هوش مالی

تکنیک های ساده و موثر برای تقویت سواد مالی

تقویت سواد مالی و یا هوش مالی

سواد مالی چیست؟ ضریب هوش مالی چیست ؟ واقعیت این است که برای تقویت سواد مالی باید تفکر خود را تغییر دهید. یک طرز تفکر منفی و اشتباه وجود دارد که می گوید: «پول است که پول می آورد.» اما ما می گوییم فکر است که پول می آورد این تفکر شماست که می تواند برای شما پول سازی کند. اگر غیر از این بود پس چرا انسانهای ثرتمند خودساخته شکل گرفته اند؟ داستان بسیاری از آنها با بی پولی شروع شده و آنها با تفکرات خود توانسته اند زندگی شان را متحول کنند. این محتوا نوع تصمیم گیری شما را مشخص نمی کند بلکه به شما در تصمیم گیری مالی کمک می کند تا بتوانید بهترین شیوه را انتخاب کنید. اگر شما علاقمند به دانستن قانون جذب پول هستید پیشنهاد می کنم مقاله قانون جذب پول: ۷ روش ساده اما کاربردی برای جذب پول را مطالعه کنید.

مقاله افزایش درآمد کسب و کار با هوش مالی یک راهنمای کامل برای بهبود و ارتقاء کسب و کار شماست.

سواد مالی چیزی نیست که به ما در مدارس و یا جایی آموزش داده باشند. شما باید خودتان آموختن را شروع کنید.

مهم ترین نکات برای تقویت سواد مالی موارد زیر است.

تکنیک های تقویت سواد مالی

 • درآمد را افزایش دهید
 • تفکر خود را تغییر دهید
 • تمرکز بر روی مهارت و تخصص های خود
 • بهره برداری درست از زمان
 • حذف آرزوهای دست نیافتنی
 • پس انداز ۱۰درصد درآمد
 • بخشش کردن
 • احتیاط در وام گرفتنم گرفتن
 • انتخاب درست همنشینان
 • یادگیری مداوم

همه این تکنیک ها می تواند شما را برای افزایش هوش مالی کمک کند.

 سواد مالی یا هوش مالی چیست؟

هوش مالی مجموعه ای از تفکرات، تصمیمات و اقدامات یک فرد است که آن را در جهت کنترل بهتر مدیریت مالی در زندگی کمک می کند. زندگی الان هر کس ناشی از کیفیت رشد و پرورش هوش مالی آن از زمان کودکی تا زمان حال است. بیشتر این سواد مالی به الگوی والدین و یا نزدیکان بر می گردد.

البته هوش مالی هر کس در سال های بعد دچار تغییر می شود و به همراه تجربیات خود فرد یک شخصیت مالی برای آن ایجاد می کند. به عبارت ساده تر هر فردی در هر سنی یک شخصیت مالی خاصی دارد و بر این اساس عمل می کند.

مقاله راهکارهای افزایش هوش مالی و مدیریت پول از زبان وارن بافت یک ثروتمند خود ساخته بیشتر به این موضوع می پردازد.

اگر در یک جریان مالی، مفهوم سرمایه، بدهی، درآمد و هزینه را به درستی درک کنید، شانس شما برای ثروتمند شدن به شدت افزایش می یابد.

رابرت کیوساکی

۱- درآمد را افزایش دهید

برای داشتن هوش مالی صحیح بهتره اول به افزایش درآمد فکر کنید تا کم کردن هزینه ها. اغلب مردم به دنبال کم کردن هزینه های خود هستند و اصلاً اولویت خود را برای افزایش درآمد قرار نمی دهند در حالیکه سواد مالی اشاره به این نکته دارد که باید کسب درآمد از طریق چندین کانال درآمدزایی اتفاق بیفتد.

اگر بخواهید هوش مالی رادرک کنید بهتره ابتدا به پرسش های زیر پاسخ دهید.

 • شما با پول چقدر آشنایی دارید؟
 • چقدر حسابداری بلد هستید؟
 • چقدر از زندگی مالی دیگران الگو برداری کرده اید؟
 • چقدر به مطالعه و آموزش در زمینه سواد مالی اهمیت می دهید؟
 • چقدر تا کنون بر دو اصل مهم درآمد و هزینه مدیریت موفق داشته اید؟

خوب فارغ از اینکه هوش مالی شما چقدر بوده! باید بگویم که خوشبختانه می توان در تغییر و تحول آن کاری کرد. فقط کافی است الگوهای صحیح و مناسب را جایگزین الگوهای قبلی خود کنید تا از نتایج به وجود آمده شگفت زده شوید.

۲- تفکر خود را تغییر دهید

چرا بیشتر مردم دوست دارند ثروتمند شوند اما پولدار نمی شوند؟شاید شما هم از نزدیک دیده باشید که تا پولی وارد زندگی فقرا می شود بعد از مدتی دوباره شرایط قبل حاکم می شود؟ جواب این پرسش در طرز تفکر و رفتار آنان است.

رفتار مالی افراد مختلف در سه دسته قرار می گیرد

 • افراد ثروتمند
 • افراد متوسط
 • افراد فقیر

برای داشتن ثروت تکنیک هایی مانند هوش مالی، استعداد، مهارت و آموزش فقط ۱۰ درصد کار هستند و ۹۰ درصد کار به خود باوری و خلاقیت فرد وابسته است.

باورها و تفکرات در سواد مالیافراد ثروتمند

اولین دسته یعنی افراد ثروتمند چگونه فکر می کنند. چه رفتار های مالی را در خود نهادینه کرده اند. این افراد ذهن پولداری دارند و از پول تنفر ندارند.

ترس افراد ثروتمند از چیست؟

آنها ازاینکه فرصت های عالی زندگی را از دست بدهند می ترسند. آنها از هر موقعیتی استفاده می کنند برای بدست آوردن ثروت بیشتر.

اگر در یک کلام بگویم افراد ثروتمند به دنبال پیدا کردن فرصت ها و تصمیمات درست هستند. حتی گاهی فرصت ها را می سازند. زمان هایی که شانس سرمایه گذاری را می بینند بهترین اقدام و تصمیم گیری را انجام می دهند و خود را درگیر ترس و تردید نمی کنند. البته به این معنی نیست که ناآگاهانه دست به کاری بزنند آنها به جای ترس و ترید به دنبال اطلاعات و آگاهی می روند و ترس های خود را ارزیابی می کنند و زود تصمیم می گیرند.

افراد ثروتمند هرگز دست از تلاش بر نمی دارند و برای خود بازنشستگی قائل نیستند. آنها همواره با عشق کار می کنند و خستگی برایشان معنایی ندارد.این کار در بالا بردن عزت نفسشان نیز بسیار موثر است بنابراین افراد ثروتمند از عزت نفس بالایی برخوردارند.

یکی از عادت های مهم افراد ثروتمند که باعث تقویت سواد مالی آنها نیز می شود اهمیت کمتر به اخبار و شرایط جامعه است. آنها مرکز توجه خود را بر روی پول گذاشته اند. آنها به این فکر می کنند که الان و در حال حاضر چگونه می توان به پول بیشتر دست پیدا کرد؟ آنها اطمینان دارند که در هر شرایطی می توان پول پیدا کرد حتی در شرایط بد اقتصادی فقط باید فرصت را بیابید.

این افراد هرگز شکست را قبول نمی کنند و حتی اگر در بازی پول موفق هم نشوند باز هم از تجربیات قبلی خودشان استفاده می کنند و ادامه می دهند.

افراد متوسط

ابن افراد ذهن کارمندی دارند و ثروت جو دارند به عبارت ساده همیشه در پی ثروت هستند. این دسته افراد مانند فقرا فکر نمی کنند اما همیشه منتظر می مانند تا اتفاقی برایشان بیفتند تا آنها پولدار شوند. بیشتر این افراد از این مدل باورها پیروی می کنند: این شرایط سرنوشت من بوده است…، باید همیشه پای خودم را به اندازه گلیمم دارز کنم…، باید کم بخوای تا بتونی یهش برسی…این افراد به تلاش فیزیکی وابسته هستند و بسیار با احتیاط گام بر می دارند.

آنها در پی شغل دوم یا سوم هم هستند اما چون هوش مالی ندارند نمی توانند درآمد بیشتری کسب کنند. این دسته از افراد از بدهکاری می ترسند و هزینه های خود را به شدت کنترل می کنند. آنها کمتر به سرمایه گذاری مطمئن تکیه می کنند و بیشتر دوست دارند در ناحیه امن خود بمانند.

افراد فقیر

این دسته ذهن فقیری دارند و پول ستیز هستند. ترس این افراد بیشتر از بی پولی و فقر است و همیشه ناراضی هستند آنها باور دارند باید برای پولدار شدن فقط شانس داشت. آنها برای پول دار شدن به دنبال عوامل بیرونی هستند. اگر در فلان خانواده بودم پولدار می شدم…، اگر سرمابه داشتم فلان کار را می کردم، اگر این مهارت را داشتم فلان کار را می کردم و ….

تلاش این افراد زیاد نیست زیرا باورهای ذهنی غلط ذهنی، آنها را از تلاش کردن باز می دارد. اگر تلاشی هم باشه محدود خواهد بود. این دسته از افراد بیشتر بر روی بدهی، بی پولی و بی ثمر بودن تلاش ها تکیه و تمرکز دارند. ای افراد بیشتر حسرت داشته های دیگران را می خورند و از زندگی لذت نمی برند. ذهن آنها باور کرده این سرنوشت انهاست و چاره ای وجود ندارد.

شما دوست دارید جز کدام دسته باشید؟ چه تغییری همین الان می تونید در خودتان ایجاد کنید تا هوش و سواد مالی بهتری داشته باشید.

۳- تمرکز بر روی مهارت و تخصص های خود

برای کسب درآمد بیشتر بهتر است بیشتر بر روی مهارت ها و تخصص های خود تکیه کنید. اگر هم مهارت خاصی ندارید به دنبال آموزش مهارت خاص و مورد علاقه خودتان بروید. یه این فکر کنید که بهترین راه های درآمد از طریق مهارت، شغل یا کارتان چیست؟ به دنبال همان بروید و با انگیزه ادامه دهید.

۴- بهره برداری درست از زمان

کسانی در ابعاد مالی موفق تر هستند که زمان را از دست ندهند. گاهی یک تصمیم دیرتر ممکن است شما را از سود و منفعت دور نگه دارد. شاید گفت موفقیت در همه زمینه ها وابسته به غنیمت شمردن زمان است. پس برای تقویت سواد مالی خود بهتر است زمان را همیشه در  نظر بگیرید و طبق آن فرصت را غنیمت بشمارید البته با آگاهی و نه با تصمیمات عجولانه و ناکارآمد.

۵- حذف آرزوهای دست نیافتنی

یکی از ویژگی های افراد ثروتمند داشتن آرزوهای بزرگ است اما دست یافتنی! برخی آرزوهای خود را طوری انتخاب می کنند که اصلاً دست یافتنی نخواهد بود. افرادی که هوش مالی خوبی دارند آرزوهای خود را دست یافتی و بزرگ تعبیه می کنند اما برای رسیدن به آن اقدامات کوچک تر انجام می دهند این رمز موفقیت است. شما هم می توانید این الگو را برای تقویت سواد مالی خود گزینش کنید.

نقویت سواد مالی۶- پس انداز ۱۰درصد درآمد

باید به خود عادت بدهید که حداقل ۱۰ درصد از درآمد خود را صرف پس انداز کنید. حتی اگر درآمد شما ناچیز باشد باید این برنامه را برای خود نهادینه کنید. این اقدام شاید کوچک و ناچیز باشد اما در دراز مدت فوق العاده است. این عادت مثل اثر مرکب می تواند شما را در رشد مالی ارتقا دهد.

۷- بخشش کردن

شاید باور کردنش کمی سخت باشد اما بخشش پول، یک راه برای بدست آوردن پول بیشتر است. بخشیدن پول باعث افزایش ثروت می شود. لازم نیست این بخشش مقدار زیادی باشد مهم این است که این یخشش به همراه آسودگی و از صمیم قلب اتفاق بیفتد تا نتیجه بخش باشد. نکته مهم قابل توجه این است که نباید در بخشش به این فکر کنید چقدر بعداً پول وارد زندگی می شود بدون هیچ چشم داشت و تصوری ببخشید تا درهای سخاوتمندی را ببینید.

۸- احتیاط در وام گرفتنم گرفتن

قبول دارم که در شرایط سخت اقتصادی گاهی به ناچار مجبور هستید وام بگیرید اما دقت به اینکه برای چه چیزی وام می گیرید و محاسبه سود و بازپرداخت آن می تواند شما را کمتر دچار اشتباهات مالی کند. بهتر است وام گرفتن برای پیشرفت کسب و کار باشد و یا سرمایه گذاری نه برای چیزهایی که از ارزش کمتری برخوردارند. مقاله اهرم کردن پول و ارتباط ان با هوش مالی بیشتر در مورد این موضوع توضیح می دهد.

۹- انتخاب درست همنشینان

یک سخن معروف از جیم ران هست که می گوید:“شما میانگین پنج نفری هستید که بیشترین وقت خود را با آنها می گذرانید.”  همنشین شما بر روی عملکرد شما تاثیر می گذارد. این تاثیر می تواند هم مثبت و هم منفی باشد اگر نگاهی به اطرافیان بیندازیم می بینیم چقدر زندگی ما شبیه افرادی است که بیشترین تعاملات را با آنها داریم. حنی گاهی مشکلاتمان مشترک هستند.

از این رو عاقلانه انتخاب کردن افراد در زندگی بسیار اهمیت دارد. اگر شما به فکر بهبود در هر مسیری چه در زندگی و چه در کسب و کار هستید بهتر است سواد مالی خود را بالا ببرید و همنشینان خوبی برای خود انتخاب کنید. یعنی در درآمد، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و خرج کردن مدیریت صحیح داشته باشید.

۱۰- یادگیری مداوم

افراد ثروتمند و موفق دائماً به دنبال اطلاعات و مهارت های جدید هستند. آنها یادگیری مداوم را رمز موفقیت در هر مسیری می دانند. طبق تحقیقات انجام شده یادگیری در شادی افراد نقش بسزایی دارد و افردی که به دنبال آموزش و آگاهی هستند از دیگران شادترند. از این رو حتی اگر گرفتار هستید یک فرصت کوچک را برای یادگیری و آموزش مهارت های خود بگنجانید.

نتیجه گیری

عوامل زیادی می تواند در هوش و سواد مالی شما نقش ایفا کند اما مهم ترین عاملی که از هم نقش پر رنگ تری دارد باورها و تفکرات شماست. اگر شما به تحول زندگی خود می اندیشید بهتر است در ابتدا پایه های باورهای خود را درست بنا کنید و بعد از آن به دنبال درست کردن عوامل دیگر باشید. استفاده از اپلیکیشن هم می تواند یک راهکار عالی برای مدیریت هزینه و یا درآمد های شما باشد از جمله اپلیکیشن پنج حساب جادویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *