مربی گری کسب و کار(بیزینس کوچینگ)

موفقیت با ۱۰ مهارت کلیدی که باید یاد بگیرید!

موفقیت با مهارت های فردی

موفقیت چیست ؟ از نظر بزگان فرد موفق کیست؟به راستی برای موفقیت چه مهارت های کلیدی را باید یاد گرفت. مهارت های زندگی مهارت هایی هستند که توانایهای اجتماعی و روحی شما را افزایش می دهند. باعث می شوند نگاه بهتری نسبت به زندگی و مشکلات محیط اطراف خود داشته باشید. یادگیری این مهارت ها به شما در سلامت روان نیز کمک می کند و قدرت سازگاری شما را بهبود می بخشد. از نظر سازمان بهداشت جهانی این مهارت ها باعث می شود افراد در آسیب ها و مشکلات در امنیت و آرامش به سر برند و در زندگی شخصی و اجتماعی خود موفق باشند.

برای موفقیت اینتدا باید احساس نارضایتی را کنار بگذارید.

آیا شما دوست دارید بدانید موفقیت در زندگی چگونه بدست می آید. پیشنهاد می کنم مقاله ۶ چالشی که مانع موفقیت می شوند را مطالعه کنید.

جملات انگیزشی و موفقیت آمیز می تواند یکی از محرک های شما برای موفقیت باشد.

موفقیت با ۱۰ مهارت کلیدی

این مهارت ها به شما کمک می کند در زندگی شخصی و کاری خود موفق باشید.

۱- مهارت خودآگاهی

اولین مهارت کلیدی برای هر فرد شناخت خود است. یعنی توانایی تشخیص نقاط ضعف یا قدرت خود و دید واقع بینانه نسبت به خواسته ها و تمایلات همچنین شناخت کامل از حقوق فردی و اجتماعی هر فرد می باشد.

۲- مهارت همدلی

به عبارت ساده بتوانیم در هر شرایط بد یا خوب دیگران را درک کنیم. در نتیجه بهتر می توانید دیگران را دوست داشته باشید و روابط بهتری با آنها برقرار کنید.

همدلی درست باعث ایجاد روابط اجتماعی قوی تر با دیگران می شود. همدلی نوع خاصی از توجه به دیدگاه دیگران است.  اجزای شناختی همدلی عبارتند از توانایی در شناسایی و نامگذاری حالات دیگران و توانایی در حدس زدن دیدگاه اشخاص دیگر. جزء عاطفی آن عبارت است از توانایی در نشان دادن پاسخ عاطفی مناسب، به منظور برقراری روابط همدلانه. فرد باید بتواند خود را به جای دیگران بگذارد، امور را از دیدگاه آنها ببیند و از خود بپرسد اگر من به جای او و در شرایط او بودم، چه احساسی داشتم؟ شراط لازم برای انجام چنین کاری خودآگاهی است.

موفقیت و 10 مهارت فردی۳- مهارت روابط با دیگران

در این مهارت یاد می گیرید چگونه با دیگران مشارکت و همکاری کنید تا روابط دوستانه ای شکل گیرد و در مقابل چگونه از ورود ارتباط و روابط ناسالم که به شما آسیب می رساند جلوگیری کنید.

۴- مهارت ارتباط موثر

ارتباط موثر یعنی مهارت انتقال درست پیام در یک مسیر واضح و مستقیم، به گیرنده پیام که به گیرنده اجازه می دهد برداشت درست از پیام را پیدا کند. در این مهارت شما یاد می گیرید برای درک دیگران و عملکرد بهتر باید به صحبت های آنها گوش دهید. همچنین فرد می تواند نیازها و احساسات خود را با دیگران مطرح کند. تا بتواند هم نیازهای خود و هم نیازهای دیگران را برآورده کند. در نهایت بتواند یک ارتباط خوشایند و خوبی با دیگران برقرار کند.

اگر بخواهیم مهارت ارتباط موثر را به دسته هایی تقسیم کنیم باید گفت شامل اجزای زیر است:

  • شناخت گیرنده و برقراری ارتباط موثر

برای ارتباط موثر بهترین راه شناخت گیرنده یا مخاطب است. این شناخت نسبت به منطقه جغرافیایی، توانایی فکری و یا سبک زندگی فرد است. این مخاطب می تواند یک کودک باشد یا یک فرد مسن باشد با توجه به شناخت از فرد می توان ارتباط را بهبود بخشید.

  • زبان بدن و ارتباط موثر

ارتباط غیر کلامی که همان زبان بدن است. تطابق سخن با زبان بدن باعث می شود در ارتباط بهتر و بیشتر عمل کنید.

۵-مهارت مدیریت استرس

در دنیای امروز حجم استرس و فشارهای عصبی بالا است. اگر شما نتوانید این فشارهای روحی و روانی را کنترل کنید حتماً تاثیرات ناگوار آن را بر روی زندگی خود تجربه خواهید کرد و مشکلات بزرگ تر و جدی تری به زندگی شما راه خواهند یافت. شناخت راهکارهای برخورد صحیح با استرس تاثیر فوق العاده ای در موفقیت شما خواهد داشت. شاید گفت حوادث و اضطراب ها را به دو بخش عمده تقسیم می شوند:

  • عوامل ذهنی یا مجازی که غیر واقعی هستند
  • عوامل واقعی که حقیق هستند

همچنین خطرات ناشی از کنترل نکردن استرس مثل فشار خون بالا، قند خون و … باعث اهمیت بیشتر این موضوع می شود.

۶- مهارت مدیریت هیجان

شما با استفاده از این مهارت می توانید هیجانات منفی خود را بیشتر بشناسید و با آگاهی بیشتری واکنش مناسبی را نشان دهید. هیجاناتی از جمله: خشم، ترس، خوشحالی و … می تواند شما را آسیب پذیر کند و در شرایط مختلف مشکلاتی برای شما به وجود آورد اما اگر این هیجانات کنترل شوند قطعاً می تواند موفقیت شما را تضمین کند.

۷- مهارت حل مسئله

دنیای روزانه ما پر از مسائل پیچیده و مشکلات است. اگر بتوانید این مهارت را تمرین کنید قطعاً در برابر این مشکلات قدرت بی نظیری پیدا خواهید کرد و یکی یکی مشکلات را از سر راهتان بر می دارید.

۸-مهارت تصمیم گیری

انسان ها در شرایط مختلف مجبور به انتخاب های دشواری هستند. انتخاب هایی که گاهی آینده را می سازند. مهارت در تصمیم گیری به شما می آموزد که چگونه اهداف خود را واقع بینانه تعیین کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید. چگونه مسئولیت کارهای خود را بر عهده بگیرید. چگونه از تردیدها رد شویم.

۹- مهارت تفکر خلاق

داشتن تفکر خلاق به شما کمک می کند ایده های جدیدی را خلق کنید. نوآوری داشته باشید و استعداد های خود را کشف کنید. راه های جدید از طریق تفکر خلاق بدست می آیند. با یادگیری مهارت تفکر خلاق شما یاد می گیرید در برابر احساسات منفی آنها را به احساسات مثبت تبدیل کنید. در این صورت است که مشکلات را به دید فرصت می نگرید و به گونه ای حل می کنید که تا به حال حل نشده است.

۱۰- مهارت تفکر نقادانه

با این مهارت یاد می گیرید هر چیز را به سادگی قبول یا رد نکنید. موضوعات را با دید بهتری بررسی کنید و بعد از آن تصمیم بگیرید. با این تفکر به سادگی فریب دیگران را نمی خوریم و عاقبت اندیش تصمیم می گیریم.

به عبارت بهتر تفکر نقادانه یعنی توانایی تصمیم گیری و حل مشکلات با استفاده از شواهد منطقی و به دور از هر گونه احساسات و عواطف. تفکر نقادانه می تواند منجر به خود کفایی ذهنی برای هر فرد شود و آن را برای جواب پرسش هایش به سمت تحقیق بکشاند تا بتواند به پاسخ ای درست و منطقی دست پیدا کند. با تفکر نقادانه شما می توانید تمرکزتان را بیشتر بر روی واقعیت ها متمرکز کنید. شما می توانید از احساسات و عواطف دوری کنید. تکبر را حذف کنید و به جای آن موضوعات را به درستی بسنجید.

One thought on “موفقیت با ۱۰ مهارت کلیدی که باید یاد بگیرید!

  1. شکوفه گفت:

    🙏🏻🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *