موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

مهم ترین مزیت‌ های هدف‌گذاری

مزیت های هدف گذاری

در این مقاله می خواهم شما را با مزیت های هدف گذاری آشنا کنم. تا راحت تر بتوانید پله های موفقیت را پشت سر بگذرانید.

مزیت های هدف گذاری

۱– هدف‌گذاری و امکان سنجش پیشرفت:

یکی از مزیت های هدف‌گذاری امکان اندازه‌گیری پیشرفت و بهبود را فراهم می‌کند. قبل از هدف‌گذاری در ابتدا شرایط فعلی‌تان را ثبت کنید و پس از مشخص شدن هدف و حرکت به‌سوی آن، گاه‌گاهی به شرایط قبلی که مکتوبشان کرده‌اید سر بزنید. از مشاهده‌ی دستاوردهای مدت‌زمان هدفمند شدن زندگی‌تان بسیار شگفت‌زده خواهید شد و مشاهده خواهید کرد که چگونه شرایط به نفع شما بهبود یافته و متحول شده است.

فراموش نکنید که سنجش میزان پیشرفت و سپس تشکر از خود و شکرگزاری کردن، در روند کاریِ شما بسیار تأثیرگذار است و منجر به داشتن انرژی مضاعف و هیجان بسیار زیاد برای ادامه‌ی راهی که در پیش گرفته‌اید؛ خواهد شد.

۲- هدف‌گذاری و بالا رفتن انگیزه و روحیه‌ی انسان

هدف، عاملی بیرونی و انگیزه، عاملی درونی است و این دو موضوع با یکدیگر رابطه‌ی متقابل دارند، هدف‌های بزرگ و والا انگیزه‌ی بیشتر و قوی‌تر و هدف‌های کوچک، انگیزه‌ی کمتری ایجاد می‌کنند.

از نظرگاهی دیگر، افرادِ باانگیزه، هدف‌های بلندتر و والاتری انتخاب می‌کنند ولی افراد بی‌انگیزه، هدف‌های سطح پایین‌تری را برمی‌گزینند. این هم یکی دیگر از مزیت های هدف گذاری است.

۳– هدف‌گذاری، پیش‌شرط برنامه‌ریزی

بین هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی رابطه‌ای مستقیم وجود دارد، برنامه‌ریزی بدون داشتن هدف، فاقد اثربخشی خواهد بود و هدف‌گذاری بدون برنامه‌ریزی، چیزی جز خیال و رویاپردازی نیست. هدف‌گذاری بخشی جدایی‌ناپذیر از برنامه‌ریزی است و برنامه‌ریزی فرآیندی است که چگونگی حرکت از شرایط و وضع موجود به وضع مطلوب و دلخواه (هدف) را مشخص می‌کند. باید دقت کنید که برنامه‌ریزی به‌خودی‌خود به معنای هدف نیست بلکه وسیله و ابزاری است برای تحقق بخشیدن به هدف یا هدف‌هایی که می‌خواهیم به آن‌ها برسیم. پس می توان گفت که این مهم ترین مزیت های هدف گذاری محسوب می شود.

فراموش نکنید که هدف‌گذاری خوب، شرط لازم و برنامه‌ریزیِ هماهنگ و مناسب، شرط کافی برای به دست آوردن موفقیت است. نبودِ هریک از این دو عامل باعث خواهد شد که فرد به موفقیت نرسد.

۴- هدف‌گذاری باعث تمرکز بر فعالیت‌ها می‌شود.

یکی از مزیت های هدف گذاری و عوامل مؤثر در به دست آوردن موفقیت و دستیابی به هدف‌هایمان داشتن تمرکز و خط فکری برای تحقق آن‌ها است، انسان‌های هدفمند به دلیل داشتن برنامه‌ای منظم و داشتن زمانی مشخص برای انجام کارها، ناخودآگاه پس از گذشت مدت‌زمان کوتاهی بسیار دقیق‌تر و متمرکزتر عمل خواهند کرد و این خود تفاوت کوچکی است که درعین‌حال نتایج شگفت‌انگیزی به بار خواهد آورد.

اثر تداوم موارد کوچک بر زندگی را دست‌کم نگیرید. مربی جهانی موفقیت، «دارن هاردی» (Darren Hardy) این قانون را در کتاب مشهور خود به نام «اثر مرکب» به‌خوبی توضیح داده است؛ طبق قانون اثر مرکب که همواره در طبیعت به‌صورت پنهان و پیدا جاری و ساری است؛ جزئی‌ترین کارهای روزمره‌ی ما با گذشت مدت‌زمانی خاص، منجر به تغییرات مثبت یا منفی بزرگی در زندگی و یا حتی سلامتی ما می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال دو نفر را در نظر بگیرید که دقیقاً هم‌سن‌وسال و دارای سوخت‌وسازِ همسان فیزیکی و شرایط زیستی همانند هستند و تمامی خصوصیات فیزیکی‌شان مشابه هم است. اگر یکی از این دو نفر نسبت به دیگری روزانه فقط یک شکلات اضافی بخورد تا ۱۸ ماه ازلحاظ وزن ظاهراً تفاوت چندانی با فرد همتای خود نخواهد داشت ولی بعد از ۱۸ ماه ناگهان به وزن او افزوده خواهد شد و پس از ۲۴ ماه، نسبت به همتای خود، دچار چندین کیلو اضافه‌وزن خواهد شد.

مثال مشهور دیگری از تغییرات جزئی و تبدیل شدن آن‌ها با گذر زمان به تغییرات بزرگ کیفی، مربوط به مثال انتخاب بین سه میلیون دلار پول نقد یا سکه‌ی یک پنی است که هرروز و به مدت یک ماه دو برابر می‌شود. شما بین این دو، کدام‌یک را انتخاب می‌کنید؟ سه میلیون دلار را یا سکه‌ی یک پنی را که هرروز و به مدت یک ماه دو برابر می‌شود؟!

اگر سکه را انتخاب نکرده باشید بازنده‌اید!

آن سکه‌ی یک پنی در روز پنجمِ دو برابر شدنش به فقط ۱۶ سِنت، روز دهم به ۵ دلار و ۱۲ سِنت، روز بیستم و تنها ۱۱ روز مانده به پایان مهلت، به ۵۲۴۳ دلار افزایش خواهد یافت اما در روز سی‌ام به بیش‌تر از پنج میلیون دلار خواهد رسید. پس در پشت پرده‌ی تمرکز داشتن و مداومت ورزیدن، انرژی فوق‌العاده بزرگی پنهان است که ما اغلب از قدرت آن غافل هستیم، زیرا بسیار پنهانی عمل می‌کند و تنها بعد از گذشت مدت‌زمان لازم، اثر خود را به‌صورت ناگهانی و انفجاری بروز می‌دهد.

۵- هدف‌گذاری، انسان را انعطاف‌پذیر می‌کند.

زمانی که در سایه‌ی یک ساختار فکریِ هدفمند قدم برمی‌داریم و چشم بر هدف دوخته‌ایم. چنانچه موانع و مسائلی بر سر راهمان سبز شوند، به خاطر عشق و امیدی که برای لذت بردن از تحقق هدف‌هایمان داریم؛ بسیار منعطف عمل کرده و مسائل و مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت.

همیشه به طرز حرکت یک رودخانه فکر کنید که چطور به شکل مارپیچ حرکت کرده و تمام موانع را به عشقِ پیوستن به آب‌های آزاد پشت سر می‌گذارد. مربی بسیار بزرگ موفقیت، «آنتونی رابینز» (Anthony Robbins) دراین‌باره می‌گوید: «چنانچه در مقابله با موانع و مسائل زندگی خشک و انعطاف‌ناپذیر باشید به‌زودی درهم خواهید شکست»

۶- هدف‌گذاری، احتمال موفقیت را افزایش می‌دهد.

یکی از تعریف‌های موفقیت، تحقق هدف‌ها و خواسته‌هاست؛ پس در این صورت مشخص می‌شود که هدف‌گذاری جزوی لاینفک از موفقیت است.

تمامی انسان‌های موفق در حرکت به‌سوی هدف‌هایشان بسیار جدی و قاطع هستند و طبق برنامه‌ریزی، حرکت کرده و بااقتدار قله‌ی موفقیت را فتح می‌کنند.

۷- هدف‌گذاری، اعتمادبه‌نفس را افزایش می‌دهد.

از مهم ترین مزیت های هدف گذاری می توان اعتماد به نفس باشد. یکی از دلایل کمبود اعتمادبه‌نفس، نداشتن برنامه‌ای مشخص برای آینده و ندانستن وضع و اوضاعی است که در پیشِ رو داریم. زمانی که شروع به هدف‌گذاری می‌کنیم در حال ساختن آینده‌ای رویایی و دلخواه هستیم. همین عامل، باعث داشتن اعتمادبه‌نفس بسیار زیاد برای رسیدن به آینده‌ای روشن می‌شود.

۸- هدف‌گذاری باعث رشد و تعالی می‌شود.

زندگی هدفمند، حس مثبت به آینده، لذت از تحقق هدف‌ها و حرکت در مسیر کمال، باعث رشد و تعالی روحیِ انسان می‌شود. به‌یقین در راه تحقق هدف‌ها به چالش‌هایی بر خواهیم خورد و مسائلی بر سر راهمان قرار خواهند گرفت که من آن‌ها را فرایندهای رشد می‌نامم. به قول یکی از استادان عزیز و بزرگوارم که این جمله را نقل‌قول می‌کرد: «هرچه که مرا نکشد قوی‌ترم خواهد کرد» (فریدریش ویلهلم نیچه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *