موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

مهارت خودآگاهی چیست ؟ من که هستم؟ تمرین های خودآگاهی

مهارت خودآگاهی چیست ؟ مهارت خود شناسی چیست؟

خودشناسی یا مهارت خودآگاهی چیست ؟ چگونه می توانید در خودآگاهی خود قدمی بردارید؟ چرا باید نسبت به خود شناخت و خودآگاهی داشته باشیم؟ تکنیک ها و راهکارهای مهم برای رسیدن به این شناخت چه چیزهایی هستند؟ همه این سوال ها در ادامه پاسخ داده می شود. با سایت محمد رضا تقوی همراه باشید.

شاید گفت تکنیک سدونا به همراه تکنیک هو اوپونوپونو (ho’oponopono) می توانند بسیار موثر برای کنار گذاشتن احساسات منفی و یا افکار منفی باشند.

مهارت خودآگاهی چیست ؟

توانایی تشخیص و شناخت خود از خصوصیات، نقاط ضعف و قوت، هیجان ها و … را خودآگاهی می گویند. اهمیت خودآگاهی تا جایی است که اولین مهارت و مهم ترین آن در زندگی همین شناخت خود است تا جایی که حتی در ادیان و دین های مختلف هم به آن توجه ویژه ای شده است.

چرا باید مهارت خودآگاهی را یاد بگیریم؟

برای داشتن روحی سالم و به دور از هر تنشی باید یک سری قوانین خاص را رعایت کنیم دقیقاً مانند داشتن جسمی سالم که باید برای آن رعایت نکاتی را در زندگی روزانه درنظر بگیریم. در روح یک سیستم دفاعی وجود دارد. در زمان هایی که شما تحت فشار هستید و با اضطراب را تجربه می کنید مکانیسم های دفاعی خودشان را نشان می دهند و اگر شما خودآگاهی نداشته باشید نمی توانید روح سالمی داشته باشید. اینکه بدانید روح و روان شما طبق چه قاعده ای کار می کند و اتفاق های اطراف خود را چگونه ارزیابی می کند و به آنها چه واکنشی نشان می دهد. همگی در سیستم خودآگاهی اتفاق می افتد.

مراحل خودآگاهی چیست ؟

شما برای داشتن خودآگاهی و شناخت درست از خویش باید مراحل شناخت را بشناسید. این مراحل شامل موارد زیر است:

 • آشنایی با روانشناسی خود
 • روانشناسی در دیدگاه شخص
 • شناسایی افکار خودآیند
 • اشتباهات رایج شناختی
 • شناخت هوش هیجانی

آشنایی با روانشناسی خود

در علم روانشناسی به انسانها به دیدگاه های مختلفی نگاه شده است. دیدگاه روانکاوی یا رفتاری. اما مهم ترین نکته در حال حاضر رویکرد شناختی و رفتاری انسان هاست.در این رویکر روانشناسان اعتقاد دارند آنچه که واکنش انسان ها را نسبت به محیط و اتفاقات اطرافش نشان می دهد خود اتفاق نیست بلکه تفسیر و برداشتی است که از آن اتفاق می شود.

به عنوان مثال وقتی شما در کار خود با شکست روبرو می شوید. می توانید تفسیر های زیادی از این شکست داشته باشید مثل اینکه «من می دانم موفق می شوم و باید از این شکست به عنوان یک پیروزی استفاده کنم.» تفسیر دیگر «من دیگر موفق نمی شوم و دوباره هم شکست خواهم خورد.» و هزارن تفسیری که می تواند از این اتفاق پیش آید. پس تلاش برای تفسیرهای بهتر برای روانی سالم تر مهم است.

روانشاسی خود با مهارت خودآگاهی یا خودشناسیروانشناسی در دیدگاه شناختی شخص

شاید گفت ذهن انسان از مجموعه ای از داده ها و اطلاعات ورودی است که نتیجه آن یک خروجی است. به عبارت ساده مغز انسان اطلاعات ورودی و پیرامون خود را ارزیابی و تحلیل می کند و در برابر آن رفتار یا واکنشی خاص را ارائه می دهد.(همان خروجی)

این خروجی ها می تواند حتی ریشه در گذشته شما داشته باشد شاید ریشه در دوران کودکی تان داشته باشد. در زمان کودکی ممکن است تجربیات و اتفاق هایی را درک کرده باشید که توسط ارتباط با والدین، همسالان و یا دیگران در شما شکل گرفته است. به عنوان مثال مراقبت های زیاد در کودکی که باعث حس ناتوانی و عدم استقلال در بزرگسالی می شود. بسیاری از تجربیات ناخوشایند مثل حس ناامنی، اعتماد،استقلال و … که حاصل رفتارهای شما در بزرگسالی خواهند بود.

برای درمان چنین احساسات و شناخت هایی که به صورت بنیادین در شما شکل گرفته اند نیاز است تا تلاش های زیادی انجام دهید. زیرا این تجربیات ناخودآگاه و به صورت خودکار در روان شما جا گرفته است. چاره چیست! برای رفع این باورها و رفتارهای ناخودآگاه بهتر است شرط و قوانین برای آنها در نظر بگیرید.

به عنوان مثال کسی که خود را باور ندارد و از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است بهتر یک کار کوچک را برای خود تنظیم کند و موفقیت در این کار را داشتن اعتماد به نفس خود تلقی کند. اگر من این کار را انجام دهم و نتیجه خوبی بگیرم حتماً فردی موفق هستم و می توانم در مراحل بعدی هم موفق باشم.

استفاده از قواعد شرطی می تواند شما را در کنترل و بهبود احساسات ناخوشایند که در زمان های گذشته و ناخودآگاه در شما شکل گرفته است بسیار کمک خواهد کرد.

شناسایی افکار خودآیند

بهترین کار برای شناخت خود اول شناخت قوانین و سیستم روان است. باید ببینید این مکانیسم در شما چگونه عمل می کند؟

برای آغاز این مسیر بهتر است اول سراغ افکار خودآیند برویم. اما برای پیدا کردن این افکار خودآیند و اینکه از کجا آمده؟ چه احساسی ایجاد کرده؟ چه تجربه ای داشته ؟ بهتر است یک جدول داشته باشید مانند زیر

ثبت   وقایع ثبت علائم جسمی تفکری که از ذهنمان گذشته (افکار خوآیند منفی)
منتظر افزایش حقوق هستم اضطراب و نگرانی ناگهان اتفاق با خطایی کار من را زیر سوال ببرد

اگر هر زمان که با هیجانی تازه مانند نگرانی، استرس،عصبانیت و غیره روبرو شدید این جدول را برای خود بکشید به راحتی می توانید در شناخت خود و افکارتان کنترل داشته باشید و بهتر عمل کنید. در مثال بالا فرد منتظر افزایش حقوق و ترفیع است اما یک نگرانی و اضطراب آن را همراه کرده که اگر در این حین خطایی داشته باشد و یا اینکه نتواند کار خود را به خوبی انجام دهد چه خواهد شد. با این کار فرد علاوه بر شناخت احساسات خود در شناخت تفکرات خودآیند منفی هم تلاش کرده است.

شما با تکرار این تمرین برای هر کاری می توانید تمام احساسات و افکار خوآیند منفی خود را بشناسید و راه حل های مناسبی برای آنها پیدا کنید. با این کار مهارت خودآگاهی خود را بالا تر خواهید برد. تکنیک تجسم خلاق یا تصویر سازی ذهنی می تواند یک راه حل مفید برای افکار خوآیند منفی باشد.

اشتباهات رایج شناختی

تئوری تفکر همه یا هیچ:

یعنی قرار گرفتن در موقعیتی که همه چیز را در دو شکل متضاد می بیند مثل اینکه اگر اخراج شوم نمی توانم دیگر کاری پیدا کنم. اگر شکست بخورم دیگر موفق نمی شوم.

تئوری فاجعه سازی:

آینده را منفی تفسیر کردن بدون در نظر گرفتن اتفاق های خوب دیگر.

تئوری ندیدن با دست کم گرفتن حالت های مثبت:

وقتی شما دائماً و به صورت غیر منطقی به خود بگویید که رفتارهای مثبت تان اثر نخواهند داشت. مثلاً موفقیت های خود را فقط به خاطر داشتن شانس در نظر بگیرید و نه کفایت و لیاقت خود.

تئوری استدلال هیجانی:

با وجود شواهد و احساسات قوی بازهم اعتقادات منفی داشته باشید و یا آن را بی اهمیت بدانید.

تئوری برچسب زدن:

برچسب زدن به خود و یا به دیگران بدون درنظر گرفتن شواهد منطقی موجود. همیشه من موفق نمی شوم. همیشه او آدم بدی بوده است و …

تئوری فکر خواندن

اینکه باور داشته باشید می توانید فکر و ذهن دیگران را بخوانید بدون در نظر گرفتن سایر عوامل و احتمالات.

تئوری شخصی سازی

اعتقاد به اینکه دیگران از دست شما ناخوشنود هستند برای اینکه حتماً شما کار ناراحت کننده ای انجام داده اید بدون در نظر گرفتن احتمالات قوی تر از طرف مقابل. همه این موارد اشتباهاتی است که ممکن است در شناخت خود داشته باشید. شناسایی این اشتباهات و سعی در رفع ان کمک می کند شما به خودآکاهی بیشتری برسید و در این مهارت مهم زندگی تجربه و دانش کسب کنید. تکنیک های رفع یا تغییر افکار منفی و ایجاد یک تصویر سازی ذهنی خوب می تواند شما را از منجلاب اشتباهان و ناآگاهی نجات دهد. برای داشتن تصویر سازی خوب می توانید مقاله ویژگی های یک تصویر سازی خوب چیست؟ را مطالعه کنید.

خودآگاهی چیست و اشتباهات رایج در خودشناسیشناخت هوش هیجانی

داشتن هوش هیجانی می تواند قدرت شما را برای خودآگاهی بیشتر کند. هوش هیجانی به عبارت ساده یعنی توانایی بکارگیری و استفاده دانش بدست آمده از احساسات خودتان و احساسات دیگران به منظور موفقیت های بیشتر در تمام زندگی و داشتن اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتر در فرد است.

افزایش عزت نفس با ۳۵ راهکار می تواند در بالا بردن عزت نفس شما بسیار موثر باشد.

اما به راستی برای داشتن هوش هیجانی چه مراحلی را باید طی کرد؟

 • آگاهی از احساسات خود (احساسات منفی یا مثبت)
 • کنترل احساسات و مدیریت آنها
 • ایجاد انگیزش درونی
 • همدلی یا درک احساسات دیگران و احترام به احساسات دیگران نسبت به موضوعات مختلف
 • تعادل و کنترل روابط

 اگر هوش هیجانی بالایی داشته باشیم چه فایده ای دارد؟

 • خودآگاهی و شناخت بالایی نسبت به خود پیدا می کنیم
 • نقاط ضعف و نقاط قوت خود را به راحتی می شناسیم و در روابط اجتماعی توانمندتر خواهید بود.
 • آرامش و اعتماد به نفس بالاتری پیدا می کنید.
 • عزت نفس بالاتری دارید.
 • همچنین نسبت به تفکرات دیگران بی تفاوت نخواهید بود و با استدلال آنها را می پذیرید یا رد می کنید.

در کل با شناخت هوش هیجانی می توانید آگاهی خود را نسبت به احساساتتان بالا ببرید و به موفقیت های عالی در مراحل زندگی دست پیدا کنید.

نتیجه گیری

در کل شما با خود آگاهی و شناخت خود می توانید بسیاری از مشکلات روحی و حتی جسمی خود را حل کنید. افکار منفی را از گوشه ذهن تان حذف کنید و راه جدیدی برای دیدن جایگزین کنید. در نتیجه تغییرات شگفت انگیز و موفقیت آمیزی در انتظار شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *