فروش و بازاریابی

مشتری یابی چیست؟ ۱۲ روش موثر برای مشتری یابی

مشتریابی چیست؟

مشتری یابی چیست ؟ شاید مشتری یابی واژه سختی نباشد اما در عمل کار سختی است. با پیچیده شدن رفتار خریداران و رقابت شدید مشتری یابی کار سختی است. اما قصد داریم در این مقاله آن را به کاری ساده تر تبدیل کنیم و تمامی مسیر هایی که باعث مشتری یابی می شود را برای شما شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

مشتری یابی چیست ؟

هر شیوه و کاری باعث پیدا کردن یک مشتری احتمالی و جدید شود را مشتری یابی می گویند. شاید گفت زنده ماندن یک کسب و کار به این فعالیت وابسته است.

مشتری چه کسی است؟

مشتری ممکن است شخص یا سازمانی باشد که به کالا یا خدمات ما احتیاج دارد و حاضر است برای آن پول پرداخت کند.

آیا هر مشتری مناسب است؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که کالا یا خدماتی را به شخصی ارائه دادید اما در مقابل برای پرداخت هزینه با مشکلات زیادی مواجه شده اید. خیلی از مشتریان توان پرداخت نداشته اند، خیلی ها نمی خواهند پول پرداخت کنند و برخی دیگر هم به موقع پرداخت نمی کنند. پس باید چه کار کرد؟ بهنر است شما در جستجوی مشتریانی باشید که با کیفیت و عاری از مشکل باشند. همچنین مشتریانی که توان پرداخت پول را ندارند برای همیشه کنار بگذارید.

پیدا کردن مشتریان هدف؟

از هر راهی برای مشتری یابی اقدام می کنید بهتر است مشتریان شما مشتریان بالقوه و هدف باشند. در غیر این صورت هزینه و وقت زیادی را هدر می دهید. به عنوان مثال تبلیغات یک روسری فروشی در کوچه و خیابان حتی به بچه ها، شاید بازده خوبی نداشته باشد و مناسب نباشد. زیرا بیشتر مشتریان بالقوه این کسب و کار خانم ها و شاید آقایان متاهل باشند.

پس باید سعی کنید به دنبال مشتریان بالقوه باشید تا سریع تر و با هزینه کمتر به نتیجه برسید. بهتر از آن این است که سعی کنید اقشار مختلف مشتریان را شناسایی کنید از محل زندگی، نوع خرید گرفته تا نیاز آنها این کار به شما کمک می کند یک فروش موفق و راحت داشته باشید.

چگونه مشتری یابی کنیم؟

همان بحث مشتری یابی است. در ادامه انواع راه هایی که باعث مشتری یابی برای کسب و کار شما می شود را شرح می دهم.

مشتری یابی۱- روزنامه ها

روزنامه ها و نیازمندیها یا مقالات تجاری شرکت ها و افرادی را معرفی می کنند که می توانند مشتری هدف شما باشند. علاوه بر این ایده های جالب تبلیغاتی را هم برای شما بازگو می کنند.

۲- کتاب زرد

یک منبع قدیمی اما عالی است که شما را برای پیدا کردن مشتری احتمالی کمک می کند.

۳- اینترنت

شاید باور نکنید اما اینترنت یک دایره المعارف از مشتریان احتمالی است. کم هزینه و سریع، شاید در اینترنت به منابعی دست یابید که در هیچ کجای دیگر دسترسی به آن امکان پذیر نیست. همچنین می توانید در مورد کسب و کار خود و روش های جدید فروش اطلاعات ارزشمندی کسب کنید. یک خبر خوب اینکه در همین سایت  اطلاعات ارزشمند و جدیدی برای فروش و بازاریابی شما در نظر گرفته ایم.

۴- حفظ مشتریان موجود

مشتریان موجود را به چشم مشتریان جدید ببینید. شاید بپرسید چرا؟ بگذارید با یک مثال این مساله را توضیح دهم. فرض کنید شما در شغل کیف و کفش فعالیت دارید و مشتری شما سالهاست از شما کیف یا کفش می خرد اگر شما کالای دیگری مثل چمدان یا روسری و … را به اقلام مغازه خود اضافه کنید.

اگر مشتریان قبلی خود را به صورت شایسته حفظ کرده باشید حتماً آنها می توانند مشتریان جدید شما برای کالاهای جدید باشند. علاوه بر این آنها با بازاریابی دهان به دهان می توانند مشتریان جدیدی به حوزه کسب و کار شما وارد کنند. در کل وفاداری مشتری بسیار ارزشمند است و حفظ مشتریان موجود راحت تر است از پیدا کردن مشتریان جدید.

۵- مشاهده و سپس معرفی

وقتی در خیابان ها در حال رفت و آمد هستید سعی کنید با دقت به دنبال چیزهای تازه باشید. مثلاً زمانی که شغل شما مربوط به خدمات ساختمان است و می بینید که ساختمان جدیدی در قسمتی از شهر تازه فعالیت و پروژه خود را شروع کرده می توانید برای بازاریابی فوراً اقدام کنید. همچنین مشاغل دیگر هم، راحت می توانند ایده ها و فرصت های جدیدی برای خود کشف کنند. علاوه بر این شما می توانید رقبای خود را هم در قسمت های مختلف بشناسید. این یک راهکار فوق العاده و متفاوت برای مشتری یابی است.

۶- مشتری قدیمی

مهم است که اطلاعات مشتریان قبلی و آنهایی که از ما خرید کرده اند را نگهداری کنیم. با تماس به این مشتریان و ارتباط دوباره می توانید مشتریان بالقوه ای برای خود پیدا کنید.

۷- همکاران

هر کسب و کاری تعدادی همکار هم دارد. اگر شما بتوانید یک رابطه خوب با همکارن خود داشته باشید و یک محصول خوبی نیز ارائه دهید مطمئن باشید همین همکاران مشتری شما می شوند و از شما می خرند یا مشتریان دیگر را به شما معرفی می کنند.

مشتری یابی از طریق همکاران۸- همکاری با کسب و کارهای مرتبط

این شیوه شاید جدید نباشد اما بسیار موثر است. زمانی که شما با کسب و کارهای مرتبط با خودتان عهد می بندید که مشتریان خود را به هم معرفی کنید. مثلاً اگر شما در حوزه پوشاک فعالیت می کنید و همکار شما در حوزه پوشاک کودک می توانید مشتریان خود را به هم معرفی کنید. یعنی به اشتراک گذاری مشتریان این هم یک ایده خوب برای مشتری یابی است.

۹- شرکت در نمایشگاه تجاری

اگر شما بتوانید در نمایشگاه های تجاری شرکت کنید می توانید مشتریان احتمالی خود را از شرکت های بزرگ گرفته تا کوچک و شخصی به راحتی پیدا کنید. البته باید یادآوری کنم که این روش بر خلاف روش های دیگر کمی پول از حساب بانکی تان بر می دارد و هزینه بر است.

۱۰- مشتری یابی حضوری

یعنی همان بازاریابی خودمان به زبان ساده! اما نکته مهمی که باید در این شیوه رعایت کنیم افرادی در این مدل مشتری یابی موفق می شوند که زود خستگی و دلسردی سراغشان نیاید. افراد با انگیزه و شجاع که طاقت نه شنیدن را دارند.

۱۱- مشتری یابی تلفنی

ابتدا مشتریان احتمالی را شناسایی کرده و سپس به صورت تلفنی با آنها تماس می گیرید و پیشنهاد همکاری می دهید. اما چگونه اطلاعات اولیه را بدست آوریم شما می توانید از طریق تبلیغات، مشتریان قبلی، اصناف و انجمن ها حتی نمایشگاه ها جمع آوری کنید.

۱۲-شبکه های اجتماعی

قدرت شبکه های اجتماعی برای مشتری یابی را نادیده نگیرید. در شبکه هایی که مربوط به حوزه کسب و کار شماست تبلیغات می تواند بسیار مفید و موثر باشد.

کلام آخر

البته که راه های زیاد دیگری برای مشتریابی وجود دارد. ما در این مقاله سعی کردیم به مهم ترین آنها اشاره کنیم. اگر شما هم روش های جدید و بهتری را تجربه کرده اید لطفاً با ما به اشتراک گذارید. مطمئناً ترکیب چند روش بازدهی بالاتری دارد و مشتری یابی قوی تری ایجاد می کند.

امیدوارم بتوانید مشتریان باکیفیت بیابید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *