تکنیک

تکنیک جذب خواسته‌ ها از طریق نوشتن هدف‌ها و آرزوها

تکنیک جذب خواسته ها

در مقالات قبلی در مورد هدف گذاری و چگونکی رسیدن به آن صحبت کردیم اما در این مقاله می خواهیم در مورد تکنیک جذب خواسته ها صحبت کنیم و اهمیت آن را بررسی کنیم.

تکنیک جذب خواسته ها

طبق بررسی‌های به عمل آمده و آمار موجود در مورد تأثیر نوشتن هدف‌ها، افرادی که هدف‌های خود را می‌نویسند نسبت به افرادی که در انجام این کار غفلت می‌ورزند یا آن را باور ندارند، موفقیت عظیمی کسب می‌کنند.

یک قلم و کاغذ بردارید و همه‌ی چیزها و همه‌ی موقعیت‌هایی را که دوست دارید به دست بیاورید را روی کاغذ بنویسید؛ با این کار، فکر و خواسته‌ی ذهنی شما از جهان انرژی به جهان مادی داخل می‌شود و شما به کائنات اعلام می‌کنید که خواسته‌تان چیست. (فراموش نکنید که هدف‌های نانوشته آرزویی بیش نیستند)

دلیل رسیدن به موفقیتِ بیشتر در نزد افرادی که هدف‌های خود را می‌نویسند؛ چیست؟

یکی از دلیل‌های رسیدن به موفقیت بیش‌تر از طریق نوشتن هدف‌ها این است که داشتن هدف و طرحی از آینده، موجب می‌شود که روی مجموعه‌ای از راه‌کارها متمرکز شده و به‌جای آن‌که دچار حواس‌ پرتی و انحراف از مسیر شویم، انرژی و زمانمان را در مسیر تحقق هدف‌هایمان متمرکز کنیم.

هدف‌هایی که به روی کاغذ نیایند و برنامه و طرحی برای رسیدن به آن‌ها ریخته نشود، شبیهِ فشنگ‌های بی‌باروت خواهند بود. افرادی که هدف‌های نوشته‌شده ندارند، فاقد مهارت‌های اصلیِ موردنیاز برای رسیدن به موفقیت، یعنی تلاش منظم و پشتکار خواهند بود اما افرادی که دارای هدف‌های مکتوب هستند؛ صاحب انرژی و انگیزه‌ی فوق‌العاده‌ای نیز می‌شوند. از جنبه‌ای دیگر، سخن مشهوری نیز هست که می‌گوید: «بدترین یادداشت از بهترین حافظه برتر است»

 به‌این‌ترتیب، مشخص کردن هدف‌ها و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن‌ها احتمال تحقق خواسته‌های شما را چند برابر افزایش خواهد داد البته این سخن به این معنا نیست که مشخص کردن هدف‌ها، موفقیت را تضمین می‌کند؛ خیر، بلکه به این معناست که احتمال موفقیت را چندین برابر افزایش می‌دهد. این شما هستید که با نوشتن هدف‌ها، خود را در مسیر رسیدن به آن‌ها قرار می‌دهید و خود را مسئول خلق آن‌ها می‌دانید.

چرا نوشتن هدف‌ها تا این حد اهمیت دارد؟

تکنیک جذب خواسته ها با نوشتن هدف‌ها اولین قدم مهم و اجرایی برای به دست آوردن آن‌ها محسوب می‌شود. ابتدا به این دلیل که نوشتن آن‌ها ترغیبتان می‌کند تا هدف‌هایتان را تجسم کرده؛ سپس تعهدی در شما ایجاد می‌کند که آن‌ها را اجرایی کنید.

 فقط عده‌ی بسیار کمی  از جمعیت جهان واقعاً برای نوشتن هدف‌ها و آرزوهایشان وقت می‌گذارند؛ شاید به همین دلیل است که افراد کمی هستند که واقعاً در زندگی‌شان موفق باشند و همان شرایطی را داشته باشند که روزگاری آن را آرزو می‌کردند.

هرروز هدف‌هایتان را مرور کنید. فراموش نکنید و به خاطر داشته باشید که هرچه تمرکز بیش‌تری روی هدف‌های خود داشته باشید، احتمال دستیابی به آن‌ها بالاتر می‌رود.

برای یک زندگی هدفمند هدف‌هایتان را به زمان حال بنویسید. این کار باعث می‌شود ذهن ناخودآگاهتان مسیری با کمترین مقاومت را انتخاب کند زیرا اگر جمله را در زمان آینده مثلاً چنین بنویسید: «در آینده پولدار خواهم شد»؛ ذهن ناخودآگاهتان با این تصور که این کار مربوط به آینده است وارد عمل نخواهد شد؛ پس هدف‌ها را به زمان حال و اول‌شخص بنویسید، انگار که واقعیت دارند و دارید آن‌ها را احساس می‌کنید.

درباره‌ی هدف‌هایتان بدون مورد با دیگران صحبت نکنید

کسانی که مایل هستند از هدف‌هایی که در نظر گرفته‌اند در هر جا و با هر کس صحبت کنند، معمولاً بسیار سریع از پیگیری خواسته‌هایشان دست می‌کشند. در تکنیک جذب خواسته ها تا حد مقدور با دیگران در مورد هدف‌گذاری‌های خود صحبت نکنید؛ مگر این‌که جنبه‌ی مشاوره‌ای ضروری یا فنی داشته باشد. ازلحاظ روانی، صحبت در مورد هدف‌هایِ نیمه‌کاره، انگیزه‌ی انسان را تا حدی تخلیه و ضعیف می‌کند، گاهی نیز مردم، فقط سعی در منصرف کردن شما از حرکت به‌سوی هدف‌هایتان را خواهند داشت.

 از کلی‌گویی بپرهیزید و وارد جزییات شوید

در تکنیک جذب خواسته ها باید در مورد ذکر جزییات تأکید کنید. به‌عنوان‌مثال، به‌جای اینکه فقط بنویسید «اتومبیل جدید»، باید بنویسید «یک ماشین قرمزرنگ آخرین‌مدل با مصرف کم سوخت، امکانات داخلی کامل، سقف متحرک، صندلی‌های چرم عالی، با آخرین فناوری سیستم صوتی روز دنیا، با ایمنی بالا و از همه مهم‌تر لذت رانندگی عالی و»

با این کار در حقیقت، یک‌بار دیگر داریم به ذهن ناخودآگاهمان یک دسته دستورالعمل دقیق و جزءبه‌جزء می‌دهیم تا روی آن کار کند. هرچه اطلاعات بیش‌تری در اختیار ذهن خود بگذارید، درنهایت، نتیجه‌ی مشخص‌تری به دست خواهید آورد و هرچه نتیجه‌تان دقیق‌تر باشد، ذهن ناخودآگاهتان کارآمدتر عمل خواهد کرد.

آیا می‌توانید چشمانتان را ببندید و اتومبیلی که در بالا به آن اشاره کردم را تجسم کنید؟ سوار آن شوید. بر روی صندلی‌های چرمش دست بکشید و با تمام وجود ارزشمند بودن آن را حس کنید. ابتدا سقف متحرک را امتحان کرده؛ سپس سراغ سیستم صوتی بروید و در آخرین مرحله اتومبیل را روشن کنید و از رانندگی با آن لذت ببرید.

آیا توانستید این صحنه‌ها را ببینید؟ پس ذهن ناخودآگاهتان هم می‌تواند!

وقتی هدف‌ها نوشته شده و سپس بازنویسی شوند، بیشترین تأثیر را خواهند داشت. پس به‌یک‌بار نوشتن قانع نشوید. هدف‌های خود را یادداشت کنید و بعد دوباره آن‌ها را به زبانی دیگر بازنویسی کنید، صفت‌های انگیزه‌دهنده به متن هدف‌هایتان اضافه کرده و مختصر و مفیدشان کنید.

چگونه با نوشتنِ هدف‌ها، زندگی‌ام تغییر کرد…

تکنیک جذب خواسته ها از زبان آنتونی رابینز

آنتونی رابینز به‌عنوان شناخته‌شده‌ترین مربی جهان درزمینه‌ی تدریس تکنیک‌های موفقیت در یک مقاله‌ی جذاب، تجربه‌ی زندگی خود را روایت می‌کند. او توضیح می‌دهد که چگونه در زندگی‌اش از قانون جذب بهره برده است و چگونه با نوشتن هدف‌هایش، خالق اتفاقات معجزه‌آسا در زندگی‌اش شده است.

برای این‌که بیش‌تر به قدرت و تأثیر معجزه‌آسای تکنیک نوشتن در امر هدف‌گذاری پی ببرید؛ لازم می‌دانم که بخشی از مقاله‌ی آنتونی رابینز را که به آن اشاره کردم؛ عیناً نقل کنم:

«در سال ۱۹۸۳ تمرینی انجام دادم و این تمرین چنان تأثیر قاطعی در آینده‌ی من گذاشت که در اثر آن، تمام زندگی من تغییر کرد. در آن هنگام بود که تصمیم گرفتم که معیارهای بالاتری برای زندگی خود در نظر بگیرم و بخشی از این کار وابسته به این بود که هدف‌های تازه‌ای برای خود تعیین کنم و تغییراتی را که لازم بود به وجود بیاورم و چیزهایی را که باید حتماً داشته باشم؛ بر روی کاغذ بنویسم.

چنین شد که همه‌ی فکرهای مخرب را کنار گذاشته و در ساحل دریا نشستم و دفتری در دست گرفتم.
آن روز، به مدت سه ساعت پشت سر هم مشغول نوشتن بودم. در مغز خودم به کندوکاو پرداختم و هرچه به نظرم رسید، از این‌که چه باید بکنم، چگونه باید باشم، چه چیزهایی باید داشته باشم، چه چیزهایی را باید به وجود بیاورم، چه چیزهایی را تجربه کنم و چه خدماتی باید انجام دهم، همه را روی کاغذ آوردم.

مهلتی که برای خودم در نظر گرفتم تا به همه‌ی این هدف‌ها دست یابم؛۲۰ سال بود. در آن موقع اصلاً فکر نکردم که آیا همه‌ی این کارها از عهده‌ی من ساخته است یا نه بلکه هر چیزی را که به ذهنم رسید نوشتم.

این نقطه‌ی شروع کار بود، ولی شش ماه بعد، دوباره فرصتی پیش آمد تا به شکلی بهتر آن کار را تکرار کنم. در آن هنگام مرا همراه با گروهی از پاراپیسکولوژیست‌ها به روسیه دعوت کرده بودند تا با کارهای متخصصان دانشگاه‌های سرتاسر روسیه درزمینه‌ی پدیده‌های روانی آشنا شویم.

سفر من از مسکو به سیبری و سپس لنین‌گراد مدت زیادی طول کشید و من که هیچ نوع کاغذی غیر از نقشه‌ی روسیه همراه نداشتم، همه‌ی هدف‌های درازمدت زندگی خود را در زمینه‌های معنوی، فکری، جسمی، عاطفی و مالی در پشت همان نقشه نوشتم و برای هر یک از آن‌ها مهلت زمان معینی نیز در نظر گرفتم.

به‌عنوان‌مثال، برای رسیدن به عالی‌ترین هدف‌های معنوی، ۱۰ سال و برای این‌که انسانی باشم که می‌خواستم و همین‌طور کارهایی که باید انجام می‌دادم ۹ سال، ۸ سال، ۷ سال و نظایر آن را در نظر گرفتم تا این‌که رسیدم به زمان حال و این‌که امروز چه کنم تا در راه موفقیت بیفتم و سرنوشت آینده‌ی خود را به دست گیرم.

از تکنیک جذب خواسته ها استفاده کردم و در آن روز هدف‌هایی برای خود تعیین کردم که زندگی مرا دگرگون ساخت. برای خودم همسری رویایی ساختم و وضعیت فکری، احساسی، جسمی و معنوی او را مشخص کردم. در مورد فرزندان خودم تصمیم گرفتم و درآمد زیادی برای خودم معین کردم و خانه‌ای را که در آن زندگی خواهم کرد و شامل سه طبقه ساختمان اداری مدور که مشرف به دریا باشد؛ در ذهن مجسم کرده و همه‌ی این موارد را در پشت همان نقشه نوشتم.

 یک سال ونیم بعد، در همان خانه‌ی رویایی نشسته بودم و مجله‌ی لایف (Life magazine) را در دست داشتم! از طرف آن مجله طیِ مصاحبه‌ای با من، علت این تغییر ناگهانیِ زندگی‌ام را پرسیدند که من در پاسخ، همین داستان را تعریف کردم و وقتی آن نقشه‌ی کذائی را آورده و نشان دادم که چگونه همه‌ی هدف‌های زندگی خود را در پشت آن نقشه نوشته‌ام؛ خودم از دست یافتنم به آن‌همه هدفی که تعیین کرده بودم؛ تعجب کردم.

 در این مدت کوتاه، همسر رویایی خود را یافتم و با او عروسی کردم، خانه‌ای را که در نظر داشتم پیدا کردم و خریدم، خانه‌ای که دارای همان جزئیات و مشخصاتی بود که نوشته بودم و سه طبقه ساختمان اداری مدور و مشرف به دریا داشت. 
روزی که آن هدف‌ها را روی کاغذ می‌نوشتم؛ کوچک‌ترین اطمینانی نداشتم که بتوانم به آن هدف‌ها برسم؛ اما تصمیم گرفته بودم قضاوت درباره‌ی توانایی‌های خودم را برای مدت کوتاهی کنار بگذارم.»

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مهم ترین مزیت های هدف گذاری را مطالعه کنید.

2 thoughts on “تکنیک جذب خواسته‌ ها از طریق نوشتن هدف‌ها و آرزوها

  1. مجتبی محمدی گفت:

    سلام روزتون بخیر خسته نباشید میخاستم بپرسم در مورد تصویر سازی ما در روز چند دقیقه خوبه تصویر سازی کنیم تا چه مدت باید این تصویر سازیو انجام بدیم تا اطمینان پیدا کنیم که خواسته ما مثلا فلان خودرو یا خونه یا هر مورد دیگری به کاينات ارسال شده و مطمئن بشيم که اون خواسته برآورده ميشه؟ خواهشا يه راهنمایی جامعی در این مورد بکنید بهترین زمان تصویر سازی هم يه جا خوندم در متن هاتون نوشتید قبل خواب و بعد از خواب یا اول صبح، بنظر خودتون یعنی ما طبق همین مطلب در همین زمان ها خوبه تصویر سازی کنیم؟ مورد آخر هم اینکه چند تنفس عمیق کنیم و در حال خود هیپنوتیزم تجسم کنیم بهتره یا خیر همون حالت راحتی و ریلکس بودن بدن بصورت چشم بسته واسه تصویر سازی مناسبه؟ سوال آخرم اينه ما واسه تصویر سازی هر روز بايد دقیقا همون تصاویر که روز قبل دیدیم رو سعی کنیم ببینیم یا نه مهم اينه خودمون مثلا در مورد مثلا جذب خونه مورد نظرمون یا هر چیز دیگری همون خونه رو مدنظر بگیریم ولی میتونیم جزییات خلاقانه دیگری برای تجسم همون خونه در نظر بگیریم خواهشا يه کمک خیلی مناسب بفرمایید در این موارد

    1. سلام
      کافی است در جای ساکت و مناسب روزی سه مرتبه این کار را انجام دهیم همانطور که قبلاً در مقالات دیگر اشاره کردیم بهترین حالت برای تصویر سازی ذهنی حالت آلفای ذهنی است که این اتفاق معمولاً بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب و یا قبل از خواب و در مدت زمانی که طول میکشد تا به خواب فرو رویم و یک مرتبه در میان روز و در زمانی که مهمان از اهدافمان غافل شده تصویر سازی می کنیم تا مجدد پیامی را به آن ارسال کنیم، هدف اصلی از تصویر سازی ذهنی قبل از ارسال پیام به کائنات خود باوری است یعنی ذهن ما در حالتی قرار بگیرد که مالکیت و حس داشتن آن خواسته را تجربه کند و به عبارتی آن را باور کند در این حالت است که خواسته های مان به کائنات نیز به صورت جدی ارسال می شود سپس وظیفه اصلی ما سعی و تلاش و کوشش و برنامه ریزی مداوم جهت رسیدن به اهداف مان آغاز می شود فراموش نکنید تنها تصویر سازی نمی‌تواند شما را به اهدافتان برساند ولی یکی از اساسی ترین و اصلی ترین اصول رسیدن به موفقیت می باشد و بهتر است بگویم به یک میانبر فوق العاده ، نکته بعد اینکه اگر هدف شما یک هدف قابل دسترسی و مشاهده می باشد حتما آن را از نزدیک تجربه کنید به عنوان مثال اگر خانه یا ماشینی را که می خواهید به دست آورید قابل دیدن می باشد قبل از تصویرسازی حتما این کار را انجام دهید سپس آنرا تصویرسازی و تجسم کنید ، بهتر است که از اهدافتان تصویری آماده کرده و بر روی بک گراند گوشی موبایل یا کامپیوتر شخصی و یا پرینت شده آن را بر روی دیوار قرار دهید همچنین خلاقیت در تجسم به شیوه این باشد که اصل هدف تغییرات جدی داشته باشد شما می توانید با بنز کلاس e به رنگ مشکی در تجسم خلاق تمام شهرها را زیر پا گذاشته و به مسافرت بروید ولی نمی توانید هر روز رنگ و مدل ماشین را تغییر دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *