تکنیک

راهکارهای پاک سازی ذهن از افکار منفی و مزاحم

پاک سازی ذهن از افکار منفی

روش های  پاک سازی ذهن از افکار منفی چه هستند؟ برای مبارزه و غلبه بر افکار منفی چه باید کرد؟ چرا باید افکار منفی را در ذهن پاک سازی کنیم؟ مهم ترین جوابی که می توان برای این پرسش آخر پیدا کرد این است که افکار مزاحم و منفی به مرور بر روی رفتار، جسم و خلق و خوی انسانها اثر می گذارند و تمام شدنی نیستند. بیشتر بیماری ها، افسردگی ها، بدبینی و خشم و … از همین افکار نشئت می گیرند.در واقع افکاری که در ذهن ناخودآگاه خود پرورش می دهید، در روح و جسم شما نمود پیدا می کند. پس چاره چیست! در این مقاله به تکنیک هایی اشاره می کنیم که می تواند ذهن شما را آرام و پاک سازی کند. با سایت محمد رضا تقوی همراه باشید.

واقعاً چه چیزی به افکار شما قدرت می بخشد؟

علاقه ها و انتخاب های شما هستند که به افکارتان قدرت می بخشند. هر چقدر توجه و علاقه شما نسبت به یک فکر بیشتر شود به همان نسبت شتاب و قدرت بیشتری برای واکنش پیدا می کنید و هر چقدر این توجه کم شود ضعیف تر عمل خواهید کرد.

روش های پاک سازی ذهن از افکار منفی

جالب است بدانید ذهن شما هر چیزی در آن وارد می شود را حفظ می کند و هیچ تفاوتی بین صحیح و غلط بودن آن هم قائل نیست. در واقع ذهن ناخودآگاه شما با تکرار چیزی را یاد می گیرد اگر شما برای چند بار موضوعی را در ذهن خود وارد کنید تا قبل از اینکه اطلاعات در ذهن ثابت شوند ذهن تان آنها را مرور می کند. خوب حدس زدن بقیه ماجرا سخت نیست! زیرا زمانی که اطلاعات در ذهن شما ثابت شدند دیگر پاک کردن آنها سخت و دشوار خواهد بود.

به عنوان مثال اگر بر روی یک کاغذ بنویسید من خوشبخت نیستم و دوباره و دوباره این کار را تکرار کنید خواهید دید این عبارت احساس عدم خوشبختی را بیشتر و بیشتر می کند و علاوه بر این ممکن است اگر واقعاً این طور هم نبوده، این اتفاق برایتان بیفتد. شاید شما هم تجربه چنین چیزی را داشته باشید!

این یک واقعیت است که ذهن ناخودآگاه شما همه چیز را یاد می گیرد و در زمان هایی که به آن احتیاج پیدا می کنید به کمک تان می آید پس چه بهتر که چیزهای خوب را یاد بگیرید و از ورود افکار منفی و مزاحم به ذهن تان جلوگیری کنید زیرا پاک کردن این افکار که سابقه طولانی در ذهن تان دارند کار ساده ای نخواهد بود و نیاز به تلاش فراوان دارد.

پک سازی ذهن از افکار منفی۱- افکار منفی ذهن تان را بنویسید

زمان هایی هستند که افکار منفی از ذهن تان می گذرند سعی کنید برای پاک سازی ذهن از افکار منفی و مزاحم فوراً آنها را بنویسید تا بعداً متوجه شوید از چه چیزهایی نگران و یا خشمگین هستید. یکی از ساده ترین اما موثرترین روش هایی که می تواند شما را از باتلاق افکار منفی خارج کند آگاهی است. شما از طریق نوشتن به راحتی می توانید از ذهن خود آگاهی پیدا کنید. و ذهن ناخودآگاه خود را بخوانید. حتی این آگاهی برای ترک عادت های ناخودآگاه هم بسیار موثر است.

به عنوان مثال من عادت دارم وقتی روی صندلی می نشینم سرم را به جلو خم کنم و به اصطلاح قوز می کنم این عادت بد هم بر روی فرم بدن هم باعث کمردردم شده بود. سعی کردم با آگاهی از این مساله بیشتر دقت و کنترل داشته باشم و هر موقع می نشستم با دقت، حواسم را جمع می کردم و متمرکز بودم که به جلو خم نشوم . در ابتدا کار سختی بود اما کم کم عادت بدم متوقف شد. من تنها نسبت به بدن خود آگاهی پیدا کردم و توانستم عادتم را ترک کنم این درحالی است که قبل از این زمان بدون توجه و آگاهی کار خود را انجام می دادم و حواسم متمرکز این مساله نبود. این عادت ها وقتی فیزیکی باشد خیلی راحت قابل پیگیری هستند اما حالا فکرش را بکنید در مورد ذهن این کار سخت تر خواهد بود چون چیزی برای دیده شدن ندارد.

از این رو نوشتن می تواند بسیار موثر برای آگاهی و پاک سازی ذهن از افکار منفی باشد. این تمرین به شما کمک می کند افکار منفی تان را بشناسید و آنها را  به مثبت تبدیل کنید. اما چگونه آنها را به افکار مثبت تبدیل کنید؟ ابتدا یک نفس عمیق بکشید تا بدن تان آرامش پیدا کند سپس ذهن خود را با افکاری شروع کنید که مثبت هستند و شما را درگیر نخواهند کرد. حتی فکر کردن به خاطرات و لحظات خوب، فکر کردن به کارهای بهتر و … می تواند ذهن شما را از افکار منفی دور نگه دارد.

برای رصد کردن ذهن تان باید خودتان را از افکار ذهن جدا کنید تا ببینید در ذهن تان چه می گذرد.

۲- احساساتتان را سرکوب نکنید

زمان هایی هستند که افکار شما یک احساس قوی در شما ایجاد می کنند و شما تمام تلاش خود را بکار می گیرید تا آنها را سرکوب کنید در این زمان ها بهتر است توجه خود را به بدنتان بیشتر متمرکز کنید و واکنش های خود را آگاهانه ببینید. اینکه بفهمید در پس این افکار مزاحم چه احساس و عکس العملی نهفته است به شما در آگاهی از واکنش ها و احساساتتان کمک می کند و در زمان ظهور دوباره این افکار راحت تر می توانید مچ خود را بگیرید.

به عنوان مثال زمانی که شما نسبت به دیگران بدبین هستید شاید این قضیه ریشه در کودکی و یا تجربیات شما در گذشته دارد اما حالا شما نسبت به هر کس و هر چیز بدبین شده اید. برای رفع این مشکل بهتر است ابتدا احساسات خود را سرکوب نکنید فقط هوشیاری خود را حفظ کنید و زمانی که این احساسات سراغتان آمد با هوشیاری مچ خودتان را بگیرد و به جای سرزنش خود آن را متوقف کنید. این یک راهکار فوق العاده است. این تمرین ذهنی به شما در راه رسیدن به آرامش کمک خواهد کرد و به مرور زمان احساسات منفی را ضعیف می کند.

برخی از این احساسات منفی می توانند ترس، استرس، هیجان، عصبانیت و خشم و … باشد که با همین تکنیک و با تمرین زیاد به راحتی می توانید آنها را ضعیف و کم کنید.

اگر انسان ها به افکار منفی و مزاحم عادت کنند بعد از مدتی به صورت ناخودآگاه ذهن آنها دیگر تحلیل و پردازش نمی کند و مستقیماً واکنش نشان میدهد.

۳- تمرکز بر روی یک چیز

در زمان هایی که با طوفانی از افکار منفی روبرو هستید بهتر است تمام قدرت و تمرکز خود را بر روی یک چیز خوب معطوف کنید. شاید در ابتدا سخت و نشدنی باشد اما در ادامه خواهید دید که بسیار کاربردی و عالی است. برای تمرین هر چه بهتر این کار سعی کنید با تکنیک های تمرکز بر روی تنفس و یا تمرکز بر روی یک نقطه شروع کنید. همچنین ورزش هایی که می توانند تمرکز شما را تقویت کند بسیار موثر هستند مانند یوگا.

یکی دیگر از موثر‌ترین روش ها برای تمرکز، انجام مدیتیشن است. در این تمرین ابتدا باید تمام توجه‌تان به تنفس خودتان باشد، نفس‌تان را بگیرید و تا آنجا که می توانید نگه دارید سپس آن را رها کنید. اگر حواس شما پرت شد دوباره از اول شروع کنید. اگر همینطور به انجام این تمرین ادامه دهید، می‌توانید بر روی تمرکز و توانایی‌هایتان تمرکز کنید.بی شک رفته رفته خواهید دید با این تکنیک می توانید ذهن خود را پاکسازی و تخلیه کنید.

۴- مشاهده گر باشید

سعی کنید افکار خود را فقط مشاهده کنید. جالب است بدانید شما با متوقف کردن افکار منفی می توانید به عنوان یک مشاهدگر بشینید و افکار خود را مشاهده کنید. به عبارت ساده تر از بیرون به ذهن خود نگاه کنید مثل کسی که در قایق نشسته و به دریا نگاه می کند. در این حالت شما افکار را سرکوب نمی کنید اجازه می دهید جاری شوند اما شما فقط به خودتان اجازه می دهید از بیرون آنها را نظاره کنید. در این صورت شما به تکامل خاصی دست پیدا خواهید کرد و خواهید دید که شما و افکارتان دو مقوله جدا از هم هستند. به این تجربه می رسید که شخص مشاهده گر افکار، از خود افکار جداست و در نهایت به آرامش می رسید زیرا می دانید که دیگر هیچ چیز ناراحت کننده و نگران کننده نیست. اگر شما در طوفانی از افکار منفی باشید اما آنها را مال خود ندانید یعنی باور داشته باشید که این افکار یا مشکل ها مربوط به شما نیست به یک آرامش و اطمینان خاطر خوبی دست پیدا خواهید کرد.

تمرین: زمانی که افکار منفی ذهن تان را درگیر می کند سعی کنید بنشینید و فقط مشاهده گر باشید یعنی خود را متمایز از افکار خود کنید.

اگر این کار را بارها و بارها تکرار کنید افکار منفی را تضعیف می کنید و آنها آرام آرام قدرتشان را از ذهن شما کم می کنند زیرا زمانی افکار انرژی و قدرت می گیرند که شما آنها را مال خود می پندارید. پس مشاهده گر باشید نهه فکر کننده ! افرادی که به این درجه برسند به تکامل بیشتری رسیده اند و روان سالم تری خواهند داشت. یک فرد معمولی فقط یک نوع جریان در ذهن خود دارد و آن افکار است اما افرادی که به تکامل بیشتر رسیده اند دو انرژی در ذهن دارند اولی افکار  و دیگری انرژی مشاهده گری است که هر دو به صورت موازی هستند اما از هم متمایزند.

برای پاک سازی ذهن از افکار منفی باید عشق را به نفرت و دوستی را به جای دشمنی ، محبت را به جای کینه، جایگزین کنید تا واکنش ها و احساساتتان به مرور با احساسات خوب جایگزین شوند. زمانی که از دست کسی نفرت و خشم دارید باید از این نفرت و خشم آگاهی داشته باشید و به دنبال جایگزین آن باشید.

One thought on “راهکارهای پاک سازی ذهن از افکار منفی و مزاحم

  1. Zahra گفت:

    Awliiii boood ??

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *