مربی گری کسب و کار(بیزینس کوچینگ)

مربی کسب و کار و یا کوچ کسب و کار کیست؟ چگونه کمک می کند؟

مربی کسب و کار کیست

مربی کسب و کار کیست؟ مربیگری یعنی چه؟مربی چه کاری انجام می دهد؟ آیا واقعاً کوچینگ کسب و کار برای متحول کردن مشاغل کاربرد دارد؟ آیا کوچینگ در مدیریت و رهبری هم می تواند راه گشا باشد؟ اگر شما هم در فکر توسعه و یا راه اندازی یک کسب و کار کوچک و یا محلی هستید یا علاقمندید کسب و کار خود را بزرگ کنید قطعاً نیاز به راهنمایی و مربی در این زمینه دارید. یک مربی کسب و کار با تجربه می تواند یک مسیر کوتاه تر اما مطمئن تر را به شما پیشنهاد دهد و شما را از آزمون و خطاهای بسیار در روند کار حفظ کند.

آیا کوچینگ موفقیت می تواند یک راه تضمینی برای مسیر موفقیت باشد؟

شاید گفت یکی از ارزشمندترین منابع موجود برای مدیران، داشتن یک مربی کسب و کار با تجربه است که بتوانند به وسیله آن پله های ترقی را سریع تر و با ضریب اطمینان بیشتر طی کنند. شاید منابع آموزش زیادی برای ساخت و رشد کسب و کار وجود داشته باشد اما واقعیت این است که همه آنها مناسب و سازگار با شرایط موجود نیستند و یا راهنمایی های آنها هدفمند و اختصاصی نخواهند بود. از این رو داشتن یک مربی کسب و کار می تواند به صورت هوشمندانه و هدفمند کسب و کار را متناسب یا وضعیت موجود هدایت کند.

آیا می دانید تعریف دقیق کوچینگ چیست؟ کوچ چه نقشی ایفا می کند؟

مربی کسب و کار کیست؟

مربی کسب و کار اغلب کارآفرینان و صاحبان کسب و کارند که قصد دارند از استعدادهای خود برای ایجاد و یا رشد کسب و کارهای دیگر استفاده کنند.

“اریک اشمیت، مدیر اجرایی سابق گوگل، گفته است که استخدام یک مربی کسب و کار بهترین تصمیم حرفه ای است که او تا کنون انجام داده است.”

اشمیت در مصاحبه ای با مجله فورچون گفت: “هر کس به مربی نیاز دارد”.

[highlight color=”yellow”]یک تصور اشتباه:[/highlight]

اغلب افراد فکر می کنند با اطلاعات و یا مشاوره های آنلاین می توانند برای شروع و رشد کسب و کار خود گام برداند. این موضوع چقدر درست است؟

واقعیت این است اغلب این مشاوره ها و یا اطلاعات کافی نیستند و به صورت کلی بیان می شوند که در عمل فرد را به چالش می کشاند. اما با داشتن یک مربی کسب و کار شما به راحتی می توانید مشاوره اختصاصی و گام به گام داشته باشید و به صورت جزئی مسائل را حل و بررسی کنید. به همین منظور به راحتی می توانید در کسب و کار خود پیشرفت کنید.

این موضوع به خصوص برای افرادی که بخواهند در گسترش و توسعه کسب و کار خود گام بردارند بسیار اهمیت دارد. زیرا یادگیری و آموزش زمان و انرژی آنها را می گیرد و در نهایت مجبورند خطاهایی نیز داشته باشند.

یک کوچ کسب و کار در واقع با کوله باری از تجریه و تخصص می تواند یک مسیر ساده تر و کم ریسک تر را به فرد ارائه دهد. با توجه به این مساله بیشتر افراد موفق در سراسر دنیا از یک مربی کسب و کار (کوچ کسب و کار) بهره می برند یا حتی این افراد را در تیم کاری خود به صورت دائمی قرار می دهند تا بتوانند در هر لحظه از وجود این افراد استفاده کنند و چشم اندازهای آینده خود را تضمین کنند.

همان طور که در گذشته کارآفرینان بزرگی با حمایت یک کوچ کسب و کار توانستند موفقیت های چشم گیر و بزرگی را برای خود رقم بزنند. انتخاب یک مربی کسب و کار حرفه ای و متخصص می تواند مسیر آینده شما را به کلی عوض کند.

مربی کسب وکار کیست؟ کوچ کسب و کاریک مربی کسب و کار چه کاری انجام می دهد؟

در کشورهای توسعه یافته به دلیل پیشرفت و رشد تکنولوژی، بالا رفتن رقابت، تلاش برای پایین آوردن هزینه و … برای موفقیت در کارشان از یک مربی کسب و کار حرفه ای بهره برده اند. طوری که کوچینگ و کوچ بخش جدایی ناپذیر این کسب و کارها شده است. در ایران نیز برخی از مدیران از این شیوه استفاده کرده اند و به روشنی معترفند که شیوه های رهبری و مدیریت سنتی دیگر کارساز نیستند. همچنین اعتقاد دارند مدیریت کسب و کارها نیاز به تغییر دیدگاه و رویکردی جدید دارد.

از این رو در ایران نیز در چند سال اخیر کوچینگ به صورت حرفه ای در کسب و کارها مورد توجه و حمایت قرار گرفته است و بسیاری از صاحبان کسب و کار رضایت و بهبود روند کاری خود را در این موضوع می دانند.

[highlight color=”yellow”]  شاید حالا این پرسش مطرح شود که یک مربی کسب و کار چه کاری انجام می دهد و یا به بیان ساده تر در کوچینگ به چه چیزهایی می توان رسید؟[/highlight]

 • کمک به پیشرفت شرکت ها و یا کسب و کارها با حجم کوچک و یا متوسط به منظور ارتقا و یا حتی نجات آنها از ورشکستگی
 • کمک به افرادی که در ابتدای راه هستند و تازه می خواهند کسب و کاری راه اندازی کنند
 • کمک به سازمان ها و یا صاحبان کسب و کار برای فراگیری مهارت های ضروری مدیریتی
 • ارزیابی پیوسته عملکرد و کارآیی مدیران و کارکنان برای پیشرفت و توسعه
 • استفاده از روش های نوین و کارآمد در مدیریت کسب و کار و آموزش آن
 • کمک به کارکنان و مدیران برای حفظ تعادل در کار و زندگی شخصی
 • کمک به همه اعضا از جمله کارکنان و مدیران برای بهره وری بالاتر و مدیریت زمان
 • هدف گذاری و تعیین چشم اندازی برای آینده و کمک به برنامه ریزی و روش های راهبردی برای رسیدن به آن
 • کمک در اجرای برنامه های تعیین شده و پیشبرد آنها
 • راهنمایی در زمینه برنامه ریزی ها و مدیریت مالی
 • راهنمایی و کمک در نحوه گرفتن و جذب نیرو و استخدام
 • همراهی در توسعه مهارت های نیروی انسانی برای رسیدن به موفقیت
 • کشف استعدادها و توانمند سازی نیروهای انسانی در محیط کار برای عملکرد بهتر
 • همراهی در ساختت و ایجاد تیم
 • راهنمایی برای انجام کارهای تیمی و گروهی
 • بهبود مهارت های ارتباطی بین افراد مختلف در کسب و کار از مدیر تا کارمند
 • ایجاد و حفظ روحیه سازگاری نیروها در محیط کار
 • حل مسائل و چالش های کارمندان به منظور افزایش بهره وری و کارایی بالاتر
 • کمک به حفظ ثبات قدم کارمندان و مدیران به منظور پیشبرد اهداف و تعهداتشان
 • ایجاد رضابت شغلی در افراد
 • تفکیک نیروهای مجرب و کارآزموده از نیروهای ضعیف
 • شناسایی و تشخیص نیروهای ارزشمند و تشویق آنها
 • ایجاد و بکارگیری روش های موثر برای بروز خلاقیت و توانمندی برای مدیران و کارکنان
 • کمک به کاهش هزینه و افزایش سود دهی در بلند مدت
 • کمک به برنامه ریزی درست برای تبلیغات، بازاریابی و جذب مشتری
 • و…

همه این موراد می تواند به رشد و موفقیت یک کسب و کار به صورت قابل توجهی کمک کند.

اما یک مربی کسب و کار (کوچ) می تواند به شخص شما هم این گونه کمک کند؟

وظایف یک کوچ کسب و کار

۱- تشخیص ایده

علاوه بر این کوچینگ و کوچ کسب و کار به شما کمک می کند تا مهم ترین ایده و یا هدف خود را تشخیص دهید و بر روی آن تمرکز داشته باشید. همه افراد ایده های خلاقانه زیادی در سر دارند اما حتی نمی دانند کدام مناسب است و فقط در حد تفکر آنها را حفظ می کنند. برخی افراد دیگر دوست دارند چند ایده را به صورت همزمتان پیش ببرند و با این کار اجرای موفق هر ایده را کاهش می دهند راه بهتر انتخاب یک ایده درست و دست یافتنی و بعد از آن تمرکز و تلاش برای اجرای آن است.

اما جالب است بدانید تعداد محدودی می توانند از این مسیر و بحران به سلامت عبور کنند و اغلب در انتخاب ایده و یا حفظ تمرکز بر روی آن ناموفق هستند. اینجاست که یک کوچ به شما کمک می کند تا با کمک ابزارهایی که در دستتان دارید تمرکزتان را به صورت موثر بالا ببرید.

۲- تشخیص نقاط بحران

همه افراد در کسب و کار خود نقاط بحران و یا مسائل پیچیده دارند که علاقمند هستند آنها را برطرف کنند. اما شناسایی و اقدام مناسب آن را بلد نیستند. به همین منظور لازم است که از کسی با تجربه و حرفه ای کمک بگیریم تا این نقاط را به شما نشان دهد. علاوه بر این بتواند در رفع آنها به شما کمک کند. این همان کوچ است.

۳-افزایش درآمد

چگونه ممکن است کوچینگ به افزایش درآمد شما کمک کند. یک کوچ کسب و کار به شما کمک می کند در کمترین زمان ممکن از نقطه A به نقطه B برسید. این در حالی است که شاید پیمودن این مسیر برای شما زمان بیشتری می برد. علاوه بر این شما را از سایر رقبا متمایز می کند و نسبت به رقبا می توانید با زمان کمتر به درآمد بیشتر برسید.

۴- بهبود رشد شخصی

شما با یک مربی کسب و کار علاوه بر رونق در زمینه شغلی می توانید به یک رشد شخصیتی عالی هم برسید. زیرا یک کوچ با ایجاد محیط امن می تواند به شما در پیدا کردن نقاط ضعف، باورهای محدود، چالش های پیش رو کمک کند و جرات و جسارت شما را افزایش دهد. از این رو با اعتماد به نفس بیشتر و عملکرد بهتر می توانید مسیر خود را ادامه دهید و شخصیت خود را نیز بهبود ببخشید.

نگاه یک کوچ به شما بی طرفانه و توام با احترام است او فقط با بازخوردهای مناسب شما را به چالش دعوت می کند تا بتوانید موانع رشد و توسعه شخصی خود را برطرف کنید.

۵- صرفه جویی در زمان و هزینه

به عنوان یک صاحب کسب و کار ارزشمند ترین چیز برای شما زمان و هزینه است. چه کسی دوست دارد زمان و هزینه های خود را برای کارهایی صرف کند که نتیجه ای عالی برای او نداشته باشند. اما در واقع بیشتر افراد این کار را ناخواسته می کنند. زمانش را در کارهایی صرف می کنند  که هیچ کمکی به آنها نمی کند. در فرآیند کوچینگ یک مربی کسب و کار به شما آموزش می دهد که زمان خود را چگونه در چه راهی صرف کنید تا به درآمد زایی برسید. علاوه بر این به شما کمک می کند در مدیریت هزینه عملکرد بهتری داشته باشید.

طبق آمارها بیشتر مردم با کوچینگ توانسته اند زندگی خود را بهبود ببخشند.

 • ۸۰ % از افراد با کوچ توانسته اند اعتماد به نفسشان را افزایش دهند.
 • ۷۳ % از افراد توانسته اند روابطشان را بهبود یببخشند.
 • ۷۲ % از افراد توانسته اند مهارت‌های ارتباطی با دیگران را افزایش دهند.
 • ۶۷ % از افراد توانسته اند تعادل خوبی بین کار و زندگی خود برقرار کنند.یا توجه به این آمارها کوچینگ و کوچ می تواند به خوبی زندگی فرد را متحول کند زیرا ناشناخته های بالقوه افراد را کشف می کند که فرد هرگز به دنبال پیدا کردن آنها نبوده

این آمارها نشان می‌دهد که کوچینگ زندگی را به طور کلی بهبود می‌بخشد و می تواند بخش های بالقوه کشف نشده شما را پیدا کند.

شاید بزرگ ترین خطر در مسیر موفقیت عواملی چون اقتصاد، بازار و … نباشد بیشتر اندیشته ها و الگوهای رفتاری شما هستند که تهدیدی برای موفقیت تان به حساب می آیند. یک کوچ می تواند این تهدیدات و موانع فکری شما را برطرف کند تا بتوانید در کسب و کار خود پیشرفت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *