تکنیک

تکنیک های کمکی برای هدف‌گذاری

تکنیک های کمکی

در این مقاله می خواهم شما را با تکنیک های کمکی برای هدف گذاری آشنا کنم. همچنین نقش خودآگاه و ناخودآگاه در هدف گذاری را بررسی کنیم. شما دیگر بهانه ای برای رسیدن به هدف ندارید و می توانید از تمام ظرفیت های خود استفاده کنید.

نقش خودآگاه و ناخودآگاه در هدف‌گذاری

تکنیک‌ های کمکی برای هدف گذاری می‌توانند برای بسیاری از افرادی که سعی کرده‌اند برنامه‌های مختلفی را برای رسیدن به هدف‌های خود انجام دهند ولی به هر دلیلی در نیمه‌ی راه، متوقف شده‌اند؛ راهگشا باشند.

توجه داشته باشید که موضوع هدف‌گذاری و رسیدن به آرزوها و خواسته‌ها، موضوعی است که هم با ضمیر خودآگاه و هم با ضمیر ناخودآگاه انسان ارتباط دارد.

مغز انسان دارای دو قسمت ضمیر خودآگاه (Conscious) و ضمیر ناخودآگاه (Unconscious) است. ضمیر خودآگاه، کنترل مسائل آگاهانه‌ی فرد را عهده‌دار است، مانند رانندگی کردن یا حل یک مسئله‌ی ریاضی ولی ضمیر ناخودآگاه، مسئولیت کنترل تمامی کارها و اموری که بدون آگاهی و فکر انسان انجام می‌شوند را بر عهده دارد. کارهایی مانند نفس کشیدن و بسیاری از فعالیت‌های بدنی و ذهنیِ دیگر که همگی آن‌ها به‌صورت خودکار انجام می‌شوند.

اصلاح روش های غلط فکری در تکنیک های کمکی

از سوی دیگر، ضمیر ناخودآگاه همه‌ی خاطره‌ها و اعتقادهای فرد را از نخستین ثانیه‌ی زندگی او ذخیره می‌کند و از روی آن‌ها الگوهایی خاص برای بعضی از فعالیت‌های همان فرد می‌سازد که فرد مذکور نمی‌تواند به‌سادگی از آن الگوها و طرز رفتارها خارج شود.

علت نوشته شدن این مقاله این است که اگر در راه هدف‌گذاریتان موانع فکری و احساسی وجود داشته باشد آن موانع را با تمرین‌های خاص، می توانیداز پیش رو بردارید؛ چون راه صحیح تغییر دادن هر باور یا هر روش غلطی که به آن عادت کرده‌اید.

برای رفع آن باید نخست، ضمیر خودآگاه را که مثل نگاهبان مغز رفتار می‌کند؛ با شگردهایی خاص قانع کنید تا باورهای جدید و جایگزین را بپذیرد. با این کار، آن روش و باور جدید وارد ضمیر ناخودآگاهِ شما شده و موردپذیرش واقع می‌شود و به صورت خودکار عمل می‌کند.

تکنیک های کمکی راهی برای رفع موانع

به‌عبارت‌دیگر، تکنیک‌ های کمکی برای هدف گذاری بیش‌تر به برطرف کردن موانع نهادینه‌ شده در ضمیر خودآگاه یا ناخودآگاه شما که باعث می‌شوند نتوانید هدف‌گذاری کرده و یا در راه رسیدن به هدف به‌اندازه‌ی کافی تلاش کنید؛ کمک می‌کنند.

این تکنیک‌ های کمکی در حقیقت ادامه‌ی تکنیک‌های تجسم خلاق  هستند، برا ی مطالعه بیشتر به مقاله ی تکنیک تجسم خلاق یا تصویرسازی ذهنی مراجعه کنید. با این تفاوت که از آن تکنیک‌های قبلیِ تجسم خلاق، برای تجسم آنچه می‌خواستیداستفاده می‌کردید. اما از این تکنیک‌های تجسم خلاق، برای برطرف کردن و از میان برداشتن تصویرها و احساسات منفی‌تان که مانع رسیدن شما به هدف‌هایتان می‌شوند؛ استفاده خواهید کرد.

تکنیک های کمکی

پیشنهاد محمد رضا تقوی این است که در صورت نیاز به انجام هر یک از این تکنیک‌ های کمکی، باید بر طبق وضعیت روحی و فکری خود، مناسب‌ترینِ آن‌ها را انتخاب کرده و هر یک را مطابق با آموزش‌هایی که در مقالات بعدی آمده، انجام دهید. به طور خلاصه می توان گفت:

۱- تکنیک سِدونا Sedona

۲- تکنیک هو اوپونوپونو (ho’oponopono) در آینده منشر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *