هوش مالی

راهکارهای افزایش هوش مالی و مدیرت پول از زبان وارن بافت

راهکارهای افزایش هوش مالی و مدیریت پول

راهکارهای افزایش هوش مالی و مدیریت پول از زبان وارن بافت: همه دوست دارند پول را درست و هوشمندانه بدست آورند و خرج کنند. اما چگونه این امر ممکن است. در این مقاله از زبان وارن بافت راهکارهای افزایش هوش مالی پیشنهاد شده که می تواند شما در بدست آوردن پول و ثروت کمک کند. وارن بافت توصیه های زیادی برای استفاده درست از پول و پس انداز آن بیان کرده که هر کسی با استفاده از این روش ها می تواند مسیر درست مالی را طی کند.

راهکارهای افزایش هوش مالی و مدیریت پول

با وجود اینکه پول و نحوه مدیریت آن در زندگی خیلی مهم است اما واقعیت این است که آموزش درستی از آن در مدرسه یا خانواده و یا حتی دانشگاه وجود ندارد. بیشتر افراد بر اساس آنچه خانواده و والدین خود انجام داده اند عمل می کنند بدون هیچ اطلاعات و آموزشی، بنابراین یادگیری درست راهکارهای افزایش هوش مالی و مدیریت پول بسیار حیاتی و لازم است. زیرا نحوه رفتار شما با پول را نشان می دهد. شما یاد می گیرید چگونه پول خود را حفظ کنید و از دایره بی پولی برای همیشه بیرون آیید. مقاله دخل و خرج : مدیریت دخل و خرج خانواده با ۲۰ روش می تواند یک راهنما روشن برای دخل و خرج شما باشد.

۱- ریسک های پر خطر را رها کنید

قانون شماره ۱ وارن بافت می گوید:” هیچ گاه پولی را از دست ندهید. اما قانون شماره ۲ او می گوید: که هیچ وقت قانون شماره ۱ را فراموش نکنید.” این بدان معنی نیست که شما اصلاً خرج نکنید معنای واقعی این موضوع اشاره می کند برای خواسته های خود چیز هایی که به آن احتیاج دارید را به خطر نیندازید. به عبارت ساده ریسک های پر خطر را حذف کنید. خود وارن بافت بارها و بارها از سرمایه گذاری های پر ریسک و خطرناک صرف نظر کرد و توانست سرمایه خود را به طور عالی مدیریت و حفظ کند.

۲- برای خرید ارزش و قیمت مناسب را در نظر بگیرید

یک ضرب المثل معروف می گوید: سود در خرید مناسب است. وارن اعتقاد دارد باید به دنبال چیزهایی باشید که ارزش بالایی دارند اما قیمت آنها کم و مناسب است. این یک اصل سرمایه گذاری است. اگر برای چیزی که بدست می آورید بیش از ارزش آن پول پرداخت کنید بدانید که پول خود را درست مدیریت نکرده اید و به راحتی از دست داده اید. سعی کنید در اوج تقاضا اقدام به خرید نکنید. این موضوع حتی در خرید های روزانه هم باید رعایت شود چه برسد به یک سرمایه گذاری مانند املاک یا سهام و … .

۳- عادات سالم مالی را جایگرین کنید

بسیاری از رفتارهای ما ناشی از عادات ما هستند. پس باید عادت های بد خود را با عادات خوب جایگزین کنید. مهم ترین این عادات پس انداز درست است. باید شیوه درست پس انداز را جز عادات خود قرار دهید. برای بهتر درک کردن این موضوع مطالعه مقاله ۱۵ تکنیک پس انداز پول با حقوق پایین می تواند برای شما مفید باشد.

۴- داشتن پول نقد

کنار گذاشتن مقداری پول نقد برای برخی رویدادهای پیش بینی نشده یا بیرون آمدن از بحران های مالی خیلی مهم است. بسیار از شرکت ها به دلیل ضعف نقدینگی در اوضاع بد اقتصادی شکست خوردند. وارن بافت اعتقاد دارد پول نقد مثل یک اکسیژن است برای بدن انسان اگر پول نقد باشد به آن فکر نمی کنید اما اگر نباشد فکر شما همشه سرگرم فکر کردن به این موضوع است. لازم نیست پول های نقد مبالغ سنگین باشد یا حتماً به صورت نقد باشد اوراق بهادار هم می تواند گزینه مناسبی برای نقد شدن باشند.

راهکارهای افزایش هوش مالی و مدیریت پول۵- سرمایه گذاری روی خود

به اعتقاد وارن بافت بهترین سرمایه گذاری، سرمایه گذاری بر روی خود است. به عبارت بهتر هر کاری که شما را برای رشد استعداد های ذاتی تان کمک کند و برای شما قدرت و ارزش ایجاد کند می تواند یک سرمایه گذاری محسوب شود. حتی مراقبت از بدن هم یک سرمایه گذاری است. این نوع سرمایه گذاری بر خلاف سرمایه گذاری های دیگر بهره بالایی در آینده خواهد داشت و نابود نمی شود زیرا مهارت و توانایی های شماست. این سرمایه گذاری می تواند کسب دانش یا راه اندازی کسب و کار جدید و یا روبرو شدن با موقعیتی باشد که مهارت ها شما را افزایش دهد. به عبارت ساده هر چیز که شما را باهوش تر کند پولدار تر هم می کند.

۶- تمرکز بر روی اهداف بلند مدت

وارن بافت اعتقاد دارد به جای فرصت های کوتاه مدت، هدف های بلند مدت را مد نظر بگیرید. بسیاری از افراد سرمایه گذاری می کنند تا در مدت زمان اندکی پولی به جیب بزنند و سود کنند اما این طرز تفکر همیشه دریت نیست. پیشنهاد وارن سرمایه گذاری با افق دید چند ده ساله و بالا بردن قدرت خرید در طول زندگی است. نمرکز بر این موضوع علاوه بر سود بیشتر می تواند شما را از دردسرهای پیش بینی نشده نجات دهد.

تا اینجا از زبان وارن بافت راهکارهای افزایش هوش مالی و مدیریت پول را بیان کردیم اما در آخر به عنوان یک تجربه شخصی راهکار مهم دیگری را هم معرفی می کنم که شاید در کمتر جایی به آن اشاره شده اما نتایج عالی به همراه دارد.

۷- بخشش و سهیم شدن ثروث خود با دیگران

شاید این موضوع کمی عجیب باشد اما افرادی که تجربه این فرآیند را دارند بهتر درک می کنند. ثروت به هر اندازه که ببخشید به همان اندازه افزایش پیدا می کند. این راز جالب و خارق العاده است که علاوه بر لذت و رضایت درون ثروت های زیادی را به جیب شما سرازیر می کند. اما بهتر است همیشه یک نکته را به خاطر بسپارید بدون هیچ چشم داشتی ببخشید فقط برای رضایت خاطر خود نه توقعی داشته باشید و نه احساسی برای دریافت چیزهای برابر یا بیشتر در این صورت است که این راز برای شما هم کارساز خواهد بود.

این تنها قانونی است که نمی توان با عدد و ارقام محاسبه کرد یا ارزش آن را سبک و سنگین کرد. به شرط آنکه انتظار جبران را حذف کنیم. اگر شما با انگیزه دریافت کردن ببخشید یعنی به جهان گفته اید:«به اندازه کافی ندارید.» به زودی این باور در زندگی خودش را نشان می دهد و آثار بدی به همراه خواهد داشت. زیرا جهان هستی همان چیزهایی را به شما می دهد که باورهای شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *