق اهداف خود باید زمان تعیین کنید بدون داشتن زمان نمی توانید در هدف گذاری موفق شوید. یک هدف گذاری خوب زمانی اتفاق می افتد در بازه زمانی مناسب انجام شود. در این صورت شما ملزم هستید برای هدف های خود تلاش کنید و خود را مطابق با زمان هماهنگ کنید. با انجام این عمل علاوه بر ایجاد انگیزه و پیشرفت در کار امکان سنجش هم فراهم می شود.

۴- پاسخگو باشید

اگر شما یک هدف را انتخاب کنید که نتوانید در موردش به خودتان و یا دیگران جواب پس دهید و آن را دقیق و شفاف بیان کنید احتمالاً آن هدف مناسب و قدرتمند نخواهد بود. شما باید متوقف نشوید و همیشه خود را ملزم به انجام کار یا پاسخگویی بدانید.

۵-باید ترس هایتان را تشریح کنید

تیم فرس اعتقاد دارد قبل از هدف گذاری ترس ها یتان را باید تشریح کنید. زیرا این ترس ها هستند که احتمالاً مانع رسیدن اهداف می شوند. با تعیین ترس ها و چالش ها بهتر می توانید در زندگی به اهداف خود بپردازید. اما چگونه می توان این مسیر را پشت سر گذاشت. تیم فرس یک تکنیک عالی برای کنار گذاشتن ترس ها یاد داده که می توانید در فیلم زیر آنها را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *