تکنیک

راهکارهای غلبه بر افکار منفی: چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟

غلبه بر افکار منفی

برای غلبه بر افکار منفی چکار کنیم؟ چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟ راهکارهای مقابله با افکار منفی در چه شرایط و با چه قوانینی امکان پذیر است؟ بعضی وقت ها احساسات و تفکرات منفی ما را به سمت افسردگی، بدبینی و حتی خشونت سوق می دهند. اما چرا؟ شاید بیش اندازه موضوع را سخت گرفته اید؟ شاید عجولانه تصمیم گرفته اید؟ شاید هم غیر منصفانه با دیگران برخورد کرده اید؟ همه از تفکرات شما ناشی می شود اما برای تفکرات خوب و مثبت باید چه کرد؟ باید برای موفقیت احساس نارضایتی از زندگی را کنار بگذارید!

تکنیک های غلبه بر افکار منفی

برای غلبه بر افکار منفی راه های زیادی وجود دارد. اما مهم ترین و موثر ترین آنها که می تواند یک راه عالی برای هدایت افکار منفی به سمت افکار مثبت باشد خودآگاهی است. در ادامه مهم ترین روش هایی که می تواند شادی و آرامش از دست رفته به واسطه افکار منفی را برگرداند را مورد برررسی قرار می دهیم. تکنیک هو اوپونوپونو برای غلبه بر افکار منفی بسیار موثر است.

آیا می دانید راهکارهای پاک سازی ذهن از افکار منفی و مزاحم چیست؟

۱- شناخت افکار

زمانی که شما از آینده وحشت داشته باشید و یا از خودتان انتقاد کنید، به توانایی های خود شک داشته باشید همان زمانی است که شما احتمالاً افکار منفی بر شما غبله کرده اند. چالش این است که شما متوجه ورود این افکار منفی به ذهن خود نشده اید و اجازه داده اید اثرات مخربش را بگذارد. تنها چاره شناخت و آگاهی از افکار است. برای غلبه بر افکار منفی باید هر زمان که این افکار شما را به خود مشغول کرد فوراً آنها را یادداشت کنید. این کار برای شناخت و آگاهی از افکار منفی به شما کمک می کند و البته مخرب ترین آنها را به شما می شناسد تا برای آن چاره ای بیندیشید.

۲- منابع اصلی افکار منفی را پیدا کنید

در مرحله قبلی افکار را نوشتید و می دانید چه افکار منفی دارید حالا وقت آن رسیده که منابع و ریشه های آن را پیدا کنید. ببینید از کجا آمده است از یک موسیقی، از یک فیلم، افراد، دوستان و … بعد از آن باید به دنبال کم کردن این منابع باشید. به عبارت ساده تر وقت کمتری با این منابع بگذارید. اگر پیدا کردن راه حل برای هر منبع، کار سختی است بهتر است در یک اقدام کوچک تر ابتدا روی یکی تمرکز کنید و بعد از موفقیت روی دیگر منابع وقت بگذارید. در این صورت موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد.

مدیریت افکار منفی چگونه ممکن است؟ ۱۷ راهکار فوق العاده

۳- در شرایط منفی به دنبال مثبت ها باشید

اگر شما در شرایطی هستید که احساس می کنید منفی هستند به جای منفی بافی سعی کنید به دنبال فرصت ها باشید. برای این کار بهتر است سوالات زیر را از خود بپرسید:

  • این شرایط چه نکات مفید و مثبتی برای من دارد؟
  • اگر در دفعه دیگر این شرایط تکرار شود چه کاری می توانم انجام دهم تا نتیجه بهتر شود؟
  • درسی که از این شرایط می گیرم چیست؟
  • بهترین دوست من چگونه از من حمایت می کند؟

این کار روحیه مثبت اندیشی و دیدن فرصت ها را بیشتر در اختیار شما قرار می دهد.

افکار منفی و راه غلبه بر آن۴- اهمیت ندادن به قضاوت های دیگران

بیشتر افکار ما ناشی از قضاوت های دیگران هستند. اگر شما دائماً به این فکر کنید که با انجام چنین کاری چه می شود و دیگران چه می گویند دیگر نمی توانید کار درست را انجام دهید. خیلی راحت! اجازه ورود چنین افکاری به ذهن خود ندهید. واقعیت این است که بیشتر مردم زمان و انرژی توجه به کارهای شما را ندارند این تفکرات شماست که محدود کننده است.

۵- از خودتان سوال یپرسید

وقتی افکار منفی شما را تهدید می کنند شروع به سوال پرسیدن از خود کنید.

  • آیا این فکر می تواند مشکل بزرگی برای من باشد؟
  • آیا لازم است این قدر بزرگ شود؟
  • آیا من خودم مقصرم یا دیگران در این کار دخیل هستند؟
  • آیا می توان راهکاری برای آن یافت؟
  • آیا این موضوع در ۵ سال آینده مهم خواهد بود؟
  • و..

گاهی این سوالات به شما کمک می کند تا اشتباه خود را دوباره مرور کنید و بعد ببینید همه چیز به همین بدی که شما تصور می کنید نیست و اتفاقات خوب هم وجود دارد به عبارت ساده تر به خود فرصت دوباره می دهید تا افکار خود را تغییر دهید.

با این کار از بزرگ نمایی مشکلات پرهیز می کنید و آنها را سامان دهی می کنید.

۶- صحبت کنید

برای غلبه بر افکار منفی آنها را انبار نکنید.  ذخیره کردن افکار منفی رو هم فقط بحران را تشدید می کند و مشکل را نیز حل نمی کند پس سعی کنید به محض ورود این افکار منفی، درباره این تفکرات با افرادی که احساس صمیمیت دارید صحبت کنید. این کار  نه تنها برای کم کردن فشار افکار به شما کمک می کند بلکه شما را با دیدگاه های بهتر هم روبرو می کند.

۷- در حال زندگی کنید

بیشتر افکار منفی ناشی از گذسته یا آینده هستند. برای رهایی از این باتلاق آینده و یا گذشته بر روی حال متمرکز شوید و سعی کنید در لحظه زندگی کنید. اگر این کار به یک عادت در شما تبدیل شود بی شک زندگی شادتر و راحت تری را تجربه خواهید کرد. همچنین افکار منفی کمتر در شما رخنه می کند، همچنین شما می توانید با تفکرات مفید و سودمند کار خود را پیش ببرید.

۸- روی تنفس خود کار کنید

داشتن تنفس عمیق و شکمی به رها کرد ذهن از تفکرات منفی کمک می کند. در این زمان فقط به ورود و خروج هوا فکر کنید مه چیزهای دیگر. به ذهن خود ۱ تا ۲ دقیقه استراحت بدهید و به هیچ چیز فکر نکنید. حتی یک ماساژ درمانی هم می تواند شما را از درد و رنج های قبلی رها کند و ارامش شما را برگردانمد.

۹- انجام ورزش

ورزش کردن به خصوص ورزش هایی که با تمرکز سر و کار داشته باشند قدرت ذهن شما را بالا می برند و شما بهتر می توانید با افکار منفی کنار بیایید. شاید گفت یوگا بهترین ورزش برای مقابله با افکار منفی باشد. از دیگر ورزش های خوب تمرین نرمش های هوازی است.

افکار منفی و راه غلبه بر آنها با ورزش۱۰- به جای فرار مبارزه کنید

اغلب افراد با پدیدار شدن یک مشکل از آن فرار می کنند اما تنها افرادی موفق خواهند بود که با ترس ها و مشکلاتشان می جنگند. شاید به نظر برسد فرار یک روش راحت و طبیعی باشد اما درمان نیست. این فرار در زمان هایی که ترس ها با ابهام روبرو است حادتر هم می شود. بهترین کار نوشتن فهرستی از کارها است که احتمال اشتباهات را به حداقل برساند. این کار هم ترس های شما را کم خواهد کرد و هم فعالیت ها را واضح تر خواهد نمود.

۱۱- هدیه تفکر مثبت به دیگران

اگر شما بتوانید تفکر مثیت را به دیگران منتقل کنید احتمالاً خودتان نیز احساس بهتری خواهید داشت و افکار مثبت تری در ذهن پرورش می دهید.

شما می توانید با تعریف از دیگران البته به صورت صادقانه، مهربانی و کمک به آنها در هر زمان (مهمانی، جابه جایی و …) انرژی مثبت را در زندگی آنها جاری کنید. حتی یک گوش دادن ساده اما با دقت می تواند یک مرهم برای فرد مقابل باشد.

روش های مهم برای ایجاد تفکر مثبت بعد از شکست

گاهی هم باید تفکر مثبت را به خودمان هدیه دهیم برخی وقت ها اوضاع و شرایط بر وفق مرادمان نیست. در این زمان ها حتی تلاش برای تمرین تفکر مثبت و شاد بودن، غیرممکن است.

بارها و بارها این حرف ها را می شنویم ایجاد هدف، دنبال کردن رویاها، و به دست آوردن موفقیت،اما کمتر جایی به ما می‌گویند در برابر شکست ها چکار کنیم. در واقعیت این کار سخت است. زمانی که با اولین شکست مواجه شویم، احساسان منفی به ما غلبه می کنند و حس ناامیدی و وسوسه‌ی تسلیم شدن سراغمان می آید.

اینجاست که باید تفکر مثبت، را با قدرت بیشتر انجام دهید. جادویی در کار نیست که برای دستکاری سرنوشت از آن استفاده کنید. فقط باید نکات زیر را انجام دهید.

” دیوانگی و حماقت یعنی کاری تکراری را بارها و بارها انجام دهی و انتظار دستیابی به نتایج متفاوت را داشته باشی ”

آلبرت انیشتین

۱- ارزیابی اشتباهات خود

شکی نیست که هر انسانی اشتباهاتی دارد و شاید تعداد آنها زیاد هم باشد. گاهی این اشتباهات از دید دیگران هم مخفی می ماند ولی شاید شما بابت انجامشان بارها و بارها خودتان را سرزنش کرده باشید و باعث افسردگی شما شده باشند.

اما به نظر شما کدام مهم تر است؟ سرزنش کردن یا نادیده گرفتن تا دوباره در شرایط مشابه تکرار شوند!

برای عملکرد بهتر در شرایط مشابه بعدی حتماً در زمان اشتباه این سوال را از خود بپرسید «کجای کار اشتباه بود و چطور می‌توانم دفعه‌ی بعد آن را درست انجام دهم؟»

ارزیابی اشتباه بسیار مهم است زیرا علاوه بر ایجاد تفکر مثبت از تکرار اشتباه هم جلوگیری می کند.

غلبه بر افکار منفی با شناخت اشتباهات۲ – از ناامیدی‌ها برای رشد بهره ببرید

[highlight color=”yellow”]“گاهی درس‌های ارزشمند زندگی، در قالب یک هدیه زشت به نام ناامیدی به ما داده می شوند.”[/highlight]

گاهی با وجود اینکه شما همه چیز را درست انجام داده‌اید یا تصمیمات عالی برای چیزی گرفته اید ممکن است ناامیدی سراغتان بیاید.تضمینی وجود ندارد!

اما قبل از اینکه ناامیدی در خانه تان را بزند باید خودتان را آماده کرده باشید و از قبل ذهن تان را ورزیده کرده باشید تا در صورت وقوع آن، به جای اثرات منفی از ناامیدی به بهترین شکل ممکن و به نفع خود بهره ببرید.

در شرایط منفی این سوال را از خود بکنید: «این شرایط چه چیزی را به من می آموزد؟»

پیدا کردن جوابی برای این پرسش به شما کمک می‌کند وجوه مثبت حتی یک وضعیت و شرایط منفی را هم ببینید.

۳- بهبود تصمیم‌گیری با کنترل واکنش‌ ها

زمانی که از دوست و آشنا می رنجید و با عصبانیت و استرس به دنبال واکنش هستید همان زمانی است که باید واکنش های خود را کنترل کنید. همان زمانی اس که باید غلبه بر افکار منفی را شروع کنید و در عوض با تفکر مثبت جایگزین کنید.

شرایط را ارزیابی کنید و خودتان را جای طرف مقابل بگذارید. اگر به این فکر کنید که چقدر این فرد برایتان ارزشمند است و با گفتن کلمه‌ی نادرستی ممکن است چه اتفاقی بیفتد. شاید دیگر هرگز آن را بر زبان نیاورید و باعث شود واکنش های خود را کنترل کنید.

 ابتدا باید روی ذهنتان کار کنید تا تفکرات مثبت بر آن قالب شود، بعد از آن به عنوان یک ابزار استفاده کنید.

نتیجه گیری

با دور کردن افکار منفی شما می توانید به راحتی با چالش ها و مشکلات سخت روبرو شوید و قدرت مدیریت بیشتری بر روی افکار خود داشته باشید این کار در به وجود آمدن موقعیت ها و فرصت های جدید به شما کمک می کند و زندگی شادتری را به ارمغان می آورد.

اگر هنوز فکر می کنید در غلبه بر افکار منفی با مشکل روبرو هستید و علاقمندید به صورت جدی و موثر برای همیشه با این علف هرز فکری و ذهنی خداحافظی کنید پیشنهاد ما محصول حرفه ای نابود سازی افکار منفی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *