موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

شناخت اهداف و تفاوت آنها با آرزوها

شناخت اهداف

هدف چیست و داشتن آن، چه ضرورتی دارد؟ یک هدف چه خصوصیت‌هایی باید داشته باشد؟ اهداف باید کمی باشند یا کیفی؟ چگونه می‌توان هدفی را انتخاب کرد؟ بعد از انتخاب هدف‌هایمان برای تحقق آن‌ها لازم است چه‌کارهایی انجام دهیم؟!

در یک تعریف کلی، هدف، وضعیتی است که می‌خواهیم در آینده داشته باشیم. اگر خود ندانیم که چگونه وضعیتمان را در آینده تعیین کنیم یا از عهده‌ی این کار برنیاییم؛ ناچار محیط پیرامونمان وضعیتی را به ما تحمیل خواهد کرد که ممکن است آن وضعیت و پیامدهای آن هیچ هم‌سویی و همخوانی با امیال درونی ما نداشته باشد؛ پس چه‌بهتر که خودمان آگاهانه هدف‌های مطلوبمان را انتخاب کرده و به سمتشان حرکت کنیم.

فراموش نکنید که انتخاب هدف، یکی از ضرورت‌های زندگی انسان‌های بزرگ و موفق است و در حقیقت، یکی از شرط‌های موفقیت، انتخاب هدف در زندگی است.

تفاوت هدف‌ها و آرزوها

بحث داغ تفاوت بین هدف‌ها و آرزوها سال‌هاست که نقل محافل کارشناسان و روانشناسان سراسر دنیاست و اختلاف‌ نظرِ زیادی بر سر این موضوع وجود دارد.

عده‌ای از روانشناسان معتقدند که آرزوها یا رویاها، بی‌پایه و اساس و غیرقابل لمس و دستیابی هستند ولی اهداف عبارت‌اند از خواسته‌هایی قابل‌دستیابی که باید برای آن‌ها زحمت کشیده شود.

شناخت اهداف

طبق مطالعه و تجربه‌هایی که در این سال‌ها داشته‌ام؛ به این نتیجه رسیده‌ام که هدف‌های آگاهانه بیش‌ترِ وقت‌ها از دل آرزوها بیرون می‌آیند؛ یعنی اهداف فرزند آرزوها هستند. بهتر است این‌طور توضیح دهم که میل به کمال و آرامش و امید به زندگی در ذهن بشر آرزویی پدید می‌آورد که رویا و خیال‌پردازی را به همراه دارد و در رابطه با این خیال‌پردازی‌ها، افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دسته‌ی اول :

افرادی که عادت به رویاپردازی و خیال‌پردازی دارند و همیشه با آرزوهایشان در عالم خیال زندگی می‌کنند.

به نظر من اگر این حالت به عادت تبدیل شود می‌تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به از دست دادن زمان و نیروی فکری و اندیشه‌های شخص شود.

دسته‌ی دوم :

افرادی که رویا و آرزویی در سر دارند و رویاپردازی می‌کنند اما آرزوهایی که برایشان اولویت بیش‌تری دارد را بسیار هوشمندانه انتخاب کرده و آن را تبدیل به یک برنامه‌ی عملی می‌کنند، یعنی در حقیقت، زندگی می‌کنند تا آرزوهایشان را به دست بیاورند؛ در مورد این سبک تفکر و این‌گونه افراد، بیش‌تر توضیح خواهم داد.

در گام نخست، افرادِ موفق کسانی هستند که می‌توانند آرزوهایشان را به اهداف تبدیل کنند. آن‌ها برای این کار ابتدا باید در ذهنشان به‌طور مداوم و مکرر آرزویشان را تجسم کرده و از آن لذت ببرند. سپس در ادامه‌ی تبدیل شدن آرزوهایشان به هدف، فکر و تجسمِ شکل‌گرفته در ذهنشان، به ماده تبدیل می‌شود و در جهان مادی تجلی پیدا می‌کند، در این مرحله افرادِ موفق با توجه به شرایط، امکانات، اهرم‌ها، علاقه و توانایی خود، برنامه‌ای واضح و دقیق برای تحقق آرزوهایشان در نظر می‌گیرند که این رَوند، رَوند قدرتمند تبدیل آرزوها به هدف‌ها و تحقق آن‌ها است که در این کتاب با این رَوند و تکنیک‌ها و طرز کار آن کاملاً آشنا خواهید شد.

در ادامه حتما مطلب ۳ دسته‌ بندی کلیدی برای اهداف  را هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *