mbti

شخصیت سرگرم‌کننده ESFP

شخصیت “سرگرم‌کننده”  

 

من خودخواه، بی‌حوصله و کمی متزلزل هستم. من مرتکب اشتباه می‌شوم، کنترل خود را از دست می‌دهم و گاهی اوقات نمی‌شود تحملم کرد. اما اگر نتوانید وقتی در بدترین حالت هستم مرا تحمل کنید، قطعاً شایستگی وقتی در بهترین حالت خود هستم را ندارید.

Marilyn Monroe

 
اگر کسی را بتوان یافت که خود به خود به رقص و آواز بپردازد، گونه شخصیتی وی سرگرم‌کننده است. سرگرم‌کنندگان در هیجان لحظه گرفتار می‌شوند و می‌خواهند بقیه نیز چنین احساسی داشته باشند. وقتی مسئله تشویق دیگران به میان می‌آید هیچ گونه شخصیتی دیگر به اندازه سرگرم‌کنندگان در بخشیدن زمان و انرژی خود سخاوتمند نیست، و هیچ گونه شخصیتی دیگری چنین سبک وسوسه‌انگیزی ندارد.
 

   

شخصیت “سرگرم‌کننده” (ESFP-A / ESFP-T)

 

 

ما همگی ستاره هستیم …

سرگرم‌کنندگان که ذاتاً سرگرم‌کننده به دنیا آمده‌اند عاشق این هستند که در کانون توجه باشند، اما جهان به تمامی صحنه است. بسیاری از افراد مشهور دارای گونه شخصیتی سرگرم‌کننده در واقع بازیگر هستند، اما این افراد دوست دارند برای دوستان خود نیز نمایش بدهند، با شوخ طبعی منحصر به فرد و فروتنانه گپ بزنند، توجه دیگران را جلب کنند و هر بار بیرون رفتن را تبدیل به نوعی مهمانی کنند. سرگرم‌کنندگان که افرادی کاملاً اجتماعی هستند و از ساده‌ترین چیزها لذت می‌برند و هیچ چیزی برای آنها لذت‌بخش‌تر از خوش گذراندن با گروهی از دوستان خوب نیست.   البته این فقط یک ادعا نیست – سرگرم‌کنندگان دارای قوی‌ترین حس زیبایی‌شناسی نسبت به تمام گونه‌های شخصیتی دیگر هستند.

 

شخصیت‌های سرگرم‌کننده از آرایش گرفته تا لباس و خانه‌ای در مکانی مناسب، مشتاق مد هستند. سرگرم‌کنندگان که به محض دیدن چیزی متوجه می‌شوند جذاب است یا خیر، از تغییر محیط اطراف خود برای انعکاس دادن سبک شخصی‌شان نمی‌ترسند. سرگرم‌کنندگان ذاتاً کنجکاو هستند و طرح‌ها و سبک‌های جدید را به‌راحتی امتحان می‌کنند.   سرگرم‌کنندگان می‌دانند که احساسات دیگران همیشه نسبت به آنها مثبت نیست و ممکن است از این امر خوششان نیاید – اما در هر حال نسبت به احساسات دیگران بسیار حساس هستند.

 

افراد دارای این گونه شخصیتی اغلب اولین کسانی هستند که به شخصی که مشکل دشوار خود را مطرح کرده باشد کمک می‌کند و با خوشحالی حمایت عاطفی و توصیه‌های عملی ارائه می‌کنند. با این حال، اگر مشکل مربوط به خود سرگرم‌کنندگان باشد، به احتمال زیاد بجای پرداختن به آن، از درگیر شدن با آن خودداری می‌کنند. شخصیت‌های سرگرم‌کننده معمولاً عاشق درامی کوچک و پرشور هستند، اما وقتی انتقادات از آنها مطرح شود چندان علاقه‌ای به آن ندارند.  

 

و ما لایق درخشش هستیم

بزرگ‌ترین چالشی که سرگرم‌کنندگان با آن مواجه هستند این است که آنها اغلب چنان غرق در لذت‌های آنی هستند که به وظایف و مسئولیت‌هایی که چنین تجملاتی را ممکن ساخته است توجهی ندارند. تحلیل پیچیده، کارهای تکراری، و تطبیق آمار با عواقب واقعی فعالیت‌هایی نیست که برای افراد دارای گونه شخصیتی سرگرم‌کننده آسان باشد.  

 

آنها بیشتر به شانس یا فرصت تکیه می‌کنند، یا صرفاً از دایره گسترده دوستان خود کمک می‌گیرند. مهم است که سرگرم‌کنندگان برای پیگیری امور طولانی‌مدت مانند طرح‌های بازنشستگی خود و یا مصرف قند به خودشان فشار بیاورند – زیرا همیشه اشخاص دیگری در اطرافشان نیستند که بتوانند مراقب این مسائل باشند.

  شخصیت‌های سرگرم‌کننده ارزش و کیفیت را تشخیص می‌دهند که به‌خودی خود صفت خوبی است. هرچند این امر در کنار ضعف برنامه‌ریزی آنها، می‌تواند باعث شود بیشتر از حد وسع خود هزینه کنند و به‌ویژه کارت‌های اعتباری برایشان خطرناک است.

 

سرگرم‌کنندگان که بیشتر بر استفاده کردن از فرصت‌ها تمرکز دارند تا بر برنامه‌ریزی اهداف بلندمدت، ممکن است دریابند که بی‌توجهی آنها باعث شده هزینه برخی از فعالیت‌ها خارج از توانشان باشد.

  برای شخصی با گونه شخصیتی سرگرم‌کننده هیچ چیزی ناراحت‌کننده‌تر از این نیست که متوجه بشود به خاطر شرایط گیر افتاده است و نمی‌تواند به دوستان خود ملحق شود. هر جا که نیاز به خنده، بازیگوشی و فرد داوطلب امتحان کردن چیزی تازه و سرگرم‌کننده وجود داشته باشد از سرگرم‌کنندگان استقبال می‌شود – و برای شخصیت‌های سرگرم‌کننده هیچ شادی بیشتر از این وجود ندارد که دیگران را با خود به سواری ببرند. سرگرم‌کنندگان می‌توانند ساعت‌ها حرف بزنند، گاهی اوقات در مورد هر چیزی بجز موضوع اصلی بحث مورد نظر، و با احساسات عزیزان خود در هنگام خوشی و ناخوشی همدلی کنند. اگر بتوانند کارهایشان را سر و سامان بدهند، همیشه آماده هستند چیزهای تازه و هیجان‌انگیزی که جهان عرضه کرده است را با دوستان خود امتحان کنند.

 

کلیات تیپ ESFP دوستانه، با نمک، جذاب و اهل صحبت است و به روابط خود بها و اهمیت می‌دهد. دست و دلباز است بدون اینکه انتظار متقابل داشته باشد. با نشاط است و از هر کاری که می‌کند و از هرچه می بیند لذت می‌برد. این تیپ در محل کار به فضاهای مهیج علاقه داشته و دوست دارد با افرادی دوستانه و پرانرژی کار کند. او می‌تواند روابط حسنه‌ای با مردم برقرار نماید. او در بسیاری از مواقع تا آخرین لحظه صبر می‌کند تا کاری را به انجام برساند.  

 

محل کار

تیپ ESFP دوست دارد در فضایی مهیج با اشخاصی دوستانه و پر انرژی کار کند. تنوع را دوست دارد و شغلش را به سرعت تغییر می‌دهد. مرتب محیط را وارسی می‌کند و به سرعت بر موقعیت حاکم می‌شود. او برای برطرف کردن تضاد و تعارض از مهارت فراوان برخوردار است. این تیپ می‌تواند به دیگران کمک کند تا کار گروهی را به نمایش بگذارد. او دوست دارد که در اسرع وقت به راه‌حل برسد. می‌تواند به خوبی به دیگران انگیزه بدهد تا تصمیم بگیرد و کار گروهی را تقویت کند. از کمک به دیگران لذت می‌برد. در بسیاری از مواقع تا آخرین لحظه صبر می‌کند تا کاری را انجام بدهد. اگر بداند انجام دادن کاری چه مدت طول می‌کشد، می‌تواند برایش تولید مشکل کند.  

 

ارتباط با دیگران

تیپ ESFP بسیار راحت است و خود و دیگران را می‌پذیرد. دیگران را سرگرم می‌کند و از ناراحتی دورشان می‌کند. حاضر نیست اخبار ناخوشایند را تحسین کند. بسیار پرحرارت است و انرژی فراوانی دارد. روابط را تفریحی و جالب ارزیابی می‌کند. از رنج کشیدن دیگران ناراحت می‌شود. با مهر و محبت خود دیگران را تحت الشعاع قرار می‌دهد. می‌تواند تکانه‌ای، بی‌قرار و غیر قابل پیش بینی باشد. عمل کردن را به فکر کردن ترجیح می‌دهد. برای او تنها ماندن یا کاری صورت ندادن دشوار است .  

 

اوقات فراغت

تیپ ESFP همه چیز را به یک حادثه خوب تبدیل می‌کند. او از گردهمایی‌های بزرگ لذت می‌برد. دوست دارد که در آخرین لحظه کاری صورت دهد. خانه‌اش اغلب پر از مهمان است. این تیپ از موسیقی، غذا، نوشیدنی‌ها و سرگرمی‌ها لذت می‌برد. پیشنهادهای توسعه فردی برای یک ESFP از کنار موقعیت‌های مسئله‌ساز به این امید که بالاخره می‌گذرند عبور نکنید. از تصمیم‌گیری‌های عجولانه که ممکن است بعداً از آن ناراحت شوید خودداری ورزید. آنقدر خود را درگیر مسائل نکنید که مسئولیت‌های خود را هم فراموش کنید.

 

کارتان را نیمه‌کاره به این دلیل که کار جالب‌تری پیش آمده است، رها نکنید. از قبول کارها و وظایف مختلف در آنِ واحد خودداری ورزید. برای خود وقت صرف کنید و به ندای درون خود گوش فرا دهید. به ارزش‌ها و هدف‌های خود توجه کنید تا به معنای زندگی خود پی ببرید. به نقات قوت خود توجه داشته باشید – گرم و صمیمی بودن، با نمک بودن، پذیرا بودن، جذاب بودن، سازگاری داشتن، خوشبین بودن، ماجراجویی، سخاوتمندی، دوستانه بودن، همکاری داشتن و نشاط داشتن.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *