متفرقه

مثل افراد موفق، اول عمل کن تا موفق شوی

تا حالا شده به افراد موفق بیندیشی و ساعتها بنشینی و به آیند ه ات فکر کنی و حتی برای آنها برنامه ریزی کنی کار قشنگی هستش درسته؟ اما آیا فقط فکر کردن به یک آینده ای روشن و تشکیل یه ابر  خیالی بالای سرمان که فقط چند ثانیه لبخند را بر روی صورتمان بنشاند بنظرتان هیچ فایده ای هم دارد.

همه ی ما به دنبال ایجاد زندگی بسیار  آرام توام با قدرت و ثروت و شادی هستیم. عده۸ ای از انسانها به آن چیزی که در ذهنشان پرورش میدهند میرسند و عده ای دیگر تا آخر عمر آن را در ابر تشکیل شده بالای سر خود حمل میکنند و هر از گاهی از یاد آوری آن لبخند ژکندی در صورتشان ایجاد میشود.

چرا بعضی از افراد موفق میشوند؟

شاید به دنبال دلایل نامتناهی  و نشدنی برای جواب این سوال هستید. ولی باید بگم هیچ دلیل خاصی در این سوال نمیتوانید بیابید مگر تلاش خود فرد.درست است که ما از قدرت فکر و تعقل برخوردار هستیم تا آن را در هر زمانی به کار گیریم و زندگی را برای خود و اطرافیانمان به خوبی و خوشی رقم بزنیم اما تعقل و تفکر زمانی به کار ما می اید که بعد از آن اقدام کنیم.

بله عمل کردن حتی بسیار مهمتر از فکر کردن است. فکر کردن کاری راحت است که به محض اراده کردن میتوانیم به آن دسترسی پسدا کنیم. اما تا بحال فکر کردی که عمل کنی؟عمل کردن کاری نه چندان آسان است الاخصوص برای افرادی که همیشه به دنبال بهانه تراشی و به وقت دیگر موکول کردن هر چیزی هستند.چرا که آنها یا میترسند که عمل کنند و موفق نشوند و مورد تمسخر خود و دیگران قرار گیرند و دیگر حتی نتوانند به همین زندگی معمول خود ادامه دهند و هوایی تنفس کنند و یا تنبلی خود را سرلوحه قرار دادند تا از انجام هر کاری اجتناب کنند.

یک مثال ساده، خیلی از ما در طول روز با جملات مثبت و آینده سازی مواجه میشویم و یا یک خبری را میشنویم و شاید هم خودمان چند جمله از کتاب را بخوانیم آن هم در این روزاهایی که بسیاری از ما دلایل به اصطلاح قانع کننده ای داریم برای نخواندن کتاب و متاسفانه سران مطالعه ما بشدت کاهش پیدا کرده چرا که خودمان و زندگیمان را محدو.د به یک صفحه ی مستطیلی شکل کرده ایم. بله منظورم همان  موبایل هایی است که میتوان گفت نیمی از زندگی ما را شکل میدهد.

در کل با مواجه شدن به چنین عبارات و حالاتی ممکن است اگر همان لحظه ذهن آزادی داشته باشیم به خودمان اجازه فکر کردن بدهیم و برای خود و یا شاید برای اطرافیانمان که جز عزیزانمان هم هستند آینده ای دور و یا نه چندان دور زیبایی را به تصویر بکشیم.و هنوز ثانیه ای نگذشته بیخیال آن شویم و به کارمان ادامعه دهیم.

این یعنی همان عدم انجام و عمل کردن به آن افکار خوشایند و خراب کردن آینده ای که میتوانست زیباتر از این ها رقم بخورد.

چرا بعضی افراد موفق نمیشوند؟

یکی از مهمترین دلیل عدم موفقیت همان عدم انجام دادن کارهاییست که در ذهنمان پرورش میدهیم.فقط کافیست برای موفق نشدن کارهایمان را یا به زمان دیگر یا به افراد دیگر موکول کنیم و حتی میتوانیم از انجام آنها سرباز زده و کلا آنها را انجام ندهیم.

اولین قدم برای رسیدن به موفقیت بعد از برنامه ریزی صحیح انجام دادن آن موضوع دلخواه است.

چگونه جز افراد موفق شویم؟

۱٫اهدافتان را شناسایی کنید

هدفتان را تعیین کنید. این بدان معناست که شما با کمی فکر بدانید که برای الان و یا آینده ی خود به چیزی نیاز دارید و یا چه استعدادی در خودتان میبینید که نیاز به رشد آن هست .آن ها را انتخاب کنید و کاملا مصمم در راه رسیدن به آنها اقدام کنید.

۲٫برنامه ریزی کنید

اصول صحیح برنامه ریزی را یاد بگیریم و خودمان را موظف به انجام هر آنچه برای آن برنامه ریزی کرده ایم بدانیم.

اصلا میتوانید برای خودتان جایزه ای تهیه کنید و از اتمام کارهایتان آن را به خودتان بدهید هر چند شما زمانیکه کارهایتان را به درستی انجام دهید آن جایزه را در واقع پیشاپیش بدست آورده اید.

۳٫ انعطاف پذیر باشد

حتی نابغه ها هم گاهی اوقات دچار حوادث پیش بینی نشده می شوند و از برنامه ای که دارند عقب می افتند و یا نمی توانند بخشی از برنامه را آن طور که برنامه ریزی کرده اند انجام دهند، ولی از مسیرشان در رسیدن به هدف منحرف نمی شوند چون برنامه ی انعطاف پذیر دارند

۴٫اولویت بندی کنید

یکی از دلایلی که برنامه ریزی به شکست مواجه می شود این است که همه کارها با یک درجه اهمیت انجام می شوند.

کارها را براساس اهمیت آن ها اولویت بندی کنید. با A B C و ..

گاهی اوقات سه فعالیت هستند که به نظر شما A هستند. پس با A1 ، A2 ،A3 آن ها را مشخص کنید. پس اول A1 را انجام دهید.

((هرگز همه کارها را با یک درجه اهمت انجام ندهید.))

۵٫فرقی ندارد اول کار سخت را انجام دهید یا آسان

بعضی افراد معتقدند اول باید سخت‌ترین کار آن روز را انجام بدهند و بعضی‌ها معتقدند باید ساده‌ترین کارها را انجام بدهند تا در آخر فرصت بیشتری برای انجام کار سخت داشته باشند. بعضی‌ها هم آن‌قدر در انتخاب بین کار سخت و آسان مردد می‌مانند که مقدار زیادی از زمانشان را از دست می‌دهند. اما من معتقدم فرقی ندارد اول کار سخت را انجام بدهید یا آسان.

حرف آخر

مطمئناً ساعات زیادی از اوقات شبانه روز به صورت زمان اضافه وجود دارند که استفاده مفیدی از آن ساعات به عمل نمی‌آید. می‌توانید کارهای مفید و پرباری در این زمان انجام دهید. انجام این کارها بر روند تحصیلی‌ شما اثرات مفید خواهد گذاشت و زندگی روزانه شما را از حالت یکنواختی خارج ساخته و لذت بخش خواهد کرد. کارهایی از قبیل فعالیت‌های هنری (مانند خوشنویسی، نقاشی و طراحی، تمرین موسیقی و…) و همچنین فعالیت‌های ورزشی می‌تواند اوقات اضافی شما را به نحوی مطلوب پر کند. علاوه بر آن می‌توان کارهای شخصی عقب ‌مانده را در این ساعات انجام داد، به افراد خانواده کمک کرد و یا به دیدار دوستان و اقوام رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *