تکنیک

تکنیک هو اوپونوپونو (ho’oponopono) چیست؟

هو اپونوپونو

این مقاله یکی دیگر از تکنیک های کمکی را مورد بررسی قرار  می دهد. تکنیک هو اوپونوپونو (ho’oponopono) یک تکنیک موثر برای رهایی از احساسات بد و نفرت و کینه توزی است.

پیشنهاد محمد رضا تقوی استفاده از این تکنیک و تمرین مدوام آن برای از بین بردن احساسات منفی، کینه و هرچیز بدی که شما را از رسیدن به اهدافتان باز می دارد.

تکنیک هو اوپونوپونو (ho’oponopono)

یکی از بزرگ‌ترین موانع روحی در امر موفقیت و جذب برکت و نعمت‌های الهی، نگاه داشتن کینه یا نارضایتی از شخص یا اشخاص و یا نگه داشتن ناراحتی در درون از هر موضوع دیگری است.

گاه در مسیر رسیدن به هدف‌ها این امکان هست که حس نفرت یا رنجش از دیگران بخصوص هنگامی‌که در ناخودآگاه فرد، ریشه دوانده باشد، درنهایت، تمامی تلاش‌ها و زحمت‌های شخص را برای جذب فراوانی و تجسم خلاق مثبت، ابتر و ناقص باقی بگذارد.

هم‌چنین نبخشیدن انسان‌ها می‌تواند نه‌تنها موجب بروز عوارض روحی در انسان شود؛ بلکه حتی در درازمدت باعث عوارض فیزیکی و زمینه‌ساز بیماری‌هایی مانند سرطان و سایر امراض صعب‌العلاج نیز بشود. برای این سخن، دلایل بسیاری وجود دارد که ذکر مدارک پزشکی آن در حوصله‌ی این کتاب نمی‌گنجد.

به‌عبارت‌دیگر، گاهی یک احساس بدخیم منفی، در پشت پرده‌، تمامی رشته‌های ما را برای جذب فراوانی و هدف‌گذاری پنبه می‌کند.

برای مقابله با چنین وضعیتی تکنیک «هو اوپونوپونو» (ho’oponopono) که در حقیقت یک جهان‌بینی باستانیِ عرفانی- فلسفی و متعلق به بومیان قاره‌ی آمریکا است را توضیح خواهم داد.

پاک سازی درونی

روش هو اوپونوپونو نیز مانند روش سدونا در حقیقت نوعی روش پاک‌سازی درونی است. برای اطلاعات بیشتر به مقاله ای که در همین زمینه تهیه کرده ام تکنیک سدونا Sedona به همراه تمرین مراجعه کنید.

در همین ابتدای توضیحم خاطرنشان می‌کنم که روش هو اوپونوپونو در برخورد اول، بسیار ساده و حتی ساده‌لوحانه به نظر می‌رسد؛ درحالی‌که صدها هزار نفر در جهان با تجربه کردن آن متوجه شده‌اند که روشی بسیار کاربردی و بسیار عمیق است،

در زبان اهالی بومیِ «هاوایی»، معنای کلمه‌ی هو اوپونوپونو «کردار نیک» یا «درست رفتار کردن» است. همان‌طور که اشاره کردم؛ این روش، ریشه‌هایی عرفانی دارد و متعلق به بومیان ساکنِ جزیره‌ی هاوایی است.

در جهان امروزی، روش هو اوپونوپونو توسط دکتر «جو ویتالی» (Joe Viale) که خود، آن را از استادی بومی آموخته است بازبینی و مدرنیزه شده و کاربرد و محبوبیت بسیار گسترده‌ای یافته است.

حال می‌خواهیم بدانیم که دیدگاه هو اوپونوپونو چیست و چه می‌گوید؟

ازنظر بومیان هاوایی، وقتی مشکلی برای شخص پیش می‌آید؛ نشانگر این است که چیزی در درون آن شخص درست نیست و یا در جای خود قرار ندارد و برای حل آن مشکل، لازم است که فردِ مذکور حتماً درون خود را پاک‌سازی کند.

شاید مثل دیگران، این سؤال برای شما هم پیش بیاید که وقتی مشکلی که برای من پیش می‌آید تقصیر من نباشد؛ چرا من باید مسئول برطرف کردن آن باشم؟!

در جوابتان باید بگویم که هرچند معنای عادی و رایج مسئولیت، مسئول بودن ما در برابر اعمال و افکار خودمان است اما ازنظر روش هو اوپونوپونو مسئولیت دارای معنای بسیار وسیع‌تری است.

جهان بینی هو اوپونوپونو

جهان‌بینی هو اوپونوپونو بر این اساس است که اگر هم مشکل به وجود آمده، تقصیر تو نباشد؛ با قبول مسئولیت آن مشکل و پاک‌سازی درونیِ خودت از احساسات منفیِ ناشی از مشکل مربوطه، آن مشکل، شروع به حل شدن خواهد کرد و گره درونی تو باز خواهد شد.

در ضمن، طبق آموزه‌های هو اوپونوپونو، وقتی‌که مشکلِ مطرح‌شده، مربوط به ارتباط تو با افراد دیگر باشد؛ با پاک‌سازی کردن درون خودت از احساسات منفی؛ در حقیقت به فرد مقابل نیز کمک خواهی کرد که خودش را به‌راحتی اصلاح کند.

به‌طور خلاصه ازنظر نگرش هو اوپونوپونو، شخص در زندگی خود برای تغییر دادن هر چیز منفی و یا هر مشکل بیرونی؛ اول باید احساسات و افکار درونی خودش را پاک‌سازی کند. برای انجام این روش باید بدانیم که در  هو اوپونوپونو چهار نوع قالب برای برخورد با احساسات و افکار منفی و یا هر مشکل دیگری وجود دارد که چهار جمله‌ی تأکیدی هو اوپونوپونو بر اساس آن‌ها ساخته شده‌اند.

جملات سرنوشت ساز

این چهار جمله‌ی اساسی در روش هو اوپونوپونو عبارت‌اند از:

  1. تو را دوست دارم. (این جمله موجب رها شدن انرژی‌های مسدود شده که گاه باعث بروز ناراحتی‌های جسمی و روحی انسان نیز هست؛ می‌شود.)
  2. از تو معذرت می‌خواهم.
  3. لطفاً مرا ببخش. (عذرخواهی و تقاضای عفو، به معنای قبول وضعیت منفی است و این عذرخواهی، قدرت پذیرشتان را به بالاترین درجه می‌رساند؛ البته لازم نیست که حتماً بدانید که احساسات منفی‌تان چگونه و از چه طریقی در وجود شما جای گرفته‌اند؛ اما باید بدانید که فقط اعتراف به وجود آن‌ها از طریق عذرخواهی، هرگونه مقاومت منفی و تضاد درونی در شما را برطرف می‌کند)
  4. تشکر می‌کنم. (با گفتن این جمله در حقیقت از قبل، در حال قبول وضعیت دلخواهتان هستید و به‌این‌ترتیب به گرفتن نتیجه‌ی مطلوب سرعت می‌بخشید)

روش هو اوپونوپونو عبارت از گفتن همین چهار جمله به خود است که فرد باید آن‌ها را با خود به‌نحوی‌که توضیح  داده خواهد شد؛ تکرار کند. سادگیِ صوریِ این روش نباید باعث تردید شما در مؤثر بودن آن شود؛ اگر هم تردیدی در مؤثر بودن روش هو اوپونوپونو دارید؛ صبور باشید و با تکرار تمرین‌ها؛ اثر آن را با چشمان خود ببینید.

شاید به نظرتان بسیار عجیب بیاید که چرا باید شما از کسی که باعث ناراحتی یا خدایی نکرده گرفتاری شما شده در درونتان عذرخواهی و یا تشکر کنید. امکان دارد کسی بپرسد که آیا این کار احمقانه به نظر نمی‌رسد؟!

در پاسخ باید بگویم که شما به این خاطر از خودِ مشکل یا آن فردی که باعث ناراحتی و آزار شما شده، در خلوتتان تشکر می‌کنید که آن فرد یا مشکل، در حقیقت، نقش یک آینه را برای شما بازی کرده است! زیرا اگر حتی در مورد موضوعی حق با شما باشد، هر اتفاق منفی بیرونی، یک قالبِ منفی درونی‌تان را نیز برای شما به نمایش درمی‌آورد.

به دنبال این اتفاق، این شما هستید که می‌توانید آن قالب درونی آلوده را پاک‌سازی کنید و دلیل تشکر درونیِ شما از شخص یا مسئله‌ای که ناراحتتان کرده است نیز همین است. پس می‌بینیم که روش هو اوپونوپونو باوجود ظاهر ساده‌لوحانه‌اش از یک نگرش عرفانی عمیق و شفابخش بهره می‌برد.

هو اوپونوپونو

از صمیم قلب سخن بگویید

نکته‌ای که در اجرای این روش هرگز نباید آن را فراموش کرد این است که هنگام گفتن چهار جمله‌ی اساسی هو اوپونوپونو لازم است آن‌ها را از صمیم قلب بر زبان بیاوریم وگرنه همه می‌دانیم که این چهار جمله جزو سحر و جادو یا ورد نیستند که فقط با یک‌بار گفتن معجزه کنند.

پروسه‌ی تأثیر این جمله‌ها در ذهن و روح فرد به این صورت است که با درک فلسفه‌ای که در پشت این جمله‌های ساده وجود دارد و با باور به آن‌ها و با خطاب شدن به احساس منفی و مشکل درونی، آن مسئله و مشکل درونی فرد، شروع به حل شدن می‌کند و آثار آن نیز به طرزی آشکار در دنیای مادی و واقعی ظاهر می‌شود.

شما می‌توانید جمله‌های هو اوپونوپونو را در هنگام تمرین و در محلی خلوت؛ خطاب به شخص به خصوصی که با او مسئله‌ای دارید یا قبلاً داشته‌اید بگویید.

هم‌چنین می‌توانید این جمله‌ها را در خلوت خود خطاب به هر موضوع یا هر چیزی که باعث بروز مشکل برای شما شده یا می‌شود را بگویید. نتیجه شبیه به هم خواهد بود. نکته‌ی مهم، درک و نیت شما در موقعِ بر زیان آوردن این جمله‌ها است.

پس ما این جمله‌ها را خطاب به احساسات منفی درونی خود می‌گوییم و با گفتن آن‌ها، وجود چنین احساسات منفی را در درونمان می‌پذیریم و به آن احساسات منفی نیز اظهار محبت می‌کنیم تا بتوانیم بدون گرفتار شدن به استرس و مقاومت، آن احساسات منفی را از درون خود و ناخودآگاهمان پاک کنیم.

داشتن آرامش در هنگام تمرین و باور داشتن به اصولی که هو اوپونوپونو بر اساس آن شکل گرفته است؛ برای نتیجه‌گیری از آن ضروری است.

در هنگام تمرین هو اوپونوپونو نیز همانند موقعیت تمرین سدونا نباید هیچ‌گونه فلز، گردنبند، ساعت مچی، دستبند و لوازم مشابه به همراه داشته باشید. هم‌چنین نباید گوشی تلفن و وسایل الکترونیکی در مجاورت شما باشد؛ در غیر این صورت تأثیر منفی بر انرژی شما خواهد گذاشت.

تمرین هو اوپونوپونو

حال به ذکر مثالی برای انجام هو اوپونوپونو  می‌پردازم.

فرض کنید که شما از تنبلی کردن در تعقیب هدف‌هایتان رنج می‌برید و یا هر نوع ترس و نگرانی دیگری دارید. ابتدا مسئولیت این احساس و فکری را که دارید؛ بپذیرید؛ چون گفتیم که طبق نگرش هو اوپونوپونو هر احساس و یا اتفاق منفی یا مثبتی اگر هم از طرف شما و یا تقصیر شما نباشد، باز جزو مسئولیت شما است.

به همین دلیل است که مشکل موجود را ابتدا درک کرده بر زبان می‌آوریم و خطاب به آن مشکل می‌گوییم که پیغام او را دریافت کرده‌ایم و دیگر نیازی نیست که به آن طریق دست به تظاهر بزند و به آن شکل، خودش را به ما نشان بدهد؛ سپس همراه با خلوص قلبی به مشکل خود می‌گوییم که او را دوست داریم و از او عذرخواهی کرده و خواهش می‌کنیم که ما را ببخشد و ترکمان کند. تمام این مراحل باید همراه با حس واقعی انجام شود.

تمام مواردی که در بالا گفته شد را به این طریق انجام دهید:

در محیطی آرام که هیچ‌گونه امکان مزاحمت و حواس‌پرتی در آنجا وجود نداشته باشد؛ بر روی یک صندلی راحت بنشینید و خطاب به موضوعی که مانع تلاش شما در راه هدف‌گذاری یا تلاش برای رسیدن به هدف‌هایتان می‌شود جمله‌ی زیر را عیناً، یا با بیان خودتان طوری که راحت باشید بگویید، فقط دقت کنید که چهار جمله‌ی اساسی هو اوپونوپونو در گفته‌هایتان وجود داشته باشد. در اینجا مثال ما خطاب به موضوع تنبلی است:

 «ای برنامه‌ی درونی‌ام، من پیام تو را که با دچار کردن من به تنبلی سعی در ابلاغ آن به من می‌کنی را انتخاب و قبول می‌کنم و پیامت را می‌فهمم. پیامی را که با تنبلی‌ام به من می‌دهی را دریافت کردم و دیگر احتیاجی نیست که به این شکل خودت را به من نشان بدهی بنابراین از تو می‌خواهم که برای همیشه زندگی مرا ترک کنی. من تخریب خودم را متوقف می‌کنم و الآن تو را دوست دارم و از تو عذر می‌خواهم، لطفاً مرا ببخش، من از تو ممنونم و می‌خواهم که از زندگی من بیرون بروی»

بدیهی است که مثال فوق، ارائه‌ی یک الگو برای تمرین است و هدف، حفظ و بیان طوطی‌وار جمله‌های فوق نیست.

بازه‌ی زمانی و تعداد دفعات خاصی برای این تمرین وجود ندارد و هر موقع برحسب نیازتان و به هر تعداد (تا رسیدن به نتیجه) می‌توانید آن را انجام دهید.

هو اپونوپونو

سرعت و قدرت هو اوپونوپونو

سرعت و قدرت تأثیر هو اوپونوپونو زیاد است، به‌هیچ‌وجه آن را دست‌کم نگیرید. می‌توان از این روش برای دگرگونی شرایط، احساسات و افکار منفی مختلف استفاده کرد. دکتر جو ویتالی که احیاکننده‌ی این روش باستانی در زمان معاصر است؛ در کتاب‌های خود توضیح می‌دهد که چگونه یک پزشک، بدون دیدن بیماران و فقط با مشاهده‌ی پرونده‌ی آن‌ها با استفاده از روش هو اوپونوپونو توانست آن‌ها را درمان کند!

به‌طورکلی در این روش برای اصلاح وضعیت یا هر مشکل بیرونی، باید درون خودتان را پاک‌سازی کنید تا ثمره‌ی آن پاک‌سازیِ درونی شما؛ در خودتان یا انسان‌ها و یا موقعیت‌های مورد نظرتان در واقعیت، متجلی شود.

سنگ بنای روش هو اوپونوپونو بر جمله و حس «تو را دوست دارم» قرار گرفته است و راز این روش در این امرِ به‌ظاهر ساده نهفته است که مشاهده و قبول و دوست داشتنِ مشکلی که دچارش هستید؛ باعث حل همان مشکل می‌شود چون با این کار، انرژی‌های مسدودشده‌یِ درونتان رها و تخلیه می‌شوند.

پیشنهاد می کنم برای مطالعه‌ی بیش‌تر در این زمینه تحقیق خود را از خواندن کتاب «حضور در وضعیت صفر» اثر جو ویتالی آغاز کنید.

امیدوارم که این مقاله برایتان مفید و موثر باشد.بزرگ ترین هدف ها را می توان با انجام تمرین و تکنیک به سرانجام رساند.

هیچ وقت دیر نیست اگر خودتان بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *