هوش مالی

دخل و خرج : مدیریت دخل و خرج خانواده با ۲۰ روش

مدیریت دخل و خرج خانواده

در دنیای پیچیده امروز پول و کسب درآمد بسیار پیچیده و دشوار است. اما مهم تر از آن مدیریت دخل و خرج خانواده هاست. بسیاری از این مشکلات زمانی آغاز می شوند که مدیریت دخل و خرج وجود ندارد. بسیاری از مشکلات زمانی آغاز می شوند که هوش مالی در بودجه بندی وجود ندارد. شاید گفت نداشتن مدیریت دخل و خرج از اینجاست. ما در این مقاله به ۲۰ راهکار مهم که می تواند در مدیریت دخل و خرج خانواده موثر باشد اشاره می کنیم.

اگر شما دوست دارید هوش مالی خود را افزایش دهید مقاله راههای افزایش هوش مالی: چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم؟ می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

[highlight color=”yellow”]شاید شما هم افرادی را دیده باشید که از نظر درآمد در حد متوسط یا معمولی هستند اما با هوشمندی و آگاهانه به اهداف خود می رسند. چگونه؟ در ادامه با ارائه ۲۰ راهکار شما هم می توانید جز این دسته باشید.[/highlight]

۲۰ راهکار مدیریت دخل و خرج خانواده

شاید گفت بهترین روش های دخل و خدج مدیریت و برنامه ریزی است. افرادی که زمان فعلی را غنیمت می شمارند و از پول خود به درستی استفاده می کنند حتی با حقوق متوسط هم می توانند از زندگی لذت ببرند و پس انداز داشته باشند.

۱- مدیریت کالاهای مصرفی

خوب همه ما به یکسری از محصولات بیشتر و دائم نیاز داریم. اما مهم ترین موضوع انتخاب توزیع مناسب درآمد بین این کالاهاست. اگر یک کالا هزینه بیشتری از درآمد شما را به خود اختصاص دهد مطمئناً برای کالاهای مصرفی دیگر سهم کمتری می ماند. شما باید اولویت های خود را بررسی کنید و سعی کنید با توجه به درآمد خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

۲- زمان هایی که ناراحت هستید خرید نکنید

طبق تحقیقات انجام شده افراد در زمان هایی که ناراحت هستند ناخودآگاه بیشتر خرید می کنند. پس اگر شرایط روحی مناسبی ندارید سعی کنید با روش های دیگر خود را تسکین دهید. مثلاً گوش دادن به یک موسیقی آرامش بخش یا صحبت کردن با کسی می تواند شما را آرام کند. فراموش نکنید خرید کردن در شرایط روحی نامناسب فقط می تواند چیزهای غیر ضروری را به خانه شما وارد کند که نتیجه آن پشیمانی و بار دیگر حال بد شماست!

۳- خرید های خود را لیست کنید

شاید باور نکنید اما یکی از ترفتدهایی که سوپر مارکت ها و هایپر ها برای فروش بیشتر دارند این است که اقلام پرمصرف را در آخر فروشگاه می چینند تا افراد در مسیر رسیدن به این کالاها محصولات بیشتری ببینند و خرید کنند. شما برای رهایی از این دام بهتر است یک لیست خرید داشته باشید و طبق آن خرید های خود را انجام دهید. همچنین برای خرید های مقرون به صرفه تر بهتر است خرید ها را به صورت ماهانه و در مارکت ها یا فروشگاه های بزرگ انجام دهید.

۴- از حراج ها استفاده کنید

خوب است که حواستان به حراج ها باشد. از خوراک و پوشاک گرفته تا چیز های دیگر را می توانید با قیمت های کمتر تهیه کنید. بسیاری از فروشگاه ها در انتهای فصل حراج های خوبی برگزار می کنند شما می توانید از این فرصت ها استفاده کنید. اما مواظب باشید زیاده روی نکنید. همچنین اجناس بی کیفیت را خریداری نکنید.

۵- خرید چیزهای با دوام و با کیفیت

یادتان باشد که برای خرید چیزهای با دوام را بخرید. محصولات با کیفیت و با دوام شاید در ابتدا کمی پول بیشتر از جیب شما خارج کند اما در دراز مدت شما را مجبور به خرید دوباره نمی کند. بنابراین هزینه های شما کاهش می یابد. به قول انگلیسی ها «من آن قدر پولدار نیستم که جنس ارزان بخرم.»

۶- در گرفتن وام دقت کنید

وام ها با سود بالا شما را به دردسر می اندازد. اگر شما برای سرمایه گذاری و مسائلی که توجیه اقتصادی دارند وام بگیرید و در پرداخت آن هم مشکلی نداشته باشید شاید یک دردسر نباشد.

گرفتن وام و مدیریت دخل و خرج خانواده۷- دنبال رو مد نباشید

خیلی از وسایل منزل هستند که با یک تعمیر جزیی می توان آنها را به چرخه زندگی برگرداند و نیاز به صرف هزینه های زیاد برای خرید وسایل جدیدتر نیست.

۸- مسافرت های خود را در زمان غیر معمول انجام دهید

زمان های شلوغ را برای سفر خود انتخاب نکنید. اگر می توانید زمان های دیگر که هزینه سفر کمتر است برای مسافرت انتخاب کنید. استفاده از فرصت ها و تورهای مناسب در ایام های خلوت تر می تواند فرصت بهتر و هزینه کمتری به شما تحمیل کند.

۹- زمان خرید را بررسی کنید.

خیلی اوقات کالاهایی را نیاز داریم که در زمان خاصی ارزش و قیمت بیشتری پیدا می کند. به عنوان مثال نزدیک ایام عید، اواخر شهریور برای تهیه لولزم التحریر و … شما بهتر است خرید های خود را کمی عقب بیندازید تا بازار از تب و تاب بیفتد. مثلاً خرید لوازم التحریر در مهر بهتر و ارزان تر است. یا خرید های شب عید را کمی زودتر یا دیرتر انجام دهید تا از هیجانات و گرانی های شب عید در امان باشید.

۱۰- با تفکر خرید کنید

زمانی که شما محصولی را می بینید و دوست دارید آن را خریداری کنید دست نگه دارید. ابتدا فکر کنید و کمی به خود فرصت دهید تا ببینید آیا واقعاً این خرید برای شما مناسب و ضروری است. حداقل چند ساعت به خود فرصت دهید و بعد از بررسی همه جانبه آن را خریداری کنید.

۱۱- مدیریت هزینه را به خانواده آموزش دهید

درصورتیکه شما متاهل هستید برای اینکه خانواده را در پیشبرد اهداف خود همراه کنید باید تصمیمات خود را برای آنها بازگو کنید و آنها را متقاعد کنید. بهتر است مزایای مدیریت دخل و خرج، داشتن پس انداز و صرفه جویی را برای خانواده توضیح دهید. تا آنها را بیشتر با خود همراه کنید.

۱۲- اولویت بندی کنید

شاید این حرف خیلی ساده و روشن باشد اما خیلی از افراد پای عمل نمی توانند از انجام درست آن برآیند. شما باید نیازهای خود را اولویت بندی کنید و اولویت های بالاتر را زودتر انجام دهید.

۱۳- استفاده از نرم افزار

امروزه خیلی از این نرم افزار ها کارها را ساده تر و راحت تر می کنند. اگر شما از این دسته افراد هستید که حوصله نوشتن مخارج خود را بر روی کاغذ ندارید بهتر است از این اپلیکیشن ها استفاده کنید. اپلیکیشن ۵ حساب جادویی به شما در مدیریت دخل و خرج کمک می کند.

۱۴- خود و خانواده را به پس انداز عادت دهید

یکی از مهم ترین عواملی که می تواند در بلند مدت خانواده را در امان نگه دارد همین پس انداز است. سعی کنید حداقل ۱۰ درصد از درآمد خود را پس انداز کنید. قبول دارم که با شرایط پیش آمده حتی برآورده کردن کالاهای ضروری هزینه بالایی دارد اما شما با افزایش درآمد و مدیریت بیشتر می توانید پس انداز بیشتری داشته باشید.

۱۵- کالاهای لوکس نخرید

اگر شما از آن دسته افراد هستید که به دنبال کالاهای لوکس و گران قیمت هستید باید یک بازنگری در سبک زندگی خود کنید. به دنبال کالاهای با دوام و با ارزش باشید. کالاهایی که هزینه های زیادی از جیب شما خارج می کنند و در عوض با ارزش نیستند کار عاقلانه ای نیست. آمار نشان می دهد بیشتر خانوده ها حداقل ۵۰ درصد درآمد خود را صرف هزینه تامین مسکن می کنند مثل اجاره، دادن وام های مسکن و … همچنین بقیه درآمد خود را صرف تامین کالاهای ضروری می کنند. در این بین انتخاب کالاهای لوکس در شرایط تورم و رکود انتخابی اشتباه و پردردسر است.

۱۶- سرمایه گذاری کنید

سرمایه گذاری های مناسب و به جا می تواند شما را در بلند مدت نجات دهد. سرمایه گذاری در بازارهای پرریسک و یرخطر شاید نه تنها شما را نجات ندهد بلکه آسیب های جدی بر زندگی شما وارد کند. بهتر است قبل از هر سرمایه گذاری با دقت در مورد آن تحقیق و تفحص کنید و سرمایه گذاری مطمئن و کم ریسک را انتخاب کنید. یک سرمایه گذاری مناسب می تواند درآمد شما را نیز افزایش دهد.

۱۷- استفاده از صندوق قرض الحسنه خانوادگی

خیلی از خانواده ها صندوق قرض الحسنه خانوادگی دارند و از این طریق می توانند وام های کم بهره و مناسب بگیرند. شما می توانید برای تامین بودجه های ضروری خود از این وام ها بهره ببرید.

۱۸- آموزش را سرمایه گذاری بدانید

سعی کنید آموزش و یادگیری مهارت های اجتماعی و شغلی را یک سرمایه گذاری بدانید. این نوع سرمایه گذاری بر روی خود شما یا فرزندان شماست. اگر شما بخشی از پول خود را برای آموزش و مسائل مربوط به آن کنار بگذارید آینده بهتری برای خود و فرزندانتان رقم می زنید. همچنین آمار ناهنجاری و ناامنی در جامعه پایین می آید.

۱۹- استفاده از بیمه های عمر

با کمی تحقیق می توانید از بیمه های عمر که ارزش سرمایه گذاری دارد استفاده کنید. که در دراز مدت هم خود شما و هم خانواده در آسودگی به سر برید.

۲۰- استفاده از کالاهای مناسب جایگزین

در مواقعی که قیمت یک کالا بالا می رود سعی کنید به جای خرید آن از کالاهای جایگزین استفاده کنید. این موضوع می تواند هم برای کالاهای ضروری و هم غیر ضروری پیش آید.

کلام آخر

در ابتدای هر سال وقت مناسبی است برای ارزیابی و تحلیل موقعیت کنونی خود از بدهی ها گرفته تا سرمایه گذاری و پس اندازهای خودتان. سعی کنید برای خود یک چشم انداز خوبی در نظر بگیرید. تمام تلاش خود را برای رسیدن به این چشم انداز بکار گیرید در این بین به فکر افزایش درآمد و ایجاد پس انداز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *