فروش و بازاریابی

جملات کلیدی فروش که بر ذهن مشتری بیشترین تاثیر را می گذارد!

جملات کلیدی فروش

جملات کلیدی فروش: اغلب فروشندگان به دنبال راهکارهایی برای فروش موفق می گردند اما مهم ترین دغدغه آنها پیدا کردن جملات کلیدی فروش است که بر جان و قلب مشتری نفوذ کامل پیدا کند. فروشنده موفق بیشتر چنین سوالاتی در ذهن خود دارند.

چه چیزی به مشتری بگوییم تا راضی به خرید شود؟ چه کلمات و جملاتی را بکار ببریم تا تاثیر بیشتری بر ذهن مشتری داشته باشد؟چه سوالاتی از مشتریان بپرسیم؟

در این مقاله می خواهیم مهم ترین جملات کلیدی فروش که باعث بیشترین تاثیر بر روی ذهن مشتری می شود را معرفی کنیم.

جملات کلیدی فروش

شاید درک این موضوع کمی سخت باشد اما بیشتر اوقات وجه تمایز شما از رقیبتان در همین، استفاده از جملات کلیدی فروش است. هر چه بهتر بتوانید از این جملات و سوالات بهتر استفاده کنید احتمال برنده شدن خود را بیشتر کرده اید. به عبارت ساده فوراً به مشتری می فهمانید چرا باید از شما بخرد.

۱- چگونه یا چطور می توانم به شما کمک کنم؟

با استفاده از این جمله بیان کرده اید شما به دنبال رفع کردن نیازهای مشتریان هستید. به یاد داشته باشید در جای مناسب و با دلیل منطقی باید در بستن قرارداد یا فروش محصولات یا خدمات از این جمله استفاده کنید. اگر واقعاً در فکر کمک به مشتری نیستید و صرفا برای جذب مشتری این جمله را بکار می برید اشتباه بزرگی مرنکب شده اید. در بکار گیری این جمله با حساسیت و دقت عمل کنید.

۲- چه زمانی می توانیم شروع کنیم؟

با این سوال در ذهن مشتری القا کرده اید که به او فروخته اید. در واقع ذهن مشتری را برای فروش فیزیکی آماده کرده اید و بعد می توانید به دنبال فروش فیزیکی باشید.

شاید مطالعه این مقاله هم برای شما جالب باشد تکنیک های افزایش اعتماد به نفس در فروش

۳- عنوان کردن مزیت با محدودیت زمان

اگر امروز بخرید، مزیت های زیادی برای خرید شما در نظر گرفته می شود. بیشتر مشتریان دوست دارند خرید را انجام دهند اما به دلیل مقایسه قیمت و ارزش درک شده از محصول به سمت خرید نمی روند. در این صورت است که یک فروشنده حرفه ای باید ارزش ها و مزیت های اضافی را به همراه محدودیت زمان برای مشتری معرفی کند تا مشتری ترغیب به خرید شود. اگر فروشنده ارزشی بیشتر از قیمت پیشنهادی ارائه کند که البته محدودیت زمان هم داشته باشد برای مشتری خرید جذاب می شود.

۴- سپاسگزاری

تردیدی نیست که همه انسانها تحسین شدن را دوست دارند. خیلی اوقات حتی فروشندگان  حرفه ای در رفتار خود بسیار مودب و عالی هستند اما سپاسگزاری را فراموش می کنند. بیشتر فروشندگان غیر حرفه ای تصور می کنند خرید یک وظیفه است و نیازی به تشکر و قدرانی نیست. اما واقعیت این است که این جمله کلیدی فروش نه تنها می تواند برای خرید امروز تاثیر گذار باشد بلکه می تواند باعث تکرار خرید در آینده شود.

جملات کلیدی فروش و نقش سپاسگزاری۵-در پاسخ به سوال شما باید عنوان کنم ….

شما باید از ویژگی ها و  خصوصیات محصول به خوبی واقف باشید. مشتریانی که برای خرید یک محصول گران قیمت مراجعه می کنند قطعاً به دنبال جواب های قانع کننده می گردند که اگر آنها را پیدا نکنند خرید را انجام نمی دهند. سعی کنید در پاسخ به سوال مشتریان درست و قانع کننده عمل کنید.

۶- پرسیدن نیاز یا مشکل

می تونم بپرسم مشکل شما چیه؟ یا شما به دنبال چه چیزی هستید؟ مشتریان برای پاسخ به یک نیاز یا رفع یک مشکل خرید می کنند. یک فروشنده حرفه ای باید به دنبال تشخیص نیاز یا مشکل باشد با این جمله کلیدی فروش می توانید مشکل یا نیاز مشتریان را درک کنید و به مشتریان مطابق با نیاز آنها یاری رسانید. در این صورت مشتری راحت و بدون ترس خرید خود را انجام می دهد.

۷- می تونم بپرسم چرا از خرید منصرف شدید؟

در زمان هایی که مشتری را علاقمند به خرید می بینید اما بعداً مشتری بدون هیچ دلیلی از خرید صرف نظر می کند. در این حالت باید به عنوان فروشنده حرفه ای دلیل انصراف او را جویا شوید. شاید بتوانید با یک دلیل قانع کننده و منطقی دوباره مشتری را به خرید ترغیب کنید و شک و تردید را از ذهن او حذف کنید.

۸-پیشنهاد در معرفی محصول

با توجه به نیازها و خواسته های شما پیشنهاد من این دو محصول است؟ حالا محصول اول را می خواهید یا محصول دوم را ؟ در این روش دوباره شما فروش را به مشتری القا کرده اید و به او اجازه می دهید مشتری حق انتخاب داشته باشد. در این صورت مشتری  در مورد احتمال خرید محصول گفتگو نمی کند بلکه در مورد علاقه خود به یکی از  محصولات اشاره می کند. بنابراین قبل از فروش واقعی مشتری خود را در حالت خرید فرض می کند.

۹- ابراز ناراحتی از ضرر فرد

من دوست دارم شما محصول خوب را انتخاب کنید و از ضرر شما نارحت می شوم یا توضیحاتی که از بروز مشکل اساسی برای مشتری جلوگیری کند.سوالاتی که حس ترس و یا ریسک را برای مشتری به همراه بیاورد باعث انگیزه خرید مشتری می شود. اما باید از این جملات با دقت و وسواس استفاده کرد. باید کاری کنید که مشتری تصور کند اگر این کار را انجام ندهد ضرر می کند. در این صورت به احتمال زیاد به فروش نزدیک می شوید.

۱۰-ما به صورت معمول این کار را انجام نمی دهیم اما ….

اگر به هر دلیلی کاری برای مشتری خود می خواهید انجام دهید که غیر معمول است بهتر است برای او به صورت کامل توضیح دهید. به عنوان مثال: برای تعویض کالا پیش فرض کار شما این است که تعویض نداشته باشید یا حداقل در زمان بسیار محدود مثلاً یک روز این کار را انجام دهید و مشتری از شما تقاضا می کند در مدت زمان ۲ روز بتواند در مورد تعویض کالا تصمیم بگیرد شما باید ابتدا سناریوی قوانین خود را بازگو کنید و بعداً برای او استثنا قائل شوید.

۱۱- استفاده از کلمه نه

در زمان هایی مشتریان تقاضاهایی دارند که ادامه کار سخت خواهد شد و امکان سازش و توافق نیست. در چنین مواقعی بهتر است از بکار بردن مستقیم کلمه نه خودداری کنید. و به جای آن از چنین عبارتی استفاده کنید:« من متوجه صحبت شما هستم اما متاسفانه امکان این کار وجود ندارد.» حتی اگر بتوانید مواردی جایگزین را برای مشتری مطرح کنید تا حد زیادی به فروش نزدیک تر شده اید. مثلاً بگویید امکان این کار وجود ندارد اما می توانم در عوض محصول a یا b را با این شرایط بفروشم.

جملات کلیدی فروش و استفاده نکردن از خیر۱۲- من این اطمینان را می دهم …

این کلمه می تواند بسیار تاثیرگذار بر ذهن مشتری باشد. وقتی شما می گویید من این اطمینان را می دهم که فلان محصول خیلی خوب و بدون مشکل است حداقل یکی از موانع ذهنی مشتری را برطرف کرده اید.

گاهی اوقات فقط یکبار برای تاثیر گذاری بر روی مشتری وقت دارید و باید از همین فرصت به نحو احسن و درست استفاده کنید. برای این منظور بهتر است چند نکته دیگر را به یاد داشته باشید

  •  سعی کنید جملات خود را با احساسات بیان کنید.

بر اساس اینکه بیشتر خرید ها احساسی انجام می شود و نه منطقی بهتر است احساسات را هم چاشنی توضیحات خود قرار دهید کلماتی مثل “مجانی”، ” باور نکردنی” و ” سود بیشتر” و ….

  •  جملات یا سوالت خود را کوتاه کنید.

یادتان باشد شما وقت زیادی ندارید و باید کلمات خود را کوتاه و تاثیر گذار انتخاب کنید. اگر به این موضوع توجه نکنید قبل از اینکه ادامه توضیحاتتان تمام شود ممکن است مشتریان از خیر شنیدن آن بگذرند. سعی کنید حداکثر تا ۲۰ کلمه توضیحات را خلاصه کنید. برای ارائه بهتر سعی کنید ۳ ویژگی مهم و برتر را ابتدا بگویید و ویژگی های دیگر را کمتر تمرکز کنید یا حداقل گذرا معرفی کنید. در این صورت به مشتری زمان بیشتری برای فکر کردن داده اید و احتمالاً نتیجه بهتری خواهید گرفت.

  •  استفاده از اعداد

اعداد و آمار حس اختصاصی بودن را به مشتری القا می کند. مثلاً ۹۰ درصد مشتریان از این محصول راضی بودند.

کلام آخر

اگر شما بتوانید در یک جمله مزایا و منافع محصول خود را معرفی کنید دیگر لازم نیست بفروشید مشتریان خودشان سراغ شما می آیند. فقط باید از قدرت کلمات و جملات به خوبی استفاده کنید. سوالات درست بپرسید و فقط آماده فروش شوید. پیشنهاد می شود سوالات و جملات خود را برای اطمینان بهتر تاثیر گذاری یکبار برای آشنایان و اطرافبان بیان کنید و در مورد قدرت نفوذ آنها تحقیق و بررسی کنید.

One thought on “جملات کلیدی فروش که بر ذهن مشتری بیشترین تاثیر را می گذارد!

  1. رضاتوسلی گفت:

    به نام خدا
    باعرض سلام ادب احترام از جملات خوبه شما درخصوص مطالبی که در این محیط قرار دادید متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *