موفقیت (بهبود مهارتهای فردی)

راهکارهای افزایش تمرکز و کنترل ذهن چیست؟

افزایش تمرکز و کنترل ذهن

آیا شما هم می خواهید مثل دیگران بهترین باشید؟ آیا دوست دارید توانایی های خود را بالا ببرید؟ تنها جواب این پرسش ها تمرکز است. اگر از بیشتر افراد موفق بپرسید که چگونه یه موفقیت رسیده اند خواهند گفت با تلاش و تمرکز بر روی اهدافشان. اما چگونه این امر ممکن است. چرا بیشتر انسان ها نمی توانند تمرکز داشته باشند. حتی داروها هم کاری از دستشان بر نمی آید. تمرکز فقط از راه تمرین و تکرار تکنیک های موثر بدست می آید. با سایت محمد رضا تقوی  همراه باشید تا در ادامه پرده از این تکنیک ها برداریم.

آرامش ذهن و روان چگونه امکان پذبر است؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد زمانی که در کاری سخت فرو رفته اید حس و حالتان خوب تر است. شاید یکی از علت های آن میزان بالاتر بودن بهره وری شما در این زمان است. زمانی که افراد خود را با کارهای بیهوده سرگرم می کنند احتمال حس و حال خوبی ندارند و خودشان راضی نیستند. درعوض زمانی که افراد با انگیزه کار می کنند و محو کارهای خود هستند احساس رضایت و خشنودی بیشتر دارند و این به خاطر یک چیز است تمرکز!

تمرکز چیست؟

زمانی که افراد توانایی پیدا کنند توجه و اراده خود را در یک جهت هماهنگ کنند به اصطلاح می گویند تمرکز کرده اند. به بیان ساده تر به جای انجام کارهای زیادتر انجام کارهای کمتر اما با انرژی و توجه بیشتر.

باید گفت در زمان تمرکز فقط یک کار یا فکر ذهن را به خود مشغول می کند و ذهن از تمام افکار دیگر به دور است.

به اعتقاد دیوید راک افراد در هفته فقط ۶ ساعت توجه و تمرکز دارند و آن هم بیشتر در زمان صبح و یا اواخر شب است.

راهکارهای افزایش تمرکز و کنترل ذهن چیست؟

بسیاری از انسانها به صورت ناخودآگاه توجه به مسائل خوشایند خود را دارند به عنوان مثال زمانی که عاشق فوتبال هستید و آن را تماشا می کنید دیگر به هیچ چیز دیگر توجه ندارید. حتی صداهای مزاحم دیگر را هم نمی شنوید. این کار شما به صورت ناخودآگاه و بر اساس علاقه شماست. حالا زمانی را تصور کنید که می خواهید کاری که به آن علاقه ندارید را انجام دهید مانند وظایف شخصی، درس، کارهای خسته کننده و … آن وقت چطور می توانید تمرکز و بهره وری خود را بالا ببرید.

در این حالت شما باید از روی آگاهی و با اراده بسیار بر نیروهای مزاحم غلبه کنید و کار خود را پیش ببرید. حتی گاهی لازم است ساعت ها ذهن خود را متمرکز نگه دارید در این زمان هاست که متمرکز شدن سخت می شود.

کنترل ذهن و افزایش تمرکز با تکنیکچرا و چگونه تمرکز خود را از دست می‌دهیم؟

جالب است بدانید از دست دادن تمرکز فرآیندی طبیعی و تکامل یافته است. زمان هایی را تصور کنید که با یک خطر جدی روبرو می شوید طبیعی است که تمرکز و توجه خود را از دست بدهید و بیشتر بر روی خطر توجه داشته باشید. طبق تحقیقات انجام شده زمانی که شما تمرکز خود را از دست می دهید بین ۵ تا ۲۵ دقیقه طول می کشد تا آن را بازیابی کنید.

برخلاف تصور عموم محققان دریافته اند بیشتر تمرکز افراد از عوامل بیرونی نیست و اتفاقاً مربوط به خود فرد است. به عنوان مثال عوامل بیرونی می توان تماس تلفنی، ایمیل ها، صحبت های دیگران و … نام برد. اما در واقعیت این خود ما هستیم که تمرکزمان را از دست می دهیم.

۱- از قبل آماده باشید

تنها چیزی که می تواند در یک لحظه تمرکز شما را بر هم بزند رویدادهای پیش بینی نشده هستند گاهی آمادگی قبلی می توانند از این امر جلوگیری کنند. به عنوان مثال زمانی را تصور کنید که برای جمعیت زیادی باید بنوازید این کار راحتی نیست و احتیاج به تمرکز بالایی دارد. برای تمرکز بالا در این جمعیت باید تمام رویدادهای پیش بینی نشده را تصور کنید و برای هر کدام راه حل داشته باشید. اگر در سر و صدای بالا تمرکزتان را از دست می دهید باید با تداعی همان صداها کارخود را شروع کنید و تمرکزتان را حفظ نمایید. حتی صدای خنده و یا هر چیز دیگری که فکر می کنید احتمال دارد اتفاق بیفتد برای خود شبیه سازی کنید و در ان شرایط بنوازید.

۲- افکار مزاحم را کنترل کنید

هر زمانی که دید افکار مزاحم تمرکزتان را از بین می برند. فوراً تابلوی خطر را برای خود تداعی کنید و آگاهانه افکار مزاحم را حذف کنید. اگر به دنبال راهکارهای جدی تر هستید پیشنهاد می کنم مقاله راهکارهای پاک سازی ذهن از افکار منفی و مزاحم را مطالعه کنید.

۳-برای حفظ تمرکز هنگام مطالعه

بیشتر افراد در هنگام مطالعه تمرکز خود را از دست می دهند بخصوص کودکان و نوجوانان بیشتر این موضوع را تجربه می کنند. خوب برای مطالعه بهتر و موثرتر بهتر از روش های زیر کمک بگیرید.

 • نگرانی های خود را بدانید

گاهی نگرانی های ما از تمرکز و توجه بر یک موضوع جلوگیری می کنند. بهترین کار شناخت این نگرانی ها و پیدا کردن یک راه حل برای آنهاست. اگر می خواهید نگرانی های خود را بدانید هر موقع که در ذهن شما آنها مرور می شوند فوراً بنویسید تا اصلاً بدانید بیشتر درگیری ذهنی شما مربوط به چیست؟ بعد از آن برای رفع  مشکل اقدام کنید. اگر نمی توانید مشکل را حل کنید به صورت آگاهانه به ذهن تان اجازه بدهید در فرصت های بعدی و بهتر به آن بپردازد.

 • محیط مطالعه

شرایط و محیط مطالعه بسیار مهم است. از لحاظ نور طبیعی گرفته تا هوای مطبوع و سر و صدای کمتر می تواند بازدهی در مطالعه را بالا ببرد. بهتر است در زمان مطالعه یک فضای خاص و معین را در نظر بگیرید که عوامل حواس پرتی در آن حداقل باشد و از نظر نور و دما نیز شرایط خوبی داشته باشد. تجربه ثابت کرده مطالعه انفرادی بازدهی بیشتری دارد.

 • استراحت مناسب

در زمان هایی که می بینید بازدهی پایین آمده استراحت مناسب در نظر بگیرید. تجربه ثابت کرده ذهن هر فردی حداکثر تا ۲ ساعت می‌تواند بر روی هر کاری تمرکز کند و بعد از این زمان نیاز به استراحت دارد چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه .

 • تند خوانی

اگر سرعت مطالعه خود را بالا ببرید خواهید دید فرصت تفکر ندارید و امکان ورودی های مزاحم به ذهن تان به حداقل می رسد از این رو این کار را در خود به یک عادت تبدیل کنید.

 • خواب و استراحت کافی

جالی است بدانید تغذیه و استراحت کافی می تواند در یادگیری نقش بسزایی ایفا کنند. از این رو توجه به  این دو مقوله می تواند تمرکز و بازدهی شما را در زمان مطالعه بیشتر کند.

۴- انجام چندین کار را متوقف کنید

زمانی که شما به صورت همزمان چندین کار را با هم پیش می برید شکی نیست که تمرکز خود را از دست می دهید و نمی توانید ذهن خود را کنترل کنید. این موضوع از نظر علمی نیز ثابت شده است همچنین مشخص شده که انجام چندین کار به صورت همزمان به (IQ) هوشی هم آسیب وارد می کند و اشتباهات را زیاد می کند بنابراین تلاش کنید تعداد کارهای خود را به حداقل برسانید تا در بهره وری بهتر عمل کنید.

«مردم فکر می‌کنند تمرکز یعنی بله گفتن به چیزی که باید بر آن تمرکز کنید، ولی تمرکز اصلا به این معنا نیست! تمرکز یعنی نه گفتن به صد ایده‌ی خوب دیگری که وجود دارد. شما باید بادقت انتخاب کنید.»

استیو جابز

۵- عوامل مزاحم بیرونی را متوقف کنید

در مورد عوامل درونی (افکار) توضیح دادم حالا وقت آن رسیده عوامل بیرونی را حذف کنیم. با استفاده از تکنیک ها و ابزارهای مزاحم می توانید این کار را محقق کنید. به عنوان مثال استفاده از گوشی های صداگیر، خاموش کردن تلفن همراه و … می توانید این عوامل مزاحم را از بین ببرید.

۶- استفاده از تکنیک پومودورو

این تکنیک پومودورو برای تمرین دادن مغز برای حفظ تمرکز است. در این تمرین شما باید به مدت ۲۵ دقیقه بر روی کار مورد نظر تمرکز کنید و بعد از آن حدود ۵ دقیقه به خود استراحت بدهید. این کار را می توانید برای ۴ تا ۵ بار تکرار کنید و در مرتبه ۴ یا ۵ زمان استراحت بیشتری در نظر بگیرید. با تکرار این تمرین به جایی می رسید که دیگر متوجه زمان نمی شوید و به مرور تمرکزتان بالا می رود.

۷- انگیزه خود را بررسی کنید

یکی از عواملی که نتوانیم بر روی کاری تمرکز داشته باشیم کم بودن انگیزه است. گاهی وقت ها حتی نمی دانید چرا انجام نمی دهید. تنها یک دلیل دارد ان هم انگیزه است!

اگر شما برای خود هدف تعیین کرده باشید و زمان مشخصی برای دستیابی ان نیز داشته باشید دیگر جایی برای از بین رفتن انگیزه وجود ندارد. دقیقاً می دانید چه می خواهید؟ برای چه می خواهید؟ از این رو با تمرکز و توجه زیاد به دنبال آن هستید. پس انگیزه ها و هدف های خود را مشخص کنید تا بتوانید با تمرکز بیشتر بر روی کارهای خود اقدام کنید.

وقتی واقعا نسبت به کاری که انجام می‌دهید علاقه‌مند و مشتاق باشید، تمرکز کردن بر آن کار بسیار آسان خواهد شد.

تمرینات کاربردی برای حفظ تمرکز و کنترل ذهن

این تمرینات نیاز به مداومت و تکرار دارند تا موثر واقع شوند. پس دلسرد نشوید و خودتان را تحت فشار زیاد قرار ندهید شما در ابتدا با روزی ۵ دقیقه می توانید شروع کنید به مرور زمان خود را افزایش دهید تا نتیجه لازم را بگیرید!

 • سعی کنید با نگاه چشمی و بدون استفاده از دست تعداد کلمات یک پاراگراف را بشمارید و سپس کل یک صفحه را بررسی کنید.
 • شمارش اعداد را دو تا در میان یا ۳ تا در میان بشمارید.
 • یک شی را روبروی خود قرار دهید و به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه با توجه به آن نگاه کنید. از هر نظر آن را مورد بررسی قرار دهید رنگ، ابعاد و …
 • از تجسم ذهنی استفاده کنید و تمام ابعاد یک شی و یا یک موضوع را بررسی کنید. سعی کنید از بیان کلمات ذهنی خودداری کنید و فقط خود موضوع یا شی را تجسم کنید.
 • یک تصویر که قبلاً آن را ندیده اید انتخاب کنید و سعی کنید جزئیات ان را به یاد آورید.
 • سعی کنید خود را در حالت ریلکس و شل شدن عضلات قرار دهید و هر انقباض ارادی و غیر ارادی را به صورت آگاهانه حذف کنید.
 • از بازی هایی که نیاز به تمرکز بالا دارد استفاده کنید.

نتیجه گیری

برای توجه و تمرکز بالا نیاز دارید یکسری عوامل مزاحم بیرونی و درونی را ساکت کنید. همچنین از تکنیک ها و تمرین های خاصی بهره ببرید تا بتوانید عملکرد و بهره وری بالاتری داشته باشید. انجام همزمان چندین کار را متوقف کنید و بر روی کارهای مهم تر و کمتر بیشتر تمرکز کنید. برای موفقیت بیشتر هدف گذاری کنید و انگیزه خود را بالا ببرید.

One thought on “راهکارهای افزایش تمرکز و کنترل ذهن چیست؟

 1. Zahra teymouri گفت:

  Awliiii boood❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *